Hlavní navigace

Stroukal: Bitcoin zajímá banky, možná ale za něj koupíte i vraždu

14. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Bitcoin je nový fenomén, který začal zajímat některé banky. Dočkáme se například spořicího účtu nebo podílových fondů v bitcoinech? Zeptali jsme se na to odborníka Dominika Stroukala.

Dominik Stroukal

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. V současnosti je výkonným ředitelem společnosti Bitcoin Consulting, předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dokončuje doktorát na Katedře ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a přednáší ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a několika dalších školách.

Profesně se věnuje ekonomii médií, teorii ekonomických systémů a kryptoměnám. Má také jednu netradiční zálibu – sbírá objímky doutníků.

Jak se k tomu člověk dostane, že pracuje jako konzultant v oblasti bitcoinu?

Kryptoměny jsou relativně nový fenomén a navíc od základu odlišný od současných peněz. Řada zásadních odlišností, jako je například omezená zásoba mincí, kryptografie, nezávislost na státu, transparentnost, ale současně i anonymita, čím dál více lidí přitahuje a často i děsí. Přirozeně tak vzniká poptávka po lidech, kteří by široké veřejnosti a konkrétním lidem pomohli bitcoin pochopit a navrch ukázat, v čem by pro ně mohl být výhodný. Jelikož je zájemců o tuto novou technologii čím dál více, bylo logickým krokem oslovit další kolegy a začít poskytovat tyto služby kvalitněji a na komerční bázi.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody této měny?

Hlavní výhodou bitcoinu je technologie, kterou využívá, tzv. blockchain. Nejčastěji ji popisuji jako sdílenou transparentní účetní knihu, kterou může kdokoliv kdykoliv otevřít (na internetu je nahrána např. na blockchain.info) a podívat se na jakoukoliv transakci v historii. Bitcoin je jeden ze způsobů, jak tuto myšlenku využít, pomalu se však objevují další. Sdílenou účetní knihu s automatickým ověřováním jedinečnosti transakcí lze využít pro nejrůznější katastry, převody majetku, potvrzování identit apod. Velkou nevýhodou je bezpečnost. Často si můžete přečíst příběhy lidí, kteří vlastní chybou přišli o jmění v bitcoinech. Věřím, že se to brzy změní, například v Čechách vznikla hardwarová peněženka Trezor, lidé se také přirozeně více zajímají o to, kde mají své bitcoiny uložené.

Zajímají se o tuto měnu také banky? 

Banky dle mého názoru trochu zaspaly a teď se to snaží napravit. Několik bank v Čechách už se ozvalo, že by je technologie bitcoinu zajímala. Nechtějí zůstat pozadu a dává to smysl.

Můžete jmenovat banky, které zaujal bitcoin?

To nemůžu, jedná se však o jednu z největších bank na našem trhu, zároveň se o bitcoin zajímají banky, které patří mezi lídry v privátním bankovnictví. 

Co je na bitcoinu konkrétně zajímá či láká? Považují ho za konkurenci?

Nemyslím si, že bitcoin považují za konkurenci. Ptají se jich však klienti a navíc dnes, když jsem prakticky na jakékoliv finanční či bankovní konferenci, otázce na bitcoin se nikdo nevyhne. Někteří tak jednoduše nechtějí zůstat neinformovaní, jiní ale mají skutečný zájem o inovaci, která je minimálně mediálně nepřehlédnutelná.

Myslíš, že je reálné, že banky budou nabízet nějaké produkty s měnou bitcoin?

Banky musí reagovat na poptávku svých zákazníků. Pokud budou zákazníci bitcoinové produkty chtít, banky budou reagovat. Bitcoin je však jedinečný tím, že ke zřízení „účtu“ vám stačí mobilní telefon nebo počítač, dokonce se dá na několika místech v Praze účet vytisknout na papír. Banku tak lidé nepotřebují, ale domnívám se, že banky získají ve světě kryptoměn jinou roli. Možná budou zprostředkovávat úvěry od lidí s přebytečnými penězi k lidem, kteří si je chtějí za úrok vypůjčit. Možná najdou svou roli jako bezpečné úložiště bitcoinů, stejně jako tomu bylo v počátcích bankovnictví u drahých kovů. Jak jsem již zmínil, bezpečnost je stále zásadním problémem.

