Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Studie: Jak se liší důchod zaměstnance a OSVČ při stejném příjmu? od sluneční svit - Zásadní problém vyplývá z neznalosti zákonů a samotných...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 8. 2017 7:28

  sluneční svit (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Zásadní problém vyplývá z neznalosti zákonů a samotných výpočtů, protože OSVČ do pojistného odvádí víc než zaměstnanci a to za předpokladu odečtu to co do pojisntého systému hradí zaměstnavatelé. Pozor i OSVČ jsou zaměstnavatelé a mají být na to hůř jako jejich zaměstnanci? Nesouhlas může být i opačně, ale je to spíš obyčejně lidská závist a nedostatečné informace medií, které zásadním způsobem zkreslují informace. Lidé přestaňte si závidět!!!

 • 4. 8. 2017 8:29

  mimino (neregistrovaný) 194.213.222.---

  Sluneční svit to napsal opravdu velice pěkně - ¨přestaňte si závidět. Něco je něčím vykoupené. S manželem podnikáme jako drobní živnostníci od 91 roku. Volnější život je vykoupený tím, že manžel s námi nejezdil na dovolenou, v práci byl tak, jak bylo potřeba, ne 8 hodin denně, ale celý týden od rána do večera, jak žádal zákazník. Děti vídal pár hodin, ale chtěl se o nás dobře postarat. Lidé, kteří tvrdí, jak je na tom OSVČ lépe, jak využívá stá - proč to také nezkusí? Protože by nemohl přijít domů z práce v ..... hod a mít pohodu a odpočinek. Nad tím nikdo ze zaměstnanců nepřemýšlí. Ale to je spousta věcí, které jsou pro a proti, kdo chce, to pochopí, kdo ne, nemá smysl vysvětlovat. V tomto státě je to postavené tak, že lidé, kteří vytvářejí opravdu skutečné hodnoty - pracují fyzicky, od státu chtějí minimum, jsou na tom hůř než ti, kteří spoléhají na naši důvěřivost, žijí z našich peněz. Každý by chtěl být manažer, jak "zhodnocovat" peníze těch druhých, jsou na to speciálně školeni, aby jsme jim uvěřili, jak je spoření či pojištění výhodné.
  Ano, přestaňme si závidět - nemám na to, žít z peněz důvěřivých lidí, poctivě pracuji.

 • 4. 8. 2017 8:40

  Iff (neregistrovaný) ---.elisa-mobile.fi

  Dobry den. Mate pravdu. Spousta lidi dre. Jak osvc tak zamestnanci. A pak jsou tu bud zavistivci, co maji hodne ale zavidi a nebo zbytecne mista jako urednici, statni zamestnanci, ti co jen se rozmnozuji atd

 • 4. 8. 2017 8:55

  jája (neregistrovaný) 80.250.19.---

  Moc Vám děkuji za Váš názor. Manžel se stal OSVČ v roce 1992. Je to elektrikář. Vybudoval si svou pozici od nuly. Na co si nevydělá nemá." Nemarodí". Neplatí paušál. Veškeré pracovní zařízení a nástroje si musí kupovat sám.
  Pracovní doba -neustále. A Jsou kolem nás lidé, kteří pořád kritizují ale nevidí nic z toho, co by měli .
  a přitom jsou schopni zazvonit i na štědrý den, že jim nejde elektrika. Zdravím Vás.

 • 4. 8. 2017 11:49

  filuta (neregistrovaný) 188.75.130.---

  Věřím, že to co píšete je pravda. Ale ruku na srdce, jsou i tací
  OSVČ, kteří se při placení zeptají, chcete účet? Když ho nepotřebujete
  cena se přizpůsobí, méně DPH atp. A ptám se, mají tuto možnost
  zaměstnanci? Tyto kumulace mají vliv na vše, třeba na placení výživného.
  Znám zaměstnance, který platí natvrdo a podnikatel, který vůbec nemusí
  počítat každou korunu,platí stejně jako on a těch srovnání je hodně. ,
  Také chápu proč někteří podnikatelé mají odpor ke kontrolnímu hlášení
  a EET. Toš tak.

