Vlákno názorů k článku Vracení poplatků za správu úvěru může vést ke zničení právního státu (GLOSA) od pb. - Cituji: "Podle řady studií se spotřebuje na výrobu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 7. 2013 7:00

    pb. (neregistrovaný)

    Cituji: "Podle řady studií se spotřebuje na výrobu solárních kolektorů více zdrojů než vyrobí obnovitelné zdroje během své životnosti."

    Je-li takových studií celá řada, můžete citovat alespoň jednu? Nebo jste si to přečetl někde v internetové diskusi, a protože v diskusním příspěvku byl podepsán ing. Brouk Pytlík - osoba studovaná, považoval jste jeho příspěvky za studie?

    Jste výraznou postavičkou tohoto serveru a v řadě případů mám pocit, že si svá tvrzení jednoduše vycucáváte z prstu. Jsem zvědavý, čím a zda vůbec zdůvodníte tento svůj prstovýcuc.

  • 31. 7. 2013 8:34

    czhunter (neregistrovaný)

    Jen počkejte, dostanene odkaz na tu jedinou studii někdy z 80. let, která na základě odhadnutých čísel toto tvrdila.

    To je tak, když se nějaká informace vypustí do světa, a 30 let se téměř nikdo nezajímá, jestli už to náhodou není jinak.

  • 31. 7. 2013 8:59

    thr

    No fakt je, že to s energetickou návratností solárních panelů není právě nejlepší...
    To, že se vysloveně spotřebuje více energie na jejich výrobu než pak vyrobí, naštěstí už vesměs neplatí, týkalo se to prvních nasazovaných generací a vývoj přeci jen šel kupředu.

    Nicméně pořád to není žádná velká sláva a zejména při nasazení v lokalitě s menším trváním slunečního svitu (jako je ČR), není ten poměr vyrobené energie proti spotřebě energie na výrobu a také likvidaci (na což se zapomíná ač je to taky docela malér) právě velká senzace. Nebýt masivních dotací by byly soláry u nás (a i leckde jinde) naprosto nepoužitelné a neefektivní, problematičtější varianta v OZE asi neexistuje :-(

  • 31. 7. 2013 9:29

    pb. (neregistrovaný)

    Energetická návratnost současných systémů u nás jsou v průměru tak dva roky. Po dvou letech už obvykle elektrárna kilowatthodiny investované do výroby splatila a od té doby už vyrábí kilowatthodiny navíc.

    Obecným omylem je míchat finanční návratnost s energetickou návratností a s dotacemi. Dotace je ale průser politický, na sluneční svit to vliv nemá.

    Co se týká likvidace - elektrárna, to je sklo, hliník, měď a trochu křemíku. Přestaňte elektrárnu hlídat a uvidíte, jak rychle ji magnetci přesunou z pole do sběrných surovin. Fotovoltaická elektrárna není úsporná zářivka nasosaná rtutí, ani povrchový důl.

    Zkuste za "ekologickou likvidací" vidět zase jen politiku a lobbing - on je totiž veliký rozdíl, jestli za systém dáte sto tisíc a za likvidaci svépomocí dostanete ve sběrně zpět deset, nebo zaplatíte sto deset za systém s povinným kulatým razítkem a za slib, že po třiceti letech tu elektrárnu někdo rozebere a prodá do sběru za vás. Firmy si ty zítřejší kšefty uvědomují už dnes, proto takový tlak na "ekologickou likvidaci". Firmy si chtějí už dnes zajistit zákonný nárok na zakázky, které by jinak s radostí "realizoval" kterýkoli magnetek s dvoukolákem a rozbrušovačkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).