Vlákno názorů k článku Úvěrovou historii si musíte budovat postupně od Jarmila - Já mám z celého slavného registru smíšené pocity....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 3. 2009 8:26

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já mám z celého slavného registru smíšené pocity. Měl by chránit banky i klienta. Co je to ale platné, když následně banky nepůjčí bonitnímu klientovi, který před cca 10 léty ručil za nevelký úvěr (asi 15.000,- Kč), dlužník se dostal do prodlení a úvěr pak zaplatil ručitel, tenkrát zaměstnanec. Dneska podniká, je bonitní, chtěl by úvěr, ale kvůli šrámu v kreditní historii je pro banku div ne psanec (vlastní zkušenost, můj klient).

    Další pitomost: spolupracovala jsem jako mystery-shoper, "fiktivní zákazník". V rámci úkolu jsme se měli u různých bank zajímat o možnost úvěru. Podotýkám, že se měli pouze zeptat, ne si ho vzít. Záznam o tom, že jsem se ptala a následně si úvěr nevzala, je zanesený v úvěrovém registru. Když jsem si asi za dva roky poté brala úvěr ze stavebního spoření, tak mi toto ve stavební spořitelně vyjeli. Naštěstí mi úvěr dali, ale záznam je tam bez uvedení důvodu, proč jste si úvěr nevzali, zda vám byl zamítnut bankou nebo vy jste se nakonec rozhodli, že si ho nevezmete. Proč celý slavný registr eviduje takovéhle záznamy? Na co mu to je? Já jsem měla za úkol se zeptat u čtyř bank, tím jsem pro banku automaticky podezřelá, protože proč jsem se ptala u čtyř bank, když úvěr mi mohla dát hned ta první, že áno. Já jsem naštěstí žádala o úvěr v době, kdy se dávaly každému takřka na počkání, takže to stavební spořitelně nevadilo (ostatně mi dali úvěr 1/2 mega za stavu, kdy jsem měla na spořícím účtu složených celých 625,- Kč. Tím mi tenkrát doslova vyrazili dech). Dneska bych s tím asi měla problém.
  • 17. 3. 2009 10:55

    (neregistrovaný)
    Promluvila soudružka kádrovačka. Komunisti nám zase vystrkují růžky, což?
  • 17. 3. 2009 11:27

    Phil (neregistrovaný)
    vy byste asi neměl odvahu uvést, čím jste se živil vy za minulého režimu? nebo jste v té době byl ještě na houbác? tak se nepleťte mezi dospěláky.
  • 17. 3. 2009 12:28

    (neregistrovaný)
    V době revoluce mi bylo 14 let, takže jsem se samozřejmě živil jen sběrem papíru, ale dnes v roce 2009 mohu být těžko považován za nedospělého...
  • 18. 3. 2009 8:08

    anonymní
    Ale podle vašich "rozumných" příspěvků zrovna není moc vidět, že už jste dospělý. A rozumy těch, co zažili jen jeden systém a tudíž nejsou shopni nic porovnat, případně se spoléhají jen na vymývání mozku pedagogickým sborem na škole či uličním výborem ODS, mám ohromně rád. Všichni třeba opěvují Masaryka, já ho nezažil, ale od pamětníků vím, že ani za něj se normální lidi neměli skvěle, a nedají třeba dopustit na komunisty, kteří oproti Masarykovi zvedli životní úroveň všem. A že za komunistů nebyly MP3 přehrávače nebo Okna, s tím nikdo nic nesvede, protože tyhle věci zkrátka nebyly v té době ani na západě. Natož za Masaryka. To jen pro takové otrhlé kritiky, od níž jsem tuhle někde četl, jak že za socialismu nebylo právě ono uváděné, včetně Internetu.
  • 18. 3. 2009 10:14

    Patrik Chrz
    A že za komunistů nebyly MP3 přehrávače nebo Okna, s tím nikdo nic nesvede, protože tyhle věci zkrátka nebyly v té době ani na západě.
    Ono stačí srovnat vybavenost domácností u nás a na Západě před r. 89.
    U nás barevná TV nepatřila mezi standardní vybavení domácnosti (např. my jsme jí doma neměli) na Západě bylo už tehdy běžné mít víc ks v domácnosti. Stejně tak počet automobilů na počet obyvatel. Nebo třeba počítače. Na Západě běžné vybavení domácnosti s dětmi (i když ve srovnání s dnešními počítači to byly hračky a sloužily především ke hraní her) u nás je mělo jen pár vyvolených, atd.