 • 4. 8. 2017 17:57

  Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz

  Zaměstnanci tu možnost mají také. Mohou jít pracovat na černo a také neplatit odvody.

 • 5. 8. 2017 1:30

  tom (neregistrovaný) 93.91.49.---

  3 malé důvody "Proč mají OSVČ odpor k EET?"

  - Protože je to pro průměrného obchodníka náklad 500-2000 Kč měsíčně navíc (poplatky za služby s tím spojené). .....Kdo ze zaměstnanců by chtěl mít strženo z výdělku 1000 Kč měsíčně za náklady na jeho kontrolu zaměstnavatelem???

  - Více času stráveného účetnictvím a papírováním, namísto věnování se skutečné práci. ......Který zaměstnanec by chtěl ZADARMO trávit dobrovolně v práci o 8 hodin měsíčně více kvůli KONTROLNÍMU VYKAZOVÁNÍ svého pracovního výkonu???

  - Dotování totalitního systému ze soukromníkovi kapsy.... Který zaměstnanec by dobrovolně ze svého platu každý měsíc vrátil zaměstnavateli část svého výdělku, aby ho zaměstnavatel mohl sledovat a kontrolovat v práci ( např. nákupem kamer na pracoviště, vybavením gps čipu a pod...) ???

  Každý krok k totalitní nadvládě a šikaně ze strany státu živnostníky uráží a ponižuje. A tím se vzájemná důvěra rozhodně nepodpoří. Kde není důvěra, tam není rovnost a upřímnost. Kde není rovnost a upřímnost, tam končí ochota spolupracovat. A zde nastává NESOULAD.

  OSVČ jsou lidé, kteří MUSÍ UMĚT HOSPODAŘIT, jinak by se neuživili!!!
  Žádný zodpovědný a prosperující živnostník nebude zbytečně vyhazovat své těžce vydělané prostředky do ztrátových obchodů. To je "přírodní zákon" dobrého hospodáře-živnostníka, který by jinak v konkurenčním boji nepřežil.
  A "Státní kasa" je v současnosti bohužel takovou bezednou a prodělečnou studnou ztracených investic, která nepřerozděluje své příspěvky hospodárně a spravedlivě. To každého rozumného občana musí zákonitě "ROZESMUTNĚT".

  A tak se stane, že ti, kteří "nemusí" NEPLATÍ...... a ti, kteří "musí" NADÁVAJÍ těm, kteří "nemusí". To je však jejich volba. Každý si může zkusit být OSVČ.

  Až STÁT a jeho přeplacení vládní úředníci prokáží dovednost hospodařit, pak si možná vybudují důvěru živnostníků, kteří rádi do sociálního systému přispějí ROZUMNOU daň.

  Konečná cena zboží nebo služby, kterou spotřebitel zaplatí je souhrnem všech nákladů s danou věcí spojených. Včetně DPH !!! V rámci konkurenčního prostředí musí být konečné ceny srovnatelné, takže rozdíly v odvodech daně DPH do státní kasy nemohou být zas tak velké.
  "KONEČNÝ SPOTŘEBITEL" NENÍ JEN ZAMĚSTNANEC, ALE TAKÉ OSVČ :)

  Takže v konečném důsledku DPH platíme MY VŠICHNI !!!

  A to by také "dobrému hospodáři - státu" mělo k jeho fungování stačit. (ani by nepotřeboval tolik nepotřebných úředníků, kteří by mohli pak začít pracovat a vytvářet hodnoty).

  Už tak 21% ze služeb a většiny zboží platíme všichni !!!!! Proč bychom tedy měli platit ještě znovu odvody z toho, co zbude pro naše vlastní živobytí ???

  Ostatní nesmyslné poplatky jen vyvolávají nepokoje mezi lidmi.

