Stačí uvést dvě čísla: cca 4 miliony zaměstnanců = odvody ve výši cca 90 miliard Korun, naproti tomu cca 1 milion žinostníků = odvody cca 1 miliarda. Minimální penze 6,5 tisíce Kč - při střední době dožití stojí každý takovýto živnostník státní pokladnu přes 1,5 milionu Korun. Mládek má jednoznačně pravdu!
Rozdělení společnosti dle údajů ČSÚ roku 2012:
Populace 10 500 000
* Zaměstnanci placení státem ... 2 261 000
* Nezaměstnaní... 600 000
* Důchodci... 2 350 000
* Děti, studenti, ženy na MD ap. ... 2 778 000
* Celkem... 7 989 000
* Občané produkující reálné hodnoty tedy pouze ... 2 513 000.
Plátců daně není tedy 4+1 milion, ale 2,5 milionu celkem - přičemž minimálně dvě třetiny zaměstnanců bude mít základní a podprůměrný plat - zatímco ve 2,2 milionu zaměstnanců přissátých na státní cecík, jsou i všichni politici a trafikanti ze správních rad státních podniků, pobírajících statisícové mzdy, ale na i na tyto jejich fiktivní daně musel vytvořit hodnotu někdo jiný.
To je zase demagogie. Učitelé, hasiči, někteří doktoři... podle tebe neproduktivní, přisátí na státníé cecík. A dokonce kouzlo: pokud bude člověk zaměstnán jako úředník na úřadu práce, po Drábkem plánovaném převedení na soukromé agentury, samozřejmě za několikanásobek nákladů, se najednou stane stejná osoba z "přisátého", "produkující reálné hodnoty". Stejné platí pro jakékoli, za výrazně vyšší peníze "outsorsované" služby. Jako například vrtulníky záchranky.
Řekl bych, a to se na mě opravdu nezlov, že jsi velmi lehce manipulovatelný propagandou. Nakonec, dnešní pravičáci, včerejší komunisté, jen pokračují v starém "třídním boji". A ty jim to žereš.
neproduktivní a neprodukující je dost rozdíl, který ovšem ne každý pochopí.
stejně jako ne každému je dáno porozumět aritmetice.
čísla jsou ze staťáku, takže o nich lze diskutovat jen stěží. a jestli je někdo placen přímo státem, nebo na státní zakázce - to samozřejmě nehraje žádnou roli. podstatné je, KOLIK procent lidí nevytváří žádnou ekonomickou hodnotu, a prostě jen konzumuje hodnoty, které musel vytvořit někdo jiný. včetně fiktivních srážek na pojistné a fiktivních daní z těchto mezd, protože i tyto peníze musel nejdřív někdo vydělat. a pak se prsí, že oni ze svého platu platí větší "daně" než nějaký živnostník? xmíchu.
to že hasič nebo učitel neprodává svou práci klientům, neznamená, že jeho práce nemá hodnotu. ale rozhodně to znamená, že i na jeho daně a odvody musel vydělat nějaký živnostník, co prý platí málo. i kdyby ten živnostník platil na daních jedinou korunu ročně - je to víc, než když nějaký budižkničema ve správní radě státního podniku platí ze své opulentní mzdy statisícové "daně". to není pravicové ani levicové, to je aritmetika základní školy.
Neproduktivní určitě není ten, jehož práci by šlo převést do komerční sféry a lidé by za ni ochotně platili:
- učitel, lékař: spousta lidí už teď ochotně platí soukromé školy a lékaře mimo zdravotní pojištění; kdyby nebyly státní školy a státní zdravotní pojištění, většina lidí by si učitele a lékaře platili soukromě
- hasič, policista: kdyby nebyli státní hasiči a policisté, velmi rychle by došlo k tomu, že by pojišťovny začaly platit hasiče a policisty soukromé, případně promítat to, že si je člověk nezaplatil, v pojistných sazbách; už dnes si spousta institucí platí soukromé detektivní agentury a ochranky
- soudce: už teď jsou si firmy ochotné platit soukromé rozhodce - kdyby nebyli soudci, platily by si jich o to více
A váš argument o tom, že na učitele musel vydělat nějaký živnostník, lze i otočit - skoro každý živnostník potřebuje zákazníky, kteří umějí číst, psát a aspoň trošičku počítat. Konec konců, na příjmy každého živnostníka musel vydělat nějaký jiný živnostník.
