Snaha zvýšit minimální mzdu na 60 % průměrné mzdy je pěkná myšlenka. Ještě lepší by ale bylo, kdyby byla minimální mzda na úrovni 100 % průměrné mzdy. A proč ne dokonce na 120 %?
Toto je výňatek z článku, na kterém chci pouze upozornit na to, že článek je psán účelovým, hloupým způsobem bez snahy objektivně zhodnotit výhody a nevýhody, které by zvýšení minimální mzdy přineslo. Nechápu, kde autor tohoto článku bere tu jistotu a předkládá nám co se všechno stane a protože si o sobě asi myslí, že je ten nejinteligentnější, tak ani neuvažuje, že všechno může být poněkud jinak, než si představuje.
Pokud by došlo ke zvýšení minimální mzdy na 8 500 Kč, mohlo by to naopak přinést zvýšení zaměstnanosti a to z jednoduchých důvodů:
1) snížil by se počet zaměstnaných především z východních zemích (100 000 až 300 000).
2) přes prvotní stagnaci by zřejmě došlo k větší progresivitě našeho hospodářství. Krachující, přežívající podniky, které nejsou schopny platit odpovídající mzdu za práci svých zaměstnanců, by rychleji skončily svou činnost a na jejich místo by se mohly dostat více fungující a schopné firmy a ty by mohly zaměstnat i více pracovníků za více peněz, mohl by se zvýšit obrat zboží v obchodech, pak by se mohla zvýšit poptávka po zboží, příjem z daní by byl v tom případě celkově vyšší, takže by se procenta z příjmů na daně mohla snížit atd.
Bylo by vhodné si uvědomit pokud možno všechny důležité body pro a proti, ale to by mělo být vždy v každém solidním článku a v odpovědi na článek, který není psaný seriózním stylem to je zbytečné.
Ac jsem ekonomii nevystudoval a ruzne veticky, o kterych se tocila diskuze predtim, neznam, priznam se, ze mi neni jasny ani bod 1, ani bod 2.
1. Proc by se mela snizit zamestnanost ukrajincu apod.? Vzdyt pracuji kolikrat nacerno a oni sami jsou navic schopni a ochotni pracovat za velmi nizke mzdy. To jako predpokladate, ze se vsichni ukrajinci vyhazeji a na jejich misto pujdou pracovat cesi? O tom silne pochybuju. U nas na chalupe odmitaji mistni pracovat v kravine za tusim 8-9kKc, protoze je pro ne vyhodnejsi sedet doma, brat prispevek v nezamestnanosti a privydelavat si na cerno. Mistni jsou vdecni za ukrajince, kteri pracuji opravdu tvrde, klidne delaji nekolik smen za sebou, protoze diky jim ten kravin jeste funguje. Mistni tvrdi, ze jejich kravin rozhodne neni vyjimka. Bohuzel. Takze opravdu silne pochybuji k tomu, ze by to melo nejaky kladny efekt.
2. To mi prijde jako nesmysl. Kdo dnes brani komukoliv zavest nejakou vyrobu v regionech, kde jsou stagnujici a krachujici firmy? Myslite, ze by byl problem "pretahnout" temto podnikum zamestnance (z nich navic nekteri treba ani nedostavaji mzdu, protoze na ni jejich stagnujici podnik prave nema)? Neni prece nutne cekat na to, az mistni firmy zkrachuji (s vyjimkou, kdy jsou potreba jejich budovy pro novy podnik; pocitam ale, ze takovych pripadu bude jako safranu).
A fakt si myslíte, že by zaměstnanci z východu odešli? Já se domnívám, že by se moc nezměnilo. Už dneska jich tu spousta pracuje na černo a firmy za ně neodvádějí daně a pojištění. Zřejmě by jich začalo pracovat na černo ještě víc, protože jinak by to asi nešlo... Nebo vážně věříte tomu, že po zvýšení minimální mzdy začnou Ukrajinci houfně odjždět do Užgorodu?
No a jestli si myslíte, že když si všichni zvýšíme platy o polovinu, takže budeme mít reálně o polovinu víc, tak se snad radši vraťte do školní lavice :-). Nějak Vám uniká vliv na CPI.
Příklad z Německa, kde dost prudce zvýšili minimální mzdu (za účelem snížit příliv Gastarbeiterů a zvýšit zaměstnanost obyvatel Německa), ukazuje, že tato změna má dost velký vliv na počet zaměstnaných cizinců. Je fakt, že v Německu tehdy i dnes dost razantně postihují zaměstnávání cizinců načerno, ale dodržování právních norem by snad měl kontrolovat a vyžadovat každý demokratický, právní stát. Náš stát by se měl k tomu demokratickému, právnímu státu alespoň snažit postupně přibližovat. Rozhodně si nemyslím, že němečtí ekonomové a ministerstva jsou horší než v České republice.
