Čtu:
1/ Vyrábění vlastních peněz z ničeho,
2/ Vymlouvaly se na to, že jim ČNB půjčí výhodněji. Když ČNB zvedla sazby...
3/ Virtuálních peněz krytých dluhem mohou banky půjčovat prakticky kolik chtějí.
To nemůže být pravda, že existují takové názory.
Ad 1 - vyrábění vlastních peněz se trestá od 10ti let výše. A nepotřebují to dělat, viz níže.
Ad 2 - Když ČNB zvedla sazby, tak si z ČNB naopak půjčují dráže. Ale oni z ČNB peníze nepotřebují, naopak je tam ukládají. Viz níže.
Ad 3 - Banky virtuální peníze nemají. Naopak od obyvatel mají reálných uložených peněz tolik, že nevědí, co s nimi, neboť na 4 biliony úspor prostě není tolik investičních projektů, které by přinášely zisk.
To je dnešní realita.
Jestli máte na mysli krachy bank u nás v devadesátých, pak došlo k tomu, že ty banky půjčily peníze buď úplně bez zajištění úvěrů a nebo úvěry byly zajištěny například falešnými drahokamy. Následně pak samozřejmě dlužníci nic nespláceli a banky se "očišťovaly" z našich daní, aby se mohly privatizovat.
Jestli máte na mysli pády bank po roce 2007, pak příčina byla v realitní bublině USA, kdy banky v rámci konkurenčního boje zaúvěrovaly dlužníky, kteří nebyli schopni dluhy platit.
Je zajímavé, že příčiny krachů jsou různé, ale mechanismus je vždy stejný: banky mají příjmy nižší, než výdaje.
A právě proto na mých faktech není co měnit.
Základní příčinou krachů bank je ve většině případů:
1) V oběhu už je příliš mnoho virtuálních peněz vyrobených z ničeho, a nezajištěných žádnou reálnou hodnotu. Udává se, že v oběhu je momentálně 400-500 x více peněz, než je majetku ke koupi. Kamuflovat tento fakt chce neustálé triky a podvody, a občas se to prostě nepovede - a tak sem tam něco krachne.
2) Banky spoléhají často na to, že jsou "too big to fail", a že řadu z nich zasanuje stát, když krachují. Říká se tomu privatizace zisků a socializace ztrát. Protože banky/manažeři málokdy pocítí na svých ziscích své chyby, tak se nebojí jednat velice rizikově. Daňoví poplatníci to zacvakají, zisky zůstanou bance. No neberte to.
Vůbec celý současné fungování západního bankkovního systému je nemocný rakovinou od začátku do konce.
Ad 1) Skutečně nevím, kde se to udává. Jen hodnota nefinančního majetku domácností v ČR je cca. 7 bil. Kč. Chcete říct, že proti tomu je v oběhu 300 bil. Kč peněz (když se omezím jen na Česko)? To je v oběhu ve finančním vyjádření a v různých podobach 70-ti násobek ročního HDP? To asi ne, když tytéž domácnosti mají finanční majetek ve výši cca. 6 bil.
Kc. To se nebavíme o majetku firem nebo statu a tom, že se utrácí čím dál více i za zcela nehmotné služby ...
Mícháte více věcí, které spolu souvisí jinak, než si představujete.
Ad 1 Pokud jsou v oběhu peníze nezajištěné reálnou hodnotou, příčina je v deficitních státních rozpočtech. Krachuje stát a pak následně celá společnost. Zaměňujete příčinu a důsledek.
Ad 2 Stát banky sanuje proto, aby obyčejní lidé nepřišli o celoživotní úspory a nenastala všeobecná bída. Konečným důsledkem je to, že všichni akcionáři zkrachovalé banky o své akcie (tj. investice) přijdou, banka se prakticky zestátní a po očištění jde do prodeje.
Z vašeho textu cítím nasranost, což ve vašem případě způsobuje zaslepenost a v důsledku toho vám brání k věcnému a logickému rozboru celé problematiky.
Howg, domluvil jsem.