Hlavní navigace

Týden na trzích očima Michala Stupavského (Conseq)

20. 12. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Trhy zažily klidnější týden. Příjemně překvapila data z USA a eurozóny, nepotěšilo naopak hodnocení ratingů bank ani akciové trhy. Jak si povedou dál?

Hlavní události – úspěšná aukce španělských dluhopisů

Oproti minulému týdnu, který byl plný zásadních událostí v eurozóně, byl tento týden mnohem poklidnější. V USA pokračoval, pro někoho možná překvapivě, pozitivní trend nových makrodat z posledních dvou měsíců. Pozitivního překvapení se investoři dočkali u dvou předstihových indikátorů (leading indicators) z amerického průmyslu – Empire State Index a Philadelphia Index.

Ve čtvrtek jsme zaznamenali velice příjemné číslo z amerického trhu práce, když týdenní dávky o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden poklesly na 366 tisíc, což je nejnižší úroveň od června 2008. Úterní zasedání americké centrální banky Fed žádné zásadní novinky nepřineslo.

Ekonomická data z eurozóny byla mírně lepší, než by dosti chmurná nálada z posledních týdnů mohla napovídat. Předstihové indikátory nákupních manažerů (PMI) v Německu, Francii a celé eurozóně poskočily mírně nahoru. Pořád jsou ovšem na velice nízkých úrovních. Současné ekonomické zpomalení v Evropě se tak pomalu začíná promítat i do horších podmínek na trhu práce.

Ve čtvrtek přitom investory příliš nepotěšila třetí z největších amerických ratingových agentur, Fitch Ratings. Ta totiž snížila rating několika předním světovým bankám – americkým Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup, britské Barclays, švýcarské Credit Suisse, německé Deutsche Bank a francouzské BNP Paribas.

Fitch tak následovala krok zbylých dvou velkých ratingových agentur. Moody’s ratingy snížila už v září a Standard&Poor’s v lis­topadu. Fitch své rozhodnutí zdůvodnila očekávanými faktory jako nervozita na finančních trzích, problémy bank s krátkodobým financováním, resp. likviditou, změnami v regulaci finančního sektoru a zhoršený výhled světové ekonomiky.

Měnový trh

Vývoj na klíčovém měnovém páru, tedy dolaru vůči euru, se na začátku týdne odvíjel od „střízlivění“ z evropského summitu z konce minulého týdne. Podle našeho očekávaní se primární pozitivní reakce na výsledky evropského summitu odehrála již minulý pátek (9. prosince), takže na začátku tohoto týdne finanční trhy obecně část zisků odevzdávaly.

Eurodolar tak týden otevřel na páteční uzavírací hodnotě 1,337 USD/EUR. Euro „summitovým střízlivěním“ v průběhu pondělka, úterka a středy oslabovalo s tím, že ve středu odpoledne dosáhlo svého minima na úrovni 1,295 USD/EUR. Euro poté, díky relativně slušným makrodatům z obou stran Atlantiku, až do konce týdne mírně posilovalo. V pátek v podvečer se přitom pohybovalo na úrovni 1,304 USD/EUR, což odpovídá týdennímu oslabení neboli depreciaci vůči dolaru o 2,5 %.

Česká koruna vůči dolaru v průběhu celého týdne prakticky kopírovala vývoj na eurodolaru. V pondělí otevřela na úrovni 19,00 CZK/USD. Koruna s mírnými pozitivními korekcemi vůči dolaru oslabovala do středečního odpoledne, kdy se kurz zastavil na úrovni 19,80 CZK/USD. Poté až do konce týdne koruna mírně posilovala a v pátek v podvečer se pohybovala na úrovni 19,40 CZK/USD. To odpovídá týdennímu oslabení o 2,5 %.

Koruna vůči euru se pohybovala podobně jako vůči dolaru. V pondělí otevřela na úrovni 25,40 CZK/EUR a za celý den ztratila 1 %, když se posunula až k úrovni 25,70 CZK/EUR. Na této nebo spíše mírně pod touto úrovní koruna oscilovala až do čtvrtečního poledne, kdy v prostředí mírného poklesu krátkodobé rizikové averze mírně posilovala a v pátek v podvečer uzavírala na hodnotě 25,30 CZK/EUR.

Dluhopisové trhy

Klíčové relativně bezrizikové americké vládní dluhopisy (Treasuries) pokračovaly v mírném cenovém růstu. Výnos do splatnosti amerického 10letého dluhopisu za týden poklesl z úrovně 2,05 % na 1,85 %. Index amerických vládních dluhopisů Bloomberg Effas US si za celý týden připsal zisk přibližně 1,5 %.

Německé vládní dluhopisy také posilovaly. Výnos 10letého německého dluhopisu za celý týden poklesl o 30 bazických bodů (0,3 %) z úrovně 2,15 % na 1,85 %. Index německých vládních dluhopisů Bloomberg Effas Germany si za celý týden připsal přibližně 2% zisk.

Velice pozitivní byl tento týden vývoj na trzích vládních dluhopisů problematických a dluhem postižených zemí eurozóny. Klíčovým pozitivním faktorem byla úspěšné primární aukce španělských dluhopisů, když Španělsko úspěšně vydalo emise 4letých, 8letých a 9letých vládních dluhopisů. Od investorů přitom získalo přes 6 mld. euro, přestože byl cílový objem 3,5 mld. Aukce tak byly tzv. přeupsány, poptávka byla větší než nabídka.

