Platba na účet dítěte je darem
Nejvyšší soud stejně jako předtím oba soudy nižšího stupně posoudil platby rodiče na účet vedený na základě smlouvy o stavebním spoření ve prospěch nezletilého dítěte jako darování. O darech čtěte z jiného úhlu v článku: Dobročinnost může kromě dobrého pocitu i snížit daň
"Při právním úkonu, kdy je nezletilému dítěti poukázána na jeho účet u stavební spořitelny určitá finanční částka, jde o jednání v jeho prospěch a zpravidla nedochází ke kolizi mezi jeho zájmy a zájmy jeho rodičů. Z hlediska právního posouzení dochází v zásadě ke vzniku právního vztahu vyplývajícího z darovací smlouvy mezi rodiči a nezletilým dítětem a vzniku pohledávky nezletilého vůči stavební spořitelně. To vše v okamžiku připsání finanční částky ve prospěch spořícího účtu nezletilého."
To jako, že lze tento "dar" odečíst ze základu daně?
Je ta otázka myšlena opravdu vážně? Ano, lze to odečíst, jen musí bt splněna maličkost:Od základu daně lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím, krajům, organizačním složkám státu, 30b) právnickým osobám, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona, 14e) a to se sídlem na území České republiky nebo členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury, školství, na policii 15a), na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní, a politickým stranám a politickým hnutím na jejich činnost, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky provozujícím školská a zdravotnická zařízení a zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat, na financování těchto zařízení dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu a nebo jsou nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby podle zvláštního právního předpisu4j), na zdravotnické prostředky114) nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami nebo na rehabilitační a kompenzační pomůcky uvedené ve zvláštním právním předpise115) nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. Obdobně se postupuje u darů na financování odstraňování následků živelní pohromy, ke které došlo na území České republiky. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně. Jako dar na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve bezpříspěvkového dárce oceňuje částkou 2 000 Kč. Ustanovení tohoto odstavce se použije i pro hodnotu darů poskytnutých právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem nebo bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu; je-li příjemcem daru právnická nebo fyzická osoba se sídlem nebo bydlištěm na území těchto států, posuzuje se splnění podmínek, které se týkají účelu daru nebo příjemce daru, podle právních předpisů příslušného státu, není-li takové úpravy, musí být splněny podmínky stanovené právními předpisy České republiky.
pokud dítěti koupíte neziskovku nebo nadaci, a budete sypat peníze do ní - pak je tento dar odečitatelným ze základu daně. pak asi dítěti nic nebrání, aby ho taková neziskovka v budoucnosti (a i před dosaženímzletilosti) podporovala na studiích, zaměstnala ho jako dobrovolníka a přidělila mu služební auto, a/nebo zakoupila nemovitost ve které bude dítě bydlet. jen to trochu koliduje se stavebním spořením, protože neziskovka by nedostala státní podporu.
Za prvé - budou toto rozhodnutí respektovat i exekutoři a státní úředníci? Jedni klidně zabaví stavební spoření patřící dítěti, druzí zase považují stavební spoření dítěte za majetek rodičů a tedy důvod, proč nevyplácet dávky.
Druhý dotaz - z ukončeného stavebního spoření dítěte platím náklady na jeho vzdělání (zahraniční jazykové kurzy). Podle tohoto článku takto tyto peníze použít nesmím (vzdělání není výživa). Tedy jednám protiprávně a dítě může po mně chtít ty peníze zpátky?
A ještě třetí dotaz - dar přece lze odvolat a vymáhat jeho vrácení. A pokud vím, tak důvodem nemusí být žádné provinění obdarovaného, stačí, když se já dostanu do nouze a ten dar se ukáže být příliš štědrým (což určitě použití úspor na výživu rodiny při ztrátě změstnání splňuje) Toto pro úspory na dítě neplatí?
Dárce může požadovat vrácení daru dle § 630 Občanského zákoníku za naplnění následujících dvou předpokladů:
(a) obdarovaný se chová způsobem, který hrubě porušuje dobré mravy a
(b) takové jednání je namířeno proti dárci a/nebo členům jeho rodiny.
Základní otázky vyžadující zamyšlení, které plynou ze shora uvedeného jsou dle našeho názoru následující:
(a) co můžeme považovat za chování hrubě porušující dobré mravy a
(b) kdo je považován za člena rodiny ve smyslu ustanovení § 630 Občanského zákoníku.
Chování hrubě porušující dobré mravy
Je zřejmé, že ustanovení § 630 Občanského zákoníku je potřeba aplikovat pouze ve skutečně výjimečných případech, přičemž tento názor byl potvrzen jak odbornou literaturou[9], tak praxí Nejvyššího soudu, který judikoval, že: „Ne každé chování, které není v souladu se společensky uznávanými pravidly slušného chování ve vzájemných vztazích mezi lidmi, naplňuje znaky § 630 občanského zákoníku, nýbrž předpokladem aplikace tohoto ustanovení je kvalifikované porušení morálních pravidel konkrétním chováním obdarovaného, jehož stupeň závažnosti je hodnocen podle objektivních kriterií, a nikoliv jen podle subjektivního názoru dárce” [10] a toto chování „z hlediska svého rozsahu a intenzity a při zohlednění vzájemného jednání účastníků právního vztahu nevzbuzuje z hlediska společenského a objektivizovaného, pochybnosti o hrubé kolizi s dobrými mravy”[11]
Jako příklady chování hrubě porušujícího dobré mravy jsou pak uváděny např. fyzické násilí, hrubé a systematické verbální napadání[12], soustavné odmítání nezbytné pomoci dárci (v případě zdravotních potíží) atd. Ku příkladu pouhou nevděčnost ovšem není možné bez dalšího považovat za skutečnost, jež naplňuje znaky § 630 Občanského zákoníku.
Ze stavebního spoření nic platit nebudu, tam je vázací lhůta.
Ale kam půjde stavební spoření po ukončení vázací lhůty? Na účet dítěte? Jak by s tím to dítě disponovalo, třeba v jeho 6-7 letech? Z čeho bude dítě platit poplatek ze vedení účtu, když já ho platit odmítnu, neb účet není můj? Dítě není výdělečně činné a třeba hned tak nebude, je morální po něm chtít poplatky? Těch otázek je tu víc.
Za dítě v 6-7 letech jedná jeho zákonný zástupce. Peníze jsou dítěte už v tomto věku, ale nemůže s nimi samo disponovat s ohledem na stupeň duševního vývoje daný právě věkem. Jinými slovy řečeno, to, že někdo má způsobilost vlastnit majetek, neznamená současně, že s tímto majetkem může i sám disponovat, a to právě proto, že nemá ještě plnou způsobilost k právním úkonům. Způsobilost vlastnit majetek vzniká již narozením, v případě nabytí vlastnictví děděním dokonce ještě před narozením, narodí-li se dítě živé.
Jinak dítě může mít, stejně jako kdokoli jiný, dluhy, závazky, které je povinno splnit - nesplní-li dobrovolně, může nastoupit exekuce.
Jarmila. Ale kam půjde stavební spoření po ukončení vázací lhůty? Kam by chodilo? Stavební spoření je dítěte od jeho založení. Jak by s tím to dítě disponovalo, třeba v jeho 6-7 letech? Úplně stejně jako s každým jiným majetkem. Z čeho bude dítě platit poplatek ze vedení účtu, když já ho platit odmítnu, neb účet není můj? Tak si ho spořitelna strhne. Dítě není výdělečně činné a třeba hned tak nebude, je morální po něm chtít poplatky? Tohle už je nad moje chápání.
No, po skončení vázací lhůty spoření nikam chodit nemusí, ale po dospoření cílové čásky už se musí zrušit a peníze někam převést (navýšení cílové částky bývá nevýhodné). Což nastane právě v těch 6-7 letech, pro rozumně zvolené cílové částky.
Jak řešit třeba toto: Já jsem po ukončení SS dítěte založil spořící účet (ten nejde na dítě založit, aspoň ne ten který jsem vybral jako nejvhodnější) a na něj peníze převedl. Ten účet patří mě, peníze se na něm zhodnocují, ale že to jsou peníze dítěte vím já, banka už ne. Když umřu, než dítě dospěje, tak se stane tento účet součástí dědického řízení, nebo nějak notář z křišťálové koule uhodne, že ty peníze nebyly moje, ale dítěte a nezahrne ho do dědictví?
První odstavec je úplně mimo. Po dospoření cílové částky se spoření nemusí zrušit a o navýšení cílové částky se nedá obecně prohlásit, zda je výhodné nebo nevýhodné.
A to, že jste peníze, které patří dítěti, převedl na svůj účet? Odborně řečeno jste je zcizil. Ano, notář nemá křišťálovou kouli a peníze pak může zdědit někdo jiný.
Tak napiště závěť, o které nemusí za Vašeho života vůbec nikdo vědět, a ve které dítě specielně určete za dědice všech peněz na tomto účtu. I toto řešení má však svoje nevýhody, protože když máte nebo budete mít např. ještě dalšího potomka, ke kterému už ovšem nebudete tak štědrý a zemřete bez dalšího relevantního majetku, nezíská první potomek celou částku na účtu, ale bude se muset rozdělit se svým sourozencem, který je tzv. nepominutelným dědicem.
Obecně jde o to, že si musíte úplně jednoduše vybrat. Buďto budou peníze dítětě, a to tak, že se vším všudy, anebo jsou Vaše, a to také se vším všudy. Každá varianta nese, resp. může nést za konkrétních okolností vzájemně nekomparovatelné komplikace a je jen na Vás, které řešení si vyberete. Jak už jsem psal výše, nejde tentýž majetek vlastnit a zároveň nevlastnit, podle toho jak se mně to zrovna hodí.
Pokud spravujete jakýkoliv cizí majetek a jednáte přitom v nejlepším zájmu dotyčného (ve vašem případě tak že za vlastníka zaplatíte nějaký poplatek v době kdy on sám toho není schopen) tak si pochopitelně necháte vlastní náklady a vstupy proplatit.
