proč se pan autor neobtěžoval udělat tabulku kompletní a nabízí pouze třífázové jističe?
Když jsem si to počítal, tak za elektřinu po "revoluci" zaplatím cca o 2500 Kč méně, takže spokojenost :)
Mohl by, prosím, autor udělat nějakou hlubší analýzu - kolik odběratelů zaplatí víc, kolik míň a pak to zkusit porovnat? Docela by mne zajímalo, jaká by byla bilance, když je nám tvrzeno, že nás stát chce zase zdanit víc...
Toto číslo by bylo relevantní, než plácat do vzduchu, že naše socialistická vláda zase vymýšlí další formu zdanění (jako by nevymysleli a nezavedli už dost jiných způsobů)...
Děkuji mnohokrát
Kdyby jenom jističe. I spotřeby jsou "z neznámého důvodu" uvedené od silně podprůměrné po lehce podprůměrnou. Výsledky pro průměrné a nadprůměrné spotřeby v tabulkách vůbec uvedeny nejsou.
Průměrné spotřeby viz tady: http://dodavatelektriny.cz/uzitecne-informace/jak-odhadnout-spotrebu-elektriny nebo jděte na nějaký vyhledávač dodavatelů a zadejte do něj typ místa a počet osob a uvidíte, jakou spotřebu vám bude počítat.
To spíše oni mají spotřeby nadprůměrné, uvědomte si že máme rok 2016, za posledních 10 let se kuli hypotékovému boomu nakupovalo, stavělo, rekontruovalo, spotřeba šla razantne dolů a ti kdo mají dnes vysokou spotřebu mají většinou hodně staré spotřebiče.
Neznám nikoho, kdo by neměl kompletní elektro dávno po rekonstrukci...
Jasně, lidi co se spotřebou elektřiny zabývají nevědí, že se mění spotřebiče za úspornější. Nějaký lepší argument by tam nebyl?
Jinak, rekonstrukcí elektro rozvodů toho moc neušetříte.
A co se týče nových spotřebičů, tak často papírově sice spotřeba klesne, ale v reálu je to stejné jako s emisemi Volkswagenu...
Lidi co se zabývají čím? Myslíte ten "MFA" web, kde jsou s největší pravděpodobností články od nějakého copywritera?
Spotřebiče žerou méně kuli technologii která se vyvíjí, auta jsou dávno na svém pomysleném vrcholu a nezbývá nic jiného, než podvádět.
Zatím co 100 jednotek výkonu stálo před dvěma lety 100 jednotek příkonu, dnes například stejných 100 jednotek výkonu stojí 50 jednotek příkonu, protože se zvýšila účinnost elektroniky.
Takové indukční sporáky nešetří příkon, ty šetří dobu po kterou běží, tedy celkovou energii na vaření. Elektronika díky miniaturizaci zase šetří příkon při zachování stejného výkonu, ledničky pracují efektivněji, pračky umí lépe regulovat motory, klimatizace taky již nejedou na 100% ale umí regulovat příkon. Vysavače mají větší příkon, ale tím, že více sajou člověk nešmudlá pokoj celý den a tím vlastně ušetří.
Když člověk dělá reko, tak se tím rozumí že byt uvede do stavu nového a moderního, takové ty sociální reko, kdy si někdo vymaluje a vymění hlínu za měš a nechá si spotřebiče a zařízení co přesluhuje, tomu se kompletní rekonstrukce říkat příliš nedá.
Blábolíte úplný kraviny.
Indukce zase tak razantní úspory nemaj, hlavně ty levný, jsou to spínaný zdroje, takže mají vnitřní ztráty cca 10-20 %. Navíc to ale strašným způsobem stále a pořád odchází, asi jako spotřebiče A+++++++++ co stojí desetitisíce a životnost 00hovno. A další náklady (nádoby atd.). Sklokeramika je sice o něco horší, ale stále v celkové uživatelské přívětivosti lepší.
Světla sice můžou udělat dost, ale zase, víc to stojí a v celkovým nákladu je to většinou dost malá položka, tak 100-200 kWh ročně.
Výkoný vysavače nám uhnije zakázala, pán zapomněl?
Klimatizace regulují výkon termostatem roky a další úspory už jsou také poměrně malé. Nejste proboha v 50. letech, dneska se už účinnost zázračně nezlepší ze dne na den o desítky procent, tam už dávno jsme, dneska se s velkou slávou něco zlepší o procenta. Světlou výjimkou jsou LED, ale to taky nevyhovuje každýmu.
Ten závěr o 50 jednotkách příkonu na 100 výkonu ukazuje, že jste úplnej fyzikální anafabet, protože perpetuum mobile ještě stále odporuje druhému termodynamickému zákonu. Optickou výjimkou je tepelné čerpadlo, které ale stále energii nevyrábí z ničeho, jen ji bere odjinud, kde se za ni neplatí. Zatím :D
Klimatizace se dnes dělají invertorové, sami ji máme v RD a měnili jsme jí po 12 ti letech za původní "klasickou" spotřeba šla o cca 3/5 dolů.
A+++ ledničku máme asi tři roky, žije, šetří.
A++ pračku máme asi 5 let, žije, šetří.
Indukční desku máme letos 6 rokem, funguje, šetří. Nic spešl jsme kupovat nemuseli, všechny hrnce fungují protože nádobí jsme měli kvalitní už když jsme vařili na plynu který v RD máme v dolním patře.
Vysavač máme asi 7 let 2,5Kw, funguje není důvod měnit.