    Ano, od té doby se zvýšilo vybavení domácností jak na Západě, tak u nás, ale hlavně - snížil se ten propastný rozdíl. Naše vybavení je sice v průměru chudší a starší, ale už to není ten propastný rozdíl mají/nemáme.
    a nedají třeba dopustit na komunisty, kteří oproti Masarykovi zvedli životní úroveň všem
    a nebo jí spíš všem snížili. Ano, rozdíly mezi jednotlivými vrstvami byly velmi nízké, protože "nikdo neměl nic". Ne nadarmo se o komunismu/socialismu říká že jde o rovnost - rovnost v bídě.
  • 18. 3. 2009 11:18

    Tycoon (neregistrovaný)
    O jaké měření a metodiku se opírají vaše argumenty o "snižení propastného rozdílu vybavení domáností) ?
    Nejde jen o zbožné přání a neochotu přiznat, že nás na Západě stále berou jako zaostalý východ, který je dobrý leda jako levná pracovní síla a jako odbytiště ojetých aut ?
  • 18. 3. 2009 12:45

    Patrik Chrz
    To snižování propastného rozdílu tu je. Ano, jak jsem psal, naše vybavení je chudší (ojeté auto místo zánovního; nová TV jedenkrát za 10 let a ne za 5), ale už to není ten rozdíl, kdy na Západě patřilo mezi standardní vybavení video nebo mikrovlnka a u nás lidi pomalu nevěděli co to je.
    Nebo snad je nějaký přístroj, který je na Západě standardním vybavením domácnosti a u nás ho má méně než 1 %?
  • 18. 3. 2009 13:22

    Pavel (neregistrovaný)
    Myslím, že bojujete marný boj. Já často přemýšlím, čím to je, že lidi s láskou vzpomínají na bídu socialismu a nevnímají současný blahobyt, a myslím, že jsem na jednu příčínu přišel. Totiž za socialismu jsme tu chudobu tak necítili, neb peněz bylo dost, ale nebylo zboží. Problémem nebylo si na něco vydělat, ale to něco koupit, a člověk si mohl koupit všechno co viděl, protože toho mnoho k vidění nebylo. Dnes je k dostání všechno, a lidi, kteří byli zvyklí, že na všechno měli, jsou frustrování, že na všechno nemají. A to, že se fakticky mají mnohokrát lépe než předtím, nevnímají. Pro ně totiž není měřítkem, co si můžou dovolit, oni svoji úroveň poměřují tím, co si dovolit nemůžou.
  • 19. 3. 2009 9:00

    anonymní
    Ano, dnes na západě patří ke standardům jiné věci, které my nemáme, a je tu opět propastný rozdíl mezi nimi a námi.
    Co jsem třeba teď byl u známých - tam mají všichni BlueRay. Kdo ho má v hojné míře u nás? Ve 4patrových panelo-činžácích jim vybudovali výtahy - kde u nás se dávají výtahy tam, kde nikdy před tím nebývaly?
    Nebo jinými zmiňovaná auta - tam mají 2-3 v rodině, děti si jezdí svými.U nás mohla být trochu podobná situace: buď bychom měli 2 vraky - já bych měl jeden a syn taky jeden. A manželka smůlu. A stejně by neměla do něj za co lejt. Tak máme jedno ani nové, ani staré, a musíme se dohadovat tak, abychom se na něm střídali. Z ekologického a bezpečnostního hlediska asi nejschůdnější řešení. je fakt, že kdybychom na sobě nebyli závislí, tak každý z nás projezdí daleko více, a jelikož nejsme podnikavci, jde to jen a jen z našich peněz, nemáme možnost to promítnout do nějaké služby, kterou pak prodáme někomu dalšímu. A na fungl nové nemáme a mít nebudeme, na rozdíl od socialismu, kdy jsem měl 2x nové auto, protože v tehdejších ojetinách RVHP jsem se bál jezdit, tak jsem radši zpočátku neměl žádné auto a počkal a naspořil na funglovku.
  • 18. 3. 2009 14:53

    anonymní
    Ano, naprostý souhlas, Západ bere nejen nás, ale všechny ostatní bývalé socialistické země jako povl. Dokonce i uvnitř Německa se rozlišuje na West a Ost. Já jakožto řadový člověk nerozlišuji mezi Jugoslávií a jejími novými zeměmi, to samé s Ruskem a bývalým SSSR. A nerozlišuje ani oficiální americká administrativa, která nás má stále jako Československo. Ostatně, není ojedinělé, že českému vítězi zahrají i v sousedním Německu či Rakousku, o vzdálenějších zemích ani nemluvě, v lepším případě slovenskou, v horším případě hymnu úplně jiného státu, nebo vystoupá na žerď nečeská vlajka. Jak mi se s jakýmsi odporem diváme na Rumunsko či Turecko, tak se vyspělý svět kouká na nás. Bohužel. Pro pohraničí jsme zdrojem levných nákupů, z vnitrozemí na nás koukají přes prsty, zda tu lezeme po stromech a živíme se brouky. A do zahraničních zpráv se dostane spíše šot o vybrakovaném sídlišti v Chánově než nějaká špičková operace v IKEMu. Nebo jak tuhle, tuším že francouzský politik, sděloval intimně ale bohužel při zapnutých mikrofonech cosi o arabské či iránské verbeži. A žádné mezinárodní faux paux z toho nebylo, průser měl jen DJ za nevypnuté mikrofony. A politici se můžou navzájem ocumlávat o 106, nic nemění pohled nadřazeného národa na jiný, podřadnější národ. Ostatně, někde jsem četl, že EU je vlastně pokračováním hitlerovského Německa, jen se tak neděje vojenskou, nýbrž politicko-ekonomickou silou.