U dítěte není důvod postupovat jinak. To že dítěti něco darujete, neznamená že mu dáte zadarmo vše. Jak bylo uvedeno, prostě to dítěti vyúčtujete a bude. Připouštím, že je to nezvyk, a kdyby mezi mnou a mým budoucím dítětem nepostačovala ústní dohoda... ale od určité hodnoty spravovaného majetku bych s tím neměl problém.
V minulosti se například občas stávalo, že lidé při své cestě z války, při cestách po moři,.. zůstali nějakou delší dobu (například sezonu) v cizím kraji a domě, který zrovna postrádal pána a hospodáře. Bylo-li například možné nenechat pole ladem v nepřítomnosti hospodáře a nevynechat tak sezónu pomohli udržet hospodářství v chodu. Majiteli ponechali vyúčtování vzali si svoji zaslouženou odměnu a pokračovali v cestě. To bylo teprve vyúčtování, to si dnešní právo neumí ani představit, a přitom je to o tolik přirozenější.
Lubiku, my si nerozumáme. Stavební spoření je de facto termínovaný účet, se státná podporou po dobu 6 let, pokud teda nepřespořím cílovou částku. Poté se musí rozhodnout, co s tím, zda ho zrušit a otočit, zda ho dát na spořící účet, nebo z něj třeba financovat dítku školné nebo jazykový kurs. Tady ale padlo, že do toho, co se s penězi má stát, bude kecat stát, potažmo soudy. A že když z té sumy zaplatím třeba dítku pobyt na internátě, že to může být v rozporu se zájmy dítěte. Proto já třeba nemusím chtít platit poplatky za vedení účtu, na kterém jsou prostředky dítěte. Do toho, co bude s prostředky dítka, přece kecá stát. Navíc stát není zrovna správný hospodář, takže se dá dost dobře pochybovat o tom, že by se kterýkoli z ouřadů o peníze dítka postaral s péčí řádného hospodáře. Spíš by správnému hospodaření s penezi dítka rodičům bránili.
Můj osobní názor je ten, že pokud se bude stát s**t do vztahů rodičů a dětí tak, že jim bude předepisovat, co musí a co nesmějí, stane se pouze jediné: lidi přestanou mít zájem nějaké děti mít a pořídí si radši psa. U takových Romů nehrozí, že jim stát bude předepisovat, na co mají peníze, patřící dítěti, použít, protože Romové mají ten názor, že nejlépe všechny peníze ještě týž měsíc rozfofrovat, protože další měsíc dá stát další. Když peníze nerozfofrujou, stát jim další nedá. Takže bílí a slušní se budou bát mít děti, protože jim do toho bude stát nechutně zasahovat a kecat, děti budou mít teda jen Romové a nepřizpůsobiví.
Za mého mládí (asi před 40 lety) existovalo Prémiové spoření mladých, kdy také spořili rodiče dětem a mnohokrát bylo zdůrazňováno, že se jedná o dar, tedy uspořené peníze včetně úroků a prémie jsou dítěte. Prostě obecně existuje-li účet, tak peníze na něm jsou majetkem majitele, rád bych věděl čím ta matka argumentovala a proč to hnala až k nejvyššímu soudu.
No, já jsem založil dítěti dětskou vkladní knížku. Tam podle podmínek, jak jsem to aspoň pochopil, jsem majitelem účtu já a na dítě se převede automaticky až v den jeho 18. narozenin. Teď se obávám, že bude-li to považováno za jednorázový dar, tak z toho ještě budu muset zaplatit darovací daň.
Jak to tak vidím, asi je opravdu nejlepší se na veškeré spoření vykašlat, prožrat, co se dá a až nebude co do huby, jít řvát na sociálku.
Nevím, jak je to s darovací daní teď (naši poslanci mění daňové zákony častěji než ponožky), ale určitě ještě nedávno se platila darovací daň i mezi nejbližšími příbuznými z darů nijak mimořádné hodnoty (myslím, že limit byl 500 000). Jestli je to teď zrušené ještě neznamená, že to pozejtří znovu nezavedou. Takže by mě opravdu zajímalo,. jestli spoření na vkladní knížku dítěte, která fakticky patří mě a na dítě se převede v den jeho 18 narozenin, je považováno za poslounost darů - jednotlivých úložek (které jsou zatím od daně osvobozeny), nebo to bude považováno za jednorázový dar předaný v den 18 narozenin dítěte (a kdo ví, jaké zákony v tu dobu budou platit).
Obecně platí, že v právu žádné "fakticky patří" neexistuje. Buďto něco vlastním (právně) nebo to vlastní někdo jiný - že toto něco někdo fakticky ovládá a nakládá s tím automaticky neznamená, že k tomu má jakákoli práva. Tj. pokud jste založil nějaký účet sám za sebe pod svým jménem, který se jmenuje lhostestejno jak, jste to Vy kdo má pohledávku za bankou (jde o Váš majetek) - jakmile ale provedete úkon, kterým dojde k převodu tohoto majetku na někoho jiného, přestáváte být vlastníkem, resp. zde nositelem pohledávky. Záleží ale také na konkrétním produktu, bůhví co je v jeho obchodních podmínkách a co jste podepsal. Pokud chcete mít jistotu, že prostředky máte pod kontrolou nejen fakticky, ale i právně, vykašlete se na nějakou dětskou knížku, (je to stejně jen marketing) založte si vlastní účet (knízku...), spořte na něj, a až bude mít Váš potomek 15, 18, 25 etc. tak se sám rozhodněte, jestli mu cokoli z toho dáte. A máte pokoj. Dokud to neuděláte, zůstávají prachy Vaše. Pokud to ale uděláte, jste definitivně bez nich, vyjma zcela vyjímečných případů, kdy se lze domáhat vrácení daru.
Pokud by to byly penize treba darovane prarodici a ulozene u rodicu, ktere by rodice ted nechteli vydat, tak by tom nic spatne nebylo.
Ale tohle za spatne povazuji. Zvlast kdyz ty penize pouzili na bytove potreby rodiny, tedy i ditete. Nebyla zadna povinnost rodicu jim ty penize sporit.
Ale ono to múže ale být také tak, že synek tzv. lítá mezi rodiči, kteří se nemají v lásce a že byl třeba natolik ovlivněn svým otcem, že na tohle šel. Pokud to tak bylo, pak vina synka je hlavně v tom, že se nechal vtáhnout do sporů svých rodičů. Možná, že kdyby byl už starší, dokázal by je poslat v tomto případě oba do patřičných mezí a vyřídil by si to celé s maminkou sám a možná i v relativním klidu a bez soudů. Když neznáme celé pozadí, je těžké ho odsuzovat.
Názor soudu je šílenost a synek, který honí matku po soudech, aby mu vydala peníze ze stavebního spoření, kterému je jedno, že ho matka do té doby živila, patří za katr. Zaplaťpámbu že už to do důchodu nemám daleko a že se podobnými rodinnými vztahy nemusím zabývat. Jak to tak čtu, fakt je nejlepší žádné děti nemít a všechny dostupné zdroje zavčasu prožrat.
jenom v tom: "Žalovaná matka odmítala nárok syna i proto že jej shledávala v rozporu s dobrými mravy, neboť se s ní jako syn odmítal stýkat, odstěhoval se od ní, odmítl kontakt s ní a nezajímal se o její zdravotní stav."¨
Ale an druhou stranu, vychovala si ho sama, takže nevím čemu se diví...
Pan syn nemá ve svých 18 letech pravděpodobně ukončené středoškolské vzdělání. Jak je to s další vyživovací povinností matky vůči tomuto synovi? Musí ho vyživovat až do jeho 26 let, pokud se syn bude připravovat na budoucí povolání? Může matka, která třeba nemá další finanční prostředky (musí přece splácet synovi celé stavební spoření, které použila) požádat soud, aby ji vyživovací povinnosti zprostil a aby se syn živil z vlastních prostředků, když je má?
Pokud je to tak - tak mají vyživovací povinnost OBA RODIČE - nejenom matka, což je však otci toho kluka asi už delší dobu jedno.... ale s tím, že kluk je zřejmě tak trochu nástrojem rodičovské "války Roseových" s Vámi souhlasím.... ovšem myslím si, že ta matka je pouze v pozici obranné...
Tady jsou dvě roviny ekonomicko-právní a dejme tomu morálně-citová. Prostě, když dítku spořím na účet s jeho jménem, tak jsou ty peníze jeho – konec. Protože pocházejí z daru, můžu se domáhat jeho vrácení, což není zas tak jednoduché viz. můj příspěvek 7.41. Ostatní je už obyčejný lidský život, kapitola Rodiče - děti
Nicméně, před časem jsem četl rozhovor se soudkyní opatrovnického soudu, kde se dostala řeč i na to, kdy je možné si na stavební spoření dítěte vzít úvěr. Odpověď zněla, že opatrovnický soud to dovolí, pokud se peníze použijou ve prospěch dítěte, tady například na rekonstrukci domu/bytu, kde bydlí. Takže naspořené prostředky na tento účel použít nejde, ale dítě pro stejný účel zadlužit lze? Přitom ovšem si úvěr můžu vzít, jen když je už část naspořená, takže takto použiju i naspořené prostředky. Nějak tu právnickou logiku nechápu.
Toto není opět nic specifického. Obecně peníze dítěte nemusí ležet na nějakém účtu, ale mohou se použít ve prospěch dítěte. Jak to je, o tom rozhodne opatrovnický soud. Prostě zákonní zástupci majetek dítěte jen spravují (řekl bych, oprašují), u nemovitosti – domu mohou provádět jen běžnou údržbu, o nějaké rekonstrukci (která by ale mohla i majetek znehodnotit) opět rozhodne opatrovnický soud.