V bytě mám všechno nové tak brzo soudit, ale třeba vysavač tu mám 2Kw asi 5 let a funguje, LED TV jsem měl od roku 2009 prodal jsem plně funkční a už rok funguje u nového majitele.
Všude máme LED, nakupuji je přímo u výrobců v Číně (okolo 60kč/10W COB), životnost je dle kusu 2-4 roky, návratnost okolo roku.
Dle toho co píšete mám pocit, že kupujete vyloženě wanna be produkty, ona kvalita totiž něco stojí. Za celou dobu jsem nemusel řešit reklamaci ničeho v domácnosti krom digestoře, kde se rozbilo hned při vybalení tlačítko.
A takový příklad k tomu perpetum mobile, loni jsem dělal po 5ti letech výměnu HW PC, kupuji většinou vyšší střední třídu výkonu abych pár let vydržel, spotřeba šla dolů o 40%, výkon o 70% nahorů (AMD -> i7), největší rozdíl spotřeby byl na straně GTX 980, to máte ten váš pokrok. Ano samozřejmě takovéhle rozdíly u bílé techniky moc nejsou, ale zrovna rozdíl mezi ledničku A z Tesca co kupují sociálně slabí a A++++ je celkem markantní, ano lednička stojí 30 tisíc ale tomu často odpovídá i kvalita.
Vyjmenovat by se toho dalo nespočet, samozřejmě nedá se říct že by se tím nákupem "nejlepších" spotřebičů něco v konečném součtu ušetřilo, furt je dražší jak koupit místo pračky za 22 tis nějakou nekvalitu za 5 tisíc furt asi nespotřebuje tolik elektriky jako kolik stála ta lepší, jenže ne každý chce mít doma hnusné, mnohdy nevýkonné spotřebiče co jsou třeba hlučné apod proč bychom ale my, co jsme si nakoupili úsporné spotřebiče měli doplácet na imaginární rezervovaný výkon? Velmi pochybuji, že součet jističů naší ulice odpovídá pojistkám u trafostanice.
Náš dům má při 273m2 roční spotřebu 1600 kWh (dva lidi, dvě neoddělené bytové jednotky, klimatizace se ale moc nepoužívá, protože horní část domu je obydlení jen asi týden v roce) v bytě mám roční spotřebu okolo 1MW taky asi silně podprůměrné co? Oni ty kvalitní spotřebiče jsou prostě znát.
Ono je porovnani celkove spotreby nesmyslne, jelikoz nekdo ma 1 TV, nekdo zadnou, nekdo jich ma 5. Stejne tak pocitace a tak podobne. Kuprikladu ja mam spotrebu domu kolem 6300kWh rocne a veru nemam vsechny spotrebice v kategorii G. Takze mozna mate ctvrtinovou spotrebu (byt se mi to zda neuveritelne), ale proste mate asi mene spustenych spotrebicu.
Podstatné je to kolik uživatelů dané věci používá. Jeden normální člověk se nekouká na dvě a více televize zároveň a k tomu nesedí u PC, stejně tak nevaří ve dvou kuchyních.
Já si neumím představit co konkretně bych doma musel dělat, aby tam ve dvou lidech, týden v roce ve třech až čtyřech spotřeboval 6,5MW, když vezmu, že TV jim jede prakticky non stop, perou jednou týdně, počítače při spotřebě okolo 80W resp spíše méně, cca 90W je moje i7 + 27" LED IPS + 2.1 (plný výkon se málo kdy využívá, tohle je průměrná "aktuální" spotřeba dle měřiče celého stolu v zásuvce při zapnutém stavu) a taky je to to co u mě v bytě žere vlastně polovinu celkové spotřeby, lednička je okolo 150kWh, pc 500kWh a zbytek do cca 1MW co mám v bytě je vaření, svícení, praní, sušení, kdybych z bytu nevyhodil televizi tak možná pár kWh ještě ta, ale plně mi jí supluje PC, pač tam stejně dávají totální h*vno :)
Spotřeba tedy roste s počtem uživatelů, hodně asi udělají děti co nemají nic lepšího na práci, než hrát na PC hry, za mě se chodilo ven, když bych si na svém PC něco zahrál tak se dostanu snadno přes 350W, u starší AMD sestavy to bylo i +500W a kdybych to dělal často, tak se to razantně podepíše na spotřebě, ale vzhledem k tomu, že mě PC živí, tak mám lepší věci na práci jak hrát hry a u činnosti kterou provozuji není ani tolik výpočetní výkon potřeba, tudíž PC jede dost úsporně.
Je na to potřeba koukat tak, že člověk potřebuje takový jistič, aby případně mohl mít puštěné vše co doma má, tedy pokud přijde návštěva, nebo více lidí dělá více činností zároveň a je to tedy krajně neetické pokutovat lidi za to, že plně nevyužívají svojí domácnost.
Ten nesmysl s rezervovaným výkonem je sice pěkná pohádka, ale totálně mimo. Náklady na síť by se měli platit podle spotřebované elektřiny a to říkám, jako člověk s §6 a maturitou z oboru.
Každý rok by se tyhle poplatky měli rozpočítat dle skutečných nákladů v minulém roce na 1MWh předpokládaného odběru v dalším roce, protože to co je navrhované znamená to, že si spousta lidí raději koupí méně úsporné spotřebiče protože to v konečném výsledku prostě vyjde výrazně levněji a ani firmy nebudou motivovány k tomu aby šetřili, protože jím dopravu elektřiny uhradí domácnosti které což ví každý prostě to co můžou dle jističe nikdy neodeberou, ani se s tím nepočítá, zatím co výroby to většinou odeberou vcelku snadno.