  Stát je jen "dojnou krávou" zlodějských vychcánků, sociálních příživníků a hrabivých kamarádíčků zákonodárců.
  Pak není divu, že nezbývá fin. prostředků pro zajištění důstojného stáří "vysloužilých pracujících", jimiž jsou myšleni všichni "celý život tvrdě pracující" zaměstnanci i OSVČ....

  Celý sociální systém je postaven na "sociální podpoře" nikoliv na "sociální potřebě".
  Tak se stává to, že kdo pracovat nechce, pobírá dávky větší, než potřebuje.... A ti, kteří pracovat nemohou (staří a nemocní) dostávají méně, než potřebují. Jde jen o to "hospodaření".

  OSVČ je také PODNIKATEL nebo FIRMA
  Všichni závistiví "ZAMĚSTNANCI" by si měli uvědomit, že jejich zaměstnanecký poměr je jen díky existenci firmy, ve které pracují, tedy podnikatele, případně OSVČ. Takže plují v podstatě na jedné lodi a jeden bez druhého by mohli fungovat jen velmi těžko nebo vůbec. Ten, kdo se stará o jejich práci je stejně hodnotný jako ten, který ji vykonává. Drobný OSVČ si musí práci shánět i provádět sám, tudíž v jistém smyslu vykonává práci za oba a pokud si dělá i sám účetnictví, tak dělá sám práci za 3 lidi.
  Závist je tedy založena jen na neznalosti poměrů jednoduché matematiky: kdo víc pracuje, víc vydělá.
  Tím i více podpoří trh i národní produktivitu a nakonec na tom bude v důchodu hůře než bezstarostný zaměstnanec, který mnohdy jen kvůli závisti jde marodit a ještě to dostane zaplacené.

  ZAMĚSTNANCI, sáhněte si na svědomí!!!
  Jak produktivní je Vaše PLACENÁ 8-hodinová pracovní směna?
  Kolik času proklábosíte na pracovišti s kolegy?
  Kolik času v práci prokouříte?
  Kolik času strávíte surfováním na internetu a jinými mimopracovními aktivitami?
  Kolik času v práci strávíte vyřizováním soukromých záležitostí (telefonáty, emaily, radami s kolegy,...)?
  Kolik času strávíte v zaměstnání telefonáty a sms s rodinou a kamarády?
  Kolik materiálu nebo nářadí svého zaměstnavatele plýtváte a používáte soukromě?
  Kolik kilometrů najezdíte s firemními vozy soukromě bez vědomí zaměstnavatele?
  Kolik materiálu a zboží jste si ze svého pracoviště odnesli bez vědomí zaměstnavatele domů?
  Kolik odpracovaných hodin navíc a služebních cest vykážete nepravdivě???
  Kolik dní v roce "marodíte", jen abyste si ušetřili dovolenou???
  ...a další a další řádky otázek...
  ...Pokud jste se byť jen v jediné otázce našli, označili byste se za ZLODĚJE A PODVODNÍKY???

  OSVČ placená výkonem nemá zaplacenou ani jedinou hodinu, kdy na pracovišti není nebo kdy nepracuje, ani když potřebuje volno nebo marodí. Někdy nedostane zaplaceno, ikdyž si to odpracuje (i mezi zákazníky jsou "neplatiči).

  TAK PROSÍMMMM LIDÉ !!!
  Buďte k sobě slušní a snažte se té druhé straně porozumět, než jí začnete nadávat a pomlouvat.
  Teprve pak se dá něco konstruktivně a efektivně vyřešit.

 • 5. 8. 2017 19:37

  Bez přezdívky (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Zavinili jste si to sami. Víte to moc dobře. Byli jste zvyklí na meloucharskou a kamaradickovskou sedou ekonomiku a nepriznavani skutecnych příjmů. Volili jste velkozlodeje ODS, TOP 00 pretože jste věděli, že ti mají máslo na hlavě z rabování státu a nebudou vás dráždit nějakou kontrolou. Státní kasu vykradli, daně nevybrali (zamestnanci to neutahli a koncerny jsou v daňových rajich) takže vysledek. DVA BILIONY DLUHŮ. Silnice, školství,armáda, zdravotnictvi, důchody. V PRDELINCE. Hlavne zvolte ODS a Kradouska a dorazte to.

