docela o te statistice pochybuji. 1. vubec bych se nedivil kdyby zohlednovala pouze prijem. velke mnozstvi duchodcu (vetsina) bydli ve svem, tj. penize maji v cihlach. 2. pro vetsinu lidi je luxus bydlet sam (tak je logicke, aby to byl luxus i pro duchodce). my v cr provozujeme zvlastni sport 'delani chudaku z duchodcu'.
Jo, ty peníze v cihlách jsou fakt dobrý, pokud tedy ty cihly nemají ve více nemovitostech a mohou některou z nich prodat. Nebo mají občas prodat nějakou cihlu ze zdi a dojít si koupit třeba nějakou lihovinu, kterou si jistá, už 3. generaci nepracující sorta obyvatel, dopřává ze sociálních dávek naprosto běžně?
jeste jednou to zopakuji to podstatne. mnoho duchodcu ma velky majetek v podobe nemovitosti, kterou vlastni. kdyz takovy clovek dostava soc. davky, tak jsme v naprostem kocourkove, protoze to znamena, ze nemajetni chudasove s normalnim platem plati davku bohatym. pomahat se urcite ma, ale opravdu jen chudym lidem.
Ano,je to tak,ta spirála dávek na všechno je Kocourkov. Pod jiným článkem jsem to už psal a byl jsem osočen. Ale jasně se píše,že i člověk ve svém vlastním bytě/nemovitosti má nárok na dávky na bydlení. Je to fakt šílené! Dávky by měly být max pro sociálně slabé a zásadně bydlící v obecním či nájemním bytě přiměřené kvality. Ne tedy nájemní byt v centru,100 m² a mít na to dávky.
Takže vlastně tvrdíte, že důchodce, který si během produktivního života ten život užíval, jezdil na dovolené, každé dva tři roky vyměnil auto a bydlel po podstatnou část svého života za státem regulované nájemné má na pomoc větší nárok, než ten, který část toho "užívání si" obětoval, myslel na budoucnost, a pořídil si například družstevní byt (kde bylo vždy nákladové a nikoli regulované nájemné), který mu pak po poplacení všech závazků družstvo odprodalo do vlastnictví? To máte zvláštní představy.
A jen na okraj - těm co bydlí ve vlastním či družstevním je pomoc státu (zejména příspěvek na bydlení) poskytována v menším rozsahu a uznávají se jen "provozní náklady" (ale nikoli již náklady na opravy a udržbu nemovitosti, které jsou jinak součástí nájmu), než když jde o bydlení nájemní, nehledě na to, že ta potřeba pomoci od státu je výrazně méně častá.
Řeč je o tom, že stát dává další podporu těm, co mají v majetku miliony a dost často bydlí v nadstandardně velkém bytu/domě. Alternativa je nemovitost prodat a přestěhovat se do menšího 1kk. Z peněz co zbyde třeba nakoupit akcie a celou částku v následujících letech utrácet.
Není třeba aby důchodci dožívali ve stejném obydlí, kde dřív bydlela celá rodina, pokud na to nemají.
Pokud Vaše děti se mohou těšit na dědictví, Vy nevycházíte s příjmem a stěhovat se odmítáte, tak je i na místě podpora od Vašich děti.
Ach jo, to je zase blábol. Takže důchodce, který si vlastními schopnostmi za aktivního života pořídil vlastní bydlení, by se měl přestěhovat do podnájmu, platit majland za nájem a být závislý na tom, jak se pan domácí vyspinká? Toto může napsat jen ubožák, který se za celý život svými schopnostmi nezmohl vůbec na nic a je zavřený v panelákové králíkárně. Neschopní a naprosto zbyteční členové Českého parlamentu a senátu si nechávají zaplatit od jízdenky až po papír na wc a to vše z peněz nás všech...Víme "anonyme"????