No, ale před chvílí jste tvrdil v jiném příspěvku, že použít peníze na zaplacení jazykového kursu dítěte nesmím, a přitom to snad je použití peněz v jeho prospěch. A určitě jednoznačnější než rekonstrukce bytu, ze které má prospěch i zbytek rodiny. Nebo jsem něco špatně pochopil?
Podstata je v tom, že o tom co je pro dítě prospěšné rozhoduje opatrovnický soud. Bez rozhodnutí soudu nedá stavební spořitelna úvěr, stavební úřad nepovolí bez rozhodnutí soudu rekonstrukci budovy, kde je zapsán nezletilý jako spolumajitel. Já osobně bych peníze na stavebním spoření nechal ležet, ať si o nich dítko v 18 rozhodne. Jak už psal Martin, prostě si vybrat buď budu mít peníze sám, nebo je dám dětičkám a potom, jak se říká, udělám za nimi (penězi, ale někdy i dětmi) křížek. Ono někdy „finanční poradci“ ve snaze bouchnout novou smlouvu (když už jednu mám), řeknou: tak to napíšeme na syna a synek na nás pak udělá dlouhý nos.
No, tak zaprvé nevím, proč by měl opatrovnický soud znát potřeby dítěte lépe než rodič. Co já vím, tak ten soud rozhoduje během několika dní, težko asi dělá důkladné šetření potřeb dítěte, jen přečte papír a pokud obsahuje správná klíčová slova, tak to schválí.
A zadruhé - nechat tam peníze ležet tenkrát znamenalo přijít o asi 50 000 na prémii a přeúročení při změně cílové částky. Ten kurz, který jsem z toho po ukončení SS zaplatil, zdaleka tak drahý nebyl. Je opravdu větším prospěchem dítěte připravit ho o 50 000, nebo naopak mu velkou část z toho zajistit a ještě k tomu udělat něco navíc?
Ano, tuto historku znám. Ale proč bych měl být omezován ve svém rozhodování já jako rodič zodpovědný (a těch je určitě naprostá většina) a navíc o částkách, které určitě nelze nazvat velkými penězi? A to jen kvůli jedněm nezodpovědným rodičům před 100 lety. A totéž platí o zmiňované kauze, ta žena (aspoň podle toho, ce si píše v článku) ty peníze nerozházela, naopak je použila docela zodpovědně ve prospěch dítěte. Kdyby požádala o schválení tohoto použití peněz opatrovnický soud, asi by to povolil. Takže jediná její vina je to, že se odvážila rozhodovat samostatně bez posvěcení státních orgánů.
Ano, to je pravda. A udělali to i přesto, že už tam mají sto let zákony chránící majetek dětí. Tady je aspoň názorně vidět, že každé takové zasahování státu do života jen otravuje či dokonce kriminalizuje poctivé a zodpovědné lidi, zatímco těm nepoctivcům a nezodpovědným stejně v působení škody nezabrání.
No, a v tom se asi neshodneme. Podle mě totiž majetek rodiny nejde dělit. Nebo jako si máme v rodině vést evidenci toto je můj talíř a toto tvoje lžíce, a když při mytí nádobí tvůj talíř rozbiju, tak ho musím nahradit. Nebo já snědl o knedlík míň, takže mám levnější oběd, atd. To prostě nejde. A i peníze spořené na účtu člena rodiny patří té rodině. Ano, zákon to možná definuje jinak, ale já mám stále větší dojem, že to je jen proto, aby se právníci uživili, a ne pro skutečné zajištění spravedlnosti.
A když ptáče vylétne z hnízda, rodina ho může na cestu zajistit podle svých možností. Ale těžko vymáhat rodinné peníze pouze formálně uložené na něčím účtu. Koneckonců ani drtivá většína účtů u nás nemůže mít více vlastníků, takže nejde oficiálně nějak prohlásit že toto jsou peníze rodiny, vždy to je čistě formálně (a případně pro zajištění obživy právníků) účet nějakého člena rodiny.
Takže ten náš zásadní spor je v tom, že podle mě prostě ty peníze na SS dítěti nepatří. A nepatří ani matce, samozřejmě, patří celé rodině a mají být využity v její prospěch. A že nějaký soud rozhodl jinak mě nepřesvědčí, že se mýlím. Nanejvýš to ovlivní mé chování v tom smyslu, abych nikdy nedopustil, aby soud rozhodoval o mém životě a životě mých blízkých. Koneckonců, jak jsem slyšel jednoho soudce, k soudu se chodí pro rozsudek, ne pro spravedlnost.
No ještě jednu poznámku udělám. Manželka nemá svůj účet a její výplata chodí na účet patřící mě. Myslíte, že v případě rozvodu budu moci úspěšně argumentovat, že manželce nic, ale vůbec nic nepatří, protože veškeré své příjmy mi darovala tim, že je převedla na můj účet (a dary nepatří do společného jmění)?
Kamaráde, na rovinu, představuješ si to jak Hurvínek válku. Ale tímhles tomu dal korunu:
"Nanejvýš to ovlivní mé chování v tom smyslu, abych nikdy nedopustil, aby soud rozhodoval o mém životě a životě mých blízkých."
Zajímalo by mě, jak bys to chtěl jako reálně zařídit. Myslíš si, že je jen na tobě, jestli se jednou ocitneš před soudem? Že když budeš dělat všechno tzv. správně, nic se ti nemůže stát? Omyl. A nakonec budeš ještě rád, když s tou tolik opěvovanou rodinou nebudeš mít nic společnýho, zejména majetek.
Pavle, každý nemůže být právník, ale co vy to předvádíte? Žádný majetek rodiny neexistuje. Existuje společné jmění manželů, přičemž vedle toho má každý z manželů svůj majetek a děti mají svůj majetek. A má cenu vůbec diskuze, kdy možná i připustíte, že já mám pravdu (podle zákona), ale podle vás to je jinak? Jinak dostane-li vaše manželka výplatu, ty peníze jsou společným jměním (hned), tedy i vaše a nezáleží na tom, na čí účet přijdou (navíc i ten účet je opět společný). A manželka „svou“ výplatu nemůže nikomu darovat, protože není její. Promiňte, nyní vážný dotaz: Tohle jste opravdu nevěděl?
Lubik se možná vyjádřil ne zcela přesně, nicméně, faktem je, že peníze z výplaty manželky nejsou JEN její, ale patří stejně tak i jejímu manželovi, neboť podléhají režimu tzv. společného jmění manželů. Dispozice s majetkem patřícím do SJM (kam patří i již vyplacená výplata) v zásadě náleží kterémukoli z manželů, a to bez toho, že by se vyžadoval výslovný souhlas druhého - neplatí to ale vždycky, rozhodujícím kritériem jsou majetkové poměry manželů. Pokud se jeden z manželů rozhodně učinit úkon, který přesahuje majetkové poměry manželů, potřebuje k jeho platnosti souhlas druhého manžela. Takže ANO, lze jen doporučit obstarat si u důležitějších úkonů souhlas druhého manžela, nejlépe písemný :-). Kdyby totiž např. manželka byla zlá, mohla by dosáhnout klidně i toho, že "Váš" dar dítěti je neplatný a dítě by ho muselo vrátit.
Mohu tedy vůbec dítěti peníze na stavební spoření poslat, když mi defacto nepatří, ale jsou ve společném jmění? Lze tímto způsobem "darovat" něco co není moje? :-)
Jen čistě formální dotaz, nebo bych snad měl mít "plnou moc" od své ženy, abych to mohl udělat?
Anebo raději neměl mít, aby to pak mohla rozporovat a tím celé Stavební spoření jakožto i můj dar mohla kdykoliv stornovat? :-)
Jakto že žádný majetek rodimy neesictuje. Při posuzování nároku na sociální dávky se zohledňuje majetek všech členů domácnosti. což je ve většině případů rodina. A pokud tato rodina má nějaký majetek, tak dávky nedostane.
Takže když rodiče zodpovědně šetřili svému dítku, a poté se dostali do problémů, na peníze dítka sáhnout nesmí, ale dokud je neutratí, tak nedostanou dávky.
Takže jakto že podle jedně zákonů majetek rodiny neexistuje, ale podle druhých ano?
„Takže jakto že podle jedně zákonů majetek rodiny neexistuje, ale podle druhých ano?“ Pavle, to si jen myslíš, nebo to víš? Někde jsi to slyšel, nebo jsi si to přečetl v zákonech? V diskusi se nikam nedostaneme, když budeme jen tak plácat. Odvoláváš se na zákony, takže mi prosím napiš alespoň jeden zákon, kde je, že majetek rodiny existuje a alespoň jeden zákon, kde je, že majetek rodiny existuji. A můžeš mi jako příklad uvést alespoň jednu věc, která je majetkem nějaké rodiny?
AAA „což je ve většině případů rodina", kde to je v zákonu?
A majetek rodiny podle mne opravdu neexistuje, možná se to jen tak lidově říká, ale oporu to v zákonu nemá. A domnívat se u účtu (což Pavel udělal: „A i peníze spořené na účtu člena rodiny patří té rodině“), že je majetkem rodiny, je až nebezpečné. Já si myslím, že majitelem účtu je ten, kdo je zapsán jako majitel účtu, Jako si i myslím, že majitelem nemovitosti je ten, kdo je na Katastru zapsán jako majitel nemovitosti a že by tam byla zapsána nějaká rodina (jako rodina) s tím jsem se opravdu nesetkal. Stále nechápu, kde ve svých úvahách dělám chybu, můžete mi poradit?
To je jako hádání, jestli na monitoru se zobrazuje žlutá barva. Podle vás monitor nikdy žlutou barvu nezobrazí, protože tam jsou jen červené, zelené a modré pixely a ať vám někdo tedy ukáže ten žlutý.
Prostě je tady zákon, který pro posouzení nějakého nároku nezkoumá majetek jen onoho nárokujkucího, ale všech členů jeho domácnosti. Podle toho zákona je jedno, že nemovitost patří osobě Y a o dávku žádá osoba X, dokud společně tu nemovitost neprobendí, nemá X na nic nárok. Takže z pohledu tohoto zákona je ten majetek na jedné hromadě (jako na monitoru vidíte žlutou barvu), i když patří různým lidem (jako na monitoru ta žlutá barva je složená z flíčků, z nichž ani jeden není žlutý).