 • 4. 8. 2017 17:34

  Jarda (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Souhlasím, vše má něco. Škoda že my Češi, jsme hrozně závistiví národ. Vysere se sousedovic pes a my mu závidíme jeho hovno. Jak zní staré přísloví, bez práce nejsou koláče. Chceš víc, musíš makat víc, takový je svět, ale my bysme chtěli vše zdarma. Tak to ale nefunguje, vše je něčím vykoupeno.

 • 4. 8. 2017 9:17

  Orsina (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  A proč manžel nezkusil být zaměstnancem, když je to zak skvělé.

 • 4. 8. 2017 9:18

  Orsina (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  A proč manžel nezkusil být zaměstnancem, když je to zak skvělé.

 • 4. 8. 2017 9:20

  Rákos (neregistrovaný) ---.avonet.cz

  Všichni jsme na stejné lodi,zaměstnanci i zaměstnavatelé,je­den bez druhého se neobejde!!!!

 • 4. 8. 2017 9:21

  radis (neregistrovaný) 77.236.196.---

  napsala jste to přesně. Jenom mi tam chybí jedna věc, a to, že osvč je stále pod tlakem úředníků, kontrol, hlášení atd. Můj kolega to spočítal, že jeho firma se čtyřmi zaměstnanci musí téměř dva měsíce v roce věnovat kontrolám státu, hlášením atd. A tento čas mu nikdo nenahradí, musí vydělávat i když je kontrolován, protože režie firmy je stálá.

 • 4. 8. 2017 10:05

  Hu (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Svatá pravda já to mám stejné a od roku 1993 jsem si nemohl dovolit být nemocný tak taky zdravotni jsem vyčerpal akorat nějaké plomby do zubů...

 • 4. 8. 2017 10:20

  Mirďa (neregistrovaný) ---.154.broadband13.iol.cz

  Je to přesně tak,od roku 91 jsem podnikal, dělal jsem fyzicky a to docela hodně, přesně jak to tady paní popisuje, děti jsem téměř neviděl,padal jsem na hubu,nemarodil,po­řizoval lepší nářadí,honil práci,živil rodinu,dělal účetnictví a objednávky po nocích a když jsem potkal kamaráda a ten mi říká,ty musíš mít peněz, když podnikaš,tak mu říkám, pojď mi pomoci,v neděli potrebuji,to to měl výmluv, státní zaměstnanec,musel si o vikendu odpočinout,no a když přišla nemoc a invalidní důchod, nemocenská tak na svačinu, vyčerpal jsem všechny finanční zásoby,o důchodu ani nemluvím,tak mi to připadá docela nespravedlivé,sám jsem si vytvořil pracovní místo,odváděl to co jsem měl a nakonec jsem na tom daleko hůř, než ten,co v neděli odpočíval a smál se mi jaký jsem blb, když makám celý týden,od nevidím do nevidím.

 • 4. 8. 2017 10:38

  babča (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Napsala jste to přesně . Neznám dovolenou , nevím co je to nemocenská , stát o mě prakticky neví , jen platím . Někteří mají spoustu keců , ale proč to nezkusí , když je to tak výnosné ? asi proto , že by ztratili tu pohodu a odpočinek po nedělním obědě .

 • 4. 8. 2017 8:45

  Bez přezdívky (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Zamestnavatel to strhává zamestnanci ze mzdy. Sama ODS to potvrdila _ superhruba mzda. OSVC platí z poloviny zisku? Haha, a on někdy přizná skutečný zisk? Parazit na službách státu a duchodu.

