No tak ted se asi máme na co těšit.Taky jsem zrušili spoření a z těch peněz přistavili dětem pokojíček.Místo stavebka mají každý svojí knížku na kterou dál spoříme,takže doufám,že za pár let nebudou takové hyeny aby nás dávali k soudu pro peníze,které jsme naspořili a použili v jejich prospěch.Možná by ji měl ted zažalovat ten tatík a chtít vrácení daru,kterým bylo to stavební spoření.
Podle zákona to není dar. Přečti si zákon. U soudu s tím neobstojíš. Případ v článku není jediný na toto téma.
Jedná se o peníze ze smlouvy na jméno dítěte! Tady je základ! To nejsou peníze rodiče, aby s nimi mohl libovolně manipulovat, nebo třeba darovat. PROTO TO NENÍ DAR! Je jedno, kdo ty peníze spořil.
KDYBY to byl dar, tak:
1. Dárce musí něco bezplatně přenechat darovanému - zde se jedná o stavební spoření. Tedy předmět je uspořená částka. Přenechal mu to? NE!
2. A ani přenechat nemohl. Ty peníze nepatřily rodiči.
3. Darovaný MUSÍ dar přijmout. Přijal? NE, nikdo mu totiž nic nedal, proto se těch peněz dožaduje.
Nechápeš podstatu toho sporu. Je ÚPLNĚ jedno, KDO SPOŘIL. Jediná relevantní informace je, na jaké jméno je ta smlouva.
Může se ti to nelíbit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je tak zhruba vše. Ale klidně se vztekej, jestli se ti pak uleví, nevidím v tom problém.
Pokud chtěl rodič spořit sobě a peníze pak sám využít, měl spořit na VLASTNÍ smlouvu. Toto NENÍ první případ. Soudy VŽDY rozhodly ve prospěch majitele smlouvy, NIKOLI toho, kdo spořil. A není právní důvod, aby příště rozhodly jinak.
Tonoucí se stébla chytá? :-)) Podle zákona MUSÍ obdarovaný dar PŘIJMOUT? To se ale nestalo! Dokonce se ani nic nepředalo!Jak to pak můžeš nazývat darem, když si to rodič nechal pro sebe?
Když už argumentačně nevíš kudy kam, tak ještě závěrečný hřebíček. No, když PODLE TEBE to je dar, tak PROČ ten tvůj dar ten rodič dítěti NEDAL?! Všichni by byli spokojeni a žádný soudní spor by se nekonal.
tak pro ty rozumově slabší přirovnání ze života, aby pochopili, že to dar není.
Vánoce: koupím a zabalím dárek, napíšu na něj jméno dítěte = založím spoření dítěti a spořím, přijde čas vánoc a já se rozhodnu, že dárek se mi líbí, tak strhnu obal a dárek nechám = zruším účet a vezmu si peníze. Tak kolik vlastně těch dárků dítě dostalo?
Přečti si článek nedávný článek zde http://www.mesec.cz/clanky/sporite-diteti-na-jeho-ucet-penize-si-pak-uz-nechat-nesmite/ dle kterého soudy všech instancí posoudily platby na SS dítěte jako dar tomu dítěti.
Nemyslím si, že je to tak jednoznačné. Pokud by to spoření tatík platil ze svého "kapesného" mimo "rodinný rozpočet", tak je to tak, ale pokud to šlo z rodinného rozpočtu, do kterého asi logicky přispívala i matka, tak by to už bylo přece jinak, to by o tom, co s penězi na stavebku pro dítě, měla rozhodnout i matka. Já si myslím, že je to celé klasika po rozvodu. Dítě zůstalo v péči matky a tak si tatík řekl, že jim ukáže a že jim nenechá nic z toho, na co by mohl dosáhnout (a nechci hodnotit, jestli z běžného hlediska "oprávněně" nebo ne, to pochopitelně nevím). To spoření asi uzavíral on, a protože tam (asi) byl tedy jen jeho podpis, tak si chtěl prachy nechat pro sebe.
A jak říkám - jestli to by to byly výlučně jen jeho prachy, tak by na to možná mohl mít nějaké "morální právo", i když i to je diskutabilní, ale jestli to bylo z rodinného rozpočtu, tak si myslím, že není o čem diskutovat, že je správné, že utřel hubu a bude to vše vracet a navíc i s náklady na soudní řízení.
Jo přesně tak, tatík je vždycky ten haj..., kterej si zaslouží jen to největší opovržení. A co když je to přesně naopak, otec spořil peníze ze svého (třeba i po rozvodu) proto, aby svému dítěti přilepšil. Navíc se ty peníze někde vzít musely, takže jak je tedy to dítě nabylo, když to není dar (samozřejmě bez státního příspěvku a úroků)
Ale no tak, nebuďte tak nerudný. Prostě dítě nedostalo ani úroky, které byly od stavební spořitelny, ani státní podporu, která byla od státu, ba dokonce ani naspořené peníze, které naspořil otec. Co z toho se týkalo Malše nebo švestek? Vy jste tu hodil do placu, že peníze nebyly od státu. No, a já jsem si dovolila jen uvést, že od státu byly, nic víc, nic míň.
No zrovna v tomto případě to spíš vypadá tak, že se otec rozhodl dcerunce stavebko vybrakovat (píší použil pro osobní potřebu) a proto ho žalovala matka jejím jménem. Nicméně to není tak dávno, co tu byl případ, kdy ačkoliv matka samoživitelka použila peníze ve prospěch toho dítěte a to jí posléze žalovalo a i tak uspělo.
Jenže v případě zde to otec vybílil, takže OK. V případě v článku z 10.2. byly použity peníze ve prospěch dítěte, SS bylo velice výhodné a zároveň limitované, tak se to prostě uzavíralo na koho to šlo aby se podojil stát a i když právně je to v pořádku, tak lidsky je to ze strany toho dítěte pěkný hnus.
Ano, s tím já souhlasím, ty případy nebyly stejné. A i pod tím článkem z 10.2. jsem psal, že hledisko právní a morální může být rozdílné, takový je už život a nemůžeme chtít po soudech, aby dělaly pořádek mezi rodiči a dětmi jinak než podle zákona. Prostě je lepší, když dětem něco dávám (a bez dávání bych si je ani neměl pořizovat), tak s ničím rači nepočítat a když se mně později nějak odvděčí, tak můžu být jen příjemně překvapen.