Docela by mne zajímalo, kdo vloží peníze někam, kde je efektivní úroková sazba výhledově evidentně záporná. Navíc se ještě odhodlá sponzorovat ze svého formou poplatku za uzavření a následně vedení smlouvy. To vše za nejasných a složitých podmínek. Není jednodušší vložit peníze na 5-ti letý termínovaný účet, z něhož lze kdykoliv peníze vyzvednout, byť za cenu sankce v případě nutné potřeby?
kde by mela byt efektivni urokova sazba zaporna? na SS byla efektivni urokova sazba puvodne nekde u 10 procent, po prvnim omezeni statni podpory to spadlo k 6 procentum a nyni se to snizi ke 4 procentum a vzhledem k tomu, ze clovek ma uz pri uzavirani smlouvy o stavebnim sporeni deklarovany podminky pro uver s pevne danou sazbou dopredu, tak mi to prijde jako idealni ulozeni penez, ktere v budoucnu planuji vyuzit napr. k rekonstrukci
zahrnu- li předpokládaný postupný růst inflace, poplatek za vedení, poplatek za uzavření a fakt, že nic není pevně dáno, přijde mi to jako pěkně nevýhodné rozhodnutí. Mimochodem efektivní úroková sazba u stav. spoření nikdy nevykazovala hodnoty, které uvádíte. Zřejmě máte na mysli nominální deklarované hodnoty bez započítání inflace, poplatků atd. Je to stejně průhledný trik, jako pásmové úročení u některých bank, spořicí účet s povinností vysolit kupř 200,- Kč za běžný účet, nebo "výhodný" úrok 2% při inflaci 3% a to nejlépe ještě s výpovědní lhůtou!
tedy teď jste mne rozesmál. Finance jsou pro Vás totéž, co zahrádka nebo vaření pro mne. Vidím, že nechcete přijmout fakt reality a máte propracované vlastní technologie "zhodnocování". Tak hlavně ať Vás v budoucnu nezklamou. A máte pravdu, je lepší prd vědět, člověk je pak asi spokojenější.
Bohužel realita je v průměru s bídou polovině čísel, která uvadíte. Původní SS mělo nominální výnos v 5-ti letém cyklu při optimální úložce 12-14% p.a., ale proti tomu stála průměrná inflace 9% ročně (´94-´98). Po první změně byl výnos 6,97% p.a., alespoň takhle to uváděly spořitelny, proti tomu průměrná inflace 3% (´03-09).Vše ale bez jakýchkoliv (a dříve až na výjimky a mimořádné akce naprosto běžných) poplatků, které výnos sráží až o procento dolů. A dále výnos padá tím, jak člověk přespořuje minimální vázací dobu ...
Třeba proto, že hodlá v budoucnu čerpat řádný úvěr. Z toho důvodu mám i já stavební spoření snad celých posledních 10 let, kdy jsem průběžně zvyšoval cílovou částku. Úrok na úvěru 3,7 % mi hypotéka nedá (kdybych chtěl fixaci třeba na 7 let, což je přibližně splatnost řádného úvěru). Z toho důvodu mi bylo vždy jedno, jaký mám úrok (směšné 1 %) nebo jaká je státní podpora. Já mám stavební spoření vyloženě kvůli nízkému úroku boucího řádného úvěru (meziúvěr čerpat nehodlám).
Tohle bylo racionální před těmy 10 lety, kdy byly úroky z hypoték 2x vyšší než úroky ze SS. Dnes se úroky z hypo a řádných úvěrů prakticky srovnaly, resp. nějaký reálný rozdíl v řádu do jednoho procenta p.a. vztažený na řádný úvěr (předpokládám do výše 0,5M?) je naprosto zanedbatelný.
Tyhle výhody už několik let lze mít i u hypo, stejně jako třeba vyřízení bez poplatku, vedení bez poplatku nebo bilancování hypo účtu kreditním účtem (žádné "dvojí" peníze jako u SS). Takže rozdíl mezi hypo a SS je momentálně zanedbatelný a nelze jednoznačně říct, co je obecně lepší ...
Garance ve smyslu paragrafovaného znění asi nikde není, na druhou stranu je to ovšem obejítí zákona a pokud to ÚS posvětí, tak už si člověk nebude moci být jistý žádnou dávkou od státu - místo zrušení na ni zavedou 100% daň a papírově to bude v pořádku.
Jsem na tio rozhodnutí ÚS zvědavý....
Navíc, jak jsem si uvědomil dodatečně, pokud to u ÚS projde, tak to otvírá státu zadní vrátka k tomu, jak se vymanit z libovolných závazků - prostě na plnění svého závazku uvalí 100% daň a vezme si vše legálně zpátky. Až to uplatní třeba na výplatu státních dluhopisů, to bude hukot.