Nevimproc, jsem zalozila synovi stavebni sporeni. Mozna ze ve vysledku dostanu vic nez na nejakem sporaku u nizkonakladovych bank, kam bezne prebytky penez ukladam, ale nebetycne mne stve platit jim za vedeni uctu ty nehorazne nechutne sumy - za to ze jednou rocne jim poslu dvacku a oni mi poslou vypis a cosopis plnej reklamy!!!!!!
V kazdem pripade stavebni sporeni uz vubec nechapu. Je smerodatna cilova castka? Dokud na ni nedosahnu musim sporit? Nebo muzu sporeni ukoncit po 6 letech (abych neztratila statni podporu)? Nebo je to jeste jinak?
A jak to tedy je se stavebkem na jmeno ditete - nepiste mi jak jsem blba to mi doslo den po podpisu, ale jinak to proste neslo :( Myslel jsem ze sporim synovi, resp. synum na nov skolacky pokojik - akorat by to tech 6 let vychazelo, ale jestli se musi cekat 18 let,tak to uz jim bude pokojik k nicemu....
Cílová částka nemusí být dospořena. Stavební spoření je na dobu neurčitou, tedy nijak automaticky nekončí a musí se vypovědět. Vybere-li se vklad (nebo se s ním nějak manipuluje) ve vázací době 6 let, příjdete o státní podporu. Jinak ve 12.23 jsem ocitoval NS ČR – tedy alespoň poslední věta: „Jakmile děti dosáhnou zletilosti, musejí jim rodiče úspory včetně výnosů z nich vydat“ – tady samozřejmě záleží, jak si dítko vychováte – tedy zařídíte ze stavebka pokojíček a ono vás v 18. zažaluje.
Buďte v klidu! V principu nesmíte přespořit cílovou částku. Tato částka je důležitá pro určení, kdy máte právo požádat o úvěr, i když ani to není tak jednoduché. Pokud tedy úvěr nechcete, tak si hlídejte, abyste nepřespořila cílovou částku. Předtím, než se na takovou částku dostanete, dejte výpověď a peníze v klidu nechte převést na jiný účet a s penězi dělejte, co uznáte za vhodné. Nic se neděje, jedině že by vás vaše dítě ve své zletilosti zažalovalo, že chce peníze z onoho stavebního spoření, protože jsou jeho. Nejspíš by takový soud vyhrálo. Ve slušných rodinách většinou něco takového nehrozí, takže se nenechávejte znervózňovat. Jinak osobně považuji za poměrně tristní, že lidé ani dnes nečtou smlouvy, které podepisuji. To, co jsem vám tady velmi hrubě naznačil, se dočtete ve smlouvě a v obchodních podmíkách stavebního spoření.
"V principu nesmíte přespořit cílovou částku." V principu nemáte pravdu, např. obchodní podmínky RSTS kdysi o zákazu přespoření nic neříkaly. Naopak v nich bylo napsáno, že pokud je při ukončení spoření na účtě větší částka, než byla cílová, strhne si spořitelna 1% rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou (tedy normální vstupní poplatek). Čímž RSTS nepřímo říkala, že přespoření je možné.