Nu máš šestku, ale asi nevíš jak to funguje teď... To tvoje rozpočítávání je v reálu používáno právě třeba tento rok, kdy se DS zvyšovali-snižovali odvody za 1MWh právě podle nákladů (prokázaných), na správu DS...
Takže sice máš "reálnou představu" co je dobré, ale ta maturita v oboru a paragraf neukazuje, že víš co je... K tomu přidám tu tovji ledničku, když jsem se díával na rozdíl ceny, pak si to připočetl na spotřebu, pak jaksi v případě životnosti 8 let se mi to nevyplatí, když připočtu prvotní vysokou investici a pravděpodobnost zvýšení "stálých plateb" při nových odvodech nebo i kdyby zůstali staré, že může být lepší technika za 5 let(jak ukazuje vývoj), pak volba nevyšší třídy je holý ekonomický nesmysl...
Neberu, že tvůj vývoj myšlení se neubírá správným směrem, ale podpůrné argumenty jsou trochu...
Ano, je to dáno tím, že jsem již řadu let ze školy a studoval jsem jiný obor, než ve kterém pracuji mám tedy pouze hrubý pojem o detailech, ovšem to mi stačí k tomu abych věděl co případně hledat.
Ad lednička, někde jsem to psal, že se to samozřejmě nikdy nezaplatí, já ani neříkám, že by se to zaplatit mělo, úspora nemusí znamenat nutně výhodnost, ona totiž ta lednička nebo pračka za ty peníze může být ne jen účinná ale třeba mnohem tišší což je zrovna v domácnosti znát.
Hele, článek je o jističích spotřebě a výsledné sumě kolik zaplatí spotřebitel, jestli do toho, začneš zatahovat "že je lednička tišší"? Pak o čem diskutuješ?
Zaplatí se ti zvýšené náklady na ledničku s nižší spotřebou ano/ne. Když ne, pak je jedno, že má nižší spotřebu tečka....
6,3MWh za rok? To jako vážně? To je 18kWh za den a > 700W trvalé spotřeby. Co doma děláte?
Elektrický bojler a lednička z doby krále Klacka? Přímotopy? Trvale jedoucí CRT obrazovky televizorů? 2 mrazáky?
Jako kombinovaná chladnička má odběr do 400kWh ročně, tj. cca 1kWh denně. A těch zbylých 17?
Máme v bytě 10 let staré spotřebiče, vše na elektřinu, ale spotřeba 1,8MWh
(pračka, myčka, indukce, rychlovarná konvice,...)
Ale pravda, všechny žárovky jsou úsporky, kde v lustru je 30W místo 180, což za rok udělá úsporu 300kWh jen na tom jednom lustru.
S NTS taky prodělám.
Lednice tři roky? No to je žůžo. Rukama mi prošla kvanta lednic starých desítky let (mnohdy víc než já), fungují všechny. Z těch dnešních šuntů to padá jak hrušky. Pořád tady guma, támhle tamto, tady ventilátor (!), no to je nenormální.
Počítač má zhruba nulovou účinnost, protože nekoná žádnou práci a jen žere energii, kterou mění v neužitečné teplo.
Předchozí se měnila jen tak z plezíru kuli velikosti a spotřebě. Nemyslím si, že ale za týden pojde.
Počítač má takovou účinnost jakou má účinnost jeho spínaný zdroj, což je dáno tím jak je zatížený, vzhledem k tomu že to teplo mimo jiné které generuje mě živí, tak má vlastně u nás doma největší účinnost, je to skoro takové perpetuem mobile za malé energetické vstupy, jsou velké ekonomické výstupy za které by se dalo nakoupit mnohem více energie na vstupu.
Jako, že doma máš počítač co vytvoří tolik trepla, že ho prodáš a živíš se tím nebo pouze děláš ve firmě, kde jsoiu např. servery, které mají odpadní teplo a ty jsi přitom jako technik? Ale to je hodně velký rozdíl :D, a život mě naučil, když někdo místo argumentů začne debatovat "já jsem", pak nemá většinou šajnu o co jde... :D
Jinak, počítač má větší účinost ne kvůly spínaným zdrojům, ale např. lepším procákům s menší spotřebou a větším výkonem a ujišťujitě,, přestože máš tu šestkua živí tě to teplo, že v procáku NENÍ spínaný zdroj, který by mu změnšil odběr :D
Tak samozřejmě počítač beru, jako součástky které mají sami o sobě nějakou účinnost, to už bychom ale hnali do extrému, tzn balím počítač jako součástky, jako by s účiníkem 1 připojené ke zdroji, který má 0,6-0,9, rozumíme si?
A samotnou účinnost jsem myslel tak, že mě práce na PC živí, tedy to co spotřebuje, resp kolik za to zaplatím je zlomek toho, co díky PC vygeneruji, tedy z pohledu spotřeby běží v domácnosti "zadarmo".
