Hlavní navigace

Trhy čekají na ČNB

Miroslav Frayer

Koruna během dne nezaznamenala prakticky žádný trend. Analytici však s blížícím se zasedáním ČNB nadále předpokládají tlaky na oslabování.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna se na počátku nového týdne pohybovala v rámci 10haléřového pásma 25,80 – 25,90 CZK/EUR. Během dne nezaznamenala prakticky žádný trend, pouze v dopoledních hodinách otestovala bezúspěšně technickou rezistenci na úrovni 25,90/95. Nadále však předpokládáme tlaky na oslabování koruny s blížícím se zasedáním České národní banky.

Do té doby bude ale zveřejněno ještě několik makroekonomických údajů. Listopadovou sérii dat zítra odstartuje statistika maloobchodních tržeb. Rostoucí spotřebitelská důvěra se podepisuje na zlepšování v maloobchodě, i když v tomto sektoru je náběh pomalejší. V dalších měsících bude pozitivně pomáhat zejména klesající inflace, ale i stabilizace na trhu práce. Za samotné září očekáváme meziměsíční pokles o 1,0 % m/m (SA, WDA) jako kompenzaci siných srpnových prodejů. V meziročním vyjádření by měl být po srpnovém poklesu o 0,3 % y/y zaznamenám růst o 3,5 % y/y.

dan_z_prijmu

Pondělnímu obchodování vévodil polský zlotý, který si připsal 0,6 %. Za jeho zisky stál především silný údaj o výrobní aktivitě, jež rostla nejrychlejším tempem za posledních 2,5 roku a jež těžila z nových exportních objednávek. Maďarský forint pak zpevnil o zhruba třetinu procenta. Podpory se mu dostalo díky plánu pro držitele hypoték v zahraničních měnách.

Klidem před bouří bychom mohli charakterizovat dění na dluhopisovém i swapovém trhu. Výnosy se prakticky vůbec nepohnuly a zdá se, že investoři čekají na výsledky čtvrtečního zasedání centrální banky.

Našli jste v článku chybu?