je to jasná likvidace SS. Bez spořících klientů nebudou peníze na úvěry.Já osobně jsem už zrušil 3 smlouvy a tu 4 nemůžu protože jí mám jen 3 roky. Mám cč na 300 tisíc a naspořeno zhrub 70 000 kč v případě zavedení účelovosti zpětně, přihodím na smlouvu 229 000 Kč a požádám o úvěr na 1000 Kč a něco koupím v OBI.
No penzie na hypoteky jsou, takze neni duvod aby nebyly penize pro SS. Pocitam, ze ty zmeny budou rozsahlejsi a umozni SS si obstarat penize obdobne jako si je obstaravaji hypotecni banky.
Pocitam ze se z Ss v podstate stane terminak se spatnym urecenim s jistotou moznosti vzit si mozna vyhodnejsi hypoteku. (Dneska to je dobry terminak s moznosti si vzit spotrebitelsky uver.)
A ja sem se Vam snazil v te jiny diskusi vysvetlit, ze to neni pravda. Ja sem to anglicke video o tom jak se penize tvori z dluhu taky videl (je tomu bratru dva roky zpatky) a tak pul roku sem se snazil tuhle myslenku taky sirit. Ale pak sem pochopil ze to proste neni pravda. Ze dluh, ktery vuci nam banka ma, sice muzeme vnimat jako "nase penize" a kdyz je banka pouziva aniz by nam je vzla, tak jako kdyby je znovu vytvorila, ale to proste pravda neni, proste porad ma vuci nam dluh. Uplne stejne jako kdyz nam dluzi zakaznik a penize pouzije pro nekoho jineho, tak je tim nevytvoril. Proste penize ktere mel pouzil a vuci nam ma porad ten samy dluh.
Mozna by Vam pomohla pohadka o domorodcich a opcicich:
Na ostrov prijede obchodnik a zacne vykupovat opice. Jeden kus opice za 1$. No a tak domorodci, vezmou opice, ktere maji ve vsi a donesou ho obchodnikovi.
Kdyz obchodnikovi uz domorodci zadne opice nenosi rekne obchodnik: "Za kazdou opici dam 2$". A tak se domorodci vydaji do lesa a zacnou opice chytat.
Kdyz uz v lese nebyly zadne opice a tak domorodci zadne opice nenosili, rekl obchodnik: "Koupim kazdou opici za 4$." A tak se domorodci vydali do hor, kde byly jeste posledni opice, ty vychytali a obchodnikovi prodali.
A tak kdyz uz na ostrove nebyli zadne opice rekl obchodnik: "Vidim ze tu uz opice nejsou, takze zatim odjedu, ale za rok se vratim a koupim opici za 10$". A odjel.
Za mesic se na ostrove obevil clovicek a rikel: "Mam tu spoustu opic a prodam je za 5$." A tak si je domorodci koupili, vedeli ze za par mesicu je prodaji za 10$.
No a obchodnik uz nikdy neprijel.
Obdoba tohohle se v USA stala. Lide pocitali ze majetek ktery nakoupili prodaji za vyssi cenu. Kdyz zjistili ze maji spousty nepotrebnych opici (domu), ktere muzou maximalne pustit do lesa tak nastala panika. Protoze zjistili ze prisli o vsechny uspory. Uz chapte, ze v celem tomhle kolobehu vubec zadne penize nevznikli? Jedine co vzniklo, bylo ocekavani budoucich zisku. A samozrejme domorodci prisli o vsechny sve uspory, protoze nakoupili draz nez za co prodavali (a dali do toho i sve uspory).
Nic si z toho vy dva pánové nedělejte. Už několikrát vyšel v českých novinách článek o tom, že finanční gramotnost Čechů je velmi špatná a vy spadáte do této kategorie. Můžete to ale napravit tím, že se začnete vždělávat.
Pro začátek si můžete přečíst knihu profesora Josefa Jílka - Peníze a měnová politika. A přestaňte už mlét pořád dokola o nějakém filmu. Čtěte knihy, budete vzdělaní!
Banky si tisknou peníze!