Tak samozřejmě, že se na počítač můžu dívat jako na černou skříňku, což se při návrhu systému dělá často, ale když se budu dívat, proč "ta černá skříňka" má nižší spotřebu, pak ne jako vy se dívat pouze na jednu část "spínaný zdroj", ale na všechny části. Když už teda skládáte počítače, tak víte, že porovnávat se mají "odpovídající stroje", tedy minimálně "kancelářský co nahrazuje vs kancelářský co nahrazuje", a pak se podívat co v tom stroji žere míň, a já se vsadím, že ten zdroj bude jeden z mnoha a to ještě bude na konci seznamu "co vyměnit pro ižší spotřebu"... A pokud neděláte nějaké "speciály", tak určitě se při sestavování neřídíte účiníkem, aby ten počítač žral méně, ale spotřebou grafiky, procesoru, kolik výsledek bude žrát při zapnutí a podle toho přihodíte zdroj, utrčitě nebudute s měřákem měřit a pak sestavovat...
Ale to je pak o nečem jiném, článek a debata je o příkonu spotřebiče ne o ekonomické vazbě, kdy stoj musí sám na sebe vydělat, a u tebe je ten poměr víc než výhodný... A to je už pak úplně mimo místu, o tomto nebate není a nechápu, proč to sem píšete, no chcete naznačit, že vyděláváte hodně, ale co to má co společného se spotřebou počítače? Nijakou, prostě odvádíte pozornost jinam...
Úplný fyzikální analfabet není, jen se dost nešťastně vyjádřil. "Jednotka příkonu" a "jednotka výkonu" neznamená konkrétní hodnotu fyzikální veličiny (a už vůbec ne tu samou). Když si tuhle asociaci odmyslíte, význam je "pro konkrétní výkon dnes potřebuji poloviční příkon než před dvěma lety".
I tak je to sice internetové přehánění, protože by to znamenalo, že má dnes spotřebič s dvojnásobnou účinností než před dvěma lety (a takový vývoj sotva nějaký běžný spotřebič prodělal), ovšem to perpetuum mobile se tam dostalo skutečně jen Vaší interpretací.
Ano přesně tak to bylo myšleno, proto jsem zvolil "jednotku" což mělo vyjadřovat obecný pojem nějaké činnosti. Auta dnes také spotřebují pro dosažení stejné energie mnohem méně paliva a nemusí jít o auta vyrobená desetiletí po sobě, stačí aby v nich nebyli použity poslední technologie.
Internetové přehánění je to kus od kusu, protože hodně produktů je technologicky zastaralá, především takové, kde je hlavní složkou spotřeby nějaká výpočetní technika nebo za cílem snížení nákladů velmi stará technologie, takové spotřebiče lidé dále nakupují protože jsou levné, jenže ve výsledku když si třeba koupí novější technologii mohou mít lepší spotřebu při stejném "výkonu", ono technicky všechno co má spínané zdroje může mít slušnou nebo taky velmi trýznivou účinnost a těch případů by se jistě našlo víc.
Záleží, co je mnohem méně. Při jízdě jako s bramborama snad, na druhé straně když chci z moderních motorků ze sekačky výkon, žere to jak tank a stejně nejede, plus při takovém provozu by to bylo po 50k na generálku.
Velkoobjemové staré motory najezdí hromadu a mají výkon. A nejsou dřené na krev nějakými přímýmy vstřiky a pěti turby, takže z výfuku nepadají nějaké strašné hnusy (mikroskopické částice, oxidy dusíku). Ropy je dost a je levná, můžeme poděkovat jen úchylákům se zeleným mozkem za to, co se z automobilového průmyslu stalo.
Tak ano máte ale zase auta jako je lednička z Tesca a pak auta a motory, resp hlavně motory kde ten pokrok je vidět, namátkou rozdíl ve spotřebě u S50B32 vs S54B32 je celkem zásadní a spolehlivost neutrpěla, rozdíl mezi M52B28 vs M54B30, spotřeba šla dolů v obou případech, výkon nahoru, životnost zůstala, poslední tři jmenované motory jsem měl, nemají ani turba, ani přímé vstřiky ale opět, něco si připlatíte, hjunday to není...
a kčemu mi to je, když mi v tom moderním benzínáku odejte to tubo, které mám za nějakou tu desítku?
K cemu miu to je , když ti odejde spojkove kotouc v oktavce ci oplu tak ti meni celou sestavu?
A prave o tom je ta tvoje moderni technika, ktera na prikladu starych motoru umoznovala "snizit potrebu kW na motoru", ale fakticky ti k tomu motoru dodatala tolikk kravovin okolo, ze se ti podela neco jineho, ALE vymenit musis celek...
Takže máš pohádkové představy na svět kolem sebe...
Jak často to turbo měníte? Spojku mám v denním autě už 290 tis km původní, původní turbo tam bylo 260 tis a měnilo se jen proto, že se ohladili lopatky... auto je staré 12 let a ano na začátku bylo dražší, jak nový hjuday, ale kvalita premie po 5 letech užívání, resp 12 letech stáří je furt na míle daleko tomu, jak vypadá škodovka po polovině času. Stačí se kouknout na naše služební oktávky, jak vypadají dva roky staré modely aniž by se k nim člověk choval špatně.
Dobrý den,
add indukce: Ohřev 1l vody z 16°C na 80°C spotřebuje indukce 0,08kWh a sklokeramika 0,13kWh to je rozdíl 38%. Pro pochopení rozdílu nastudujte tyto pojmy: Tepelná kapacita, šíření tepla, výkon, příkon, účinnost. Princip ohřevu se neliší. Halogen/odporový drát / Indukce funguje jako transformátor, který snižuje napětí a zvyšuje proud procházející hrncem. Cena střední třídy obou typů desek je dnes srovnatelná.
