Vlákno názorů k článku Šrotovné: Co je a co není vidět? od Fšudykuk - Nemyslím si, že by šrotovné přineslo společnosti něco...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 4. 2009 17:29

    Fšudykuk (neregistrovaný)
    Nemyslím si, že by šrotovné přineslo společnosti něco pozitivního. Tedy z dlouhodobého hlediska. Je to prostě snaha automobilového průmyslu jak se vyhrabat z problémů. Konec konců nesnaží se o to jen automob. průmysl. Kupte si kuchyňskou linku, dáme vám zadarmo vysavač. Kupte si vysavač, dáme vám varnou konvici...Že to nepotřebujete? Co na tom, vyhoďte tu starší. Že už na to nemáte? Půjčte si - a staňte se našimi otroky. Chod celé společnosti je dnes podmíněn chrlením nových výrobků, které dávno není možno prodat. Lidi je nutné přesvědčit, že je to tak správně a pak to zase chvíli jde. Po určitou hranici. Pak přijde něco, co tu dnes máme, to je krize a procitnutí. Bohužel zdaleka ne u všech. Místo úvah, jak jinak ve společnosti dál, jsou tu zase zoufalé snahy jak vše znovu rozdýchat. Věřte mi, není to společnost se stále vyšší výrobou a nucením lidí k stále většímu plýtvání, zakryto jakýmikoliv, nyní třeba ekologickými argumenty. Pokud se tento model fungování společnosti (nejen v ČR) podaří znovu rozhýbat, je to jen oddálení ještě tvrdšího pádu.. A k tomu vyhazování starých aut. Znám pár starých lidí z venkova, kteří při dnešní řídké, či téměř neexistující dopravě na venkov auto prostě občas potřebují a přitom ujedou možná 1000 km ročně. I těm radíte zbavit se většinou dobře udržovaného starého auta a "někde" si shánět peníze na nové? Nejhorší na tom je, že společnost je nutí různými nařízeními i snahami (třeba, aby vymizely náhradní díly - povinná likvidace kompletního vozu). ...A ten příspěvek ze státní kasy na nový vůz, pro toho, kdo na to má, nebo se chce zadlužit, zaplatí i ta pověstná babička z hor.. Tedy možná to na chvíli pomůže rozhýbat ekonomiku, ale je to pověstné "metení problémů pod koberec"...
    Zdraví...F
  • 17. 4. 2009 10:23

    anonymní
    Naše novodobá společnost se naučila žít hlavně na dluh. Že ten dluh nejde donekonečna, vidíme dnes. Jedna skupinka neví, za co dřív utratit, druhá neví, co dřív poplatit. Nechci, aby všichni brali stejně, ale propasti v příjmech jsou dnes obrovské a nůžky se dále rozevírají. Nemá také cenu polemizovat o tom, že některá povolání jsou odměnově podhodnocena, jiná naopak nadhodnocena.
    Za socialismu jsme byli zvyklí si na věc našetřit, a pak si ji koupit. Teď každý musí mít všechno teď hned. Kapitalista si vlastně pod sebou podřezal větev, když většině občanů po zaplacení výdajů za bydlení, ošacení, energie, potraviny, zdravotnictví nezbývá na další utrácení, a tím i rozhýbání ekonomiky. Pak si nemůže, i když potřebuje, koupit nové auto, novou ledničku, nový mobil, nábytek. . . Brzy začnou křičet všichni a různými "šrotovnými" budeme vlastně dotovat výrobu čehokoliv, zrovna tak, jako to dělal komunista. Jen ten rozdíl, že za komunismu se točily peníze stále ve státním, dnes mizejí v bezedné kapitalistické černé díře. A jelikož lidé se bez mnoha věcí neobejdou /nebo se nechtějí obejít/, nastává ono zadlužování - dluhová past následuje po ztrátě zaměstnání, onemocnění a nemožnosti splácet půjčky a hradit závazky typu nájem, elektřina, teplo, plyn, voda. A bez těhle věcí je jen těžko obejdeme, nechceme-li se vrátit do doby kamenné, kdy ženy udržovaly oheň a muži chodili lovit.
  • 18. 4. 2009 1:32

    JirkaZ (neregistrovaný)
    "Nemá také cenu polemizovat o tom, že některá povolání jsou odměnově podhodnocena, jiná naopak nadhodnocena".

    Co to znamená podhodnocená nebo nadhodnocená ? Povoláním asi myslíte odváděnou práci, za kterou je vyplácena odměna=plat. Možná to bude pro někoho překvapením, ale žádná práce sama o sobě nemá žádnou hodnotu. Hodnotu má až poptávka po ní. Proto pojem podhodnocená/ nadhodnocená práce nedává žádný smysl - tedy alespoň pro mne.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).