 • 4. 8. 2017 9:12

  pifík (neregistrovaný) 185.148.213.---

  pán zřejmě mluví za sebe . krade se i v úřadech i u zaměstnanců .čím lepší pozice tim větší možnost

 • 4. 8. 2017 9:13

  pifík (neregistrovaný) 185.148.213.---

  pán zřejmě mluví za sebe . krade se i v úřadech i u zaměstnanců .čím lepší pozice tim větší možnost

 • 4. 8. 2017 9:17

  Sonny (neregistrovaný) 62.209.230.---

  Byla jsem OSVČ a přiznávala jsem vše, protože - 1/ jsem pracovala pro družstva, úřady, také pro normální občany. 2/ Nikdy nevíte, na koho padnete, takové řeči jako - paní, udělejte to bez papíru, jsem odmítala. Zakládala jsem si na dobrém jméně. Práce mnoho let od rána do večera, neodmítala jsem drobné práce, neměla jsem nemocenskou, protože nemocný živnostník je mrtvý živnostník. .Slušně jsem si vydělávala, sice až poslední roky, až jsem se zbavila zaměstnanců... Dnes jsem důchodce a mám 9000 Kč, ale něco jsem našetřila a taky jsem se připravila na důchod - menší byt apod. Ovšem zhuntovaná páteř - jednostranné zatížení, na druhou stranu klid a pohoda, jsem ráda, že jsem se bez průseru dožila důchodu.
  Dnes radím - závidíte OSVČ - zkuste to. Dnes může podnikat každý.

 • 4. 8. 2017 9:21

  OSVČ (neregistrovaný) 185.185.131.---

  Jsem znechucen některými politiky a lidmi, kteří útočí na OSVČ.Zaměstnanec má placenou dovolenou, nemocenskou, nemusí se starat o práci (zaměstnavatel sežene), rúzné výhody (stravenky, auto k dispozici...)
  A pozor platí mu to většínou podnikatel. Nepočítám nabobtnalou státní správu.
  OSVČ nesežene práci a musí stále platit zdravotní a socialní.

 • 5. 8. 2017 22:20

  Bez přezdívky (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  No ty deti podnikatele musejí mít nacpane kasičky když podnikatel neplati platby z hodnoty zpeněžene práce zaměstnance. Kde by to jinak pořád bral? Když by na zaměstnanci trvale prodělával. Je to stejně zrudnost. Stát by měl daně a platby vázané na zaměstnance brát od zaměstnanců a ten by to měl mít ve mzdě. Pak by to bylo transparentní, a zmizely by tyto debaty. Jenže by to taky řvalo. Kolik vlastně odvádí zaměstnanec a kolik OSVC! Hlavne pojďte tlacit na vyrovnání mezd na úroveň, která umožní udržet stát. Dovážíme drtivou většinu pro život nezbytného zboží, platíme ho z 1/3 příjmů za stejnou práci, jako jinde v EU /u stejneho koncernu/ a ty kecy o produktivitě už ať. Si taky strčí někam - to je především otázka. technologie - a ne se tvářit, jako že se kilometr za hranicemi v dílně běhá 3x rychleji než u nás. Jestli má živnostník svoji osobní a rodinou spotřebu platit v evropských cenách, tak také musí v techto cenach /+ -/ fakturovat. A ZÁKAZNÍK MUSÍ MÍT MOŽNOST TAKOVOU FAKTURU ZAPLATIT. Zrovna tak erar platí za vsechno /až na vyjimky/ v evropskych cenách. Takže jsou mu houby platná standardní evropská procenta daní a poplatků, když jso to procenta z almužny na úrovni minimální mzdy v EU. TO PROSTĚ NEFUNGUJE UŽ 30 let a funvovat nebude, pretože prostě nemůže! Predstava, že zrušíme bezplatné školy a napáliime poplatky u doktora jsou symptomy těžké idiocie. Samozivitelky a důchodci zbankrotuji, a zbytek obyvatelstva si od OSVC už nekoupí vůbec nic. Ti zbankrotuji hned po těch důchodcich. Pak nás asi budou konečně zivit Romove a pomahat jim s tim budou inženýři z Konga od p. Merkel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).