"Alternativa je nemovitost prodat a přestěhovat se do menšího 1kk. Z peněz co zbyde třeba nakoupit akcie a celou částku v následujících letech utrácet." Dobrá rada je prý nad zlato, ale tohle opravdu knížecí rada. To si dělejte sám se svou nemovitostí, ale neraďte laskavě takovou pitomost druhým. Jistě, nemovitost můžete i prodat, ale proboha proč? Můžete třeba jen bydlet v jedné nebo dvou místnostech a ostatní nechat prázdné. I kdyby to bylo na vesnici, tak bydlení na vesnici se s rozvojem Home Officů stává vyhledávaným a moderním. Sama tak už dost let pracuju, když nás firma vyhnala na vlastní živnosťáky. Cesta do práce mi trvá 15 vteřin. Vstanu a přejdu do vedlejší místnosti, kde si dřepnu k počítači. Pracuju, a pokud si potřebuju odpočinout od psychické práce, tak třeba zametu, přesadím kytky, umyju okno, nakrmím a poňuňám kočku... To jsem v práci jako zaměstnanec nemohla, tam jsem mohla tak maximálně koukat z okna nebo si šla do kuchyňky uvařit kafe. Je spousta profesí, které mohou pracovat z domova, jako třeba účetní, projektanti, překladatelé, učitelé (někteří učitelé učí online přes Skype a podobné platformy) a další.
A to hovadinu s akciemi jsem radši hned zapomněla. Peníze, které si vydělám, si umím utratit sama, na to nějaké hejsky nepotřebuju. My, co jsme zažili divoké devadesátky víme, že zvláště akcie nejsou žádnou výhrou. Při krachu firmy (a ž jich teď za covidu krachlo docela dost) můžou důchodci zůstat třeba jen oči pro pláč, a nikoli hodnota, kterou by se zajišťoval pro stáří. když si důchodce místo akcií koupí Rum, tak dostane aspoň nějaká procenta :-), na rozdíl od akcií.
Takže důchodce, který nevychází s příjmem má nadále platit vysoké náklady na bydlení, idkyž další pokoje aktuálně nepotřebuje. Vaše rady, že má důchodce pracovat jako učitel, nebo účetní jsou ale již opravdu knížecí. Pokud totiž něco radikálnějšího neudělá, tak mu nezbyde než šetřit na energiích a jídle. Hlavně, že bude mít veliký dům či byt pro vnoučata či děti, kteří dost možná mají už dávno zajištěné své vlastní bydlení a často akorát takovou nemovitost prodají jak jen to je možné, když se musí dělit více sourozenců.
Akcie kupovat nemusí, ale není to v průběhu času špatná možnost, protože jiné alternativy také mohou časem klesat na hodnotě.
Důchodce, který nevychází s příjmem, by se měl přestěhovat do menšího bytu. Paradoxem české republiky je, že staré nájemné v bytě 3+1 je častokrát ještě VYŠŠÍ!!! než nově vyměřené nájemné v garsonce. Dále: důchodce ve svém produktivním životě nepracoval? Pokud pracoval, tak POVINNĚ odváděl státu na důchod. A pokud byl zaměstnancem, pak by měl mít důchod slušný. Že se ale v moderním kapitalismu 21. století zákony obcházejí a ohýbají, to je věc jiná. Ve spoustě firem pracují Ukrajinci (tím "teď tedy myslím dobu předcovidovou, ne současné šílenství, co tu je právě v souvislosti s Ukrajinou). Lidi jsou nuceni pracovat na dohody, častokrát na půl úvazku, jen aby se zlevnily náklady na pracovní sílu. My, dneska čerství důchodci, máme obrovské štěstí, že jsme pracovali ještě za socialismu, kdy byla všeobecná pracovní povinnost, a že řada z nás měla štěstí na zaměstnavatele, že nás nechal pracovat až do důchodu. Zaměstnanec má smolíka, ten moc optimalizovat nemůže. Kdo je ale OSVČ, a podotýkám že ROZUMNÝ OSVČ, ten se na důchod zajišťuje jinak, třeba právě investicemi. Co ale vidím kolem sebe, tak obvykle investují do svých firem a ty pak předávají dětem. Ale v okamžiku kdy jsou přesvědčeni, že dítě tu firmu UMÍ ŘÍDIT. A vězte, že vést prosperující firmu jako majitel není žádná sranda. Konec konců vždyť máte možnost takovou firmu vybudovat, nebo ne? Živnosťák stojí 1.000,- Kč, tak hurá do toho! Jako OSVČ přece budete lítat každý rok někam jinam, jednou na Kanáry, podruhé do Karibiku, potřetí si můžete zaplatit výlet na Mount Everest nebo do kosmu. A to nemluvím o tom, že každý podnikatel se přece denně koupe v šampáňu a jí chlebíčky s kaviárem :-)
Proč by měl člověk, aby důstojně v důchodu žil, prodávat svůj barák nebo byt, na který šetřil, nebo vlastnoručně vybudoval? Snad by se měl stát postarat, aby měl po celoživotní práci na základní potřeby. Ti, co např. výplaty nechali po hospodách by dnes měli mít nárok na dávky a člověk, který je investoval do svého bydlení a nepotřeboval byt od státu, ne? Mj., kam přišly po revoluci peníze na důchody, které tato generace zaplatila do důchodového systému?
