Hlavní navigace

Tablety a smartphony hýbou světem

15. 2. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Slova tablet či smartphone ještě před pár lety vlastně ani neexistovaly, nyní se stále častěji stávají velmi zmiňovanými výrazy. Stejně jako se rychle mezi obyvatelstvo etablovaly mobily, obdobný vývoj lze sledovat u zmiňovaných produktů.

V loňském roce se tabletů globálně prodalo již 67 milionů. V předcházejícím roce přitom jen 17,8 mil., tj. v loňském roce došlo k více jak 276 % nárůstu. Nejznámější jsou přístroje iPad od Applu či Galaxy Tab od Samsungu. S trhem navíc v posledním loňském čtvrtletí začal výrazně míchat Amazon se svým Kindle Fire s cenou jen 200 USD, což jistě přispěje k většímu rozšíření přístrojů, resp. dále zvýší povědomí o nich. Společnost Transparency Market Research navíc očekává průměrný každoroční růst prodejů tabletů o 38,8 %, resp. v roce 2015 by se těchto přístrojů mělo prodat již 248,6 milionů. Více jak třetinu poptávky by měla pohltit Asie (včetně Japonska). Tak jako se rozvoj/poptávka u mobilů přesouvala k větším displejům, stejně tak tabletům budou zřejmě dominovat větší velikosti uhlopříček 8 až 10 palců.  

V absolutních číslech se samozřejmě ještě více prodává smartphonů. Zatímco v roce 2010 to bylo 282 milionů, loni došlo k růstu o téměř 67 % na 469,9 milionů prodaných tzv. chytrých telefonů. Jen v 4Q se prodalo na 158 milionů kusů. V tomto segmentu by měl průměrný růst dosáhnout 36,3 %, aby v roce 2015 trh absorboval již přes miliardu kusů, resp. 1,048 miliardy smartphonů. Zmínit lze tržní podíly hlavních hráčů. Ve 4Q loni dle společnosti IDC dominoval Apple s prodanými více jak 37 mil. iPhone. Tržní podíl se tak „jablku“ zvýšil meziročně z 16 % na 24 %. Na paty mu však šlape Samsung, který zaznamenal ještě strmější růst z 9,4 % na 23 %, když ve 4Q byl z hlediska tržního podílu dokonce jedničkou. Naopak Nokia ztratila z 28 % na 12 % a nedařilo se ani kanadské Research In Motion s poklesem ze 14 % na 8,2 %. 

Smartphony jsou vlastně přímými konkurenty pro tablety, nicméně se očekává, že do roku 2013 na 10 % uživatelů smartphonů bude vlastnit i tablet. Vzhledem i k technickému pokroku u tabletů, tyto přístroje ovlivňují samotnou poptávku po PC. Díky tomu se každoročně do roku 2015 v průměru prodá zřejmě o 8 % méně PC, než by tomu bylo bez těchto přístrojů. Proto není divu, že se do tohoto segmentu hodlají protlačit právě i tradiční výrobci PC, jako např. Dell, kterému v tomto ohledu vlastně „ujel vlak“.

„Boj“ se samozřejmě odehrává i z hlediska používaných operačních systémů. Lídrem je Android od Googlu, který však šéf Applu S.Jobs považoval za své dítě. Na druhou stranu sám Google se svým smartphonem Nexus One příliš neuspěl. Google však chce své přednosti a znalosti o svých zákaznících využít asi i jiným způsobem. Letos v létě hodlá začít testovat nové bezdrátové zařízení pro domácnosti, které má např. přehrávat hudbu či video. Zřejmě i z toho důvodu loni v dubnu koupil firmu Motorola Mobility. Zřejmě právě tento týden by konečně transakci měly schválit regulační orgány EU. Jak predikuje i „domácí“ společnost Kit Digital, oblast IP příjmu televize má v následujících letech výrazně převážit. Vzhledem k mnohem širším možnostem oproti v současnosti zaváděnému digitálnímu vysílání, tak zde i přední korporace vidí prostor pro další růst svého byznysu. U společnosti Apple se již přes rok spekuluje, že by firma měla vstoupit do této oblasti, resp. možná na konci léta předvést svou Apple TV.

Vzhledem k tomu o jaký trh se u těchto moderních technologií hraje, již několik měsíců lze sledovat vzájemné mezifiremní právní bitvy z hlediska nejen kopírování designu, ale především mnohem vážnější a složitější patentové tahanice, které jsou sice během na dlouhou trať, avšak s potenciálně možnými výraznými důsledky. 

Z hlediska akciového pohledu možno závěrem zmínit právě společnost Apple (AAPL). Z hlediska tržní kapitalizace se již na podzim krátce stala nejhodnotnější firmou na světě, když překonala ropný Exxon Mobil (XOM). Před cca 3týdny po zveřejněných hospodářských výsledcích se však s vervou na první místo navrátila. Cena akcií pokořila i další metu 500 USD, což tržní kapitalizaci firmy dostává již nad 467 mld. USD, resp. v přepočtu těžko představitelných více jak 8,8 bilionů Kč. Spokojen musí být tedy i nástupce S.Jobse, současný CEO Tim Cook, který v rámci loňské odměny získal především právě 1 mil. akcií společnosti. Prodat sice může získanou první polovinu teprve po 5letech, nicméně jen tento jeho majetek již vlastně dosahuje 0,5 bilionu USD.

Inu kdo v minulosti investoval do jablek jako Forest Gump, může být nadmíru spokojen :-)

Autor článku

Autor je makléřem společnosti Conectium.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).