Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Stát každoročně ochudí důchodce o miliardu od anonym - Pokud požádám o starobní důchod, tak na něj...

 • 27. 9. 2020 8:37

  bez přezdívky

  Pokud požádám o starobní důchod, tak na něj mám právní nárok od prvního dne následujícího po dni mého narození. Starobní důchod mi přichází na účet vždy 21. v měsíci. Když 21. připadá na sobotu, obdržím důchod předchozí den, tedy v pátek 20., když na neděli, obdržím důchod následující den, tedy v pondělí 22. Za ten "klouzavý měsíc" mi byla vyplacena určitá částka za dny 5. května až 31. května a od 1. června do 20. června. Částka starobního důchodu mi má pokrýt životní náklady od 22. v měsíci do 21. v dalším měsíci. Když zemřu 30. v měsíci, tak částku za dny 31. - pokud to bude takový měsíc do 21. budou muset pozůstalí vrátit ČSSZ. Viděla jsem důchodové výměry jednoho známého, který byl německým státním občanem a dostával starobní důchod z Německa. Původní výměr začínal u něj datumem následujícím po datem jeho narození a všechny další výměry s valorizací jeho důchodu, začínaly datumem 1. v měsíci, od kdy valorizace platila. Jestliže mně přijde výměr s valorizací, tak do 20. ledna žiju bez valorizace a teprve od 21. ledna s valorizací. Takže, když "od ledna dostanu přidaných např. 930,-- Kč (ať se to dobře počítá), je to v lednu 31,- Kč denně. Ale já těch 31x20 dnů, t.j. 620,- Kč nedostanu. A skutečně je nedostanu nikdy. Pokud by se právníkům a organizaci Senioři ČR z.o. povedlo změnit zákon o důchodovém pojištění tak, aby valorizace důchodů platila od prvního dne v měsíci, pak ty rozdíly, které mi za dobu, co starobní důchod pobírám, nikdy nazpět stejně nedostanu. Nehledě k tomu, že před tím, než jsem se stala poživatelkou starobního důchodu, pobírala jsem důchod vdovský a tam to s výplatou po valorizaci bylo stejné.

 • 10. 10. 2020 11:29

  Karel Zítek

  „nikdy nazpět stejně nedostanu. “
  to je ?
  právo na rovnost jako základní lidské právo v ústavě je nepromlčitelné – já jako neprávník bych si skoro myslel že můj nárok na ty peníze je nepromlčitelný ….

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).