Takže položím tu otázku jinak. Jakto že existují zákony, které nutí respektovat vlastnicví někoho jiného a současně existují zákony, které samy toto nerespektují?
Pavle, věci, nejen zákony, musíme brát, jaké jsou, jinak to nejde. A na vaši otázku odpovídám asi proto, že tak byly ty zákony přijaty (císařem pánem, parlamentem), nebo co byste ode mne chtěl slyšet? A v případě o kterém stále diskutujeme, zákon, který bránil rodičům nakládat s majetkem nezletilých dětí, existoval již za Rakouska. Nemusí se vám to líbit, můžete proti tomu protestovat. Tak sepište petici, že nějaký zákon chcete změnit, nebo kontaktujte svého poslance, senátora, dejte to do novin, držte hladovku…
Pavle, kašlete na to - to je marný... .-). Lubik je prostě naprosto odtržený od reality života běžné průměrné rodiny a prostě si zakořenil v zákonech z doby Rakouska-Uherska. Na můj dotaz, v kterém současně platném zákoně (ať občanském zákoníku, zákoně o stavebním spoření, či jiné právní úpravě) je doslovně napsáno, že vklad na dětském kontu je považován za dar ve smyslu darovací smlouvy a je výlučným majetkem nezletilého dítěte a jeho zákonný zástupce nemá právo s tímto nijak nakládat...mi také nebyl schopen odpovědět, jen tu stále opakuje že děti mají majetky a bylo to tak už za cara Klacka a tečka...
Nepochází náhodou z "právnické kuchařky" poučka, že co není v zákoně vysloveně zakázáno, je v podstatě dovoleno???
Já tedy nejsem právník, ale nemělo by to být náhodou obráceně? Tedy někdo by musel dokázat, že peníze na účtu na jméno XY nejsou výlučným majetkem pana/paní XY (bez ohledu na věk), než dokazovat, že jeho výlučným majetkem jsou?
A tedy pokud nedokážu, že prostředky na účtě pana XY mi nějakým způsobem (z části nebo plně) náleží (nebo mi náleží právo s nimi disponovat), nemám právo do nich zasahovat? (Bez ohledu na právní způsobilost pana/paní XY)
Chyba - mohli bydlet v krabici od televize loupat si kůru ze stromů - hlavně že by synáček měl v 18 naspoříno.....
Víte co by mě docela zajímalo?? Pokud by žena samoživitelka, které ex-manžel dlouhodobě neplatí stanovené výživné a ona z objektivních důvodů (péče o nemocné dítě, vlastní zdrav.omezení, atd...) šla žádat na sociálku o dávky hmoutné nouze a v dotazníku vyplnila že dítě má na stavebním spoření našetřeno např. 100 tis. - CO BY SE DĚLO PAK ???
No, co by se dělo. Dávky by nedostala, protože při jejich přiznávání se bere do úvahy majetek všech členů domácnosti. Takže ty peníze dítěte nesmí utratit, ale dokud je neutratí, nedostane dávky. A tak všichni v nejvyšším zájmu ochrany práv dítěte za pečlivého dohledu sociálky a opatrovnického soudu umřou hlady.
A mohlo by být ještě hůř. Vím o případu, kdy se sociálka o SS dítěte dozvěděla dodatečně (nevěděla o něm ani matka, protože je založil děda) a pak nejenže jim dávky odebrala, ale dokonce vymáhala zpět dávky již vyplacené.
No tak přesně na to jsem myslela - ať žije byrokracie !!! A člověk ani zbla netuší, kam až její mocná ruka dosáhne... viz váš 2. příklad :-(
Jen by mě docela zajímalo, co si počnou již nyní přetížené soudy až se na základě tohoto rozsudku strhne lavina žalob dnes již dospělých dětí na své asociální rodiče, kteří jim "zpronevěřili jejich uspořené peníze" v době kdy jim bylo 5 či 10 let..... To začne u soudů ten správný "cvrkot"
Podle mě, pokud je stavební spoření ukončeno dříve než je dítě plnleté, stejně o účtu, kam bude vyplaceno rozhodují rodiče jakožto zákonní zástupci. Je to tak nebo se pletu? Jakmile je spoření vyplaceno na účet rodičů, už není o čem se bavit. Dítě třeba ani nemusí vědět, že mu rodiče něco spořili.
Problém může nastat, pokud rodiče spoří na smlouvu a ta je ukončena až je dítěti více než 18 let. Tam už může dítě smlouvu nárokovat. Do 18 let za něj stejně v právních otázkách vystupují rodiče. A taky si myslím, že občan, kterému ještě nebylo 18 snad sám (aniž byo tom věděli rodiče) nemůže ani podávat žalobu na soudu. Nebo může?
Obávám se, že Váš náhled na věc je, řekněme, poněkud neprávní.
Předně, je zásadní omyl, že pouhým fyzickým přesunem peněz z jednoho účtu na druhý získá rodič majetek, který předtím neměl. Maximálně se bezdůvodně obohatí a bezdůvodné obohacení je třeba, jak známo, vydat tomu na jehož úkor bylo získáno. K tomu abyste se stal vlastníkem čehokoli přetřebuje vždy právní důvod (titul) - nestanete se tedy nikdy vlastníkem majetku, pokud si ho fakticky uzurpujete.
Pravdu máte v tom, že kde není žalobce, není soudce, tj. ano, pokud se ani nedovíte, že Vás někdo natáhnul, má dotyčný reálnou šanci vyváznout bez následků.
Nárokovat si může kdokoli cokoli zcela bez ohledu na věk. Problém je pouze v tom, že ne v každém věku může před soudem vystupovat osobně, ale potřebuje k tomu nekolidující zastoupení.
Já nevidím důvod, proč by mělo být stavební spoření ukončeno, prostě tam peníze leží nebo se spoří dál (dnes bývá i ošetřeno automatické zvyšování cílové částky) a dnes ta 2% zas úplně špatná nejsou. A převést peníze z účtu někoho, na účet někoho jiného, snad nepotřebuje komentář. A že není dospořeno v době 18. narozenin? Přece peníze jsou dítěte od založení spoření a od 18. let si je už spravuje samo. A nikde není zakázáno spořit (dávat dárky) z důchodu třeba 50 letému“dítěti“.
Stavební spoření lze ukončit po 6 letech. Pokud rodiče chtějí ukončit tohle spoření a jejich dítě nemá ještě 18 let, vezmou smlouvu, jdou do stavební spořitelny a uvedou na jaké číslo účtu chtějí peníze poslat. Dítě mladší 18 let nemá podpisové právo - nebo jak to nazvat - pro tento úkon. Resp. za takové dítě jednají a podepisují se jeho rodiče. Dítě (do 18 let) ani nemusí vědět, že rodiče na jeho jméno založili a vypověděli smlouvu.
Prostě když je někdo rodič a má si vybrat zda spořit třeba do podílových fondů a nemít jisté nic nebo zda spořit na stavební spoření dítěte a peníze si pak vybrat a mít jakous takous jistotu, že neprodělá, tak často zvolí to druhé. Na tom není nic divného. Kdyby ty peníze měly dle soudu připadnout automaticky dítěti bez jakékoli možnosti ovlivnění ze strany rodičů na co budou použity, tak takový rodič by si stavební spoření třeba ani nikdy nezaložil a zvolil by raději jinou formu spoření na své jméno.
Nic. Kazdy rozumny rodic si napriste rozmysli zda bude neco takoveho delat, i kdyby sporeni na jmeno ditete melo prinest vetsi vynos nez na jmeno rodice. Bude sporit na sebe a diteti pak penize daruje ci nedaruje dle vlastniho uvazeni. A vsichni budou spokojeni. Co je na tom stale tak nepochopitelneho?
Lubiku nevím jaké máš zkušenosti s realným životem.
Od 1999 - 2006 jsem externě pracoval pro st.spořitelny a na vlastni kůži jsem zažil velmi nepřijemné situace při ukončovani 18 letych .Když pominu rodiny kde se prachy obrazně přehazovaly vidlemi tak byli rodiny bohužel většinou samotné matky které se snažili něco potomkovi našetřit měli dva zaměstnání snažili se mu věnovat jenomže pak příjdou blbé roky a z mladým se neda vlézt do dveří.Když už pominu že některé ty penize potřebovaly k zaplaceni zplatek - ale zase za např.dom.spotřebiče které využiva i mladej ,podle tebe to je krádež.
Byli situace zoufalstvi matka chtěla peníze nechat na učtu nikde je nepřevadět až mlady dostane rozum aby to měl třeba na dokončeni školy .a nešlo to za stolem sedí sokol huba same železo na hlavě hřeben a na stole občanka že už mu je 18 a nic nenadělate.
Asi mám štěsti že se měto netyka aspon z 50 % Starší dcerka ma 19 bude maturovat že ma stavebko ani neví .Pokud pujde na výšku dostane to na školné a když skonči nedej bože na pracaku mám povinnost ji do 25 živit takže bude mět na živobití. na socialce vám take nedaji prachy když mate majetek.
U dalši dcerky to budu řešit za 6 let
paboz, „Pokud pujde na výšku dostane to na školné.. „, Jak se má rozumět tomu DOSTANE? Ona ty peníze dávno má, jsou její od začátku spoření a jestli je dá na školné nebo na parádu, je její problém. A připadá vám správné tajit před někým jeho majetek? Jinak vyživovací povinnost rodičů k dětem není věkově omezená.
Ještě větší neštěstí je, když dítě nemá rozum, není mu 18, ale žije u matky-samoživitelky a druhý rodič se domákne, že dítko má stavební spoření a chce na ty peníze šáhnout sám. To je teprve tóčo!
Jinak se problém obecně ani netýká jen stavebního spoření, ale i kapitálového pojištění a dalších produktů.