Pán ráčí být naprostý pitomec? Co vidí věci správně ideologicky.
V principu šlo o to, že nyní musí stát platit vrtulníky 2x. 1x ty vojenské a policejní, co létají prázdné kvůli udržení kvalifikací. A podruhé ty soukromé. Navíc provoz těch soukromých, dogma nedogma "soukromý vrtulník je levnější", je dražší než těch státních. Logicky. Dodavatel techniky stejný, ale živit x paralelních ředitelů, účetních, lobistů, úplatky, zisk, nutně musí být dražší, nežli jeden systém, jedno řízení. Což ví i ten nejposlednější pitomec. Kromě tebe, ty amortizace.
aha. oni v armádě neráčí být úplatky, účetní, lobbyisté, externí firmy, soukromí dodavatelé, zbytečně placení papaláši, a palivo nakupují rovnou u vrtu. jojo tak to jo, tak to samozřejmě armáda je vždy levnější.
proč by taky na záchranku musel ausgerechnet lítat lehký rychlý speciál, žeano, když to v pohodě zvládne panceřovaný bitevník s poloviční rychlostí a čtyřnásobnou spotřebou, který nemůže přistát na střešním heliportu ale musí pacienta překládat na posledních 5km do konvenční sanitky, žeano, vždyt lidí je jako sraček a hlavně aby ty vrtulníky na výcvik nelétaly prázdné.
možná bysme záchrance nemuseli platit ani drahé soukromé doktory, zvládli by to při výuce medikové? aby nebloumali v pitevnách naprázdno, když už tam stejně musí strašit kvůli kvalifikaci ....
AHa nechápeš psané slovo?
I za přepokladu, že se v armadě krade, tak teď musíš platit:
* Armadu (kde se jak píšeš krade)
* Soukromou leteckou službu
Když by to dělala armada, platiš jenom:
* Armadu (kde se jak píšeš krade)
Nebo je levnejší dle tebe platit 2věci, když by stačila jedna?
No, pokud tvoří důchodci 20% voličů, což mimochodem není pravda, stejně jako není pravda tvé tvrzeni 1:9, tak musíš ještě počítat s živnostníky a zaměstnanci, ne tak snadno oblbnutelnými, jako ty. Těmi, co si dokáží spočítat, že za několik málo desítek let také sami budou důchodci.... Možná i ty sám, za několik let, desítek let, se k nim zařadíš.
Jenže z těch zaměstnaců je drtivá většína na HPP. Ale kolik z těch živnostníků to dělá "na fulltime" a kolik si jen přivydělává k normálnímu zaměstnání, případně mateřské? Mimochodem, když to takový živnostník který se potácí kolem nuly zabalí a půjde na pracák, tak stát nic nestojí?
A je to podstatné? Není. Pro pochopení poměrů ta čísla jsou zcela názorná, bez ohledu na to, zda z OSVČ to má jako vedlejší činnost 3/4, nebo 1/4. Ten poměr je tak obrovský, že dokonce ani tohle nic nemění.
A to říkám jako člověk, co dělal jako zaměstnanec, OSVČ, OSVČ na Švarcsystém i zaměstnanec s vedlejší činností na živnostňák, a dělám si sám daňová přiznání.
Stejně tak nic neznamená, "zabalí a půjde na pracák". To samé mohu říci o zaměstnaci, nebo o "zabalení firmy", jež pošle lidi na pracák, právě kvůli (ne)poměru těch odvodů.
Já si myslím, že to celkem fungovalo, dokud nepřišel Kalousek se svou první "reformou" 2008. A tam nejde jen o přehnané paušály, do té doby celkem dobře fungující, ale hlavně o nesmyslný koncept záporné daně, napsaný tak, aby s tím šly podvody, hlavně od cizinců...ono jen ty vratky na nedohledatelné děti Poláků a Slováků už stály několik miliard.
Podstatné to je už jen proto, že to ukazuje, že autor je demagog a jeho cílem není objektivně informovat, ale zkreslit realitu tak, aby podpořil svoje argumenty.