    K příspěvku p. Chrze, na který jste reagoval:
    Ono stačí srovnat vybavenost domácností u nás a na Západě nyní: u nás je např. spartánsky vybavená Fabie "rodinný univerzální automobil" určený na nákupy, cesty do práce i na dovolenou do tisíce km vzdálených destinací atp.. Stojí kolem 200 tisíc Kč. Na západě je to 2. nebo 3. auto (dobře vybavené) do rodiny, pro socky či studentíky. Při nynější podpoře tam vychází na cca 160 - 170 tisíc Kč, což při jejich 4-5 vyšších platech znamená, jako kdyby u nás na naše platy stála kolem 40 tisíc! A obráceně, kolik času pracovní doby obětujeme na pořízení Fabie, tolik v cizině obětují, ale na pořízení třeba Mercedesa. Polopaticky: současní čeští škodofkáři vlastně jezdí v Mercedesech!
    Barevnou TV jsme už před převratem běžně vlastnili, a byli jsme běžní, chudí s odřeným zadkem, ale nebyl problém si ji pořídt - hlady jsme neumírali a půjčku si na ní brát taky nemuseli. Byly to sice oravské Tesly, stály mezi 10 - 15 tisíci, ale kubík vody nebo kWh elektřiny zase stály pakatel. Počítač měli děti příbuzného, nejdřív Didaktik, a pak Sinclair. Nic jiného než hry se na tom opravdu dělat nedalo, proto o to lidi neměli zájem a nekupovali to. Když jsem přijel do nějakého velkoobchodu něco nakoupit, tak tam kde měli počítač: "ještě to nemáme v příjmu, tak vám to nemůžeme prodat" a mne to hrozně štvalo. V lepším případě to prodavač napsal na jiný dodák s tím, že až to bude počítačově "v příjmu", pošlou fakturu. A jestli faktura přišla za 14 dní nebo za měsíc, nikdo nikde nekrachoval, život šel dál... Platební styk trval dny a výpisy z účtu taky byly za hezky dlouho, a stejně to fungovalo ... Při zpětném pohledu obdivuji, jak to mohlo fungovat, když dnes naopak nic nefunguje, přesto že výpisy jsou druhý den a platba v jiné bance taky.
    U nás vybavení domácností pokulhává hlavně v jeho stáří. Běžně vidíte v domácnostech ledničky staré 15 let, auta 20 let (už první Felicie vychází na možná 15 let, a co ještě jezdí Favoritů či 120tek - na pražské magistrále je tolik nepotkáte, ale na venkově se to jimi jen hemží).
    Když tchán vzpomínal na tatíčka Masaryka: kolikrát neměli co do úst, v zimě měli jedny boty pro X dětí, takže nikam nemohli, škola byla pro ně tabu, bydlet neměli pořádně kde, umírali na nedávno vymýcené, ale opět se sem navrátivší nemoci. Komunista tohle všechno zpřístupnil širokým vrstvám obyvatel, nejenom těm nejbohatším. A současný "demokratický" režim to v mnohém zase zkouší vzít zpět, aby něco bylo opět jen výsadou mocných a bohatých. Proto ti, co pamatují více režimů, jdou za sociálními jistotami. To možná pochopíte, až vás zaměstnavatel odkopne jako starého, neperspektivního, k tomu se přidá nějaká ta choroba, manželka si nabrnkne nějakého mladšího býčka a děti se k vám budou hlásit tak leda v den výplaty důchodu nebo dávek. Kvalitní životní pojištění vám nějaký hardvardský MBA vytuneluje a úspory zdevalvuje jakýsi Macek-Vacek-Cecek ... 1x,2x si půjčíte pak vás exekutor obere o váš poslední majatek - zlatý zub, a pak můžete jít bydlet pod most. Doporučuji shlédnout tv film Svědek s J. Hanzlíkem coby normálně zaměstnaného proměnivšího se postupem doby v bezdomovce.
  • 18. 3. 2009 15:36

    V (neregistrovaný)
    Nevidím nic špatného na tom, že se budou mít schopní a pracovití výrazně lépe, než líní a neschopní. Je to v souladu s přírodou a s logikou.
  • 18. 3. 2009 16:00

    Klára (neregistrovaný)
    Ono to ale jaxi v praksi bývá opačně: líní a neschopní se mají lépe než ti, co jsou schopní a poctivě pracují. Podívejte se kolem sebe, možná uvidíte, nejste-li slepý (vláda, parlament či senát, různí manažeři). A zjistěte si třeba, kolik bere dobrý lékař v Motole nebo vedle v bývalém SANOPSu a srovnejte to třeba s odměnami bouchačů lží v bance. I když bych se nedivila, že dle vás bude záslužnější ten prodavač smluv ...
  • 18. 3. 2009 16:27

