Já v tom zase takový problém nevidím. Je totiž pravda, že ti kteří berou důchod později, dostanou tu poměrnou část zvýšení také později. Pro příklad si vezměme důchody let 2018 - 2019.
Výplatní termín mám 10.
V roce 2018 jsem v lednu dostala valorizaci až 10 ledna. Zbytek té částky jsem dostala v lednu 2019. Stejně tak nevyplacenou část valorizace za leden 2019 jsem dostala v lednu 2020. A stejně to bude i letos. Dostanu tedy všechno, ale později.
Ten, komu systém přináší benefit je stát. Ta miliarda, jejíž výplatu pozdrží, mu přinese nějakou kačku na výnosech účtů. A to vlastně dělají i všichni zaměstnavatelé. To je ten hlavní důvod, proč je výplatní termín v naprosté většině stanoven do 15 dne v měsíci.
Když už si uvědomíte, že tím stát něco získá, je už jen krůček k tomu, abyste si také uvědomila, že peníze, které tím stát vydělá, někde musejí chybět. A v tomto případě je dost zřejmé, kde chybějí.
Nebo se na to zkuste podívat jinak: představte si všechny důchody, které dostanete od okamžiku vzniku nároku do své smrti (nebo tomu můžeme říkat konec vyplácení). Pokud se každá valorizace promítne se zpožděním, tak některé z těch částek budou nižší, než by správně měly být, takže i v celkovém součtu dostanete méně. Výmluva, že "to prostě dostanete později" by fungovala jen v případě, že byste žila nekonečně dlouho - a i pak by tu pořád byla otázka tzv. časové hodnoty peněz.
(Pro úplnost je samozřejmě potřeba dodat, že kdyby byla inflace záporná a důchody se při "valorizaci" snižovaly, vydělali by na tom zpoždění důchodci a prodělal by stát. Ale to je spíš jen teoretická úvaha.)