Mám k věci ale další přípodotek: pokud by se mělo rozhodovat o užití peněz nezletilce, měl by rozhodovat soud, přičemž nezletilec bude před souden zastoupen nekolidujícím zákonným zástupcem. Tím nemusí být rodič, ale obvykle to bývá pracovník sociálního odboru péče o mládež. Za toto zastoupení má nárok na přiměřenou odměnu. O její výši rozhoduje soud. Takže se klidně může stát, že stát ruku v ruce se soudem dítko "odrbe". Při stavu práva v Čechách by to nemuselo být nic neobvyklého.
Ale vy tu stále dokola omílate něco, co se tohoto případu ale přece vůbec netýká - nejde o klasický dar (na základě darovací smlouvy) ani o dědictví či nedejbože peníze, které si "synek" vydělal vlastní pílí..... O tom by tu nikdo z vašich oponentů vůbec nediskutoval - předpokládám....
V prvních cyklech staveb.spoření naprosto normální věc - v té době totiž téměř nikdo netušil, že ukončením cyklu smlouva sama o sobě nekonční - naopak lidé byli ještě staveb.spořitelnami před koncem vázací lhůty bombardováni s nabídkami nových smluv. Takže běžná verze byla - ukončení smlouvy, založení nové (provize pro spořitelnu) peníze se použily na vyzdění jádra, novou kuch.linku, auto nebo klidně i pěknou rodinnou dovolenou. Nikoho to nezajímalo a agenti pojišťoven své klienty v tom ještě podporovali. Teprve později se začalo řešit úvěrování dětských smluv přes opatrovnický soud.
Jsem 100% přesvědčená, že kdyby se v kterékoliv právní úpravě zmínily vklady na dětských kontech jako darovací smlova, velice záhy by se to dostalo do obecného povědomí a žádný rozumně smýšlející rodič by tuto variantu spoření nezvolil. Jenomže to v době boomu stav.spoření nikdo neřešil - kdyby ano, to by měli spořitelny okamžitě po ......
Že na to pan Kalousek nepřišel dřív.....
Já jsem měl svou 1. vkladní knížku v 6 letech v roce 1959 (založili mně ji ve škole) a od začátku jsem ji považoval za svou a učitel i rodiče mně v tom podporovali, i když peníze na ní pocházeli od rodičů nebo babičky. Kromě toho jsem si drobné spořil do pokladničky. Rodiče byli naopak nabádáni, aby jejich děti měly vlastní peníze (úměrně k věku), aby se naučily hospodařit. K právnímu výkladu, který byl značně medializován pak, došlo okolo r. 1970 s rozšiřujícím se Prémiovým spořením mladých (kdy většinou spořili rodiče dětem) - každá úložka na účet dítěte je dar. Osobně nevím, co jiného by to mělo být. Jaký je rozdíl, když dám dítěti k narozeninám, svátku, vánocům peníze v obálce nebo mu je převedu na účet?
Nějak nechápu proč jde matka do předem prohraného sporu a peníze synovi prostě nedá?
Nakonec 250 000 do začátku života to je hotová almužna a dítě pak čeká život velmi tvrdý. Že mu zajišťovala bydlení, stravu a další záležitosti v době jeho nezletilosti není omluva pro tunelování stavebního spoření, protože tyto záležitosti má povinost ze zákona zajišťovat a nejedná se o žádný nadstandard.
A že byla nezaměstnaná? NO A CO??!! Tak s tím měla něco dělat! Nejlepší je, když dostanu výpověď, tak nedělat nic, čumět na telenovely, stěžovat si jak je život zlej a když je potřeba něco hradit, tak každému hlásit "Jsem nezaměstnaný!" s hrdostí jako kdybych mu říkal "Právě jsem získal Nobelovu cenu!" - takhle to dělá většina lidí.
Já jsem svému dítěti dal ještě před jeho 18tým rokem nájemní dům, který mu zajistí dobrý život i jeho rodině až do smrti. Samozřejmě jsem ho i učil a stále učím jak nejlépe spravovat svůj majetek... Ale nikdy bych se u soudu nedomáhal, abych ho mohl vyhodit bez ničeho na ulici!
A postoj té paní k penězům je úžasný jako že ona za nic nemůže :-) Ona si snad myslí, že u jiných je to jinak? Člověk se musí snažit aby něco měl! Podnikám a vydělával jsem peníze z různých koutů světa, ale ještě nikdy mi nikdo neřekl "Jéé, dobrý den, už na Vás čekáme, samozřejmě tři pytle prachů jsou pro Vás nachystané, tak je tady máte a naschle!"
Za to, že člověk nemá žádný příjem a své dítě chce hodit do života nezaopatřené by se měl člověk STYDĚT!!! Nechápu proč je většina lidí na to ještě doslova hrdá :-)
Proč jde matka do předem prohraného sporu? Asi si neuvědomila, stejně jako spousta zde diskutujících, že na peníze které nejsou moje, se nešahá. U úplně cizího to většina lidí chápe, ale u svého dítěte se tak nějak domnívají, že majetek dětí je tak nějak i jejich. Ovšem divím se advokátovi (pokud nějakého měla).
Tedy ovšem.... vy jste taky dílko !!! Vy máte taky život najalnovaný na černo- bílo, že?? Ani se nedivím, že ani Vám t tomto smutném příběhu nijak nechybí druhý rodič ... matka je krkavčí, zato otec asi neznámý vojín(co na tom, že první smlouvu "spotřebovali" společně za dobu trvání manželství), který po rozvodu manželství neplnil dlouhodobě své vyživovací povinnosti ,nejspíš z důvodu sublimace do atmosféry... Vy máte ve všem jasno....
A k ostatním Vašim názorům.... No comment :-)))
Tak ať se Vám nadále daří !!!
Takže nejlepší varianta je nikomu nic nedat.
Ideálně bych měl synovi nechávat během jeho života podepisovat směnky - chceš mobil? - dej úpis, ...chceš na chleba i šunku? - dej úpis, ...jo fotbal? - podepiš dlužnou částku ....
No a pak mu to v 18ti hezky vyúčtovat, ne?
Jen pro úplnost, nemám problém svému synovi jeho peníze dát, ostatně proto mu je spořím. Jen mi nějak nesedí morálně to, že všechno co bylo pro dítě z mé strany uděláno je "hozeno do kanálu" a v 18ti by mi ještě nakonec předložil vyúčtování.
Když pojedu s dítětem na dovolenou, tak je to ode mě také "dar" nebo bych se měl jistit do budoucnat (až bude hůř), že si to pak od něj možná vyberu?
Nebo zmíněné vzdělání - na jeho peníze šáhnout nemůžu - tj. pokud bude chtít chodit třeba na jazykovku (nebo nějaký kurz) tak to musím platit ze svého .... takto poskytnuté peníze lze tedy brát jako jeho dluh vůči mě a pak mu ho mám při dosažení zletilosti vyúčtovat?
Dobrý den,
ptám se na jinou věc. Mohu synovi během jeho "nedospělého" života dávat k podpisu "dluhy" ? Nebo se prostě samo sebou vše považuje za automatické a dar?
Bavím se nyní o o případné platbě školy, jazykových kurzů, sportovních kroužků (s tím spojené vybavení atp.)
Na nic z toho ze zákona nárok nemá a budu se chtít v budoucnosti vyhnout výše zmíněným problémům, mám s ním tedy podepisovat nějaké smlouvy o dluhu? (který si pak dle toho jak se bude po dosažení zletilosti vyberu anebo ne)
Hm?
Krooghu je jich tady samozřejmě vic ,ale ty jsi v zavěru tematu jeden z mála ktery chápe po lidské strance o čem je tady řeč.
Nail ten se ctěl předvest jaky je uspěšny podnikatel ,z 90% jeho syn patři k tem co penize pro něho nic neznači tatik to všechno zaplati a naco si ukaže tak to má.Masli si že všichni mužou byt podnikatele kdo potom na Vás pane pracoval?
A Lubík to je dalši z prominutím kapitola.
A p.Jarmilo vámi popsane věci jsem také řešil (už nevím přesně jak to bylo u pojistek) u stavebek to nekteré stav.spoř.měli pojištěné - ale to už je jiná kapitola.
Zaplat panbuh že eru stavebek máme za sebou a když již leta investuji dětem do prav.nakupu pod.fondu - ty jsou na mé jméno a jenom ja a má žena (matka)ví ty a ty konkretni investice maji jakoby v záhlavi napsano tužkou jména mych dcer.
A ještě takova retro vzpominka - je mi 45 už to tady někdo vzpominal za našeho dětství bylo premiove spoření mladych (mám sestru o 7 let mladší)
Rodiče mi tehdy řekli (už samozřejme si nepamatuji detaily)neco v tom směru ,kdyby se jim něco stalo a už nestačili naspořit sestře tak abych se rozdělil - BYLO TO PRO MĚ ABSOLUTNĚ POCHOPITELNÉ.
AAA Já jsem asi opravdu hloupý. Moje úvaha: chci dát dítěti peníze a chci mu zaplatit jazykový kurz. Mohu-li si dovolit obojí, tak to udělám. Nemohu-li a chci ten jazykový kurz, tak mu peníze nedávám a jazykový kurz mu zaplatím. Ale dát mu peníze, potom mu je vzít a zaplatit mu kurz se mi zdá poněkud nešťastné.
Ne. Téma jeho peněz jsem opustil.
Ptám se jestli je možnost v průběhu života dítěte mu veškerý "nadstandart" (tedy mobil, dovolená, zájmové kroužky, škola, jazyk. kurzy) pořídit takovým způsobem, aby bylo ZREJME, že toto není ode mě dar, ale pouze půjčka ....kterou budu chtít k datu jeho zletilosti chtít vrátit - proplatit zpět.
Zda pak tento dluh vůči němu uplatním, případně z čeho ho zaplatí (jestli si na to pak použije to stavební spoření) už je jiná věc.
Chápeme se nyní?