    V (neregistrovaný)
    Záslužnost je celkem dobře měřitelná a to výší mzdy (platu). Je to lehké, jasné, nepochybné.
  • 19. 3. 2009 9:09

    anonymní
    Právě že vyšší odměny berou i lemplové, a poctiví nebo chytří berou mnohdy méně. Kdo jak má ostré lokty, žaludek, jak dovede co okecat a vyzvihnout, podlézat. To nemá se spravedlivou odměnou za vykonanou práci nic společného. A jestli je pro vás záslužnější nalákat v bance člověka, který financím nerozumí, na 6 produktů, které de facto nepotřebuje než udělat bezchybnou operaci např. slepáku... Nic není lehké, jasné, nepochybné. Žijte trochu prakticky a všímejte si, co se okolo vás děje v praxi, nečtěte jen občasníky z Jánského vršku.
  • 18. 3. 2009 19:40

    Patrik Chrz
    A zjistěte si třeba, kolik bere dobrý lékař v Motole nebo vedle v bývalém SANOPSu a srovnejte to třeba s odměnami bouchačů lží v bance.
    Mimo jiné je to způsobeno názorem, že "zdraví není zboží", že každý má nárok na max. péči a zároveň za ní chce platit co nejméně. Není pak divu, že na platy se jaksi nedostává. Možná se něco podobného brzy stane s lékárnami, pokud projdou uvažovaná úsporná opatření, očekávám zavírání lékáren v malých městech.
    Ovšem v bance vám služby bez zaplacení jaksi jednoduše neposkytnou, na sportovní utkání (vysoké platy sportovců) vás taky bez vstupenky nepustí a politici si schvalují platy sami.
  • 19. 3. 2009 11:12

    anonymní
    Samozřejmě, že zdraví nelze považovat za zboží. A nebrání to tomu, aby dobrý lékař byl lépe ohodnocen než nějaký prodavač v bance. A je snad lidské, že za jakékoliv služby či výrobek chce každý platit co nejméně, tedy i za zdravotní výkony. Ty navíc nejsou pro občana "zadarmo", jak se nám tady snaží nalhávat modroptáci, ale zaměstnanec i zaměstnavatel odvádějí nemalé platby jak ve formě zdravotního pojištění, tak i daní. Takže čerpané zdravotní služby platíte tak, jako platíte služby bance. A že na něco ve zdravotnictví nejsou peníze? Tak omezme např. výdaje na zbrojení, papaláši ať cestují hromadnou dopravou, když jí mají zdarma, a nekupují se jim na každé volební období nové předražené škodofky a audiny - těch způsobů, jak někde ušetřit, aby bylo na opravdu důležité věci, je celá řada - stačí jen chtít ,,, Až nebude kde šetřit, pak mohou lidi začít rozumně přispívat. Případně ze zdravotního pojištění neplatit léčby narkomanů, úmyslných sebepoškozování vězňů atd.
    Nejsem si jist, zda převysoké platy sportovců jsou financovány ze vstupenek. Spíše jsou tam různé černoty a podvody, dnes možná zlegalizované, za socialismu trestné. A taky různí "sponzoři" - jak se mohu jako prostý občan bránit, že nesouhlasím se sponzoringem určitých nemakačenků? Že si nekoupím výrobek sponzora? Možná to šlo kdysi, když byla v ledasčem konkurence. Dnes přijdete do obchodu, a ejhle - na pultech je jedna jediná značka, maximálně dvě, jedna za 18, druhá bez dvou za dvacet - v tom já konkurenci rozhodně nespatřuji. Já osobně bych si raději koupil kilo salámu za 99,-, kde bude označeno, že třeba pětikačka jde na zdravotně handicapované než ten samý salám, kde bude uvedeno, že pětikačka jde na VIP fotbalistu. Když ten samý salám jinde ovšem nebude stát 90,- - musí jak výrobce, tak prodejce společně oželet něco ze svých zisků, aby takovéto zboží bylo nadále cenově konkurenceschopné, a nebylo přitom uplácáno ze žádných náhražek, separátů, eček, soji a podobných nemasových surovin.
  • 19. 3. 2009 11:36

    Patrik Chrz
    Ten hlavní rozdíl je ale v tom, že při nákupu běžných výrobků / služeb si nejdříve dohodnu cenu a teprve poté je mi výrobek / služba prodán(a). Pokud s cenou nesouhlasím, výrobek/službu jednoduše nedostanu.

    Ve zdravotnictví nejdříve požaduji službu (a to pokud možno v nejvyšší dostupné kvalitě) a teprve poté se řeší kdo a kolik zaplatí.