Add světla: Nesměšujte účinnost zdroje s ekonomickou návratnosti. Článek se nezabýval ekonomickou návratností spotřebiče, ať už kvalitního/nekvalitního.
Add vysavač: Omezení příkonu vysavače mělo za cíl nasměrovat výrobce k produkcí vysavačů s vyšší účinností. Pokud mohu zhodnotit tak si dnes můžete koupit vysavač s příkonem 700W a výsledek je stejný (podtlak a dopravní množství vzduchu /s) jako u jiných vysavačů s příkonem 2000W. Výrobce zvýšil účinnost jiným typem motoru a zejména ovšem snížením tlakové ztráty hadice a vylepšením hubice. Nastudujte si : Odpor potrubí, čím vzniká a jaká je závislost na rychlosti proudění. Pak pochopíte.
Add klimatizace a TČ: Hlavním motorem zvyšování účinnost jsou nové typy chladiv, přesná regulace celého soustrojí použitím plynulé regulace s EC motorem, Inverter vs ON/OFF řízení. To že je výrobek s nespojitou regulací uveden v třídě A neznamená, že výrobek s Inverterem má stejnou spotřebu.
Rozhodně souhlas. Máme už téměř všechna svítidla s LED, TV taky úspornější, topí se a ohřívá voda plynem (elektrika jde jen do řízení kotle a čerpadla), částečně zatepleno. Letos očekávám pokles jestli o 100-200 kWh na nějaké 2,2-2,3 MWh. Vymění se stará 3f a už nic moc vodárna za sice 1f, ale jelikož bude konečně v pořádku, o to víc se bude zalívat a vůbec čerpat :D To mi přijde jako docela normální hodnota na v průměru tři členy domácnosti.
Tam to nízkoenergetický RD 500 kWh, to je proboha 1,4 kWh denně, to je blábol nad bláboly. Většina takových domů má nějaké aktivní prvky pro řízení prostředí (vzduchotechnika/rekuperace, jen to bere stovky kWh), to když jede tak to nestačí ani na svícení a notebook s chladničkou. To ti lidi neperou? Nemaj lednice a mrazáky? Televizi, žehličku, vysavač? To odpovídá tak té chalupě kde jsou lidi jen o víkendu…
Mě tedy ta průměrná spotřeba taky přijde trochu mimo. Máme RD 250 m2, vaříme na indukci, dvě televize, počítač na hry, který žere jak tank, skoro každý den se vaří a pere, permanentně svítí celý barák, ale roční spotřeba jen 1,7 MWh. A to se rozhodně neuskromňujeme. Podle nich bychom měli mít spotřebu desetkrát takovou. No a když jsem se podíval na jejich tabulky a mít spotřebu mrazáku 620 kWh za rok, tak to bych se musel zbláznit abych si něco takového nechal. Takový mrazák jsem měl chvíli od známého darem. Starý hozhrkaný krám, vydržel jsem to jen nezbytnou dobu, než jsme koupili nový. Tak si říkám, kde udělali soudruzi chybu?
Běž už někam s demagogickým popisem co je socialismus ala Kalaus...
Jinak si vysvetluje co je socialismus pravicak
Jinak si vysvetluje co je socialismus korytkar demagog(kalous a ty)
Jinak si vysvetluje co je socialismus socialista
Jinak si vysvetluje co je socialismus CSSD
Jinak si vysvetluje co je socialismus slunickar
Jinak si vysvetluje co je socialismus komunista
A pak jsou normalní lide, co pouzivaji mozek a selsky rozum a podobne verbezi co byla jmenovana vyse neveri jejich definicim, a chapou socialismus jinak, proto byl take 1968, kde ho zakazali komunisti a pak 1989, kde ho zase zakazal klaus aspol...
K tomu upřesním:
- nejsem sám elektrikář, nemám odbornost na hluboké analýzy. Konzultoval jsem to s elektrikáři a ti mně uváděli, že trojfázové jističe jsou typické a nejčastější.
- bohužel asi neexistují statistiky, kolik kde je jakých jističů.
- tu analýzu, kterou navrhujete (a kterou samozřejmě považuji za úplně základní a výchozí, když se někdo rozhodne měnit tarify), samozřejmě měl dávno udělat ERÚ a vyvěsit ji dávno na Internet! Má na to peníze, lidi i veškerá data. Bohužel je tu zase situace, kdy tu je luxusně vybavený státní úřad s 300 lidmi, který má jeden jediný úkol, a to regulovat trh s energiemi, ten nekoná či cosi tajnůstkářsky kuchtí, já jako soukromník, který mám fakt na starosti tisíc jiných věcí (nejsem novinář, dělám to ve svém volném čase) cosi vytáhnu na světlo a ještě dostanu po papuli, že jsem neudělal kompletní analýzu :/
pane Hlavenko, nechtěl jsem Vás peskovat, jen jsem toho názoru, že článek je velmi tendenční a podsouvá Váš názor, aniž by se čtenář mohl rozhodnout sám...
Měl jsem ponětí, že na měšci píší novináři, proto jsem také "odsoudil" neúplnost článku...
Takovýto text bych očekával spíš na nějakém Blogu a ne zde...
Ono je to malinko jinak - v jistém smyslu je primárním bodem to, zda je v daném bytě použit plyn. Pokud se používá plynový sporák a topení, tak není pro tří fáze žádný důvod a jeden jistič 25A úplně stačí - největší odběr mívá pračka, ale obvykle pod 2000W, elektrická trouba v plynovém sporáku se taky vejde do 10A jističe, vše ostatní jsou "drobnosti". Jasně, pokud zapnu najednou všechny spotřebiče, které mám, tak se v jistém momentu dostanu na 50A a tudíž bych jistič vyhodil, ale tohle se prostě nestane ani náhodou.