Dočkáme se například spořicích účtů či podílových fondů v bitcoinech?

Ve Spojených státech před nedávnem vstoupila na burzu první bitcoinová investiční společnost. Vznikají první bitcoinové deriváty. Jak do systému omezené zásoby bitcoinů (nyní jich je 14 milionů a stále pomaleji přibývají až na 21 milionů v roce 2140) vnést úrok za ukládání peněz si nedovedu představit. Bitcoin je jako zlatý standard se stoprocentním krytím, nelze tedy vytvářet peníze z ničeho, jako je tomu nyní a bylo tomu prakticky celé moderní dějiny.

V minulosti ministr financí Andrej Babiš na téma bitcoinu řekl: „Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku.“ Nyní tuto měnu chce prostřednictvím Ministerstva financí regulovat. Jak se na to díváte?

Nepřekvapuje mě to. Bylo by bláhové se domnívat, že bude mít stát pochopení pro konkurenci své monopolní měny. Regulovat decentralizovaný systém bude však obtížné. Ale počítáme s tím, že regulace přijde, stát má ostatně přirozenou touhu regulovat cokoliv, čemu nerozumí. A vlastně i to, čemu rozumí.

Měna bitcoin je kritizována kvůli tomu, že s ní lze nakoupit například drogy. Měna je také často využívána pro praní špinavých peněz…

Stejně tak s dolary, možná je to u dolarů ještě častější, to se těžko odhaduje, ale nedivil bych se tomu. Dolary jsou navíc mnohem anonymnější, dají se schovat do tašky a vyměnit během dne anonymně řadu vlastníků. Oproti tomu je jakákoliv transakce v bitcoinech zaznamenána veřejně v blockchainu. Navíc zakazovat bitcoin kvůli tomu, že ho lze využít k nelegální činnosti, je nesmysl. Slyšel jsem, že řada lidí získává drogy nabízením sexu. Sex bych kvůli tomu ale nezakazoval.

Dokonce jsem se setkal s názorem jednoho příležitostného uživatele halucinogenních drog, který mi neoblomně tvrdil, že tyto servery, kde je možné koupit za bitcoiny drogy, údajně pomáhají, neboť lidí nemusí umírat či si kazit zdraví na nekvalitních drogách, které jsou často smíchané s nejrůznějšími jedy. Jak se na tento poměrně radikální názor díváte? Není to spíše jen podpora konzumování drog?

Tvrdí se, že drogy koupené pomocí bitcoinů jsou skutečně kvalitnější. Nevím, jak se to zjišťuje, ale ekonomicky to dává smysl. Za dolary si kupujete drogy pravděpodobně na ulici od gangsterů. Na temné straně webu se dají nakupovat různé věci a také drogy na systémech podobných aukčním serverům s referencemi apod., takže si dovedu představit, že může být zajištěna lepší kvalita. Rozhodně je to ale marginální záležitost, podle jednoho sociologického výzkumu uživatelů bitcoinu jsou nákupy drog zanedbatelnou složkou spotřebního koše bitcoinové ekonomiky. Mnohem častější jsou dary nebo elektronika.

Objevily se dokonce zprávy, že s bitcoinem lze koupit vraždu kdekoliv na světě. Skutečně je to možné? Není třeba měnu proto regulovat?

skoleni_29_11

Stránka, kde někdo anonymně nabízí vraždu kdekoliv na světě za bitcoiny, opravdu existuje. Podle řady lidí je to však nesmysl, jelikož je cena podezřele nízká. Je to zajímavá oblast, které se shodou okolností budu věnovat za dva týdny na jedné konferenci v Brně. Je dobře, že to lidi zabývající se kyberzločinem zajímá. Vražda je ale zločin, ať je zaplacena čímkoliv, na to musíme pamatovat. Kdyby se měla vždycky zakázat měna, za kterou byla objednána vražda, tak dost možná zůstane jenom bitcoin.

Děkuji za rozhovor.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).