Myslím, že se dostáváme do oblasti prachsprostého kupčení a jde nám nějak stranou lidštější pohled na věc. Třeba to, že já se snažím dítě vychovat tak, aby se ve společnosti uplatnilo co nejlépe, přičemž bych měla zohlednit jeho zájmy a vrozené schopnosti. Dítě by mi za péči mělo být vděčné. A ne že já si budu psát, kdy a kolikrát jsem dítěti jako kojenci přebalila posraný zadek, většímu pořídila koloběžku a ještě většímu mobil, a dovršením 18. roku věku dítěte mu to slavnostně předhodila se slovy: "tady to jsem pro tebe udělala a teď mi to vrať". Nějak nám z toho kupčení vypadlo něco jako láska, úcta, vděčnost, starost, a místo toho tu máme jen prachy, prachy, prachy.
Dobrý den,
neříkám, že to co uvádím je správné a ideální. Pouze rozvíjím teorii kde si takzvaně dle zásad a zákona jsem na jedné straně rovni (jeho peníze jsou jeho peníze) a na druhé straně nejsme (vše co pro díte udělám je samozřejmost a dar).
Přičemž v závěru se nehledí na rozumnost daného počínání, kdy je v pořádku dítěti platit školy atp., ale už NE z jeho peněz (ty jsme mu přecé dali, takže nešahat, jsou jeho).
Kdy výsledkem je, že ratolest své rodiče obžaluje, že mu něco uzmuli, bez sebemenšího přiznání nároku, že do něj možná také něco investovali. (bohužel vše v rovině dotažené ad absurdum)
Proto rozvíjím teorii, zda by tedy to dítě nemělo vlastně žít "na dluh", který si pak od něj budeme moci nechat splatit. (když to bude "hajzl")
Protože zatím mi ze všeho výše napsaného vyplývá (byt je to defacto a zákoně správně), že dítě zde může razit pojem: "co je Tvoje, to je moje a co je moje, do toho Ti nic není"
A to mi přijde špatné a amorální. Ne to, že dítěti platím penzijko a že ty peníze budou jeho. :-)
Já už jsem včera psal, že v článku uvedený případ můžeme posuzovat z roviny ekonomicko-právní nebo morálně-citové, nelze to však dělat současně a míchat to do hromady. Soudy rozhodly podle zákonu a já uvedený výklad znám již z roku 1970 u Prémiového spoření mladých, že spoření rodičů dětem je dar. Já osobně si nedokáži představit jinou zákonnou úpravu. Obecně, když někomu něco dám, tak je jeho a zákon i řeší vrácení daru. A i dětem lze půjčovat.
Děkuji, to jsem chtěl slyšet.
Takže ona matka, aby postupovala zákonně správně, tak měla dát synovi podepsat dlužní upisy
- první na důstojné bydlení (na to použila jedno stavebko) tedy pokud ho použila na nájem atp a pouze adekvátní část, pokud to bylo na investici do nemovistosti, tak by synovi investicí vznikl i nárok na přiměřený díl dané nemovitosti
- druhý mu dávat postupně upisovat dluhy za jeho výživu (byt ze zákona jsme povini dítě živit - ale zákon už neříká, jestli má dítě nárok na suchý chleba anebo na něj dostane i šunku)
- třetí .......už nevím na co peníze použila a jak se vztahovali k dítěti
A tyto dlužní úpisy po něm poté (ihned) žádat k proplacení - přičemž dítě nevlastnící jiný majetek než ony stavební spoření by to muselo zaplatit z nich - respektive mu potom versus vystavěné dlužní úpisy udělat zápočet a přiměřenou část si rovnou strhnout z jeho stavebního spoření.
Doufám, že jsem to vystihl správně - jak se měla matka zachovat, aby zůstalo vše zákonně čisté za předpokladu, že chtěla synovi zajistit dostatečný životní standard na který bohužel sama neměla dostatečné peníze. (tak mu ho prostě pořidit za jeho peníze)
SHRNUTO, jelikož lidé (a občas i Vaše děti) mohou být hazjlové a navíc hájení zákonem, je nezbytně nutné, aby jste se jako hajzlové chovali i Vy a to projistotu preventivně již od jejich dětství.
V opačném případě si koledujeme o potenciální průšvih a v některých případech (viz. článek) i o pár let "basy".
Mně rodiče dávali peníze na knížku a na útratu (tedy kapesné), ale jen tolik kolik mohli. Takže když opravovali domek, tedy i bydlení pro mě (který jsme po jejich smrti s bratrem zdědili), tak je ani nenapadlo říci si o mé (ano byly to mé) peníze, a už vůbec je použít bez mého vědomí, ačkoli tu knížku měli u sebe. Ta matka asi přecenila své síly, když se rozhodla synovi spořit, to se samozřejmě může stát, ale nelze to řešit tak, že si ty (už) jeho peníze prostě vzala. Pokud byl syn nezletilý, měla požádat opatrovnický soud. A můj osobní názor, že si mohla půjčit i jinde. Já jsem to, kdysi tak udělal i když jsem věděl, že syn peníze má a že by mně je půjčil. Když jsem u těch osobních názorů, tak rodiče za to co dětem dávají, by neměli nic očekávat (obecně dar je dar), přičemž nejhorší je ten nedefinovaný vděk nebo se až pro ně obětovat. Já jsem přesvědčen, že syn by mi ve stáří pomohl, ale raději s tím nepočítám.
Nepochopil jsi úvahu ani důvod proč se ubírá takovým směrem ....
Ale nějak by mi trošku vnitřně vadilo, že pro něj dělám celý život první poslední a ono by mě v 18ti poslalo před soud, že mu něco dlužím :-)
Proto se zabývám "úvahou" jak tomu předejít a být v souladu se zákonem.
Memu 6letemu bude koncit stavebni sporeni a my penize z nej hodlame pouzit na castecne splaceni hypoteky (stejne jako na ho pouzijeme i nase stavebni sporeni). Jedname neopravnene? Ve stavebni sporitelne pred temi lety rikali, ze at zalozime stavebko na kazdeho a az budeme chtit vlastni bydleni, muzeme na nej pouzit vsechny stavebka.
Takže závěr ze zdejší diskuse pro mnoho lidí může být: lepší je asi žádnou rodinu nemít. Neženit se, nevdávat se.Pokud už rodinu Pánbůh člověku nadělí, tak žádné stavební spoření ani darování majetku dětem, ať si počkají až to po rodičích jednou dostanou ze závěti. Rodiče nikdy, jako každý v životě, nevědí, jaké neštěstí nebo nemoc nebo další problém může přijít a je pro ně tedy naprosto neprospěšné přispívat - a tedy darovat - prostředky někomu, kdo potom jim není ochoten třeba recipročně pomoci. Je to celé dost nemravné, ale co je tady mravné?
Jano, s tvými názory bych vcelku souhlasil, ovšem nemyslím, že je to závěr ze zdejší diskuse, to je přece dávno stará pravda (řekl bych již staří Řekové), že od dětí se nám nevrátí ,co jsme do nich dali, můžeme jen doufat, že se ony tak zachovají ke svým dětem. Já jsem synovi naspořil 1,5 stavebka (na tu druhou smlouvu už si spoří sám, protože vydělává) a nikdy by mně ani nenapadlo, to chtít to něm zpátky (nebo chtít něco jiného, hlavně VDĚK). Jako děti jsme říkali:“co se dá, to se nevydá“. Soudy podle mne rozhodly správně, stavebko bylo majetkem syna a hotovo.
V tom máte pravdu. Ono si stačí celý ten případ překlopit do situace, kdy dítěti spoří třeba děda s babičkou nebo jiný příbuzný. To by asi většinu rodičů nenapadlo s tím účtem manipulovat ve svůj prospěch. Chápali by, že to nejsou jejich peníze, že to jde celé mimo ně a že je to dar pro jejich dítě.
Souhlasím s Vámi, že asi ne, ale zase si myslím, že pokud by se vnouče chovalo obdobně ke svým prarodičům, kteří mu místo toho aby si užívali svého zaslouženého důchodu šetřili do začátku, asi by se jim to také moc nelíbilo a určitě by tu situaci prožívali také emotivně. A možná i v situaci, když by viděli, že se vnouče nechová vhodně "jen" ke svým rodičům...
Jsem asi stará škola (a to mi není ještě ani 40) a opravdu si myslím, že není nic špatného na tom, když jsou děti vychovávány ke vděku za to, co od svých rodičů či jiných dostanou - a ne že to budou brát jako samozřejmost, své výsostné právo a ostatních povinnost....
Pár otázek:
- Jak by mělo nezletilé "dítě" v ČR postupovat, když by chtělo aby jeho majetek spravoval někdo jiný?
- Což když nezletilé "dítě" chce aby jednotlivé části jeho majetku spravovali různí lidé?
- Lze dar nezletilému dítěti podmínit tím, že bude správcem darovaného a následně zůročeného majetku?
- Jak se mohou rodiče bránit aby jejich dítě nějaký darebák nepřesvědčil nebo nedonutil aby ho stanovil správcem svého majetku, je-li to možné?
smaozřejmě!!!!!!!Ukradnou je ti nahoře!!Žádná novina ale běžná praxe.Radši to budu dávat do šuplíku nebo do madrace ,a když náhodou vyhořím tak aspoň vím že peníze promé děti neukradne vládnoucí garnitura.Dnes se vůbec spořit nevyplatí.Nic není jisté,vše je samý tnel a podvod,všichni lžou a vše dělají hlavně kvůli svému prospěchu!!!Snad už to lidi prokoukli a vědí,že to co je doma se počítá.To jim nikdo neukradne.
Zase jenom stát ,který udělá měnu jako v padesátých letech.
Obávám se, že takovýto judikát může spustit lavinu. Pokud to dobře chápu, tak každé dítě, jehož jméno rodiče použili ke zhodnocování úspor tím, že na jeho jméno založili stavební spoření (ale nejen to, v podstatě jakýkoliv účet) může zpětně požadovat vyplacení vložených částek. Jak tady již zaznělo, k takovému využívání stavebních spoření, zakládaných houfně i na děti, vyzývali i samotní pracovníci stavebních spořitelen.