Takhle to mám v současném bytě (1x25A), ve starém jsem snad měl dokonce jen 1x16A (teď si nejsem jistý, ale každopádně pod 1x25), stejně to mají i rodiče - podstatné ale je, že vždy je vedle toho plyn pro vařič i topení.
Potřebu 3x25A mají v bytech ti, kdo si pořídili "módní" indukční desky a obecně elektrické sporáky, tento spotřebič prostě má při připojení na jednu fázi problém, či to vůbec nejde, jistou komplikací je i elektrický ohřev vody v bojleru (nicméně tam už to není tak jednoznačné, ve starším bytě jsme bojler v kominací s jednou fází měli).
Osobně odhaduji, že v plynofikované starší zástavbě je bytů s maximálně 1x25A většina a tito lidé čato spíše ušetří či budou platit stejně. U rodinných domků s vyšším využitím elektřiny se jich sice paušál dotkne, ale zase mají větší spotřebu, což to bude kompenzovat.
Největší problém je u bytů v nové výstavbě a rekonstrukcích, kde se šlo na "moderní" vaření, tam to bude výrazné. No a vyloženě zrůdná je pak situace u chat, kde odběr nestojí za řeč, ale kvůli občasnému použití cirkulárky měl dotyčný tři fáze, tam to je zdražení ve stovkách procent a zde už to ze strany ČEZu (či jiného dodavatele) hraničí s bezdůvodným obohacením :-(
Ale, pouze pokud jsi ho neopojil, protože to bylo levnější... Pak jsi v situaci, nové přípojky, rezervace plynu, koupě nových spotřebičů atd.
Pokud jsi ho neopojil, tak nákup nových spotřebičů atd.
K tomu musíš připočíst, zaplacení elektrikáře na změnu jističů, zaplacení nových jističů a zaplacení revize, kteorou jsi povinnen předložit.
Takže zde nepiš nesmysli o tom co kdo může, když tvůj přiklad je omezen, právě jenom na konkrétní parametry, které úznáváš, protože ty je tak máš... Představ si i když tvoje výška postavy je např. 183 cm, a je dost lidí o tvé výšce postavi, přesto drtivá většina lidí je jinak vysoká... A přesně toto ilistruje tvoje nesmyslné fantazírování "může přejít na plyn", protože na to prostě nemusí mít bobane...
Souhlasím - bylo možné jít ještě do dalších podrobností, to by ale článek byl skutečně už hodně dlouhý. Ostatně věřím, že Měšec ještě v dalšíc článcích nějaké analýzy udělá.
V principu jde o následující věci:
- že se zde navyšuje fixní část platby za elektřinu a snižuje část proměnná (závislá na odběru). Toto je nesporný fakt, je uvedený i v oficiálních materiálech, není to můj výmysl.
- že takové navýšení není řádně zdůvodněno, vyargumentováno, pečlivě faktograficky podloženo, spočítáno a předloženo k veřejné kontrole. Zvláště v situaci, kdy se nic takového neděje v okolních (západoevropských) státech, kde je struktura výroby/spotřeby elektřiny docela podobná jako u nás.
- že fixní částka nemá záviset na odběru, ale na hodnotě jističe, což je zcela irelevantní parametr vzhledem k nákladům na tvorbu a údržbu prenosové sítě.
Je jasné, že nastanou případy, kdy to pro někoho bude levnější, stejně jako případy, kdy to pro někoho bude dražší, a můžeme zde dlouze diskutovat, pro koho to bude jaké. Podstatné ale je to, co jsem uvedl výše, a co je také základem článku.
S tímhle samozřejmě souhlasím, moje reakce byla spíše vysvětlením pro vás, v jaké situaci se nejčastěji vyskytují lidé s 1x25 či dokonce méně a v čem je rozpor s tím automatickým předpokladem, že je skoro všude 3x25A...
Ovšem zrovna toto by měli napsat spíš lidé z ERU - ono je klidně možné, že těch případů domácností, u kterých bude změna minimální, je většina, jenže tohle by právě mělo být seriózně vyargumentováno, což se nestalo a to je špatně!!!
Jediná polemika se týká té irelevantnosti vlivu jističe - já bych to úplně nepodceňoval. Ony se ty silnější jističe skutečně velmi často vyskytují právě ve spojení s výskytem silnějších spotřebičů, zejména v kuchyních a na ně pak musíte síť chtě nechtě dimenzovat. Třeba zrovna "vařící špička" je časově poměrně koncentrovaná, tady se nedá úplně počítat s plynulým rozložením. Ale jsme zase u předchozího - tohle by se právě mělo svědomitě vyargumentovat a posoudit, což se tak docela nestalo.
Faktem je pouze to, že se o snížení nějaké části kecá, ale naprostá většina zaplatí víc, jen některé výjimky ušetří a to většinou jen málo. Zbytek půjde někomu do kapsy.
Vedle toho se jaksi taky zapomíná na paušální platbu 24 Kč/(A×fáze×měsíc), která má letos výjimku zastropováním 500/MWh (což je mimochodem úplně jiná věc než jistič) a většině lidí se elektrika už letos zdražuje. A ta výjimka je - opakuji - letos.
