Hlavní navigace

Technická analýza - supporty a rezistence

5. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodníci na finančních trzích při svém obchodování mnohdy využívají linií tzv. supportů a rezistencí, které jsou velmi užitečným, a proto i často používaným nástrojem technické analýzy.

Co je rezistence?

Jde o úroveň, nad kterou se cena finančního instrumentu (ropy, akcie, eura,…) po určitou dobu u vzestupného trendu nemůže dostat. Je to hladina, u které se cena při svém pohybu nahoru obvykle na chvíli zastaví. Pak se od ní buď odrazí zpátky směrem dolů, nebo ji prorazí a pokračuje v růstu. Jde o cenovou hranici, na které se obvykle nachází hodně prodávajících, a proto ji nelze jen tak lehce překonat.

U rostoucího trendu se časem dostaneme do bodu, kde kupující už nechtějí kupovat, protože je cena příliš vysoko, a naopak přicházejí prodávající ochotni za vyšší cenu prodat. Trend se proto na chvíli zastaví, odpočine si a pak buď pokračuje dál, tedy rezistenci prorazí, jak již bylo zmíněno výše v textu, nebo již nemá dostatek sil a od rezistence se odrazí a pokračuje směrem dolů.


Autor: BOSSA

Ukázka supportů a rezistencí na grafu rýže

Co je support? (podpěra)

Je to úroveň, pod kterou se cena finančního instrumentu po určitou dobu u klesajícího trendu nemůže dostat. Je to hladina, u které se cena při svém poklesu obvykle na chvíli zastaví. Z této logiky vyplývá název této cenové hranice, a to podpěra (anglicky support). Cena se od ní buď odrazí zpátky směrem nahoru, nebo ji prorazí a pokračuje v poklesu. Jde o cenovou úroveň, na které se obvykle nachází hodně kupujících, a proto ji nelze jen tak lehce překonat.

skoleni_4_3

U klesajícího trendu se časem dostaneme do bodu, kde prodávající už nechtějí prodávat, protože je cena příliš nízko, a naopak přicházejí kupující ochotni za nižší cenu nakupovat. Trend se proto na chvíli zastaví, odpočine si a pak buď pokračuje dál směrem dolů, tedy support prorazí, jak již bylo zmíněno výše v textu, nebo nemá dostatek sil dále pokračovat v poklesu (kupující na nízkých cenových úrovních převáží prodávající) a od supportu se odrazí a pokračuje směrem nahoru.

Shrneme si to

  • Ceny se obyčejně u linií supportu a rezistence na chvíli zastaví a buď je prorazí, nebo se od nich odrazí a pokračují opačným směrem.
  • Hladina rezistence se může v průběhu času stát supportem a naopak. Čím vícekrát se cena k hladině supportu / rezistence vrátí, tím jde o významnější (důležitější) cenovou hladinu. Zakreslení úrovní supportů a rezistencí je individuální.

Více o tom, jak používat úrovně supportů a rezistencí v praxi vám prozradí následující video.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).