Například se podívejte na prosté počty (předpokládám, že uváděná čísla jsou měsíční): 90 mld / 4 mil zaměstnanců to je nějakých 22.5 tisíc. Přitom zaměstnanec s průměrnou mzdou odvede na sociálním pojištění (včetně odvodů zaměstnavatele) necelých 8000 korun (a na všech daních a pojištěních cca 14 tisíc). Tady něco smrdí.
A nejen to. Milion OSVČ prý odvádí miliardu, tedy tisíc korun měsíčně. Minimální pojistné na sociální pojištění je přitom cca 1800,-. Tedy i kdyby všichni živnostníci odváděli pouze minimum, tak by částka musela být skoro dvojnásobná. Evidentně je v tom počtu živnostníků opravdu hodně lidí, co živnost neprovozují jako hlavní činnost a kdo ví, jak tak čísla vůbec vznikla.
Já neříkám, že živnostníci nejsou zvýhodněni, ale to co prezentoval Mládek jsou demagogická hausnumera, ze kterých se nedá vyvozovat vůbec nic.
Tak znova, zkusím to ještě jednoušeji: Pokud chci poukázat na výrazný nepoměr konkrétními čisly, tak je lhostejno, zda to bude 1:22,5, nebo 1:5. Oboje vyjadřuje stejné.
Takže ani není podstatné, co autor do čeho započítal, jak počítá s částečnými úvazky, že minimální vyměřovací základ se vztahuje jen na hlavni činnost, atd. I kdyby jsi měl ve všem pravdu, což nemáš, tak pořád tam je výrazný nepoměr. To je podstata. A i statistika nestatistika, dělám si sám daňové přiznání, a jako OSVČ platím skutečně výrazně méně. Nemluvě i o takových věcech, že když budu do té samé práce dojíždět, tak si náklady jao OSVČ uplatním, jako zaměstnanec ne. V Německu to zaměstnanec může. Což se také projevuje, to nejsou jen nesmyslně nastavené paušály - jinak nic proti nim.
Asi jste si nepřečetl závěr mého příspěvku. Jasně tam píšu, že netvrdím, že ten nepoměr neexistuje.
Kolik v reálu je těžko odhadovat, ale kdyby průměrný živnostník odvedl 3000,- měsíčně tak je to zhruba 1:2,6. Pořád je to hodně, ale není to 1:22,5. Troufám si tvrdit, že i ve výsledném psychologickém efektu pro podporu "honu na příživníky" je to nemalý rozdíl.
Prostě jsem chtěl upozornit, že ta čísla jsou už na první pohled nesmyslně přestřelená a vnímám to jako dost závažné varování, kam až jsou schopni zajít.
Ano, souhlasím.
Jen bych dodal, že ani ten Mládek neřekl, že odvody zaměstnance jsou 22,5x vyšší...
Stejně tak Mládek neřekl, že živnostníci jsou parazité. Tohle mu vložili do úst až novináři.
Ano, takto podané je to demagogie, a je to přestřelené. Ale ne originálním výrokem Mládka, ale "interpretací" novinářů. Ostatně neřekl to Mládek, ale Kalousek:
http://www.blisty.cz/art/67906.html
Asi jsem toho Mládka měl dát do uvozovek, aby bylo jasné, že je to nick, ne ten socan. Ten, pravda, neřekl "Živnostníci jsou paraziti" ale "Živnostnící parazitují".
Jinak Kalousek mluví o celkovém rozdílu 80 miliard a celkových odvodech (což mi i tak přijde dost přestřelené).
Souhlasím, to co odvádí zaměstnanci, o tom se živnostníkům ani nezdá. Recept je jednoduchý: živnostníky víc zdanit, zvýšit odvody a větší postihy z finančáku.
Ve vztahu k příjmům u živnostníků se dnes běžně a veřejně používá termín "optimalizované daňové přiznání ". To je přece podvod a veřejně podporování krácení daní a potažmo odvodů.
To je právě otázka. Pokud kvůli tomu stoupne cena služby či výrobku příliš, lidi si najdou substituty a nebudou to kupovat. Místo kadeřníka ostříhá sousedka, místo instalatéra se naučím si vyměnit těsnění sám, a když se rozbije programovatelný automatický regulátor topení, tak ho budu holt zapínat ručně. Zkuste se zamyslet, kolik služeb a výrobků, které kupujete, můžete v případě nouze oželet a zjistíte, že je jen málo práce, která se opravdu musí udělat.