Mě by upřímně zajímalo na kolik vás skutečně vyjdou náklady celé hypotéky (RPSN) včetně všech poplatků, pojistek, vedení účtu, výpisy apod. Ale ne kalkulace rpsn dané banky ale poctivě sečté položky, rozhodně to bude min. +2% k úrokové sazbě. Já jsem měl např. úvěr resp. meziúvěr za stav. spoření u Raifky a když jsem si to poctivě zkalkuloval do poslední koruny kolik ze mě vytáhli a kolik jsem od nich dostal tak to dělalo konečný průměr 7,4% ročně, přesto že meziúvěr byl za 4,8% úrok resp. 4,95% rpsn a následný řádný úvěr za 3,5%. Takže všechno je to jenom kamufláž o které mluví za vše už samotná ČNB která nařizuje maximální výši LTV u hypotéky (např. těch 70%) a první rada každého finančního poradce je "dofinacujeme to z úvěru stavebního spoření?!", který je ovšem ještě dražší než samotná hypotéka a stačí se podívat jak "letí" tyto oběmy úvěrů poslední dobou nahoru tak asi proč? A to mluvím o finančně gramotnější části dlužníků protože si dokážu představit kolik jich dofinancuje hypotéku třeba spotřebitelským úvěrem. Tak kde je logika?!
Jaké další poplatky máte na mysli? Pokud se trošku vyznáte, tak už dlouhé roky můžete mít veškeré vedlejší náklady hypotéky nula. Jediný poplatek za 10let jsem zaplatil za změnu smluvní dokumentace (2.500 Kč) ve chvíli, kdy mi moje banka sama od sebe nabídla změnu výpočtu měsíční variabilní sazby z 3M PRIBOR na 1M PRIBOR. Takže mi sazba klesla z 2,66% na 2,41% a poplatek se mi tak vrátil asi za 5 měsíců v době, kdy hypoindex (průměrná sazba prodané hypo) byl na úrovni 4,2%. Na celkové úspoře se pak vrátil dokonce 12x.
Předloni refinancování (fix 1,99 na 10 let bez jakýchkoliv podmínek a možností splatit 20% ročně zdarma), náklady pouze za poštu a katastr.
A pokud mohu za sebe srovnat vyřízení hypotéky nebo její refinancování, tak ve srovnání s několika úvěry ze stavebního spoření, co jsme měli (proti hypo na "směšné" částky, nižší o řád), tak vyřízení hypo bylo podstatně jednodušší a rychlejší, u refinancu to znamenalo pár mailů a 3 pětiminutové návštěvy u zprotředkovatele.
Nenutí. Protože za půjčené peníze se u hypoték ručí primárně tou nemovitostí. A "slevu" za nějakou pojistku jsem nechtěl. Odhad banka akceptovala ten, co dělal prodávající pro daňové účely, "kopie" pro mne a můj účel stála možná 2 litry. Vyřízení hypo zdarma, vedení zdarma, možnost jakýchkoliv mimořádných splátek zdarma (rok 2009). To vše v době, kdy si velké banky běžně řekly za vedení hypoúčtu 150 Kč/měs., za poskytnutí hypo a odhad 10 - 20 litrů a za možnost mimořádné splátky desetiny % do úroku nebo 200 Kč/měs.
Při refinancování jsem poptal poradce, zadal svoje požadavky a dostal pár nabídek. Náklad mimo běžné administrativy nula. Odhad banka nechtěla, protože LTV bylo asi na 55% vůči ceně z roku 2009 ...
Je to i o bonitě, ale hlavně o tom, jaký má člověk přehled a co si dokáže vyjednat.
I u úvěrů ze stavebního spoření jsou různé úroky. Zažila jsem taky 7,5% (Modrá pyramida), tak 3% (Liška). Pro mne bylo třeba důležité, že úvěr ze SS můžete bez sankcí splatit před termínem, což se mi třeba podařilo o 8 let dřív, než by úvěr doběhl v normálním režimu. Při hypo bych to musela skládat na spořicí účet a splatit při fixu. To pak ušetříte taky dost.
Dále můžete využívat kombinace nebankovních úvěrů. Nemyslím teď různé pochybné společnosti s nekřesťanskými úroky, ale třeba Zelená úsporám nebo různé úvěrové fondy, které spravují města. Já jsem tak třeba využila fond rozvoje města, kde byla podmínka 50% financování z jiného zdroje, ale úrok z fondu rozvoje města byl 1%, No neber to za ty prachy, že. Toto teda nemůžete používat na koupi, ale na různé rekonstrukce, protože o rekonstrukci se musíte zajímat hned po splacení hypotéky. Po 30 letech už vám totiž leccos odejde, minimálně potřebujete posílit elektřinu, můžou vám odejít rozvody vody, musíte řešit topení (teď třeba zákaz starých kotlů) atd.