Hlavní navigace

Středoevropské měny na úvod týdne mírně silnější

19. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Posilující euro na trhu s dolarem se na středoevropských devizových trzích projevilo mírným zhodnocováním měn.

Nejvýrazněji si včera polepšil maďarský forint se ziskem půl procenta, zhruba třetinu si připsal polský zlotý. Včera se dařilo i české koruně, která si během dne připisovala až dvě desetiny procenta. Zatímco v průběhu prvních hodin včerejší seance kurz ještě atakoval 27,16 CZK/EUR, v odpoledních hodinách byla testována úroveň 27,10 CZK/EUR.

Zprávy a události

Čistý příliv portfoliových investic do dolarových cenných papírů (bez krátkodobých cenných papírů) zaznamenal za září příliv ve výši 25,5 mld. USD po srpnovém odlivu 9,8 mld. CZK. Tržní konsensus počítal se zářijovým přílivem ve výši 20 mld. USD.

Člen Rady guvernérů ECB E. Nowotny uvedl, že ekonomická situace eurozóny se začala zlepšovat, je však stále horší, než ECB předpokládala.

Obchodní přebytek eurozóny v září stoupl na 13,12 mld. EUR, když trh čekal přebytek 10 mld. EUR. Meziměsíčně vývoz po sezónním očištění vzrostl o 1,0 % m/m, dovoz o 0,3 % m/m klesl.

Euro v úvodu týdne proti dolaru silnější

Americkému dolaru se na úvod týdne příliš nedařilo. Prezident Fedu v New Yorku W. C. Dudley včera uvedl, že růst ekonomiky v roce 2013 je zklamáním, nicméně věří v nepatrně lepší rok 2014 a zejména pak 2015. To v trhu příliš nadšení nevyvolalo, neznamená to v podstatě žádnou indikaci, kdy by Fed měl začít s omezováním třetího kola programu kvantitativního uvolňování. Na to doplatil celý dolarový index, ztráty samozřejmě dolar zaznamenal i vůči euru. To se v průběhu včerejší americké senace vyšplhalo až téměř k 1,3550 USD/EUR, když se ještě ráno kurz nacházel pod 1,3500 USD/EUR.

Zatímco úvod týdne byl z fundamentálního pohledu nezajímavý, dnešní den již nějaké ekonomické indikátory přinese, a to hlavně z Evropy. Nejen z pohledu Česka bude zajímavá statistika registrací nových automobilů v EU za říjen. Ta by měla ukázat, zda extrémně špatné první pololetí je definitivně za námi, jak naznačují statistiky za Q3 13. Z Itálie se dočkáme zářijové průmyslové výroby a objednávek. Italský průmysl se již téměř dva roky nachází v červených číslech a bohužel ani dosavadní statistiky objednávek příliš optimismu nedávají. Uvidíme tedy, co přinesou zářijová data. Ze Spojených států se dnes dočkáme pouze indexů nákladů práce za Q3 13. Tato čísla by však výrazný dopad na trhy mít neměla. Celkově by se dnes mělo udržovat obchodování technického charakteru bez výraznějšího trendu.

Protože ani dnešek z regionu žádné kurzotvorné informace nepřinese, mělo by se udržet obchodování technického charakteru s ohledem na vývoj kurzu USD/EUR. Prostor pro pohyb české měny směrem dolů je samozřejmě limitovaný díky aktivitě centrální banky na trhu.

Na domácím dluhopisovém trhu včera panoval klid. Výnosová křivka se v podstatě nepohnula, když z domova ani  z vnějšku žádný impuls nepřišel.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).