Bude to jako zdražení povinného sociálního pojištění, kdy 90-95% bude vyplácet stát ale již ve snížené výplatě svého důchodu a k tomu 5-10% z nějakého toho bankovního nebo také už soukromého fondu. Peníze se budou investovat z nich do státních dluhopisů, protože Kalousek má asi obavy, že je nikdo nebude v zahraničí chtít. Nebude tady žádná záruka na vyplacení naspořených peněz, protože fondy budou moci jít do mínusu a také mohou už i zkrachovat. Takže praxe bude, že se důchod lidem nijak nezvýší ale naopak, protože výnosy fondů jsou minimální až ztrátové k inflaci. Kalousek předpokládá, že starší lidé naspořené peníze ve fondech nechají a změnou jeho zákonu si je prostě nepřímo přivlastní a zachrání si státní důchodový účet, kde vyplácet méně na důchodech. Kdo má nyní ve fondu malé peníze tak moc ještě nebrečí, ale kdo ta má dneska velké peníze, tak o ně prostě už přijde, protože je nemůže vybrat v důchodu, ale pouze čekat kolik mu vyměří rentičku ve výši asi 1.000,-Kč. Fondy jako zdravotní pojišťovny si budou peníze přeposílat kvůli vyplatám penzí. Proto o důchody tady vůbec nejde, ale o to, aby Kalousek prodal své státní dluhopisy, které totiž vůbec nic nevydělávají.
Ano, ale pak by se odvody zvedaly dál, až někam za 50%. K tomu nějaké daně z příjmů, zdravotní pojištění, DPH, daň z nemovitostí, silniční daň (dálniční a za chvilku i silniční známky), spotřební daň, ekologická daň (příspěvky na solární placky), za pár let Bruselská daň...... tuším, že hravě, co se týče výše zdanění, předhoníme Švédsko. Jen aby to nebylo více jak 100%, to bych nepřežil ..... ;-)
Jste v otazce daní mimo realitu.Daně se počitají tak - jaky poměr vyberete k HDP.Daně jsou ruzné.Dan z příjmu - na zapadě klasicky progresivní.Daně nepříme - dan z dph nebo dan z obratu(USA,Rakousko).Sptřební daně - benzín cigarety alkohol.Daně z nemovitostí - v USA např 1-3% z nemovitosti.
U nás je celkové danove zatížení 33% z HDP(hruby domací produkt).Jsme 5% pod PRUMEREM evropske unie.Tudíž německo nebo švedsko jsou nad pruměrem.
Duvod proč jsou lidi ochotni je tam platit je ten že jsou solidarní(nenechaj padnout člověka na dno) a ten že u nich se NEKRADE.
Tudíž u nás je největší problém neochota majetkovych přiznaní (al caponeho dostali na daně a majetek a ne za vraždy).
Jak se říká Klausuv vyrok - neexistjí špinave peníze.
Dalším problemem je tzv. privatizace zisku a socializace ztrat.
To co vydělavá je soukromé a když to krachne - tak to musí zachranovat stat.
Osobne je mi vyse dani v pomeru k HDP ukradena. Zajima me kolik platim statu ja. Hodne konzervativni odhad okolo 65% (pocitam pouze zdaneni prace cca 46% a DPH+spotrebni dane, po zapocteni ruznych poplatu typu prirazky za obnovitelne zdroje by to bylo jeste vic). Platil jsem dane v USA i v SRN a v oubou zemich byly nizsi nez v Cesku. V USA je zdaneni prace vyraznenizsi a stejne 'sales tax'. V Nemecku jsem zase mohl uplatnovat naklady a snizit si tak danovy zaklad.
Jestli je reforma o zvysovani zdaneni (at se tomu formalne rika jak chce), tak je to krok spatnym smerem, ktery pouze zpomali rozvoj zeme (mimochodem odradi kvalifikovane cizince, kterych tu mame i tak malo).
Ten duvod rozdilu je uplne jiny. Totiz zisk z naseho domaciho produktu se realizuje z velke casti v nemecku. Proste u nas se to vyprodukuje tim se zvysi HDP, ale pak se to posle s minimalnim ziskem (nebo treba i zapornym, kdyz je potreba danova optimalizace) do volkswagenu, nebo jine spolecnosti, ktera pak realizuje zisk a odvadi z neho dan ve sve zemi.
Ty dalsi faktory ktere uvadite, nejsou podle mne az tak podstatene (na teto statistice). Napr. privatizace zisku a socializace strat ma na tuto statistiku pozitivni vliv, protoze zisk (ktery by tedy stat nemohl zdanit) se presouva k nekomu kdo ho zdani (a ztrata u statu, se na HDP a ani celkovem vyberu dane nepodepise). Ma to proste vliv na jine statistiky, ale ne na tuhle.