Hlavní navigace

Názor k článku Desetník: Stát chce být alternativou spořicím účtům od anonym - Dost dobře nechápu, proč se stát zbavoval (a...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 16. 3. 2009 10:10

    anonymní
    Dost dobře nechápu, proč se stát zbavoval (a chystá se ještě zbavit) některých podniků včetně bank, které přinášejí zisk. Kdyby dnes byly banky v rukou státu, mohly se z jejich zisků hradit výdaje, na které nyní nemáme. Takhle jde zisk do ciziny a my z něj nic nemáme. Pohled na to, že teď momentálně dostane stát třeba 20 miliard za prodej, když další léta bude vytvářen zisk např. 15 miliard ročně, se mi jeví jako krátkozraký. Ostatně, nevšiml, jsem, že by někde ve vyspělém světě prodávali svůj majetek třeba proto, aby mohli potáhnout silnice novým asfaltem nebo policii koupit nová auta.
    Pamatuji si, jak nám za socíku bylo vysvětlováno, že když stát nemá prachy, půjčí si je z úspor občanů, a těm za to dá prostřednictvím tehdy monopolní České státní spořitelny na tehdejší dobu zajímavý úrok. A ono to nějak fungovalo. Nebyli jsme ani zadlužení. A vezmu-li k tehdejší víceméně nulové inflaci úrok mezi 2 - 4 % (do něho máme v dnešní hyperinflaci setsaktramentsky daleko), byl to docela vejvar, výhodný pro obě strany - pro lidi i pro stát.
    Kdyby tedy dnešní banky nebyly v cizích rukou, mohl z nich stát dnes něco mít, Takto např. z našich peněz budeme zachraňovat krizi v Rakousku - Česká spořitelna vyvede zisk do Rakouska ke svému vlastníku. A ještě nedávno nám naši modří politici trvdili, že něco takového u nás nehrozí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).