Nemuzu za to ze Ja vas urazi. Je to jeho zpusob. Proto nemusite urazet mne. Vzhledem k tomu ze jsem si prosel presne stejnou fazi, jakou ted prochazite Vy a veril sem tomu ze banky si samy penize vytvareji a precetl sem o tom hodne clanku a trvalom i docela dlouho nez sem pochopil, ze se jedna o zmateni pojmu. Proto Vas nepovazuji za negramota. Vidim ze mate touhu po sebevzdelani, nicmene evidentne jste na zadne skole nestudoval ekonomii, takze znalosti cerpate z pop literatury, ktera je casto zkreslena a to ciste zamerne. Treba nejzanamejsi bludarska literatura Mein Kampf, nebo Kapital byly masove cteny a celou populaci prijimany.
Zkuste si projit zaklady ekonomie, precist si nejake svodky CNB atd. Predpokladam, ze Vas to bavi ze to bude pro Vas poucne a ze nasledne zmenite nazor a pochopite, ze ty knihy byly pouze manipulativni. (Treba jako dnes oblibene knihy a vystoupeni pana Kelnera).
Víte, ta pohádka o opicích, kterou jste napsal jasně ukazuje na to, že vůbec nevíte, jak a proč proběhla (stále probíhá) největší krize v moderní historii lidstva. Kniha "Finanční trhy a investování" by vám mohla pomoci tuto situaci pochopit. Na Finmag.cz je také poměrně dobrý seriál o kolapsu amerických hypoték. Tolik k vaší pohádce.
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/uverova-krize-a-jeji-priciny-i-jak-to-vsechno-zacalo/
Víte, mě ani moc nezajímá, čím jste si procházel nebo procházíte. Je jasné, že se držíte hesla "podle sebe soudím tebe". Zde se ale pletete, já nejsem vy a moc dobře vím, jak vznikají a zanikají peníze.
To benzin:
To není tak jednoduché - stavební spoření je postaveno na jiném principu financování nez hypotéky.
Finanční zdoje na hypotéku se získávají emisí hypotečních zástavních listů, finanční zdroje na úvěr ze stavebního spoření se poskytují z úspor klientů v dané stavební spořitelně. Dle mne se model spoření a úvěrování principiálně nezmění.
Co by však mohlo podpořit stavební spoření je použít úspory jako další z pilířů důchodového systému. Tak to již funguje v Německu.
Mimochodem, vklady stavebního spoření jsou dnes úročeny v rozsahu 2-4% (viz marketingové akce spořitelen), což je i bez státní podpory stále nejlepší alternativa zhodnocování úspor v porovnání s termínovaným vkladem nebo úročením zůstatků na běžném účtu, že?
A podíváme-li se na fiasko konzervativních investičních fondů za poslední 3 roky (o penzijních fondech ani nemluvě), pak stále stojí za to stavební spoření mít ve svém portfoliu.
SS jako další z pilířů důchodové refeormy - většina střadatelů využívala SS jako bezpečný finanční produkt s naprůměrným zhodnocením a veclku zkousnutelnou (ne)likviditou. Ale pochybuji, že by nějaká významnější část lidí byla ochotna v tomto systému spořit dlouhodobě (viz. počet klientů vs. jejich průměrná úložka u PF, kde je státní příspěvek dokonce 30 - 50% a roční zhodnocení v průměru srovnatelné se SS).
Momentální úročení na smlouvách SS je dle "nových" podmínek od roku 2004 mezi 1 - 2,5% a marketingové akce jsou zatím krátkodobé (na prvních x měsíců nebo let, kdy tam člověk stejně logicky moc peněz nemá a kvůli vázací době a efektivitě spoření ani asi nedá).
Ale vsak to bude dano tim jake zmeny polsnci prijmou. Pokud nebude cilem SS zlikvidovat, tak se ji budou muset poskytnout jine zdroje (treba tim ze budou moci prodavat dluhopisy do penzijniho systemu) a nebo se jim rozvazou ruce a umozni se jim aspon castecne sahnout do zroju, ktere dnes maji hypotecni banky.