Hlavní navigace

Sumář pro tento týden. Co se bude dít?

15. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tento týden bude dat poměrně hodně, především v USA.

Začneme už dnes maloobchodními tržbami, u kterých se čeká pokračování solidního růstu. Potvrzení tohoto očekávání by mělo podpořit optimističtější náladu na trhu. V úterý budeme v USA pokračovat CPI a průmyslovou výrobou. CPI by se měla udržet bezpečně pod hranicí dvou procent, zároveň by se měla ale dále vzdálit od 1% a tedy rizika deflace, což podpoří možnost zahájení ukončení kvantitativního uvolňování. Dopad na trh by podle našeho názoru měl být omezený. U průmyslové produkce se čeká lehký růst, ani tady podle našeho názoru trh nebude příliš reagovat. Ve středu začíná sada dat z trhu s rezidenčními nemovitostmi údajem o počtu zahájených staveb obytných domů a stavebních povolení. Data přicházející z tohoto sektoru potvrzují vesměs pokračující oživení, tyto údaje ještě nebudou ovlivněny prudkým růstem výnosů a tedy i hypotečních sazeb, tento efekt je možné očekávat až v dalších měsících. Trh by tedy měl dostat potvrzení, že je tento sektor stále zdravý.

Přísun dat z USA skončí ve čtvrtek tradiční dvojicí index filadelfského Fedu a indexem předstihových indikátorů. U indexu filadelfského Fedu se čeká mírný pokles, ale stále by měl zůstat ne úrovních potvrzujících pokračování růstu ekonomiky. Index předstihových ukazatelů vy se podle názoru trhu měl dokonce zlepšit. Pokud nedojde k významné odchylce od očekávání neměl by trh reagovat. Z data zveřejňovaných v EMU bude jednoznačně nejzajímavější německý konjunkturální index ZEW, u kterého se čeká mírný růst. Prezident Fedu Bernanke bude mít pravidelné pololetní vystoupení před Kongresem, dá se očekávat, že vzhledem k citlivosti trhu na politiku Fedu bude sledováno skutečně extrémně pozorně a pravděpodobnost výrazné reakce trhu je vysoká. Je pravděpodobné, že Bernanke bude mít větší dopad než všechna makrodata za týden. Zasedání ministrů financí G20 bude sledováno také, ale pravděpodobnost významné reakce je podstatně nižší.

FX a FI: Kurz eura k dolaru předvedl minulý týden zběsilou volatilitu, když se po tom co se dostal až k 1,28 vrátil zase na 1,32 a pak zpět na 1,30. U této psychologické úrovně by se teď měl nějakou dobu držet, riziko je spíše na straně posílení dolaru. Vývoj kurzu může hodně ovlivnit Bernanke. Korekcí po prudkém růstu prochází benchmarkové dluhopisy,tento týden by mohly hledat její dno. Opět by hodně situaci mohlo ovlivnit vystoupení šéfa Fedu. Z komodit procházejí korekcí také cenné kovy, také zde se dá čekat její poměrně brzký konec. Ropa se usadila na 108 USD/brl (Brent), sledovat bude jak globální makro tak specificky vývoj v rozbouřeném regionu Blízkého s Středního východu. Akcie budou kromě Bernankeho sledovat výsledkovou sezónu.

CZ+Region

(CZ) Výkon českého průmyslu v květnu meziročně klesl o 2,2 % což bylo plus mínus v souladu s očekáváním. Meziměsíčně ale průmysl dále zrychluje, proti dubnu přidal 0,7 %, což potvrzuje to, co naznačovaly české a německé předstihové indikátory.

(CZ) Obchodní bilance byla v květnu v plusu o 28,8 mld., což je o 6,7 mld. více než ve stejném měsíci v loňském roce. Klesl jak dovoz, tak vývoz. Prvně jmenovaný ale výrazně rychleji (3,7% vs. 0,8%).