> kam přišly po revoluci peníze na důchody, které tato generace zaplatila do důchodového systému?
Peníze zaplacené do 1. 1. 1993 (tuším) byly součástí příjmů státního rozpočtu, ze kterého byly (neadresně) použity, například na výplatu důchodů tehdejších důchodců. Peníze zaplacené po tomto datu byly adresně použity na výplatu důchodů tehdejších důchodců. Proč se ptáte?
tato generace take volila a voli zemana/klause a komance. takze i diky jejich 'dobremu vkusu' volbe sedost penez rozkradlo. vasi otazku otocim, kdo by ty socialni davky platit - treba jako nyni nejakej mladoch, kterej prave dodelal skolu a nema nic? mimochodem clovek, kterej nebude mit ani ten duchod jako soucasni duchodci! prestanme delat z dochodcu chudaky, a pomahejme tak, aby ti lidi neskoncili na ulici. vetsina lidi i duchodcu se na postarat sama o sebe.
Samozřejmě,"stát se má postarat",jak jinak. Pokud máte malý důchod,má to asi nějaký důvod. Pokud se vám tedy na stáří nedostává,ale máte majetek,tak z něj byste si měli ten schodek srovnat. Všichni si představuji,že co si dřív našetřil a vybudovali je později neměnné a na to se nesahá. Pokud však chybí,od toho je tady stát. A s nějakou hospodou nebo za co kdo utrácí své peníze to nemá co dělat. Důchody se nevyměňují podle majetku a ušetřených prostředků,ale podle vydělaných příjmů.
"Důchody se nevyměňují podle majetku a ušetřených prostředků, ale podle vydělaných příjmů.". Přesněji řečeno, důchody se vyměřují na základě toho, co si jeden každý z nás odvedl na sociálním pojištění. A tady byly bity ženy, které se staraly nejprve o malé děti a posléze o staré rodiče, načež v důsledku toho měly podstatně nižší důchody než muži. Když totiž žena např. zůstala doma s malými nemocnými dětmi, nevydělávala a tudíž neodvíděla státu na sociální pojištění, naopak sociální dávku čerpala. Následně se jí pak snížil roční příjem, ze kterého se pak vypočítává souhrnný důchod. A pokud měla děti víc nemocné, má naprosto nezaviněně menší důchod.
Krom toho má výše příjmů vliv i na důchody invalidní nebo třeba sirotčí. Pokud nemáte své potomky rádi, tak hlavně plaťte co nejnižší sociální odvody. kdybyste totiž následně zemřeli (a třeba za volantem to může být každý den), tak z Vašich příjmů se následně vypočítá sirotčí důchod pro děti. Pokud odvádíte málo, bude mít i Vaše dítě malý sirotčí důchod a bude k němu případně pobírat sociální dávky.
19. 4. 2022, 04:40 editováno autorem komentáře
na zacatku vlakna jsem psal, ze bydlet sam je luxus i pro pracujici... takze je logicke, ze to ma byt luxus i pro duchodce. pointa? neni treba aby duchodce neco prodaval, ale aby si treba nasel podnajemnika... rozhodne totiz takovy duchodce neni kandidat na socialni davku. a jeste jednou to zopakuji - bohati/majetni lide nemaji dostavat socialni davky.