Podotek: Ad 2 - v Německu platí OZE jen domácnosti, firmy nikoliv. Proto začínáme mít problémy, v Německu s jejich násobnými platy jsou energeticky náročné provozy v součtu levnější (typickým příkladem je výroba hliníku).
Ad 3 - oxymóron. Tvrdíte že maximální garantovaná a nasmlouvaná přenosová kapacita- tedy fixní číslo pro daný kontrakt - nemá určovat fixní poplatek. Že smluvní garance maxima nemá vliv na to, jak se natáhnou ty dráty a naplánují trafostanice. To bych fakt rád věděl, co si představujete jako fixní náklad.
Musíte si vybrat troubu do 2200W - v praxi s ní není problém :-)
Al evážněji - pro 3,1kW je v pohodě na 16A jistič, což je poměrně běžné - primární jistič 1x25, na kuchyň právě 16A, zbylé okruhy slabší.
Aktuálně to mám právě takto, nicméně je to již stav po vylepšení, předtím jsem měl na kuchyň právě 10A a při výběru jsem na to musel brát ohled a mohu říct, že to v praxi omezovalo zcela zanedbatelně.
Jste všichni zpomalení, nebo navedení? Těch 25 A = 5750 W. Při nominálním napětí mimochodem.
Trouba s grilem dává k dispozici 2650 W. To je pračka dolů tak 2 kW (navíc rozběh motoru = výrazně vyšší špička) a pak už se nezapne ani rychlovarná konvice, jestli se u toho má ještě svítit a jet TV nebo PC.
Krásný přesný teoretický výpočet. Ale kde je například špičkový startovací proud při použití spínaných zdrojů? A že jsou všude a ve všem.... v 90% případu má hlavní jistič charakteristiku B. Takže v klidu sletí i při "vypnutých" spotřebičích a přitom při zapnutých je udrží. (pro příklad ze života PC učebna ve škole - tu sice nikdo doma nemá ale je to příklad)
Zdroje nemají žádnej startovací proud, je tam jen špička při zapojení do sítě (nabíjení kondenzátoru). To platí hlavně pro ty chytráky, co pravdelně přijdou někam povykládat, jak je hrozně skvělý ty spínaný zdroje vypínat, aby ve stand-by náhodou nebraly dva watty. Ve stand-by je jaksi ten kondenzátor trvale nabit…
S indukčníma deskama: většinou mají příkon do 7400W, takže 1x32A, nebo 2x16A. 3f se dnes už skoro nedělají.
Na bojler se nechá udělat blokování, tedy aby automaticky nespínal současně třeba s tou indukcí. Ale stojí to peníze.
ČEZ výroba, i ČEZ distribuce, na tom nevydělá nic. O co více vybere od malých koncových, o to méně vybere od velkých, výsledek pro distribuci nula.
Podstata není zvýšení zisku ani distribuce, ani ČEZu, ale největších spotřebitelů - firem, kterým se tímto sníží náklady, čímž jim stoupnou zisky, to znamená odliv peněz do zahraničí.
Jak se k tomu postaví vláda je zatím nejasné, jisté je jen, že zatím nic neschválila..
Co se děje na ERÚ je pro mě také nejasné. Stejně jako u vlády je jediné jisté, že zatím nic schváleno není. Na mě to dělá dojem, že tam probíhají silné boje nejméně dvou skupin. Kam patří Vitásková je také nejasné.
Jediné co je jasné, ovšem bez důkazů, kdo ten návrh vytvořil - ten komu prospívá.
Víte pane, na té třetí fázi totiž bývá trouba, tak asi už 40 let, nezávisle na tom, jestli je nahoře klasická plotýnka, sklokeramika nebo indukce.
Naše školství je opravdu tragický když ti lidi si nepamatují ani napětí krát proud a nechají si vymýt hlavu kdejakejma ptákovinama. Jestli to ale spíš není o tom, že na fyziku ve škole serou jak na placatej kámen, přece to v životě nebudou k ničemu potřebovat, néé?
Jistě. Obvykle bývá. Nicm éně Behemonte, a) nechápu smysl tvého příspěvku. b) co to ěmní na řečeném c) ač nechápu proč, podle revizáků je to prý špatně
"Naše školství je opravdu tragický když ti lidi si nepamatují ani napětí krát proud a nechají si vymýt hlavu kdejakejma ptákovinama. Jestli to ale spíš není o tom, že na fyziku ve škole serou jak na placatej kámen, přece to v životě nebudou k ničemu potřebovat, néé?"
Vysvětli nám hloupějším, co tím chceš říci,
no je otazka co je "velky", ja jedu vse komplet v elektrine (vcetne topeni) na 3x25A cca 9MW/rok, na chytristiku s loadbalancingem fazi to mam sice nachystane, ale zatim jsem nemel duvod ji instalovat: funguje to samo pasivne pouze na zaklade trochy "mozkoveho mysleni" pri planovani/instalaci
Ti co topí centrálem a mají plynový sporák dávno přešli na elektrický, protože při spotřebě 150 m3 plynu za rok stojí kubík hodně přes 20 kč. Jenže to Vy netušíte. Teď budou mít smůlu a můžou se k drahému plynu vrátit. Nejlepší bude si pořídit Primus (benzinový vařič) a vykašlat se na celou tu zlodějskou vládní sebranku.
1f mají novější byty s dálkovým teplem a TUV, plyn mají na vaření, elektro na svícení a prani - typicky byty v paneláku - asi 25% bytů
3f mají RD (zahrada, míchačka, svářečka) asi 50% bytů + staré byty co měly boilery, nebo akumulačky - 25% - celkem asi 75% bytů.
