Vlákno názorů k článku Starobní důchody: na co se nejčastěji ptáte odborníků v ČSSZ? od Karel - Když jsem šel do důchodu před 14 roky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2019 15:14

    Karel (neregistrovaný)

    Když jsem šel do důchodu před 14 roky jsem byl s důchodem o 2ooo Kč nad průměrem, dnes jsem v průměrném důchodu. Když jde do důchodu učitel dnes, tak má o 2ooo Kč nad průměr, tak kde je ta rovnost, že se neudržuje. Máme snad jiné žaludky.

  • 24. 4. 2019 15:34

    ViR

    To je dáno rozdílným způsobem valorizace důchodů a výpočtem nově vyměřovaných. Zatímco staré se valorizují o inflaci plus 1/2 reálného růstu mezd (bývalo to o 1/3 růstu, a po dobu dvou let krize jen o inflaci), nové se počítají z osobních vyměřovacích základů, u nichž je zohledněn celý růst mezd.

    Jistou logiku je nutno vidět v tom, že valorizace o inflaci má důchodcům zachovávat kupní sílu jejich důchodů z doby vyměření (že je jejich "spotřební koš" často jiný než ten, z něhož se počítá inflace je věc jiná), zatímco druhá složka valorizace, tj. 1/2 růstu reálných mezd, vlastně přiznává důchodcům podíl na současném růstu produktuvity práce (vyjádřené nepřímo růstem mezd), a to i přesto, že se již současní důchodci na růstu produktivity práce nijak nepodílejí (a vlastně tak od aktuálně pracujících "dostávají něco navíc" na přilepšenou).

    Na druhé straně, zohlednění celého všeobecného růstu mezd v okamžiku odchodu do důchodu má zase logiku v tom, že ten pracující člověk, který právě odchází do důchodu, se na tom zvyšování produktivity (a s ní souvisejícím růstu mezd) podílel po celou pracovní kariéru.

    Tento rozdíl mezi valorizovanými a nově vyměřovanými důchody je markantní u "starodůchodců", kterými jsou zejména ženy, neb zatímco statistický důchodce zažije v průměru cca 18 - 19 valorizací a pak umře, tak statistická důchodkyně jich zažije 27 - 28. "Díky" možnému a běžně využívanému dřívějšímu odchodu do důchodu u současných důchodkyň (o 3 - 5 let) dokonce stále ještě dochází k tomu, že zatímco mužům či bezdětným ženám stejného data narození osobní vyměřovací základ díky růstu produktivity práce ještě rostou, pak těm "dříve odešlým" valorizační vzorec již část podílu na tomto růstu nepřiznává. (Podle mých propočtů může valorizace asi z 1/3 za "nízké důchody žen". Další 1/3 dělá dřívější odchod žen do důchodu a pouze 1/3 je dána nižšími platy.)

  • 26. 4. 2019 20:45

    Michal (neregistrovaný)

    Tak je treba aby jste odchazely do duchodu stejne jako muzi, nebo vzhledem k věku doziti později!! Deti?? Ja mam v peci holku, matka ani neplati. Mela by za to jeste jit driv do duchodu nez ja?? Ne, ne, ne!

  • 27. 4. 2019 7:36

    Jarmila (neregistrovaný)

    Tak přesně toto je situace, kdy jsou diskriminováni muži. Toto by mělo být zohledněno a dřívjší odchod do důchodu nebo zápočet dob na děti by měl mít muž, nikoli žena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).