Hlavní navigace

Veletoč na libře nekončí

16. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Měsíční implikovaná volatilita libry vůči dolaru, která odráží očekávání, jak moc se kurz bude během nadcházejícího měsíce pohybovat ať jedním či druhým směrem, vzrostla za poslední měsíc téměř o 200 %.

Přesně za týden se budou britští voliči rozhodovat o tom, jestli Velká Británie zůstane součástí Evropské unie či nikoliv. Průzkumy veřejného mínění v posledních dnech ukazují na vzestup podílu voličů, kteří chtějí hlasovat proti setrvání Británie v Unii, a to primárně na úkor nerozhodnutých voličů. Průzkumy tak ukazují na velmi vyrovnaný soubor obou táborů. Výrazně se zvýšila pravděpodobnost opuštění i podle informací ze sázkových kanceláří, a to na zhruba 40 %. Jakou reakci lze očekávat den po referendu na britské libře?

skoleni_13_10

Měsíční implikovaná volatilita libry vůči americkému dolaru, která odráží očekávání, jak moc se kurz bude během nadcházejícího měsíce pohybovat ať jedním či druhým směrem, vzrostla za poslední měsíc téměř o 200 %. Za týden lze tedy podle tržních účastníků očekávat prudkou reakci libry na výsledek referenda. To naznačuje i průzkum agentury Bloomberg mezi 32 ekonomy. Pokud Británie EU opustí, očekává většina respondentů pád kurzu libry pod 1,35 dolaru za libru. To by znamenalo dosažení nejslabší librové úrovně za více než třicet let. Naopak pokud zůstane Velká Británie součástí Evropské unie, lze předpokládat pozitivní odezvu devizového trhu a posílení britské měny na letošní nejsilnější úroveň. Podle účastníků průzkumu si vůči dolaru může libra připsat šestiprocentní zisk.

Ať to tedy dopadne tak nebo tak, výsledkem bude zvýšená volatilita kurzu britské libry. Každopádně do týdne a dne bude jasno, s jakým scénářem se budou muset nejenom finanční trhy vypořádat.        

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).