Hlavní navigace

Názor k článku Test okamžitých plateb: fungují, ale někdy taky ne od Dalibor Z. Chvátal - Monitoring transakcí je standardní záležitostí, kdyby šlo do...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 8. 2020 10:52

  Dalibor Z. Chvátal

  Monitoring transakcí je standardní záležitostí, kdyby šlo do tuhého, není problém se hrabat v detailech - jak pro regulatorní orgán (ČNB), tak pro bankovní subjekty, které platby odesílaly. Souhlasy jsou formalitou, vše je obsaženo i v zákoně.

  A je potřeba dodat, že takovéto množství transakcí v typu/objemu/ča­se/rychlosti je velmi nestandardní, takže se jednak pomyslně rozsvítilo červené světlo AML oddělení jednotlivých bank a také bych se nedivil, kdyby došel podnět na FAÚ MF ČR. Dalším rizikem je kontrola ze strany FÚ, který se může zajímat o původ peněz (i v rámci tohoto testu).

  Proto identifikace plátců/příjemců je a byla nezbytná, aby se předešlo pochybnostem. Jakmile jde o peníze, není to sranda a banky musejí posílat reporty, ověřovat, identifikovat, jinak to je i jejich průšvih.

  Test proto musel proběhnout pouze s majiteli účtů, kteří mají křišťálově čistou historii a reputaci a jsou schopni případné kontroly ustát :-) , u kterých tedy není co skrývat před ČNB, bankami i státní správou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).