Obávám se, že rodin, kde se potomci příliš nevyvedli a budou nyní této možnosti využít, bude hodně. Navíc si nikdo, kdo takto v minulosti použil stavební spoření na své dítě, nemůže být jistý, zda v budoucnu nebude svým potomkem zažalován. Když ponechám bokem morální stránku, tak mne zajímá, zda se tomuto lze právně vyhnout alespoň tak, že si od dítěte nechám po dosažení jeho zletilosti podepsat, že mi částku ze stavebního spoření daroval zpět. Je to hrozné takto uvažovat, ale tento judikát nás k tomu nutí. Nikdy nevíte, co se může stát, kým bude váš potomek ovlivněn. A nemusí to vždy být pouze druhý rodič, jak je naznačováno v příspěvku o kus výše. Napadá mne např. varianta manžela mého potomka a pod. Jak by to bylo v případě, že by můj potomek zemřel? Může být vyplacení stavebního spoření požadováno v rámci dědického řízení zákonnými dědici (tzn. manželem zemřelého potomka, případně jeho dětmi)? Domnívám se, že bohužel ano. Jaká je zde promlčecí lhůta? Budu ráda, když se k tomu vyjádří někteří z diskutujících, kteří se více orientují v právu.
Takže ikdyž máte v rodině sebelepší vztahy a vzájemně si důvěřujete a dohodnete se, že peníze byly na stavební spoření dítěte ukládány v zájmu celé rodiny (neboť došlo k jejich lepšímu zhodnocení) a peníze byly použity ve prospěch celé rodiny, tedy i dítěte, na které bylo spoření vedeno, může se stát, že dítě zemře a jeho dědici vás následně odřou do poslední koruny. Kam jsme to dospěli, že musíme uvažovat o tom, co si máme od vlastních dětí nechat podepsat?
Právně je judikát v pořádku, lidsky s ním nesouhlasím. Přikláním se tedy k názorům typu:
kroogh: "Ale nějak by mi trošku vnitřně vadilo, že pro něj dělám celý život první poslední a ono by mě v 18ti poslalo před soud, že mu něco dlužím :-)
Jarmila: "Nějak nám z toho kupčení vypadlo něco jako láska, úcta, vděčnost, starost, a místo toho tu máme jen prachy, prachy, prachy."
kroogh: "Jen mi nějak nesedí morálně to, že všechno co bylo pro dítě z mé strany uděláno je "hozeno do kanálu" a v 18ti by mi ještě nakonec předložil vyúčtování."
Buď jsou to peníze určené dítěti a pak mají zůstat dítěti.
Nebo jsou to peníze rodiny a pak mají být na produktu, který je na jméno manželky nebo manžela.
Pokud se "podvodem" snažili získat nějakou výhodu (např. vyšší úročení), tak prostě musí počítat s tím, že se jim to může někde vrátit.
Podle mého názoru je tento postup správný, protože riziko, že rodiče "vytunelují" peníze dítěte (ať při rozvodu, kdy jeden z rodičů se bude snažit získat finance, které mu spořil ten druhý nebo oba) je dle mého názoru vyšší, než že dítě bude chtít zpět nějaké peníze, které si rodiče spořili na jeho účet (čemuž mohli samozřejmě zabránit spořením na vlastní účet).
A proto se na doporučení agentů stav.spořitelen běžně zakládaly smlouvy na všechny členy rodiny (babiček a dědečků) nevyjímaje s tím, že fakticky spořili jen ti výdělečně činní, aby si mladí, kteří se 2 malými dětmi žijí v 3+1 pomohli ke svému bydlení.... z dnešního úhlu pohledu to byla zpronevěra a krádež jako hrom a " tuneloval" v rodině vlastně každý každého....
Kromě vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem, existuje také vyživovací povinnost dětí vůči rodičům - pokud jsou staří, nemocní atd, a nemohou se o sebe postarat. Proč se tato povinnost neuplatnila v daném případě? Proč nebyla použita jako argument, pokud byla matka nemocná, bez práce atd. a syn ji nepomohl?
A ještě mám dotaz, pokud není vyživovací povinnost rodičů omezena věkem dítěte, a řekněme, že je mi 35, vážně onemocním, můj invalidní důchod nestačí na zabezpečení základních potřeb, má můj otec, který je finančně dobře situován vůči mně vyživovací povinnost?
Možná se mýlím, ale napadlo mne, proč vlastně byly předmětem daru všechny tři smlouvy? Dle mého názoru když už to soud takto rozhodl, tak darem by měla být pouze první smlouva, případně nejvyšší smlouva. U ostatních bych se být tou matkou bránil tím, že jsem opakovaně vkládala stejné prostředky. Prostě po ukončení první smlouvy jsem peníze, které už byly mého dítěte, spravovala s péčí řádného hospodáře, tzn. opakovaně jsem mu je vkládala na druhou a posléze třetí smlouvu. Nechápu tedy, proč byly jako dar posouzeny všechny tři smlouvy. Možná to matku prostě jen nenapadlo takto argumentovat, což je rozhodně škoda. Snad to pomůže alespoň ostatním, kteří se dostanou do podobné nezáviděníhodné situace. Nebo si to vykládám špatně?
Blanka B. Tady už to není nic právního, ale věc zdravého rozumu. Prostě, každá úložka zvlášť třeba 1.000 Kč je dar a od té doby je majetkem dítěte a nikdo, kromě něj na něj nemá právo sahat. Jediné co může rodič (nebo třeba babička, teta) s účtem dělat, je na něj přidávat. A ten rozsudek není vůbec průlomový, tento výklad já znám od roku 1970 pro Prémiové spoření mladých, tehdy také rodiče kvůli prémii (kterou stát dával mladým do určitého věku), SI spořili „na účet dítěte“, a nepochopili, že spoří dítěti ne sobě. U účtu fyzických osob je majitel, ten kdo zapsán jako majitel, co je prosím na tom tak nepochopitelného?
No... hezky se nám to tu zamotává .-). Na měsíční platbu dět.st.spoření budeme potřebovat souhlas manžela/ky, peníze ze zrušeného dět. účtu v době jeho nezletilosti nejsou de facto ničí (rodič s nimi nesmí disponovat a dítě pro nezpůsobilost k právním úkonům nemůže).... že bysme je dali státu - ne?? :-) Tam budou v nejlepších rukách a dítěti po dovršení 18 let napálí berňák daň ze zprávy jeho majetku :DDD
AAA. V článku je napsáno:“ Žalovaná namítala, že finanční prostředky z první smlouvy o stavebním spoření byly spotřebovány za doby trvání manželství rodičů… finanční obnos z druhé smlouvy použila žalovaná… a třetí smlouvu o stavebním spoření žalovaná založila ze svých výlučných prostředků a neměla zájem na tom, aby žalobce po dosažení zletilosti měl možnost s nimi nakládat“
Tak je mi z toho rozsudku tak nějak nevolno... na jeho základě mi vyvstává hned několik otázek...
1) Je opravdu možné, aby dospělý svéprávný člověk (rodič), který si peníze pro svou potřebu a potřebu své rodiny obstarává každodenní prací přestává být svéprávným ve chvíli kdy se rozhodne pro své děti udělat něco víc a myslí na jeho budoucnost??? Je tedy za své děti zopovědný RODIČ nebo není. Mám pocit že toto rozhodnutí soudu směřuje rodinu tam, kam by ji rád nasměřoval každý druhý puberťák - rodiče pro mne musí vše - já pro ně nemusím nic, stačí mít nataženou ruku, protože JÁ tady mám práva ... a rodič je vlastně ten nesvéprávný....
2) Nemůžu pochopit argumentaci - "děti mají svůj majetek" - JAKÝ SVŮJ MAJETEK?? Odkdy jsou peníze rodičů automatickým majetkem dětí?? Děti mají pouze právo na životní standard svých rodičů - ne na jejich vydělané peníze!!! A pokud rodič založí dětské konto či st.spoř. (třebas i proto aby na tom vydělal) tak je to zase jen pro to, aby rodina měla zajištěný nějaký standard a neplýtvala zbytečně penězi, když to není nezbytně nutné a existují na trhu produkty, které ušetřit rodině peníze umožňují...
3) Nejsem sice právník ani fin. poradce, ale pochybuji, že ani v zákoně o rodině, ani zákoně o stav. spoření, natož pak v obchodních podmínkách k dětským fin. produktům by kdekoliv byla zmínka, že zřízením a úložkami na tento produkt se finanční prostředky na něm stávají nedotknutelným majetkem nesvéprávného dítěte a jedná se o dar... ??? Nebo se snad mýlím?
4)Ačkoliv nejsem právník, vím, že ve všech právních normách je zahrnut institut "Dobrých mravů" a vše co je v rozporu s dobrými mravy je napadnutelné - tak proč ne i případ "nevděčného" fracka, který ačkoliv se matka samoživitelka v mezích svých možností snažila jak to šlo (bez fin.účasti otce-ten nám z toho nějak úplně vypadl-jako že by měl také nějaké povinnosti...), tak se jí nevyvedený synek, zřejmě pod vlivem ještě nevyvedenějšího tatíka snaží pomstít jak se dá....
5)Copak je možné žít život (a ten rodinný obzvlášť) neustále jen mezi paragrafy a právními kličkami?Kam to spějeme, když i rodinné vztahy obyčejných lidí budou muset být řešeny div že ne "obchodními smlouvami"?? Kam se poděla obyčejná lidská slušnost ?? Asi je něco je shnilého ve státě Dánském.... :-(
Jarko,
K 1) Každý člověk může svůj majetek nebo jeho část darovat jinému, tím přestane být majitelem a majitelem se stane obdarovaný, stejné je to u darů mezi dětmi a rodiči. Co je na tom nepochopitelného?