(CZ) Nejzajímavější zprávou ze zápisu z posledního měnového jednání ČNB je, že část bankovní rady (pravděpodobně tři členové ze sedmi) na něm požadovala okamžité zahájení měnových intervencí.

(CZ) Ministerstvo financí snížilo hrubou výpůjční potřebu pro letošní rok z 230 mld. na 140 mld. Stojí za tím především nový model správy veřejných financí, tedy lepší práce s likviditou. Stát tak využije k financování letošního schodku rezervy, s kterými dosud neuměl pracovat a nebude si muset pro peníze na trh.

(PL) V Polsku se vyjádřila k dalšímu směřování nenové politiky členka BR, E. Chojna-Duch. Jak jedna z konzistentních holubic prohlásila, že nevidí potřebu dalšího snižování sazeb (aktuálně 2,5%). Domácí ekonomika je podle ní na dobré cestě odrazit se ode dna.

(CZ) Spotřebitelské ceny rostly v ČR červnu o 0,4% r/r, v meziročním srovnání pak o 1,6%, což bylo o něco rychlejší tempo než očekával trh. Za růstem stojí hlavně potraviny a paliva. Poptávková inflace však zůstává dále v záporu a jádrová hluboko pod 1%, což je dolní hranice pásma cílovaného ČNB. Riziko měnových intervencí tak pokleslo jen nepatrně. ČNB navíc ve svém odpoledním komentáři prohlásila, že se její prognóza v podstatě naplňuje. Koruna na zveřejněná data reagovala posílením.

(CZ) MPSV zveřejnilo údaj o nezaměstnanosti za červen. Ta meziměsíčně poklesla o 2 desetiny na 7,3%. Loni touhle dobou byla o 1 p.b. níže.

(PL) Polské ministerstvo financí upozornilo na fakt, že vzhledem k možné revizi letošního schodku směrem nahoru může následovat zvýšená emise bondů, která by ale neměla mít dopad na trh. Pokud by k ní mělo dojít v době zvýšených turbulencích, vrátilo by se ministerstvo k emisím papírů se splatností kratší než 2 roky.

(CZ) Prezident M. Zeman jmenoval vládu vedenou J. Rusnokem. Ten ve svém inauguračním projevu zopakoval, že cílem vlády budou hlavně prorůstová opatření a obnovení čerpání evropských fondů. Doba působení této vlády je ale ve hvězdách. Důvěru sněmovny (o kterou chce Rusnok žádat kolem 8.8.) nejspíš nezíská, otázkou bude, koho pověří prezident dalším pokusem (a jak dlouho mu bude trvat než vůbec někoho vybere). Pokud by měla tato vláda úřadovat déle, hrozí reálně rozpočtové provizorium na příští rok, což ale takto před volbami, kdy mají vlády tendence k přehnanému utrácení, možná není špatně. Trhy na tuto očekávanou událost logicky nereagovaly.

Účto_tip_změny21

Makro data: V regionu je na data bohatý především polský kalendář. Začne to dneska inflace, která by měla dále klesnout. Mělo by
to ale být její dno a od srpna by se měla začít pomalu zvedat. V úterý budou následovat data z trhu práce, kde se žádné zlepšení
nečeká a ve středu důležitější průmyslová produkce, která by si měla připsat růst jak meziroční tak meziměsíční.

FI a FX: Výnosy pokračovaly v korekci, která přišla po výplachu spuštěném Fedem na konci června. České 10Y se z 2,50% vrátily skoro až na 2,0%, stejně dlouhé polské jsou z maxima na 4,60% zpět pod 4,0%. Prostor pro další korekci se v této chvíli podle nás více méně vyčerpal, takže čekáme mírné pohyby okolo stávajících úrovní. Koruna před sebou nemá žádnou významnou událost, která by s ní měla zahýbat a dál se tak bude držet v pásmu pod 26 s občasným nakouknutím nad tuto hranici. Zlotý umazal část ztrát a měl by mírným tempem pokračovat v posilování pod 4,30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).