Ale je. Byl jste v Thajsku, na Zelandu ci v Chile?
Na plno mistech je prijemne klima, nemusite utracet za topeni, obleceni, zimni gumy. Staci vam malej domek, protoze je porad hezky a muzete byt venku. Maj tam 2 nebo 3 urody do roka. A vsude tam maj radi zlataky a stribrnaky. Moc. Lidi je ve svete znaj a prijmaj daleko vic, nez Evropani. V takovem Vietnamu vam za mistni papirovou menu prodaj snidani, ale ne nic hodnotneho (pole, barak).
I v hyperinflací zmítaném výmarském Německu se za zlaťák dal koupit činžovní dům v centru Berlína...
Nehledě k tomu, že krize nebude všude. Tak holt vemu měšec zlaťáků, zamávám ožebračeným spoluobčanům, udělám dlouhej nos na zlodějskej stát a odjedu si užívat někam, kde je líp (a kde je hezký počasí).
To právě není pravda. Za našetřenej milion si koupíš 3 rohlíky. A po skutečné krizi vydá stát nové peníze a za ty staré si nekoupíš vůbec nic. Kdežto cihlu zlata nebo stříbra si necháš, a po krizi si za ni koupíš tolik co před krizí, ať budou platit jakýkoliv peníze. Vtom je ten vtip.
No, to je sice pekne, akorat to predpoklada ze tu krizi preckas ve stejnych srackach jako ostatni. Takove ty romanticke predstavy jak ostatni plati milion za tri rohliky zatimco ty behas po ulici jako king s mescem zlataku, tak nejak vezmou za sve. Ba ci hur, zatimco ostatni si za milion koupi tri rohliky, ty si za cihlu zlata nekoupis nic, protoze zminovat se o ni nebude zrovna bezpecne. A ani po krizi neni zrovna moudre hned vytahovat cihly zlata, ruzne revolucni gardy a vybory to nemaji zrovna v oblibe.
A jéééé další papírový hrdina.
Co vzít historii posledních 200 let na území ČR? Když přecházela fronta, tak to tě sklamu, to i kdybys měl 10kg zlata tak ti šlo o kejhák natož abys za zlaťák kupoval jídlo.
Když fronta prošla, myslíš, že si nechali běhat vojáci v zázemí skupiny co neměli pod kontrolou a dělali co chtěli (natož aby to bylo místní obyvatelstvo...). Takže po válce bylo slušně bezpečno abys nepřišel o všechno (teda pokud nejsi čecháček a máš to v trezoru ve zdi...)
Pak máme krizu, coz bylo za CaK opakovaně (naposled 1914), nějak jsem nezachytil, že by nějak za zlato nešlo nakupovat...
Takže tvé teorie gard jsou mimo.
K ktěm pohádkám o zahraničí ostatních, kdo na vás čeká, na ty emigranty? Nepočítám boháče jako Bureš, ale ti co si o sobě myslí "milionáři"? Nikdo, když tam přijdete dáte všechny peníze v krizi či válce za cestu tam a zůstanete s holou prdelí a budete dělat námezuní dělníky (=jako ukrajinci u nás), že se nejdou jednotlivci co dokáží opak, samozřejmě Vy všichni budete zrovna ti jednotlivci...
1) Nakupovat se musi prubezne, ne narazove na vrcholu
2) Navic ten propad v korunach neni tak drasticky. V USD sla cena Au dolu, ale zase CZK oslabila. Dnes stoji unce 32 tisic korun. na uplnem vrcholu stala 35 tisic. To neni tak hrozivy propad. A ten vrchol trval jen chvili, behem nej nakupoval jen ten nejopozdenejsi panikar.
Ja nakupuju postupne od doby, co stala 14 tisic. Jsem stale solidne v plusu a az za dlouhou dobu pujdu do penze, myslim ze i ta cena z vrcholu bude pusobit jako smesne nizka.
Ted ECB bude tisknout 60mld EUR za mesic, CNB k takto ruinovanemu EURu bude navic oslabovat i korunu. S Reckem se nakonec uzavre nejaky kompromis a ten bude stat nejake prachy, ktere se take natisknou. Stejny kompromis bude chtit i Spanelsko, Italie a nakonec i Francie. Vsude v EU vitezi socialismus, etatismus, nezodpovednost a utraceni na dluh. Za 20 let budeme podpalovat v kamnech milionovejma bankovkama. Bezny clovek si treba v penzijnich fondech naspori 5 milionu, ale koupi za to tak 3 rohliky.
Jistě, USA i Británie měly historicky nedávno zákony o znárodnění zlata.
Ale odevzdal ho jen idiot či notorický státomil.
Dnes si ale zlato lidé kupují právě proto, že stát považují za zlo a chtějí se proti jeho nezodpovědnosti a chamtivosti pojistit. Takže lze předpokládat, že tito lidé se svým zlatem masochisticky nepoběží na úřad, až dojde na jejich obavy a stát si vzpomene, že by se mu hodilo.
_________________
Ono nakonec i během toho znárodnění Au v USA ho odevzdalo jen málo lidí. Prakticky jen ti, kteří ho měli v nějaké evidované formě. Ti, co ho měli doma v sejfu, zakopané pod jabloní, zazděné ve sklepě či deponované v zahraničí (např. ve Švýcarsku), ti ho zpravidla neodevzdávali.
Ostatně člověk by musel být blázen, aby se proti kolapsu bankovního sektoru zajišťoval tak, že koupí zlato buď ve formě ETF, nebo i fyzické, ale uloží ho do sejfu v té samé bance, jejíhož krachu se obává....
_________________
Plus tedy znárodňovalo se zlato. A rozumní lidé kupují jak zlato, tak stříbro. A to se nikdy ještě neznárodňovalo.
No furt lepší, než nemít nic a pak nemít ani na jídlo a léky.
Navíc průšvih nebývá všude stejný. Teoreticky možné je, že nám eurosocani zase zavřou hranice, ale jisté to není a i přes zavřenou hranici se občas dá zdrhnout.
A je lepší utíkat s Au, než s holou zadnicí. A jinde ve světě Au bude mít stále svoji hodnotu.
Žid, který zdrhl s Au do USA, se jistě měl lépe, než ten bez Au - ten dost možná neměl ani na lodní lístek.
Čech, který z ČSSR zdrhl do Rakouska se zubařským Au schovaným v prahu auta také neprohloupil - kdyby vezl koruny, mohl si s nima tak akorát podpálit.
Někdo hulí a chlastá a v šedesáti nebude mít nic, jen naději, že stát bude mít aspoň na nějakou minimální nuznou penzi. Někdo si místo každých sedmi krabiček cigaret koupí uncový stříbrňák a místo 20ti flašek alkoholu 1/10 Oz zlaťák. A má aspoň malou šanci, že bude mít nějakou použitelnou rezervu. Je to na každém a nikdo si nemůže stěžovat, že na to neměl a že nebyl varován.
Jasně a pak dopadnu jako ten král v pohádce Král a skřítek... http://youtu.be/lybVM7wk8l4