Podobné scamy se jednou v anglicky mluvících zemích na denní bázi. V indii existují celá call centra, která se věnují jen Amazon scamům. Buď zavoláte na číslo z podvodné reklamy nebo vám pošlou zprávu, že vám chtějí refundovat platbu za objednávku. Pak vás donutí nainstalovat AnyDesk nebo podobnou službu a trikem s úpravou stránky s vaším bankovnictvím vám nakecají, že místo $300 vám poslali $3000 a pošlou vás do obchodu pro dárkové karty Googlu, Wallmartu a dalších, aby ten chudák nepřišel o práci. Tyhle dárkové karty jsou nazývány měnou scammerů. Docela by mě zajímalo, jaký skript má ten ruský červ z článku. Může to být klidně to samé. Na důchodce to funguje velmi dobře a jsou to občas i desítky tisíc dolarů.
Pokud umíte anglicky, tak tady je pár odkazů. Tenhle týpek volá scammerům a snaží se je udržet na lince co nejdéle. Dokáže hrát velmi přesvědčivě i několik postav a vytváří z toho totální tragikomedie. Jednou se převlékl za ženskou a přes webkameru si dal s nějakým indem rande. Ten týpek byl tak nadrženej, že nic nepoznal. Když dojde na konci na lámání chleba a předání peněz, tedy nadiktování čísel dárkových karet a scammer zjistí, že je nedostane, tak si často upřímně myslí, že ho Kit připravil o peníze, i když vlastně nikdy nebyly jeho. Většinou do toho investuje celý pracovní den, tak není divu.
https://www.youtube.com/c/KitbogaShow
Tenhle sundává celá callcentra. Hackuje jejich CCTV systémy, poslouchá hovory, posílá na ně novináře, zveřejňuje účetnictví, občas najde i nějakého insidera, který mu pomáhá. Některé díly měl o tom, jak jsou po státech muly určené k předávání peněz. Oběť pošle peníze v obálce na adresu, kde mula nebydlí, ale čeká tam na poštu, aby si zásilku vyzvedla. Občas jde o AirBnb pronájem, kde je mula ubytovaná pár dní a čeká na zásilky z celých států, aby je pak předala dál. Někdy to jsou lidi, co se dostali do situace, kdy jsou vydíráni třeba záznamem z webkamery. Někdy si jen chtějí přivydělat.
https://www.youtube.com/c/JimBrowning
A tenhle dělá něco podobného, ale je u toho víc agresivní a hraje spíše kratší hru za cenu prozrazení.
https://www.youtube.com/c/ScammerPayback
Jimovi se dokonce podařilo nechat si na chvíli ukrást YouTube kanál. Některé scamy jsou tak přesvědčivé, že na to skočí i člověk, co se v tom prostředí pohybuje každý den.
Je dobré si pár videí projít, aby člověk věděl, jak to funguje a řekl o tom alespoň starším členům rodiny.
Super komentář, právě jsem se díval na tu 4 dílnou sérii Jima Browninga a je to docela síla :-) Vzhledem k tomu, že pracuji v IT už mnoho let, tak nejsem potenciální oběť, ale spíše mě fascinuje, k čemu všemu byl schopen získat u nich přístup. Fakt dobrá práce. Ovšem ta hořká nota na závěr, kdy i já mám pocit, že to jejich barevné Cybersecurity center s panáčkem v uniformě, s tím buď a) nic neudělá a nebo b) v tom taky tiše jede ....