    Zdravotní pojištění je hezké, ale to by muselo fungovat na principu pojištění (tedy platba dle rizikovosti - každá zdravotní pojišťovna by dle věku, pohlaví, zaměstnání klienta stanovila pojistné tak, aby v průměru pokrylo náklady na ten stupeň péče, jaký požaduje) a ne formou daně, kdy si někdo "vycucá z prstu" kolik by se asi tak mělo platit a pak se rozhoduje, jaký rozsah péče za to budeme moci poskytnout.
  • 19. 3. 2009 13:01

    Klára (neregistrovaný)
    Právě proto zdraví není zboží. U zdravotního výkonu těžko předem některé náklady určíte - kolik spotřebujete krve, obvazů, infuzí, léčiv, použití různých nástrojů a přístrojů. A že při operaci vzniknou nějaké komplikace, a že vás nenechají na stole exnout, protože už byly vyčerpány peníze na váš operační úkon dle nějakých tabulek pojišťovny. Ono jde kolikrát o minuty, ne-li sekundy, kdy musíte jednat. Rychle jednat. Ono pak v klidu při kafíčku hodiny studovat operační protokol a zjistit, že támhle mohla být použita stříkačka 10 ml místo 20 ml je dost jednoduché ...
  • 18. 3. 2009 16:01

    Patrik Chrz
    Teda já fakt takovýhle lidi nechápu, neustále všechno špatně,...
    až vás zaměstnavatel odkopne jako starého, neperspektivního, k tomu se přidá nějaká ta choroba, manželka si nabrnkne nějakého mladšího býčka a děti se k vám budou hlásit tak leda v den výplaty důchodu nebo dávek
    Člověk se má starat tak, aby až bude starý a neperspektivní, tak aby měl dostatečnou rezervu na to, aby nemusel nikde žebrat o práci.
    A za to, že si manželka nabrnkne mladšího může jako kdo? ODS? ČSSD? :D
    A děti se k rodičům chovají tak, jak si je vychovali.
  • 18. 3. 2009 16:16

    anonymní
    Výborně, Patriku, tak nám ještě napiš, jak si má taková pokladní v nějakém hyper-super- našetřit na stáří? Měla se lépe učit a poskytovat ústní služby nějakému MBA, že?
  • 18. 3. 2009 19:31

    Patrik Chrz
    Kdyby se lépe učila, tak by nedělala pokladní. I já přiznávám, že jsem se mohl mít (ještě :D) líp, kdybych se o trochu líp učil a nenechal se 2 zkoušky před bakalářem vyhodit z VŠE (dokonce by mi stačil jen "ten papír"), takhle jsem jen středoškolák, ale naštěstí něco umím a tak jsem nikdy neměl problém sehnat místo a od mého prvního nástupu do práce jsem měl vždycky nadprůměrný plat.
  • 18. 3. 2009 20:23

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já byla nepotřebná po dítěti ve 30 letech, můj známý programátor byl ve 35 letech na programování taky starý - brali 20-letého a chtěli, aby měl hotovou VŠ. Mimo Prahu je shánění práce jaksi složitější.
  • 18. 3. 2009 21:39

    (neregistrovaný)
    Jenže vy jste byla nepotřebná kvůli tomu, že jste to táhla s komoušema, byla jste kádrovačka a navíc určitě i donášela STB. To je pak jasné.
  • 19. 3. 2009 8:00

    Patrik Chrz
    To asi moc dobrý programátor nebyl. Dneska je po nich takový hlad, že berou kohokoliv (pokud je opravdu dobrý). Ani nemusí nikam chodit, může klidně pracovat doma. O si dneska každej, kdo umí nainstalovat Windows totiž myslí, že je programátor :D

    Ve 20 letech hotovou VŠ? No to bych chtěl vidět jak to dokázal, to byl tak těsně po střední :D
  • 19. 3. 2009 12:03

    Patrik Chrz
    Měl bych tu jednu nabídku:
    http://webtrh.cz/28337-php-mysql-programator-tvorba-komunitniho-portalu?s=6537e19b557b90474c3a54d486e10a30&

    Poptávám zkušeného PHP/MySQL programátora
    nejlépe možnost osobního setkání - Praha a okolí kvůli podpisu smlouvy. Není nutnou podmínkou.
    ohodnocení v řádu desítek tisíc kč
  • 19. 3. 2009 10:00

    anonymní
    Kde žijete? nevidíte realitu kolem sebe? I ta pokladní přece něco umí a za svou práci, která, jak známo, přináší zaměstnavateli zisky, má právo na spravedlivou odměnu. Nikdo nechce podíl na zisku, jak tu kdysi vysvětloval jeden chytrý ko*ot, ale jen spravedlivou odměnu za práci, za kterou se dá žít v duchu 21. století. Co mám známé, tak mnoho z nich není jen vyučených, a hákuje v obchodě. Dokonce jsem viděl už dávno před krizí pokladní s VŠ titulem na jmenovce. Ostatně, nedávno proběhla médii informace, jak je u nás zbytečně mnoho "kvalifikovaných" lidí, pro které ale není na trhu dost odpovídající práce. A naopak, "rukama" dělat nikdo nechce. Takže pokud bude chtít jít dělat instalatéra VŠ, neměl by to být problém. Problém ovšem nastane, až se ten VŠ nespokojí s platem instalatéra okolo 30 tisíc, ale bude chtít 60 tisíc, což zase nebude schůdné pro zákazníky, kteří si tak (zejména domácnosti) budou řešit problémy s vodou a topením svépomocí.

