Vlákno názorů k článku Tah vlády na živnostníky: Složitější daně a nižší důchody od ViR - Ten příklad výpočtu důchodu živnostníka, uvedený v článku,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 7. 2013 11:46

    ViR (neregistrovaný)

    Ten příklad výpočtu důchodu živnostníka, uvedený v článku, je tak trochu chybný. Pokud živnostník má 400000 ročně zisku, a použije se u něj vyměřovací základ 50% (tedy minimum), počítá se mu důchod pouze z tohoto vyměřovacího základu a nikoli z veškerého zisku. Jiná věc je, že u právnických osob se odvody na sociální pojištění vypočítávají pouze z vyplacených mezd, tedy z prostředků pro "osobní potřebu", zatímco u živnostníků z veškerých příjmů, včetně proinvestovaných (tedy pokud investice podléhá odpisům).

  • 4. 7. 2013 14:37

    Jan Slanina

    Odpisy pouze posouvají odvodovou povinnost v čase, ale nijak ji nezvyšují: pokud letos koupím za hotové z cash flow počítač za 90 000 Kč a budu ho rovnoměrně odpisovat tři roky, tak to znamená, že jsem sice letos zaplatil odvody z 60 000 Kč, které jsem proinvestoval, ale další dva roky zase nebudu platit odvody každý rok z 30 000 Kč (2x30 000 Kč = 60 000 Kč), které jsem v tom roce neproinvestoval, ale mohl jsem je využít na osobní spotřebu.

    Nemluvě o tom, že u živnostníků, kteří nepoužívají paušál, je takřka jisté, že naopak ve větší či menší míře snižují daňový základ i věcmi, které jim slouží i k osobní potřebě, protože u některých věcí je to často takřka nemožné rozlišit i z pohledu toho živnostníka.

    Příklad, kde je asi oprávněné uplatnění nákladu ve 100% výši a přesto z něj benefituje i v osobním životě: má třeba kancelář v přízemí domku a byt v prvním patře. Na přízemí si nainstaluje zabezpečovačku s kamerou. Formálně i technicky je zabezpečená kancelář, ale to zabezpečení fakticky chrání i byt.

  • 8. 7. 2013 7:30

    Pavel (neregistrovaný)

    Problém je, že pokud se mi další rok nedaří a nevydělám ani těch 30 000, tak musím zaplatit minimální daň a nikoho nezajímá, že mám už daň ze 60 000 předplacenou z minulého roku.

  • 8. 7. 2013 12:07

    Pavel (neregistrovaný)

    To byla jen ilustrace, že vaše tvrzení "Odpisy pouze posouvají odvodovou povinnost v čase, ale nijak ji nezvyšují" je (politicky korektně) alternativně pravdivé (tedy nekorektně je to lež). Jsou situace, kdy zvednou daňovou povinnost na několikanásobek.

  • 8. 7. 2013 12:28

    Jan Slanina

    Když už mne obviňujete ze lži, tak si alespoň problematiku nastudujte.
    Daňovou ztrátu, která Vám vznikne díky odpisům, si můžete převést do dalších let. Takže odpisy opět jen posouvají daňovou povinnost, ale nezvyšují ji.

    V příkladu, který popisujete, daňovou povinnost nezvyšují odpisy, ale minimální daň.

    Ale hlavně: pokud nemáte zakázky, tak tu odepisovanou věc můžete prodat, protože ji přece nepotřebujete.

    Jenomže ono se asi ve skutečnosti to podnikání vyplácí, protože odpisy Vás hodily do ztráty jen díky tomu, že buď (a) nepřiznáváte všechny příjmy, nebo (b) základ snižujete o některé náklady, které jste na podnikání nevynaložil.

  • 8. 7. 2013 13:42

    Pavel (neregistrovaný)

    No, ty odpisy způsobí, že mám záporný základ daně, a proto musím zaplatit minimální daň. Tohle je jen hádání o prvotní příčinu (která je nakonec ve velkém třesku).

    A prodat použitý počítač po více než roce za 67% pořizovací hodnoty, to myslíte vážně? Navíc výpadek může být jen dočasný (magistrát se třeba rozhodl zrekonstruovat ulici, ve které mám provozovnu, tak se ke mě nedostanou zákazníci - to není hypotetická situace, ale aktuální problém zaměstnavatele mé manželky), tak proč hned likvidovat výrobní prostředky?

  • 8. 7. 2013 13:56

    Jan Slanina

    Odpisy nejsou příčinou z prostého důvodu: kdyby odpisy nebyly a náklady se uplatňovaly v roce, ve kterém se utratily, tak se podnikatelé, kteří využívají úvěrové financování investic, naopak budou dostávat do daňové ztráty v roce, ve kterém investici realizovali, a budou mít ten samý problém v bledě modrém.

    Ty Vaše příklady jsou hodně přitažené za vlasy:
    - kdo dneska odepisuje počítače, když počítače do 40 000 Kč můžete účtovat jako spotřebu?
    - pokud je ta dočasná překážka krátkodobá, tak tohle těžko může způsobit. a pokud je to na půl roku, tak je obvyklé si pronajmout dočasné obchodní prostory, ne?

  • 9. 7. 2013 7:27

    Pavel (neregistrovaný)

    Počítač za 90 000 je váš příklad, tak proč mi to vyčítáte jako přitažené za vlasy?

    Ta rekonstrukce trvá tři čtvrtě roku. A provozovna musí splňovat jistá dost přísná kriteria, hlavně hygienická, bezbariérový přístup, atd., její vybudování jinde je značně nákladná a dlouhodobá záležitost. A i kdyby se to povedlo, znamená to nárůst nákladů na prostory na dvojnásobek, což může výslednou bilanci výrazně ovlivnit.

    A co týče pořízení na úvěr, máte pravdu. Ale proč si tedy sám živnostník nemůže (třeba podle splátkového kalendáře úvěru) zvolit způsob odepisování investic? A když zaplatí cash, může odepsat hned.

    Navíc prvotním důvodem odpisů není úvěrování, ale zohlednění poklesu hodnoty majetku jeho používáním či stárnutím. Problém ale je, že pravidla pro odpisy stanovují ouřadové od zeleného stolu, aniž by měli pojetí, jak ta odepisovaná věc vůbec vypadá, natož dokázali odhadnout vývoj její ceny. Extrémní případy jsou právě ty počítače, kde už po roce je ten počítač prakticky bezcenný, a přitom může mít účetní hodnotu obrovskou. Druhým extrémem jsou nemovitosti, které se odepisují 20 let, ale i poté, pokud jsou udržovány, můžou mít stále původní hodnotu, ač účetně jsou bezcenné.

  • 9. 7. 2013 11:03

    Jan Slanina

    Primární smysl odpisů v tradičním pojetí (nečerpám z naší pokřivené reality, ale z západoevropské) není ani daňová optimalizace ani zohlednění poklesu hodnoty majetku, ale zajištění daňové uznatelnosti splácení úvěru nebo tvorby rezerv na renovaci či pořízení náhrady. Nemovitost sice po 20 letech má stále hodnotu, ale určitě bude potřebovat nezanedbatelnou rekonstrukci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).