ke srovnávání produktů musíte mít především detailní informace, jinak můžete srovnávat jablka s hruškami, jako jednoduchý příklad můžu např. uvést sazby u RSTS u překlenovacích úvěrů, kdy při akontaci 35% získáte na pobočce sazbu 4,1%, což je momentálně jejich nejmenší úroková sazba u překlenovacího úvěru.
Stejně tak není pravda, že při zvolení pomalé varianty u MPSS dosáhnete nějaký zajímavý úvěr za 3%, ta varianta je totiž opravdu pomalá, tj. úvěr získáte za velmi dlouhou dobu a jen nepatrný zlomek cílové částky.
A jako třetí příklad nepřesnosti bych uvedla, že u překlenovacího úvěru skutečně v jistém smyslu dochází ke splácení jistiny, a totiž formou tzv. dospořování, z tohoto důvodu bývají překlenovací úvěry více než konkurenceschopné hypotékám. a další a další…
Pomalá varianta je POMALÁ … Pyramida má i 2 rychlejší, kde je ale úrok z úvěru dražší (5 a 4%), zatímco u pomalé je 3%. U rychlé se můžete dostat na řádný úvěr za cca. 2,5 roku, u pomalé je to zhruba 6 … Tzn. pomalá varianta je ideální pro ty, kteří chtějí maximálně využít SS jak ve fázi spoření a průběžného zhodnocení vkládaných prostředků, tak ve fázi řádného a velmi levného úvěru. Jjá se na 300tKč úvěru dostanu příští rok po zhruba 9 letech, což odpovídá optimálnímu využití a zhodnocení peněz na SS – tzn. 22.500 Kč ročně u staré smlouvy.
U překlenovacího úvěru k žádnému splácení jistiny nedochází, protože si spoříte na jiný, oddělený a zpoplatněný účet. Navíc u nových smluv, často s úrokem 1% + 3.000 ročně si od nějakých 80–100tKč „své“ peníze půjčujete dráž, než si je na druhé straně zhodnocujete.