    Všem rejpalům bych doporučoval, aby si profesi, kterou opovrhují nebo odsuzují, za ty peníze zkusili jít dělat. Ne den, týden, ale měsíc, dva, a bez různých brebend, které ještě navíc mají ke svému platu. Nezastávám pozici pokladní v obchodě, ale vidím, jak mnohdy sedí v průvanu u východu, nebo zase u galerie, kde se konají různé promo akce za řevu ohlušující hudby a do toho práce s hotovostí. Po šichtě, když vám něco chybí, doplácíte ze svého, když vám něco přebývá, seberou vám to, aniž byste z toho při dalším prodělku mohli čerpat. Jak spravedlivé.

    Ono je to jinak mluví, berete-li desítku hrubého nebo šedesátku v čistém...
  • 19. 3. 2009 10:32

    Patrik Chrz
    Ano, má právo na spravedlivou odměnu, jenže jak jí spočítat?
    Určitě není správný postup podle životních nákladů - zaměstnavateli rozhodně nepřinese větší užitek (spíš menší) pokud jí bude 40 a jako samoživitelka bude živit 3 děti, než když to bude 18 letá svobodná blondýnka. A rozhodně nebude spravedlivé, aby za stejnou práci (objemově i kvalitativně) dostávaly různý plat.
    Zaměstnavatel jí prostě zaměstná za takových podmínek, aby se mu vyplatila a zároveň aby za těchto podmínek sehnal někoho, kdo bude za tyto peníze ochoten tuto práci dělat - a vypadá to, že se lidi, co jsou ochotni za tyto peníze dělat najdou, protože obchody stále fungujou a prodavačky v nich jsou.
    Např. mě vždycky vytáčely plakáty v Praze - pojďte řídit tramvaj/autobus za 27 000 Kč. Tak jsem se naštval a u nového zaměstnavatele jsem si řekl o pořádný plat (před dvěma lety bylo na těch plakátech jen 24 000 Kč); protože jsem si řekl, když na za práci, na kterou není třeba žádná kvalifikace (i ten řidičák na tramvaj si udělá v podnikovém kurzu), nemusí umět ani jazyk, ani na počítači a stačí jim základní vzdělání může dostat 27 000 Kč a ještě jízdní výhody pro celou rodinu (což představuje ekvivalent dalších cca 3 000 Kč), tak já už zatr. musím se svým platem něco udělat :D
    Tím nechci říct, že by tramvajáci/autobusáci si svojí mzdu nezasloužili - pro štouraly.
  • 19. 3. 2009 10:44

    V (neregistrovaný)
    Každý má tu volbu, jestli bude dělat za desítku a nebo za šedesátku. Dnes už to tak naštěstí je. Někdo se na škole flákal a nemá ani maturitu. Někdo makal a má VŠ titul a dobrou práci. Každý podle svých zásluh.
  • 19. 3. 2009 11:40

    Pajax (neregistrovaný)
    Víte pane V., Váš pohled na věc je určitě myšlen správně a v pořádku. Nicméně to v praxi, v naší drahé zemi, tak v hodně případech nefunguje!
    Jeden příklad za všechny.:
    Vystudovaný lékař bere při nástupu do nemocnice cca mezi 10000 - 15000 tis. měsíčně.
    Naproti tomu " voják z povolání " bez maturity, v pozici řidič bere nástupní plat cca kolem 20000 - 25000 měsíčně! A oba jsou to státní zaměstnanci.
    To jen jako příklad.
    Zdá se Vám, že to koresponduje s tím, co jste výše napsal?
  • 19. 3. 2009 11:50

    Patrik Chrz
    Protože ten řidič v armádě je placen z velkorysejšího státního rozpočtu a nemusí si na sebe vydělat.
    Naproti tomu lékaře platí nemocnice z plateb za výkony, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, které je, jak se zdá, nedostatečným zdrojem příjmů na zajištění takového rozsahu služeb jak by si lidé představovali a připlácet si nechtějí (ale za odstranění zubního kamene u psa zaplatí - a rádi). Lékař si tak na sebe musí vydělat (a nejen na sebe, ale i na platy např. uklízeček či jiných zaměstnanců, které přímo nepřinášejí nemocnici nějaký příjem) a přitom na druhé straně jsou platby za výkony maximálně omezovány.
  • 19. 3. 2009 13:12

    anonymní
    No vidíte, a zase jsme u toho, že lépe jsou odměňováni méně záslužné profese ...
  • 18. 3. 2009 11:11