To druhé je nefér. Podsouváte mi, že si mohu myslet, že když si všichni zvýšíme platy o polovinu, tak budeme mít reálně o polovinu víc. Toto jsem nikde nenapsal a nemyslím si to. Je to vyložená hloupost a nechápu tu logiku v čem navazuje na můj příspěvek. Myslím si ale, že vyvážené, spravedlivější odměny za práci mají pozitivní vliv na růst produktivity práce a následně ekonomiky obecně (viz. Brazílie, Balkán x Německo, USA). Vytváření hrstky rychle zbohatlých jedinců k ničemu dobrému nevede a naopak, čím více bude lidí, kteří za odměnu za práci nebudou jen živořit, ale naopak si budou moci dovolit pořídit více zboží, zajistí větší růst ekonomiky.
Dobrá, omlouvám se za druhý výrok. Jenom jsem chtěl říct, že i dneska může do kteréhokoliv regionu přijít firma s takovým projektem, aby byla schopna přeplatit ostatní zaměstnavatele. Tomu přece nic nebrání. Až se takové projekty objeví, mzdy se přirozeně zvýší samy. Pak může nastat efekt který popisujete. Pouze se domnívám, že k tomu musí trh dospět sám. Pokud zaměstnavatele donutím ze zákona zvýšit objem vyplácených peněz, z hlediska neoklasické ekonomie se stane a) poklesne produkt a stoupne nezaměstnanost b) zvýší se cenová hladina, sníží se reálná hodnota peněz. Domnívám se, že není možné tak jednoduše obejít trh jak si navrhovatel (ministr práce a soc. věcí) zřejmě představuje.
Nedomnívám se, že zvýšení minimální mzdy je obcházení trhu. Lze předpokládat, že zvýšením minimální mzdy se zvýší i ostatní mzdy, ale asi ne tak výrazně. Ostatně do roku 2004 je stejně nutné, aby se zvýšily. Z pragmatického hlediska je zvyšování mezd nutností, pokud se budeme chtít začlenit do Evropské unie. Je samozřejmé, že na to zaměstnavatelé budou muset mít. To už jsem ale nastínil v minulých odpovědích.
Muzete mi prosim odpovedet na otazku: "Jakym pravem mi zakon zakazuje dohodnout se s ukrajinskym delnikem na hodinove mzde nizsi nez je minimalni mzda??" Je zajimave jak mnozi horlivi zastanci demokracie a pravniho statu na jedne strane kazou pravo na praci pro kazdeho cloveka a zaroven prijimaji antiimigracni zakony a zakony o minimalni mzde...
Domnívám se, že stanovení minimální mzdy je nutné z důvodu progresivního rozvoje. Navíc žádný, kdo poctivě pracuje, by neměl živořit. To není nějaký nedostižný ideál, ale nutnost. Po Vaši otázce si nejsem jist, zda u nás funguje Pracovní úřad. Na podmínky zaměstnávání cizinců se zeptejte jen tak informativně přímo na Pracovním úřadu.
Abych pravdu řekl, moc Vás nechápu. Nevím, kdo káže o právě na práci pro každého člověka a nevím ani co tím myslíte. Jesti myslíte povinnost zaměstnávat každého nezaměstnaného, tak toto asi neplatí nikde v Evropě a už vůbec se to nedá dát do přímé úměry s demokratickým, právním systémem.
nezlobte se, ale neodpovedel jste mi. i kdyby stanoveni nejake minimalni mzdy vedlo k necemu co nazyvate progresivni rozvoj (??), neopravnuje to zadneho politika k zavedeni takoveho opratreni, ktere ma nesporne (!!viz muj prispevek vratme rozum...) negativni dopad na zamestnanost. nevim co je pro vas zivoreni. ukrajinsky delnik zde pracuje dobrovolne za dvacet korun na hodinu, protoze to pro nej znamena zvyseni zivotni urovne oproti zivotu v uzgorodu...tim ze zakon (napr. ten o min. mzde) zabrani uzavreni smlouvy mezi zamestnavatelem a zamestnancem, muze dojit jedine ke snizeni uzitku obou stran...
btw. vidite, ze i Vy mluvite jednim dechem o odmene za praci, ktera nevede k zivoreni a zaroven Vam nevadi zakon o minimalni mzde, ktery pracovni mista nici a vytvari nezamestnanost, je to na delsi diskusi, ale mohl bych Vam ukazaat, ze na trhu bez minim. mezd. by neco jako "nedobrovolna" nezamestnanost nemohlo existovat, veskera nezamestnanost by byla dobrovolna (z duvodu hledani lepsiho mista)