Hlavní navigace

Studenti, nemáte ještě studentský účet?

5. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Studentský účet je již neodmyslitelnou součástí studentského života. Je tomu tak proto, že banky nejenže zpravidla nabízejí vedení účtu a výpisy zdarma, ale součástí studentského účtu jsou i další požitky. Proto neváhejte, a pokud ještě studentský účet nemáte, napravte to!

Banky si uvědomily, kdo je pro ně perspektivním klientem, a na českém bankovním trhu vznikl již v minulém tisíciletí produkt zaměřený na úzkou skupinu populace – na studenty. Řada výhod je studentům poskytována v naději, že po ukončení studií bývalí studenti zůstanou věrni „svému“ peněžnímu ústavu, který je hýčkal, když to nejvíce potřebovali. Vyskytují se i (úspěšné) snahy o „uplácení“ či „koupi“ budoucích lukrativních zákazníků.

Ale vezměme to pěkně popořádku. Studentské účty nabízí Česká spořitelna, Československá obchodní banka včetně své divize IPB, Komerční banka, Plzeňská banka, Nonstopbank a Union banka. Pokud existuje další peněžní ústav se studentským účtem mezi svými produkty, budu rád, když rozšíříte mé obzory. Studenti jsou totiž podle názorů bank natolik perspektivní klientela, že banka, která se nesnaží o jejich získání, se nesnaží zajistit svou budoucnost. Proto lze předpokládat nárůst bank, poskytujících studentům výhody.

Co studentské účty nabízejí? Vesměs by se dalo říci, že studentský účet funguje úplně stejně jako kterýkoli jiný běžný účet, jenže s výrazně nižšími nároky na Vaši peněženku (či stav účtu). Ovšem to by byl velmi zjednodušený pohled na věc. Studentské účty jsou spojeny i s dalšími požitky, jimiž banka říká: „Studente, pojď k nám, dáme ti víc než konkurence…“

Vedení studentských účtů je až na výjimku Nonstopbank poskytováno zdarma. Jmenovaná banka nabízí „pouze“ slevu poplatků za vedení oproti ostatním běžným účtům. Zdarma banky též zasílají výpisy a vydávají první platební kartu. Již tímto počinem ušetří student, který by tyto služby využíval i bez studentských výhod, několik stokorun. Chce-li získat více, může využít lákadla Komerční banky či České spořitelny. Obě dotují účet finančními prostředky, ne sice nijak závratnými sumami, leč každoroční přípis 333 Kč respektive 400 Kč je příjemný. Česká spořitelna se mi letos pokoušela tuto dotaci poskytnout dokonce dvakrát, bohužel neúspěšně a druhá platba byla dle výpisu o pár dní později z účtu opět odvedena.

Velmi příjemnou službou studentských účtů je možnost otevření kontokorentu, a to opět zdarma. Nabízena jest všemi zmíněnými peněžními ústavy s výjimkou Plzeňské banky. Úročení je výhodnější oproti běžným kontokorentním účtům, což zvláště při plném prožití studentského života přijde vhod. Další možností získání finančních prostředků v průběhu studia jsou úvěry na studium ČSOB a KB.

Jak si tedy zvolit nejvhodnější studentský účet? Odpověď je jednoduchá – vyberte si služby, které chcete využívat, a otevřete si účet u banky, která vám je nabízí. A pokud potřebujete využívat více vymožeností pro studenty, než nabízí jeden účet? Nevadí, otevřete si klidně dva. Nebo tři. I více. Jen nezapomeňte, že po skončení studií budete muset platit poplatky. Tedy alespoň ten za zrušení účtu.

Účto_tip_změny21

Odkazy:

Sylva Indrová: Vánoční dárek od banky
Studentské účty

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).