Souhlasím s vámi. Straší tu lidi, ale s výší poplatku již při uzavírání hypotéky počítají, navíc úrok si mohu odečíst ze základu daně u hypotéky a poplatek ne. Takže s poplatkem zvlášť ztrácím. A to nemluvím o tom, že moje náklady nejsou 5,34%, ale cca o 0,5% vyšší.
Já, když jsem hypotéku vyřizovala, jsem si nemohla vybrat. prostě do smlouvy mi napsali "a případně platby podle platného sazebníku". Tedy na 25 let dopředu si mně zavázali, že budu platit poplatek v takové výši, jakou si oni vymyslí. Když to bude 150,-- měsíčně a nebo klidně i 1000,-- měsíčně je pouze na jejich libovůli. Jinak by bylo , kdybych si mohla zvolit, jestli budu platit splátky v určité výši úroku a poplatky podle zrovna platného sazebníku, o kterém nikdo neví, jak bude se vyvíjet do budoucna a nebo chci-li platit splátky i s připočtením určité části navíc (vyšší úrok).
Prostě na vybranou není a to není svobodné rozhodnutí, to je prostě nátlak a zneužití mé situace. Já jsem se taky připojila a dotáhnu to až k soudu. Jestliže jsme v EU a v Německu tyto poplatky nebudou, tak by neměly být ani zde. Jenom nás ždímají stejně jaké to bylo v případě plateb za mobilní telefony. Všude levně, jen v Česku nás dřeli. Nedejme se.
Můžete prosím upřesnit, kdy jste si brala hypotéku a s jakou fixací?
Pokud se dobře pamatuji, tak fixace delší než 5 let se objevily ve stejné době nebo později než hypotéky bez jakýchkoli poplatků, které už jsou na trhu dost dlouho.
Tudíž podle mne, pokud jste neměla možnost si při braní hypotéky vybrat hypotéku bez poplatku, měla jste již jistě možnost takovou volbu učinit při refinancování v rámci refixace.
Hypoteční banka ho sice poskytovala, ale jen jako retenční pro klienty s končící hypotékou. Pro běžnou hypotéku to byla jen nabídka "do počtu", protože "obyčejná" byla nabízena i s poplatky pro 98% klientů za lepších podmínek.
mBanka ho nabízela, ale ta byla zase proslulá neschopností schvalovat jen maličko jiné, nežli učebnicově ideální případy.
Takže ne 40% trhu, ale 5%, a to ještě asi hodně přeháním s těmi 5%.
FIO začalo nabízet hypotéky před dvěma lety, takže to je časově na hraně.
Ja jsem osobne obesla desitky bank a nikdo nemel uver ci hypoteku bez mesicnich poplatku......Tento clanek napsal nekdo z banky :) to je jasne...ano, souhlasim s vyrokem, vsude v zahr. to jde jen u nas nas zdimaji.....banka ma tisice uveru a miliardove zisky, ale oni proste musi vydrit biliony z obycejnych lidi....kazdy si nemuze koupit byt za 2 miliony, taky z ceho...z tech 15 tisic to ani za 30 let lidi nenasetri
Ja jsem osobne obesla desitky bank a nikdo nemel uver ci hypoteku bez mesicnich poplatku za vedeni uveru......Tento clanek napsal nekdo z banky :) to je jasne...ano, souhlasim s vyrokem, vsude v zahr. to jde jen u nas nas zdimaji.....banka ma tisice uveru a miliardove zisky, ale oni proste musi vydrit biliony z obycejnych lidi....kazdy si nemuze koupit byt za 2 miliony, taky z ceho...z tech 15 tisic to ani za 30 let lidi nenasetri. a co je to vlastne poplatek za vedeni uctu, my zadny ucet nepotrebujeme, penize se prevedou a jednou mesicne automat zauctuje nasi platbu....neni to zadna sluzba navic, vest ucet potrebuje akorat sama banka pro sebe....
Pokud se pamatuji, tak první hypotéky u nás (v první polovině 90. let) měly fixace mnohem delší než 5 let. Někdy po roce 2000 jsem měl kolegyni, která měla jednu z prvních hypoték u nás poskytnutých, a mě byste ji slyšet, jak nadávala, že stále musí platit 17% úrok. (Pro nepamětníky, takové hypotéky se opravdu poskytovaly.)
Ano, jistou dobu byly sazby hypoték skutečně velmi vysoké. Nicméně opravdu nevím o tom, že by se před cca rokem 2005 poskytovaly hypotéky s fixací delší než 5 let.
Spíš bych řekl že si paní sjednala úvěr třeba v roce třeba 1996 s pětiletou fixací, takže ještě na jaře roku 2001 měla důvod nadávat :-)
Nebo kámen úrazu může být v pojmu "hypotéka" - ve skutečnosti to mohl být nějaký podnikatelský úvěr nebo čertví co.