Vlákno názorů k článku Virtuální kartelové dohody od Hans Christian Andersen - Já přidám jednu historku ze života. Žila byla jedna...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 5. 2005 13:24

    Hans Christian Andersen (neregistrovaný)
    Já přidám jednu historku ze života.
    Žila byla jedna banánová republika v ní jeden nejmenovaný okres. Na okrese byla samozřejmě spousta benzínek a v souladu s páně Smithovou teorií o neviditelné ruce trhu měly všechny prakticky stejnou cenu. Je zcela zřejmé, že ta cena byla na hranici přežití. Zvýšit nešlo (zasáhla by neviditelná ruka trhu) a snížit taky asi ne, protože by zkrachovali. Pokud by nezkrachovali, nedokážu si představit, proč někdo nezlevnil.

    Žil byl jeden podnikatel, kterej si řekl, že marže na benzínu není až tak špatná a že by šlo prodávat i levněji. To tedy udělal. Protože neviditelná ruka trhu způsobila, že měl velký příliv zákazníků, viditelná ruka jednou zaklepala na dveře a majitel ruky důrazně upozornil majitele benzínky, že by měl dodržovat ceny běžné v daném okrese.

    Majitel benzínky se zastrašit nenechal a benzín prodával dále zhruba o korunu levněji než blízká konkurence. Když ani podruhé nebral varování, že má příliš nízké ceny, moc vážně, stalo se jednou, že čirou náhodou někdo v noci rozlil několik kanystrů benzínu okolo jeho nádrží a čirou náhodou zároveň někdo na patřičný úřad nahlásil, že ten pán, co prodává levný benzín, má nekvalitní a netěsné nádrže a zamořuje životní prostředí. No a protože když už náhoda, tak pořádná, zároveň náhodou přijela kontrola vcelku rychle a benzín v půdě u nádrží našla.

    Majitel benzínky dostal tučnou pokutu a uvědomil si, že by měl nechat neviditelnou ruku fungovat tak, jak jí to naplánoval Adam Smith. Zvednul ceny benzínu na úroveň ostatních benzínek v kraji a od té doby má pokoj.

    Takže i na tomto příkladu je krásně vidět, že neviditelná ruka trhu opravdu funguje, jak má.
  • 23. 5. 2005 16:15

    SocPredator (neregistrovaný)
    Hm, akorát si myslím, že než by dostal tu pokutu, musela mu být prokázána netěsnost nádrže. To že tam někdo vylil benzín (a to nebyla levná sranda) není důkaz netěsnosti.
    Takže blbina.
  • 24. 5. 2005 7:54

    Hans Christian Andersen (neregistrovaný)
    Blbina je to z mnoha důvodů.
    První je ten, že investice pár tisíc Kč do několika kanystrů s benzínem je opravdu příšerně obrovská, to si může dovolit možná tak Železný. Další důvod zmiňuje SocPredator. Z "uniklého" benzínu samozřejmě kontrola nepozná, že netěsní nádrže. To by museli nádrž obkopat a najít tu skulinku, která za to může. Vždy to přece tak dělají. Policie se přece taky nesnaží pokutovat majitele auta za přestupky spáchané jeho vozem (třeba když přijde fotka z radaru apod.). Kde bychom to byli!
    A hlavně jsme právní stát, takže by se majitel benzínky nemusel bát o zdraví své a svých blízkých, vše by nahlásil na policii a ta by vše vyšetřila a ti, co za tím stojí, by byli nezávislými a objektivními soudy přece odsouzeni. Z toho, že nic takovýho nebylo, je úplně zřejmý, že je to jen pohádka. Chybí tam už jen "a žili šťastně až do smrti". Dobrou noc!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).