To pomohlo sekundárnímu trhu (trh, kde se obchodují již vydané dluhopisy mezi investory) vládních dluhopisů dalších problematických zemí, výnosy do splatnosti tak za celý týden poklesly, resp. ceny rostly (cena a výnos dluhopisu se pohybují proti sobě, platí zde nepřímá úměrnost). Index vládních dluhopisů eurozóny Bloomberg Effas Euro tak ve výsledku za celý týden vyskočil o přibližně 1,5 %.

České státní dluhopisy také mírně posilovaly. Výnosy dluhopisů středních splatností kolem 5 let za celý týden poklesly o přibližně 15 bazických bodů (0,15 %) a index českých státních dluhopisů Bloomberg Effas Czech za celý týden zaznamenal zhodnocení 0,25 %.

Akciové trhy

Akciové trhy v souladu s vývojem na trzích dalších výše popsaných tříd aktiv na začátku týdne odevzdávaly zisky z minulého pátku. Hlavní americký akciový index S&P 500 z uzavírací úrovně z minulého týdne 1255 bodů od pondělí do středy oslabil o 3,5 %, když ve středu zavřel na úrovni 1212 bodů. Ve čtvrtek a pátek mírně posiloval v důsledku lepší investorské nálady po úspěšné aukci španělských státních dluhopisů a v pátek v podvečer se pohyboval kolem úrovně 1225 bodů, což odpovídá týdenní ztrátě 2,5 %.

Index Pražské burzy PX v souladu s globálním trendem za celý týden odepsal 1,9 %, když poklesl z úrovně 873 bodů na úroveň 857 bodů. Hlavním propadákem byly akcie mediální společnosti CETV, vlastníka televize Nova. Akcie se propadla o 10,2 % na úroveň 132 korun. Na akcii bylo patrné pokračování negativního trendu z listopadu, kdy akcie poklesla o výrazných 19 %.

Mezi dalšími poraženými byly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které odepsaly 6,2 % a dostaly se na úroveň 11 460 korun, a akcie uhelné společnosti NWR, které odepsaly 4,3 % a týden uzavřely na úrovni 124 korun, což je velice blízko letošního minima ze začátku října.

Akcie rakouské Erste Bank poklesly o 2,2 % na úroveň 319 korun. Banka pořádala pravidelné setkání s investory (CMD – Capital Markets Day), kde více méně podle očekávání potvrdila, že chce dosáhnout cílového poměru kapitálové přiměřenosti Core Tier 1 na úrovni 9 % v polovině příštího roku, v rámci celoevropského plánu v souvislosti s dluhovou krizí, bez navyšování čerstvého kapitálu a to prostřednictvím zadržených zisků a snížením rizikově vážených aktiv.

Komerční banka odepsala 3,7 % na úroveň 3100 korun a ČEZ 0,7 % na úroveň 746 korun. Mírné zisky kolem 1,5 % si v tomto týdnu připsaly pouze akcie společností Unipetrol, Pegas Nonwovens a Vienna Insurance Group.

Výhled akciových trhů

Ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se podle našeho názoru jednoznačně nacházejí, ze střednědobého až dlouhodobého horizontu, na velice atraktivních úrovních. Například investory velmi sledovaný poměr tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) globálního indexu MSCI World se momentálně pohybuje kolem úrovně 1,6. Tato hodnota je z dlouhodobého historického pohledu za posledních 15 let velice hluboko pod svým průměrem, což pro investora se středním až dlouhým investičním horizontem značí relativně atraktivní ocenění.

V současnosti vidíme především tři klíčové faktory, jež budou vývoj akciových trhů v příštích měsících ovlivňovat. Za prvé je to stabilizace mezibankovního trhu. Domníváme se, že centrální banky nenechají komerční banky na holičkách a že jim v případě potřeby potřebnou likviditu budou i nadále poskytovat. A bude-li to nutné, vlády jednotlivých zemí svým bankám v problémech znovu doplní potřebný kapitál na krytí dalších ztrát, zejména v souvislosti s problematickými dluhopisy periferních států. Částečné navýšení kapitálu západoevropských bank přitom bylo dohodnuto již na vrcholném summitu EU na konci října, což je pro investory velice pozitivní signál.

Druhým klíčovým faktorem je kredibilní plán ozdravění dluhem zmítané eurozóny. Klíčový summit evropských představitelů na začátku prosince přinesl znatelný pokrok, zejména v oblasti tvrdých fiskálních škrtů a automatických sankcí za porušování rozpočtové kázně.

Třetím klíčovým faktorem je další vývoj globální ekonomiky. Nové makroekonomické údaje naznačují, že zpomalení světové ekonomiky, především eurozóny, bude výraznější, než se před dvěma či třemi měsíci očekávalo. Evropskou unii přitom mírná recese v příštím roce pravděpodobně nemine. Ekonomika USA by na tom měla být v podobě mírného růstu znatelně lépe.

skoleni_8_6

V každém případě platí, že vysoká volatilita neboli kolísavost bude na akciových trzích přítomna i nadále. V krátkodobém horizontu nemůžeme vyloučit, že by akciové indexy mohly zaznamenat opětovný pokles. Ze středně- až dlouhodobého hlediska jsme nicméně přesvědčeni, že akciové trhy investorům nabízejí velice zajímavý růstový potenciál. Současné deprimované valuace neboli ocenění jsou toho důkazem.

Michal Stupavský, portfolio manager, Conseq Investment Management, a.s.

Autor článku

Autor působí jako Portfolio Manager ve společnosti Conseq Investment Management.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).