Hlavní navigace

Názor k článku Test okamžitých plateb: fungují, ale někdy taky ne od anonym - Velmi děkuji pánovi, který test prováděl. Je moc...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 8. 2020 17:10

  bez přezdívky

  Velmi děkuji pánovi, který test prováděl. Je moc užitečné sdělit takto bankám, jaké nedostatky musí ještě odstranit.
  Za ČNB, coby provozovatele infrastruktury okamžitých plateb, mohu sdělit, že všechny platby provedené v rámci tohoto testu, proběhly skrze infrastrukturu zcela standardně. Od okamžiku, kdy banka plátce předala platbu do systému okamžitých plateb, do okamžiku, kdy banka příjemce obdržela informaci o řádně zpracované došlé platbě, uplynulo u těchto plateb od 250 do 750 milisekund. Pouze jedna platba trvala déle (1,7 vteřiny), protože jsme 1,4 vteřiny čekali na potvrzení ze strany banky příjemce.
  Okamžité platby probíhají tak, že ČNB obdrží od banky plátce příkaz, zkontroluje jej, ověří, že má banka plátce dost prostředků na provedení, zašle dotaz bance příjemce, zda účet příjemce existuje a lze na něj připsat okamžitou platbu, po kladné odpovědi platbu finálně schválí, zašle bance příjemce informaci o provedení platby (ta má poté neprodleně připsat platbu na účet příjemce) a poté zašle bance plátce avizo, že a kdy byla platba předána bance příjemce. Banka plátce poté má okamžitě informovat plátce, že byla platba úspěšně předána bance příjemce. To, že to některé banky nedělají, je nedostatek, který musí napravit.
  Pokud na dotaz ČNB banka příjemce odpoví negativně (účet příjemce neexistuje, účet příjemce nepřijímá okamžité platby apod.), zašle ČNB tuto informaci bance plátce. Banka plátce by měla tuto informaci ihned předat plátci. To, že to některé banky nedělají, je nedostatek, který musí napravit.
  Tolik k fungování okamžitých plateb a ještě jednou díky za provedení tohoto testu.
  Ivan Fencl
  Česká národní banka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).