Má pravdu předsedo!
Ale zkusíme si malý výpočtíček, zdroj web wustenrot - patří aspoň mezi slušnější (odvážnější?) co mají veřejně kalkulátor a ne tajný jako ostatní:
Stejné zadání - pojištění na milion (přesně 1 012 509), 35 letm muž, délka 10 let, žádné volitelné připojištění.
A) ProSichr (čisté životní): 328 Kč měsíčně, tedy za 10 let pojistné 39 360 Kč
B) kombinačka ProBudoucnost: měsíční pojistné dám 1000 Kč, výši pojistky nastavím na 1012509. Vypočte to že našetřím 61318 Kč.
A teď to rozvedeme. Abych našetřil 61318 za 10 let na úroku 2% stačí měsíčně ukládat na spořící účet 468 Kč.
AHA!! 1000 mínus 468 je 532. Tedy najednou to stejné pojištění zabalené do kombinačky mě stojí 532 místo 328 tedy měsíčně o 204 Kč víc? PROČ?? Tedy za celou dobu prodělám skoro 25 tisíc!!
A to nemluvím o tom co jsem ani neuvedl:
1) K úsporám v pojištění 10 let nemůžu
2) Lze najít spoření lepší jak 2%
3) Když to pojištění zruším dřív kdoví kolik navíc ještě prodělám
4) Často je spoření v kombinačkách investiční a lze jít klidně 50% do mínusu
5) Kdybych použil delší dobu pojištění nebo vyší "úložky/pojistky" vyjde prodělek ještě mnohem větší/horší
atd
Tak kdo ještě může tvrdit že kombinační pojištění je v něčem lepší!!? Kombinačka se NIKDY!! nemůže vyplatit!
Za VELMI specifickych podminek muze "sporici" pojistka opravdu vyjit vyhodneji. V mem clanku, ktery kdysi davno vysel rovnez zde na Mesci, to nazyvam "chyba pojistneho matematika". Aby se tato "chyba" mohla projevit, musi byt castka pro riziko hodne velka (rozhodne ne 200 000 Kc, jak je u rady pojistek (lze-li to vubec pojistkou nazvat pri takoveto nic neresici castce) zvykem) a zaroven sporici cast velmi mala (co nejmensi jakou podminky daneho produktu umoznuji). Pak muze celkove pojistne (tedy sporici + rizikova slozka) vyjit levneji, nez ciste rizikova pojistka.
Ma to ale radu uskali, zpocatku na smlouve nabiha dluh a pokud je ukoncena predcasne (dle zkusenosti v mem okoli je bezna doba trvani smlouvy 5-10 let i kdyz jsou sjednany na 30 - 40 let), muze chtit pojistovna tento dluh uhradit, to u ciste rizikovky nehrozi.
Takovato smlouva je extremne narocna na znalosti a poctivost prodejce, ktery je za jeji sjednani "potrestan" nizsi provizi (kvuli celkove nizsi pojistne castce) a pritom ho stoji vice prace. Navic lze takto nastavit pojistku jen u malo pojistoven, ktere, pokud je to castejsi, nasledne produkty upravuji (=zdrazuji), aby to uz nebylo mozne. Takze takovy prodejce musi byt neustale v obraze a znat velke mnozstvi produktu, aby mohl vzdy vybrat ten nejvhodnejsi. V praxi je proto takovy typ pojistky neco jako Yetti. Hodne se o nem mluvi, ale bezne ho nepotkate (nemyslim ted model od Skodovky).