    anonymní
    Jo, pamatuji, jak děti podobného věku "dělaly" v 89. revoluci. A nějakej politik, nevím, jestli to nebyl s. Štěpán, který to snad snad jediný odskákal za celý socialistický systém vězením (hlavně že při převratu jeden mocipán vykřikoval, že už žádné tresty za politiku nebudou - ale ona se dá politika navléknout i na jiné §), tehda prohlašoval, že nikde ve světě nedělají děti revoluci a vládu. Měl vlastně pravdu. Nikdo (až na výjimky typu Gross, Mejstřík ...) z revolucionářských dětí příliš mnoho nezískal, spíše jim bylo v mnohém ubráno. Pár Očekávatelů Funkcí se chytlo koryt, a zbytek jim musí přisluhovat, tak jako jsme přisluhovali tehdejšímu systému - abychom nechcípli hlady A abychom nechcípli hlady ani dnes, musíme chodit i dnes do práce (zase až na výjimky, kterým létají pečení holubi sami do úst, na základě pochybných aktivit, které za socialismu byly považovány za trestné či neetické). Pak někde vyšlo najevo, že revoluce byla studentům vlastně ukradena - zvrhla se v něco, co nikdo nechtěl. Možná, že vám současné nesvobody a vykořisťování připadají zcela normální, vězte ale, že lidem, co pamatují i ten minulý režim a dokonce i ten před tím, jako normální nepřipadají. A tak až si na Západě vybojují to, co za socialismu bylo zcela normální (jen se to nebude nazývat jako socialistické či komunistické), my za Západem máme 20 - 40 let zpoždění, tak za těch 20 - 40 let taky budeme bojovat o to, co vybojovali na tom Západě a co jsme tu už kdysi vlastně měli. Vše dobře myšlené se vrací - na některých věcech to lze vypozorovat už nyní.
    No nic, každý má právo vidět svět z té lepší stránky - kdo je mladší a např. nestoná, je rád, že jsou obchody plné CD a DVD (na které většina lidí stejně nemá a sosá je radši z Rapidu), kdo je nemocný, bude rád, když by mohl jít svobodně k lékaři a plně čerpat péči bez strachu, že mu někdo prodá střechu nad hlavou za to, že nemůže splácet, protože za dobu nemoci dostane takovou almužnu, že nejen že mu nezbyde na splátky hypotéky či nájmu, ale ani na další platby, které mu nikdo neodpáře. Nebo že se musí bát o práci, i když pracuje dobře. Ve 34 jste práci možná ještě nedávno sehnal, ale 50-60ti letí ji nesehnali, dnes ji neseženou ani ti 34letí. Každý má žebříček hodnot zkrátka někde jinde.
  • 18. 3. 2009 12:24

    HNF (neregistrovaný)
    tohle je fakt neuveritelny... a tihle se mnou zijou v jedny zemi... hlavne ze vsichni honi "nacky"... po republice behaj dva miliony komousu s vojenskym vycvikem ochotnejch se o nas postarat jako tenhle :
    "Možná, že vám současné nesvobody a vykořisťování připadají zcela normální, vězte ale, že lidem, co pamatují i ten minulý režim a dokonce i ten před tím, jako normální nepřipadají."
    Na ty soucasny nesvoobody a vykoristovani by se mel zeptat myho otce duchodce, ale ackoliv je starej, myslim ze by mu dal pres drzku.
    S pozdravem "hajdy na blisty !", HNF
  • 19. 3. 2009 8:46

    anonymní
    Použiji výplody vaše nebo vašich zpřízněnců: když se vám tady nelíbí, s kým žijete, tak se z tý republiky vystěhujte tam, kde můžete svobodně hajlovat, kde vám budou zakazovat, kdy a zda vůbec můžete zajít k lékaři. Tady mají tradici sociální jistoty, ne vykořisťování - historii nepřepíšete ...
    Můj otec by vám zrovna tak jednu vrazil, abyste druhou chytil o zeď - za ty vaše modrototalitní postoje. Ač taky nemohl komoušům přijít na chuť a po převratu podporoval Očekávatele Funkcí, dnes je krajně znepokojen, kam to až vláda modráků dotáhla ... Že marodil a byl dva týdny v nemocnici a vypláz za to půl důchodu, a jeho manželka doma klepala kosu při 18 stupních, protože zkrátka všechno ze 2 důchodů neutáhnou, a to jsou ještě dva, nikdo neví, jak se to pak utáhne z jediného důchodu...
  • 19. 3. 2009 9:48

    anonymní
    Všechno ze 2 důchodů neutáhnout? Z nějakých 16 kKč měsíčně se asi fakt nedá 2x ročně jezdit na Kanáry, ale že z toho nejde utáhnout domácnost 2 důchodců, je pěkná blbost.
  • 19. 3. 2009 13:13

    Klára (neregistrovaný)
    Asi nemáte přehled, kolik důchodci mohou utratit za léky, rehabilitace, dietní stravování, zdravotní pomůcky ... A když se jim podělá lednička nebo telka, tak mají smůlu, protože z důchodu se na ni nezmůžou. Jo, pokud jsou dva a oba jsou schopni ještě nějakého přivýdělku, což přichází v úvahu u těch, co se v produktivním věku moc nepředřeli, a do důchodu jdou zachovalí a odpočatí. Takový zemědělec, horník nebo stavař pracující za každého počasí v létě v zimě za dště či krupobití, ti se kolikrát důchodu ani nedožijí nebo jdou do něj tak zhuntovaní, že za pár let stejně exnou na nějakou nemoc z povolání ...
    A takoví jako jste vy, tvoří zákony stylem Onásbeznás
  • 18. 3. 2009 13:33

    (neregistrovaný)
    V mém věku naštěstí už na práci závislý nejsem. Jsem plně zabezpečen do konce života.
  • 19. 3. 2009 11:30

    (neregistrovaný)
    Na rozdíl od Koženého, já vydělal legálně. Stačilo mít IQ nad 100 a kupovat dobré akcie.
  • 19. 3. 2009 14:23

