Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku AKTUALIZOVÁNO Telenovela „Rodičovský příspěvek“: Kdy budeme mít jasno? od anonym - https://www.facebook.com/JMalacova/posts/1369013286598517?__tn__=K-R Rodičák pro všechny ještě nevzdávám! Teď ale asi k...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 12. 2019 0:14

  bez přezdívky

  https://www.facebook.com/JMalacova/posts/1369013286598517?__tn__=K-R

  Rodičák pro všechny ještě nevzdávám!

  Teď ale asi k tomu nejdůležitějšímu, co nás nadcházející týden čeká. Určitě vás zajímá, jak se tohle úterý ve Sněmovně postavím k rodičovskému příspěvku. Před rokem jsem přišla s návrhem rodičáku pro všechny s nejmladším dítětem do 4 let. Kritika se na mě tehdy valila ze všech stran. Hnutí ANO tuhle verzi rázně odmítlo, opozice křičela, že bych jen rozhazovala. A vážně hrozilo, že nakonec ostrouhají všechny rodiny a vyšší rodičák skončí zase pod stolem. Na poslední chvíli ale vznikl těžce vybojovaný vládní kompromis, který zvýšení rodičovské udržel ve hře. Nebylo to ono, ale za kompromis, který by pomohl 80 % rodin s dětmi do 4 let, se nemusím stydět. Měsíce ale plynuly a názor mých někdejších kritiků se obrátil o 180 stupňů. Opozice mi nakonec dala za pravdu a to samé udělal i Senát, když poslancům zákon vrátil. Cítím trošku zadostiučinění, protože ti samí politici, kteří mě před rokem uráželi a obviňovali mě z rozhazování, se teď mohou přetrhnout, aby podpořili můj původní návrh. Navíc minulý týden jsem se dozvěděla, že Ministerstvo financí očekává, že letošní rozpočet skončí s výsledkem o desítky miliard lepším, než se plánovalo. Proč bychom tedy nemohli 2,6 miliardy navíc investovat právě do pracujících rodin s dětmi, které to mají nejtěžší? Naše společnost stárne a potřebujeme, aby se rodilo víc dětí. Uvědomuji si, že to je porušení koaliční smlouvy, ale tohle je správný krok. Politické dohody se dají přeci změnit. Zvlášť když jsou teď ke změně podmínky. Navíc podpora rodin je pro mě přesně ten důvod, proč má smysl zůstávat ve vládě. Proto s předsedou Hamáčkem požádáme poslance ČSSD , aby podpořili senátní verzi, a požádám i pana premiéra Babiše, aby se hnutí ANO zachovalo správně a udělalo to samé. Zabojuji ještě, ale záležet bude nakonec na poslancích.

  #TAKEPECUJEME

  16. 12. 2019, 00:17 editováno autorem komentáře

 • 17. 12. 2019 12:59

  bez přezdívky

  Dobrý den,

  v obecné rovině je jakákoli úprava parametru "od kdy se bude vztahovat" nepodstatná. Prostě se někde udělá dělící čára a vždy budou lidi, kteří jsou za tou čárou těsně. Vždy.

  Osobně bych se i já mohl cítit znevýhodněn v důsledku toho, že máme dvě děti, přičemž starší dceři jsou teprve tři, ale navýšení příspěvku se bude týkat jen té mladší. Nikdo ale nezpochybní, že i ta tříletá generuje náklady. Jsme tedy znevýhodněni v důsledku našeho rozhodnutí, že jsme chtěli mít děti s menším věkovým rozdílem. Co by mi na to měl říct správný politik? Podle mne by měl říct zdůvodnění z mého prvního odstavce a ne se líbivými slovy pokoušet o mou náklonost a hlas.

  U rozdělování "státních" peněz mi vadí mnohem více nekomplexnost systému při výdajích. Pro vysvětlení uvedu ilustrativní příklad, který je v gesci jednoho ministerstva, a to porovnání průměrného důchodu a průměrné výše rodičovského příspěvku. Opravdu si stát myslí, že má důchodce dvojnásobné výdaje než mladá matka s dítětem? A když by se dávaly na "misky vah" konkrétní státní výdaje z oborů napříč ministerstvy - vzdělávání, platy úředníků, dotace, neziskové organizace, výdaje na infrastrukturu, výdaje na ochranu životního prostředí atd., tak by se ukázal trend, jak financování optimalizovat, aby bylo "spravedlivější a hlavně dlouhodobě udržitelné. To co denně vidím v médiích mi spíše připadá jako populistické tlachání politiků, kteří neudělají potřebné reformy, protože by je to stálo větší úsilí a zejména nepopularitu. Politici jsou obrazem společnosti a chovají se tak aby přežili.

  Lidé dobří, musíme se změnit především MY.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).