Pokud někdo uvažuje o investici do tepelného čerpadla z důvodu úspor nákladů, rovnou musím říct, ať to nedělá. Tato investice je vhodná pro lidi, kteří mají peníze, mají rádi elegantní a pohodlná řešení a mají zeleno v hlavě. Já jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo, protože jedinou alternativou pro mne byl kotel na dřevo nebo kotel elektrický. Spočítal jsem návratnost na 20 let, životnost čerpadla (Nibe FIghter 600P vzduch voda) je 25 let:-) Pokud ceny čerpadel nespadnou na cenu elektrokotlů, tak všechna řešení budou ekonomičtější.
To je největší hloupost, kterou jsem kdy slyšel. Já jsem pořídil tepelné čerpadlo AEG (země voda) bez primáru za 135.000,- kč. Pokud bych uvažoval o plynovém topení, lepší plynový kondezační kotel stojí kolem 80.000,kč, tzn. 55 tisíc navíc za jednotku. Teď připojení, podzemní kolektor mně stál cca 65.000,- kč. Přivedení plynu do domu + rozvody + připojení téměř stejná částka. Topení je v malém rodnném domku, vytápětná plocha 130 m2. Za minulé zúčtovací období jsem zaplatil 23.000 kč na veškerou spotřebovnou el. energii včetně paušálních poplatků. Je v tom samozřejmě započítán provoz všech elektrospotřebičů, včetně sušičky a pračky plus sauna zimním období 1x týdně, což se velmi projeví na spotřebě. Moje spočítatná a už uskutečněná návratnost je 3 roky. Mám naprosto opačný názor jako pán předemnou a jsem také čerpadlář.
Kde jste se dival na ceny??? Lepsi kondenzacni kotel na plyn 130m2 s integrovanym zasobnikem teple vody se pohybuje kolem 40tisic.
Jinak mam 3 sousedy, kteri si poridili do zateplene novostavby tepelne cerpadlo. A po prvni zime uz maji vsichni kotel na drevo. To uz si radeji koupim klimatizaci, tou muzu v lete alepson chladit.
Pokud neni jina moznost, nez elektrina je jasna volba rekuperace. Tepelne cerpadlo jsou vyhozene penize!
S prominutím plácáte nesmysly. Prozradím vám tajemství každé slušnější TČ umí i režim chlazení. To je to čemu vy říkáte "klimatizace". Topení dřevem je v porovnání se správě navrženým TČ docela drahé za současných cen dřeva, nemluvě o práci kterou s dřevem máte a komfortu obsluhy.
Jako by cena elektriny byla snad nejaka super :) Ale kdyz myslite ... praxe vsak ukazuje neco jineho, podivejte se na navrhy pasivnich domu (krb na drevo + rekuperace) .... ja vam to rozmlouvat nebudu.
Mam jednu velkou vyhodu, zatim jsem se pro zadnou variantu nerozhodl, muj favorit zustava podlahove topeni s plynovym kotlem a krb. Mimochodem tepelne cerpadlo je varianta, kterou povazuju za podvod na zakazniky, hlavne varianta vzduch vzduch. Na to si staci vzit kalkulacku. Bez dotace je to nenavratna investice a jak uz tady kdosi psal, to co usetrite zaplatite za udrzbu, to ty penize dam radeji na dobry urok nejake bance.
A jeste jedna vec, rad bych videl aspon jeden odkaz na stranky ministerstva zivotniho prostredi na dotaci tepelneho cerpadla :)
Cena plynu je podobna jako cena elektřiny. Nechápu proč do toho pletete rekuperaci, ta může být zrovna tak použita v kombinaci s tepelným čerpadlem. Varianta vzduch-vzduch je často normální chlazení s možností topit ale není to tepelné čerpadlo za to ho vydávají jen podvodní prodejci. Topný faktor takového zařízení je úplně někde jinde než u opravdového tepelného čerpadla - které je jinak dimenzované i technicky řešené a proto i dražší. U plynového kotle máte zrovna tak náklady na revize a servis a to klidně vyšší než u kvalitního tepelného čerpadla. Jinak dotace na tepelná čerpadla už zkončily v mém případě jsem na TČ pobral dotaci 135000,- celková cena byla něco přes 300000 včetně solárních panelů. Připadáte mi že s tou kalkulačkou moc neumíte když píšete co píšete, uvažujete naprosto demagogicky, proč máte teda auto, dům, televizi, kuchyň ... ? Raději dejte všechny peníze do banky na úrok.
> Cena plynu je podobna jako cena elektřiny
Kde prosim vas?
> U plynového kotle máte zrovna tak náklady na revize a servis a to klidně vyšší než u kvalitního tepelného čerpadla.
Plynovy kotel mame v byte uz 5 let a naklady na udrzbu byly tak asi 2000 Kc :) smesne. Nehlede na to, ze porizovaci cena je uplne nekde jinde.
Ano problem je v tom, ze bez dotace jsou to vyhozene penize, ktere byste dal za topeni za dalsich 10 let, prave proto si je radeji necham a investuju jinak tak, aby mi vydelali dalsi penize. Prece je neodevzdam nejake firme, za kram, ktery nema zadnou pridanou hodnotu. Ale to vsechno je jenom o zpusobu uvazovani. Ja respektuji vas nazor, ale vy se me snazite presvecit, ze jsou to dobre investovane penize a ja tvrdim ze nejsou.
A co se tyce ekologie, tak uz vubec ne.
Naprostý souhlas. Shodou okolností jsem si včera dělal propočet.Topím automatickým kotlem na hnědé uhlí ořech 2, které stojí dnes cca 3 000,- Kč za tunu i s dovozem. Náklady na topení cca 30 000 ročně.Propočet jsem si Mj z uhlí na kW z elektřiny a při dnešních cenách mi vyšly náklady na elektřinu na 40 000,-. Počítal jsem účinnost čerpadla 1:3 ( víc se v praxi asi nedá dosáhnout) Navíc si myslím, že živitnost čerpadla 20 let je iluzorní a bude daleko nižší. Potom bude třeba buď nové nebo celková repase. Takže dokud bude uhlí ( plyn uvažovat nemůžu, na naší vesničce není a nikdy nebude) k dispozici,zůstávám u automatického kotle na pevná paliva.
Pokud investujete do čerpadla vzduch - voda, pak účinnost je opravdu špatná, - čím více zima venku, tím hůř to to topí a má vyšší příkon. Názor je na ideální čepadlo z vrtů, z pramenů. Zde je účinnost diametrálně jinde. Mám Climatemaster již 13 let a nedám na něj dopustit. Investice byla vzhledem k době také poměrně příznivá. Samozřejmě pomíjím sekundární záležitosti, které jsou nutné - podlahové topení, či jiný nízkoteplotní přenos. Návratnost byla spočítaná vzhledm k stehdejší státní dotaci na 7 let, nyní jsou i ceny sazeb D55 a D56 poněkud výše, takže bude návratnost bohužel delší. Ale ten komfort když je soustava vyladěná je nenahraditelný. Jedinou výtku mám ke kompresoru, protože v té době ještě nebyly k dispozici šroubové, a písťák je trochu hlučný. Když ho umístíte mimo obytnou zónu, tak je to v poho... mějte se.