    Klára (neregistrovaný)
    Já taky koupila dobré akcie, kolik mám IQ jsem ale nezjišťovala. Doufám, že mi tento nedostatek prominete. A vy jste věděl v předstihu mnoho let dopředu, že akcie určtých lukrativních podniků budou jejím majitelům na základě nově přijmutých kvalitních zákonů legálně vyvlastněny tak, že opět mají jen holý zadek? S kolika akciemi z kuponovky se dnes veřejně obchoduje, kolik kdysi dobře fungujících podniků muselo zkrachovat nebo bylo prodáno levně do ciziny, aby jejich zisky šly ven a mi dělali ve vlastním státě na cizí?
  • 19. 3. 2009 16:29

    (neregistrovaný)
    Ono to chtělo ty akcie zase po čase prodat a ne je držet a nic nedělat. Dalo se tím sakra vydělat.
  • 19. 3. 2009 20:17

    anonymní
    Já je neprodávala, mně je modří ptáci vyvlastnili. Jak se teda liší od komunistů? Že jedni znárodnili podniky a druzí po provedené privatizaci vyvlastnili jejich akcie?
  • 20. 3. 2009 10:01

    Klára (neregistrovaný)
    Chtělo to prodat ... Na nucených odkupech vydělat moc nešlo. Akcie jsou dlouhodobou investicí, tzn., že by se měly držet. Pokud v nuceném odkupu vám za ni nabídli tři stovky a nebyla žádná dividenda, tak nyní mají hodnotu daleko vyšší a nesou dividendy. Ale normální občan takovéto akcie už vlastnit bohužel nemůže. To je ta vyjebávka na běžné občany. O nuceném odkupu se normální občan, pokud se profesionálně nevěnuje kapitálovému trhu, ani nedověděl, až mu přišel výpis, že žádné akcie již navlastní, tak byl překvapen.

    To, že lidi neměli možnost do hospodaření podniků za éry socialismu mluvit, bylo dle jednoho obrýleného knírkatého ekonomického "odborníka" velkou chybou. Tu chybu "napravil" kuponovou privatizací. Ovšem dnes, když lidé opět nemají možnost do toho mluvit, protože je to soukromé, je to v nejlepším pořádku. A to i v tom případě, že velká část soukromých firem bere státní dotace nebo je označována za "soukromé" či "polostátní", i když jejich akcie vlastní stát (energetika, dráhy ...) A proto se konalo ono vyvlastnění, aby lidi opět nemohli do ničeho mluvit.
  • 17. 3. 2009 23:00

    HNF (neregistrovaný)
    Jak je z diskusi zde patrno mate problem uplne se vsim, takze s odvolanim na to ze "Vy prece nebudete nikam chodit" odmitnete i tento muj nasledujici navrh :
    Kontaktujte tu banku co vam dala do registru ty spatne zaznamy, nejlepe jejiho ombudsmana, a pozadejte o vymazani.
    Tak a ted mi napiste ze to prece maji ty banky udelat samy na zaklade telepatie, a ze vy prece nebudete nikam telefonovat natozpak chodit.
  • 18. 3. 2009 10:00

    anonymní
    Nevím, nepozná se to, ale jestli reagujete na můj příspěvek "17. 3. 7:00 " - tak: co si asi myslíte, že jsem udělal? Ombudsmann je ten poslední, kdo by vám pomohl. Jo, možná když si budete stěžovat na to, že měl pracovník banky křivě jmenovku nebo se nezahlásil předepsanou větou či že ve větě použil 2 nespisovná slovíčka, tak bude vaše námitka uznána jako oprávněná. Jinak nikdy. Ombudsman je tu pro to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

    A opravdu nemohu za to, " že mam problem uplne se vsim". Jen si hold všímám, na co mám právo a vyžaduji jeho plnění, nejsem lhostejný ani sobecký. Jestli vy si necháte kakat na hlavu a smíříte se s různými vyjebávkami, toť váš problém. A jestli vám vyjebávky nikdo nedělá, tak budete výjimka mezi 10 miliony dalších obyvatel

    Jestli jste reagoval na něčí jiný příspěvek, tak soráč.
  • 18. 3. 2009 12:19

    HNF (neregistrovaný)
    No jasne ze jsem reagoval na vas, aspon myslim, pisete totiz zcela anonymne.
    Ja take znam sva prava a vyzaduji aby moji dodavatele plnili sve povinnosti, a svete div se, vsechno funguje to. Asi jsem vyjimka ale vyjebavky mi nikdo nedela.
    Vzhledem k tomu, ze dvema mym znamym spatne zaznamy ombudsmani dvou bank opravili, jste naopak jediny chudacek na planete na ktereho kaslou. Mozna proto ze vase prispevky a pravdepodobne i vase reklamace negativnich zaznamu maji literarni formu "litanie".
  • 18. 3. 2009 16:00

    Klára (neregistrovaný)
    »ale vyjebavky mi nikdo nedela« - nebo na ně nepřijdete, jak jsou rafinovaně provedené.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).