Hlavní navigace

Úvěry v Evropě konečně rostou…

11. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Šéf ECB musel přeladit na holubičí notu. Neodpustil si ovšem ani povzbudivé komentáře. Je skutečně z čeho se radovat? Podle analytiků je i není.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týden příliš velkým optimismem nehýřil. Nižší inflační výhled a kumulace rizik v Číně ho přiměly přeladit na holubičí notu. Neodpustil si ovšem ani několik povzbudivých komentářů – a to, především zrychlující dynamiky úvěrů. Je skutečně z čeho se radovat?

Je a není. Úvěry skutečně v tomto roce zrychlují, ale jejich tempo je především u těch podnikových stále velice nízké a přichází po mnoha letech poklesu. Podnikatelské úvěry zrychlily v červenci tempo na 0,9 % (z 0,2 %), což není žádná sláva. Pozitivní obrat to ale je – úvěry podnikům klesaly v eurozóně od roku 2012 až do začátku roku 2015. Otázkou je, zda pozitivní trendy vydrží a máme se těšit na další zrychlení úvěrové dynamiky. Pokud bychom na chvíli odhlédli od čínských rizik, tak pravděpodobně ano.

skoleni_28_3

Nálada v průmyslu zůstává vysoko a reálná ekonomika zatím pokračuje v expanzi. Navíc pokračuje kvantitativní uvolňování ECB a peníze zůstanou v nejbližší době extrémně levné. V neposlední řadě byla řada bank před hloubkovou prověrkou ECB v minulém roce nucena posílit své bilance. A teď z toho těží – mají prostor pro úvěrovou aktivitu.

I díky tomu v posledních měsících začaly padat sazby, které banky nabízí malým a středním podnikům. Právě tyto podniky jsou častokrát na úvěrech bank více závislé a jsou zásadním motorem nové úvěrové dynamiky. A nejenom úvěrové aktivity, ale zpětně i HDP. Pokud tedy na chvíli zapomenete na to, že řada německých podniků (BMW, Volkswagen), má v Číně skoro 20 % svých celosvětových tržeb, může vám být při pohledu na eurozónu do zpěvu.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).