Úplně nová výstavba je dle okolí a situace - stačí se podívat na anketu.
Existuje předepsaná elektrifikace A, B, C, účinníky podle počtu připojených bytů - jistič hlavní musí být o stupeň výš než nejvyšší bytový - a 3x20A dává 13,8kW, ale 1x20 jen 4,6kW.
Volba jističe je závislá na charakteru odběru, instalovaném výkonu a zda máte třífázové spotřebiče. Je rozdíl, pokud jenom svítíte nebo máte i el. sporák, příp. ohříváte vodu, příp. el. akumulaci, tep. čerpado, klimatizaci atd. Ano, většina jističů je naddimenzována. K tomu je ovšem třeba poznamenat, že distributor vybírá poplatek 200Kč/A a 500Kč/A u 3f jističů, takže mu na tu rezervu přispívají odběratelé za rezervovaný příkon.
Nejhorší lži jsou ty, které v sobě obsahují maloučást pravdy a tohle úplně přesný příklad.
Hlavní příčinou, proč je tady tak drahá distribuce je řetězení marží distributorů, ale to se politikům a energetickým společnostem nehodí o tom mluvit. Na vině je samozřejmě stát a pol. strany, které prodaly strategickou infrastrukturu a stanovili nad ní směšnou regulaci.
Pane Havelko, mě se ten článek líbil. Nenechte si to otrávit. Vůbec nevadí, že nejste elektrikář-já také ne. Napadlo mě, že by bylo docela zajímavé zjistit, jak podobné věci řeší naši sousedé-Němci,Rakušané. ERÚ tvrdí, že zavádí moderní evropské tarify. Jak mají stavěny tarify evropské domácnosti?
... pane Hlavenka, nenapsal jste to špatně, dokonce máte ve všem co jste napsal pravdu, jen je potřeba sdělit světu, že je to snaha paušálně okrást každého, kdo existuje... je opravdovou lží a jednoduchou potřebou novodobých lupičů ...prostě chtějí zalepit díru v příjmech významných energetických společností, aby mohli sponzorovat nové lupiče ...
To miluju. Nejsem doktor, ale vím, jak operovat slepé střevo. Pro je primář chirurgie divnej, vůbec mě neposlouchá a plkas cosi latinsky.
Statistiky má KAŽDÝ distributor. Protože musí vědět, co povolil. Povolit mohl zase jen to, na co mají jeho kabely / rozvodny kapacitu. Nic jiného povolit nemohl. Co si kdo objednal, to dostal. Jestli si objednal 3x25 na chajdu s dvěma žárovkami a jednou varnou konvicí, tak to bylo jeho rozhodnutí.
Co nejčastější? To, co bylo nejvýhodnější. Tedy maximální jistič za minimální cenu. Proto všichni brali 3x25 i když by jim stačilo 1x25 nebo 3x10. Lpění na 3x25 je pohrobek socialismu s jeho cenovou politikou.
Takový přehled se nehodí do tématu vyvolat psychózu a vše šmahem odsoudit. , já také při jednoduchém opatření mám úsporu. Tím opatřením je zvýšit provoz el. kotle během roku o 200 hodin, což je v průměru 35 minut plného výkonu za den. No prostě si v noci v zimě užiji více tepla.
Bude se platit paušál plus částka za každou spotřebovanou kWh.
Dost by mě zajímalo, jak při takové situaci chcete docílit toho, že zvýšíte spotřebu a přitom zaplatíte méně, než za tu nižší.
Samozřejmě je možné, že ta vyšší spotřeba by vyšla levněji, než za současných podmínek. Ale zbytečně kvůli tomu navýšit spotřebu není úspora.
To je jako kdybych řekl, že Vám dám stovku když mi dáte 200. Dá se to vidět jako úspora oproti tomu, kdybyste mi jenom dal ty 200, ale ve skutečnosti jste pořád 100 v mínusu.
Snadno, navrhované tarify obsahují podmínku využití VT (při 4h 91%, při 6h 85%) a při jejich nedodržení se účtuje přirážka k jednotarifové sazbě. Takže třeba já s přímotopama a krbem, buď budu topit víc elektrikou (abych dosáhl toho poměru) nebo přejdu dobrovolně na jednotarifní sazbu a můžu topit kdykoliv přes den (a ne jako teď, že je to vypnuté ve "špičce").
Co je největší paradox je to, že obojí je nakonec levnější, než co bych zaplatil při odběru podle loňské spotřeby.
1x25A.... To je někde v paneláku předpokládám.... (Pokud ne tak tomu nerozumím) Z paneláku sem utekl mimo jiného i kvůli nekonečnému dotování ostatních bytů "sociálně spravedlivým" rozpočítáváním tepla a podobně a zase mám paneláky dotovat? Děkuji nechci. Rozšíření solárního systému je jasná a nutná volba. Upřímně lituji lidi, kteří se bez silnějšího motoráku neobejdou a jsou odkázáni pouze na síť (nebo na montážní firmy panelů, kogeneraček apod.).
Nenažrané distribuční společnosti potřebují udržet svoje zisky za každou cenu a zkorumpovaný parlament jim jde na ruku protože řada poslanců z toho má svoji "malou" domů. Místo aby přemýšlely jak snížit svoje fixní náklady tak jednoduše zvednou cenu. K čemu vám potom jsou úsporné a dražší spotřebiče když nakonec neušetříte nic, ba naopak budete platit více