Vlákno názorů k článku Uber a Taxify. Nehrají fér, ale lidé je přesto milují od jezevec - problematika uberu X taxi není v tom, jak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 4. 2017 16:49

    jezevec (neregistrovaný)

    problematika uberu X taxi není v tom, jak zastaralá legislativa dokáže pochopit sdílenou ekonomiku, nebo jak uberářům nacpat taxi licence. problém je v tom, že nikoli poprvé nás laskavý stát za naše peníze jaxi chrání proti naší vůli, a o to i tam kde už ta ochrana nás poškozuje.
    a tak je mnoho lidí, kteří by rádi pracovali, nezaměstnatelných - protože si nevydělají na minimální mzdu, nebo mají nějaký hendikep jehož zohledněním je zaměstnavatel natolik spoután, že radši takového nepřijme vůbec. a tak vznikl švarc a nelegální zaměstnávání, což mnoha lidem vyhovuje.
    máme superbezpečné školky, s dostatečným počtem záchodů a výživově korektní stravou - ale jsou tak drahé, že jich je málo, a není v nich místo. a tak vznikly hlídací kluby, kde legislativa není žádná a dítě vám tam prostě pohlídají, což mnoha lidem více než stačí.
    máme certifikované a ohvězdičkované hotely, platící řádně daně a garantující kvalitativní standardy - jenže jsou lidi, kteří prostě jen potřebují někde přespat na cestě, a couch surfing jim poskytne za půl peněz právě to co potřebují. od prvního května máme nekuřácké hospody, kam se dosud chodilo hlavně kouřit - a majitelé těchto provozoven jsou násilím státu donuceni poskytovat službu pro nekuřáckou klientelu, přestože o ní nestojí.

    no a podobně je to s uberem apod aplikacemi. ne každý vyžaduje řádně a předpisově označené vozidlo, profi proškoleného a odborně koncesovaného drožkáře, účtenku ze zaplombovaného taxametru - někdo prostě potřebuje jen popovézt. nacpat jednu službu do legislativy pro službu koncipovanou úplně jinak, a cílenou na jinou klientelu, je totální hovadina. každé zboží má svého kupce. když mohou vedle sebe existovat mateřské školky a hlídací kluby, když mohou vedle sebe existovat stavební firmy a zedníci-meloucháři bez razítka - proč by nemohl vedle sebe existovat taxi i uber, nebo hotel i airbnb. co přitom riskuje zákazník, je jeho věc - a o co přichází stát na daních, je jeho problém.

  • 19. 4. 2017 19:16

    P2010 (neregistrovaný)

    Problém je, že stát ani za 25 let nebyl schopen tento problém vyřešit. Zákazníky okrádají stále i s předpisy, kdežto tato služba tomu alespoň částecně předchází. Takže ta výhoda je především efekt daný zdejší neschopností si poradit se stále okrádajícími taxikáři. V zásadě se, především pro turisty, ta pověst nedá už po takové době ničím zvrátit a tak je značka Uber pro mnohé jediná přijatelná alternativa, bez ohledu na ostatní nevýhody a rizika.

    Potíž všech těhle "nelicencovaných" služeb je okamžik, kdy dojde k nějaké nehodě nebo havárii a vloží se do toho pojišťovna. Pak zase plno lidí bude volat stát o pomoc :-) Nejaká pravidla existovat musí, jenže ty současné jsou naprosto nesmyslně byrokratické.

  • 20. 4. 2017 8:34

    * (neregistrovaný)

    " nás laskavý stát za naše peníze jaxi chrání proti naší vůli, a o to i tam kde už ta ochrana nás poškozuje.
    a tak je mnoho lidí, kteří by rádi pracovali, nezaměstnatelných - protože si nevydělají na minimální mzdu, nebo mají nějaký hendikep jehož zohledněním je zaměstnavatel natolik spoután, že radši takového nepřijme vůbec. a tak vznikl švarc a nelegální zaměstnávání"

    Opravdu? A já si až dosud myslel, že šlo jen o obyčejné vyhnutí se placení daní. Což je mimochodem v USA hned druhý nejhorší zločin, po vraždě. A za neplacení daní dostali i Al Caponeho.
    Ale asi máš pravdu, on to správně říkal poručík Hamáček, že věci je nutno vidět politicky.

  • 20. 4. 2017 10:49

    L. (neregistrovaný)

    Hele, politruku, když tady vytahuješ USA, tak zrovna tam je u nás kriminalizované kontraktorství (to, čemu říkáš "švarc") naprosto legální a běžný způsob spolupráce.

  • 20. 4. 2017 11:10

    Hunter (neregistrovaný)

    A taky je tam docela normální a běžná poprava injekcí.
    A zkus to udělat v naší věznici a orgány činné v TZ z toho asi nebudou nadšené.

    Pointa je v tom, že SAMOZŘEJMĚ nemáme stejné zákony jako v USA - ani v jako v Německu, Norsku nebo Japonsku - ale mohli bychom mít ALESPOŇ stejný postoj k jejich dodržování.

  • 20. 4. 2017 15:51

    * (neregistrovaný)

    Skutečně je v USA legální porušování zákonů? Nevěřím.

    Běžné... možná. V jistých kruzích možná. Ale o tom asi víš více, nežli vím já.

  • 20. 4. 2017 16:36

    L. (neregistrovaný)

    Zkus si ve slovníku vyhledat slova "naprosto" a "legální". Evidentně nechápeš, co znamenají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).