K 2) Ano, děti mají svůj majetek, to není argument, to je prostě fakt. Jinak každý je něčí dítě, takže co je na tom nepochopitelného?
K 3) V obchodních podmínkách to asi není, ale platí obecně, že majitelem účtu (tedy i prostředků na něm) je ten, kdo je uveden jako majitel, identifikován třeba jménem, příjmením, rodným číslem apod. U nemovitosti je majitel ten, kdo je na katastru zapsán jako majitel. Tedy majitel je ten, kdo je majitel. Co je na tom nepochopitelného?
K 4) Viz můj příspěvek 10. 2. 2011 7:41.
K 5) Že se děti a rodiče (ale třeba i sourozenci) spořili o majetek, to tu bylo od nepanšti. Co o tom bylo napsáno knih, natočeno filmů, např. Shakespearův Král Lear, tam otec nějak předal majetek dětem a pak se oběsil.
Tedy pane, Vy jste tak neuvěřitelný pragmatik, až z toho mrazí.... :-(
přesto se ještě pokusím o jakous-takous polemiku člověka "z lidu" ačkoliv nevěřím,že uspěji .... ale přece jen:
ad1) Princip daru ve své úvaze vůbec neřeším, to řešíte stále jen vy - já se zamýšlím o tom, kdo je v naší společnosti vlastně svéprávnější - zda rodič,který každodenně finančně (nejen) zabezpečuje své rodiče nebo jeho doposud právně nesvéprávný potomek. Pokud se týká těch darů - darovací smlouvy se též uzavírají mezi svéprávnými, plnoletými občany.... Ke všem právním úkonům je plnoletost a svéprávnost základní podmínkou....
ad2) O jakém majetku u dětí tu stále hovoříte?? Máte na mysli věci osobní potřeby?? Vše ostatní je majetkem jejich rodičů, děti mají ze zákona nárok pouze na životní standard svých rodičů ne na jejich majetek...
ad3) To jistě souhlasím, ale nezletilé dítě si asi účet samo na sebe nezřídí, obhospodařovat ho také nebude, veškeré právní úkony samo neprovede - je tu institut rodiče- zákonného zástupce, pokud není soudně tohoto zbaven. Tudíž nechápu tu logiku, kdy je zákonný zástupce v podstatě státem takto určený tím samým státem omezován ve svých rozhodnutí za své děti (státem mu takto s důvěrou svěřené)...
ad4)Takže v tom jsme snad za jedno, pak ale nechápu, že soudy toto nebraly absolutně v potaz a jako argument to nepřijali... ??
ad5) To jistě ano - ale příčí se mi myšlenka, že by se toto mělo stát novodobou normou v mezilidských vztazích....- rozhodnutí Nejvyššího soudnu k tomu směřuje :-(
No a vás snad něco nutí k tomu, abyste dělala dítěti účet na jméno? Myslím tedy něco morálního, ne "vyčůranost" typu, jak vyrazit nějakou bonifikaci...
Spořte si dle libosti na sebe, třeba na oddělený účet a po dohodě s manželem (SJM) mu to třeba ve věku 18ti let převeďte na jeho účet - vše jasné a žádného právníka určitě nepotřebujete.
A zcela obecně - pokud rodina normálně funguje, tak je riziko uplatnění těchto bodů mizivé. Tyhle právní úpravy řeší právě situace, kdy se něco sesype - kde třeba berete jistotu, že v debatovaném případě byla matka opravdu takový "nevinný chudáček"? Já tam třeba vidím hned několik bodů, kde bych měl o dotyčné jisté pochybnosti - zejména ta třetí smlouva je víc než podezřelá. Možná ji křivdím, možná ne - nevím, nechci soudit. Je ale asi evidentní, že tady právě nastala ta situace, kdy se vztahy rozsypaly, pak holt nastává čas pro právníky...
Já v tom nespatřuji nic nenemorálního-produkty jsou stát či fin. instituce je určitými úlevami či bonusy zvýhodňuje, zákon to umožňuje a ničním vysloveně nepodmiňuje, tak jaká vyčůranost?? Pouze se snažím dobře hospodařit s rodinnými financemi a využívám k tomu dostupných a zákonných prostředků - nic víc. A jestli je mezera v zákoně a není toto doslovně nijak právně ošetřeno tak (tzn.fin.hotovost na dětském kont=DAR dle § x zák. y)
Že bude rodina fungovat normálně vždy vám nikdo nezaručí a sesypat se to může kdykoliv, ale pak by tedy měla být jasná pravidla a ne aby na tom byli (jako ostatně vždy) biti jen ti, co to mysleli dobře a starali se aby i toho mála co mají k dispozici něco bylo...nejen pro sebe ale i pro dětičky z kterých se nakonec třeba vyklubou pěkní sobci :-(
I kdyby matka v tomto příběhu nebyla až takový "nevinný chudáček", tak i z vašeho příspěvku výše vyplívá, že synáček by se přinejmenším měl soudit s oběma rodiči - 1. smlouva byla "spotřebována" za trvání manželství - co tedy otec - ten "nespotřebovával"?? 2. Otec dlouhodobě neplatil výživné - což pro tento případ sice není směrodatné, ale cosi to o osobách a obsazení také vypovídá.... takže se ani moc nedivím, že ta paní se 3. smlouvou naložila tak jak naložila - TO VŠE Z ČISTĚ LIDSKÉHO HLEDISKA....
Pokud tu třetí smlouvu založila přímo s vědomím, že s tím syn nemá disponovat, tak to už opravdu hraničí s podvodem a zneužitím státní podpory... U té první a druhé smlouvy nechci soudit, tam neznám dost podkladů - mohlo to být všelijak.
K tomu, zda se měl soudit s oběma rodiči - opět, nejsou podklady, ale když se nad tím zamyslíte, tak vás snadno napadne dost variant, která chování vysvětlí. Zcela typický příklad - dítě vnímá jako viníka rozpadu rodiny matku, ale soud ho přes to prakticky automaticky přidělí právě ní. Dál snad ani nemusím pokračovat, že se podobné případy dějí je nesporné... Zdůrazňuji, je to jen modelový příklad a nemám tušení, zda v daném případě nastalo právě toto, jen chci ukázat, jak mohl tento případ vzniknout!
Jarko,
K 1) „Princip daru ve své úvaze vůbec neřeším, to řešíte stále jen vy“ ano, tak to je, protože to je podstatou věci. Dítě obdrželo nějaký dar a rodič mu ho vezme, což nesmí - dar nesmí vzít obdarovanému ani dárce, tak to prostě je. „Pokud se týká těch darů - darovací smlouvy se též uzavírají mezi svéprávnými, plnoletými občany“ – ne to není pravda, darovací smlouvy mohou uzavírat a běžně uzavírají i nezletilí a to jako dárci i jako obdarovaní..
K 2) „O jakém majetku u dětí tu stále hovoříte?? Máte na mysli věci osobní potřeby?? Vše ostatní je majetkem jejich rodičů…“ To fakt myslíte vážně? Vy neznáte dítě, které vlastní dům, pole, automobil, peníze?
K 3) Ano i zákonní zástupci - rodiče jsou omezeni v dispozici s majetkem svých dětí a platilo to už za Rakouska. Ukažte mi prosím zemi, kde to tak není?
K 4) Soudy posoudily, že porušovaní dobrých mravů nebylo, tak závažné, aby byly dány podmínky k vrácení daru. Navíc žalovaná ty peníze vzala a použila aniž by předtím dary zákonným způsobem vymáhala zpět, přičemž u třetího spoření již předem ani nepočítal, že s tím bude oprávněný vůbec disponovat.
K 5) To není nic novodobého, takový je život a myslím si, že my ani naše děti nejsme o nic horší než naši rodiče a prarodiče. Možná naopak, dříve byli staří rodiče daleko více závislí na dětech a ty jim péči ne vždy láskyplně vracely.
ad1) tak to děkuji za vyvrácení mé laické domněnky, já se domnívala, že toto už je věcí opatrovnického soudu?? Ale pokud je to opravdu tak - pak tedy nechápu statut dospělosti a svéprávnosti k právním úkonům... no nic, nechápu více věcí, které se dějí :-)
ad2)Já sice osobně neznám - asi pocházím ze zkromnějších poměrů, nicméně nezpochybńuji tuto možnost... ale pakliže se pohybujeme v rovině běžných rodin, které využívají spoření na dětských st.spořeních a účetech, pak vaše zobecňující tvrzení že "DĚTI PROSTĚ MAJÍ MAJETKY" je prostě úsměvné. Pochybuji,že netušíte, o čem tu mluvím.... rozhodně ne o milionářských dědicích polností, statků a továren - mluvíme tu o pár usmolených tisícovkách na stavebku .-)
ad3) - viz ad2)
ad 4) můžete nám dát návod jakým způsobem vymáhat zpět "dar" v podobě fin. hotovosti naspořené na stavebku na nezletilém (třeba 8 letém) dítěti ??
Možná že ho v této situaci dost zainteresovaných uvítá... :-)
ad5) No to se tedy máme na co těšit..... zpátky do středověku, morálka je přežitek!!!
Jarko,
K 1) vy jste se opravdu laicky domnívala, že nezletilý (tedy osoba mladší 18 let) nemůže být obdarována ani být dárcem? To muselo být u vás o vánocích pěkně smutno.
K 2) Já si fakt myslím, že konstatování "DĚTI PROSTĚ MAJÍ MAJETKY" je pravdivé. A navíc si myslím, že nějaký majetek má většina dětí. Podle vás šlo o pár usmolených tisícovek, ale co s tím? To se tím soudy tedy neměly zabývat? Nebo jak to souvisí s článkem?
K 4) Podat u soudu žalobu na vrácení daru dle § 630 Občanského zákoníku.
K 5) Matka „použila“ synovy peníze a on je po ní vymáhal, jaké mělo být novodobé řešení?
Tak nic :-( - Vy jste milý zlatý Lubíku nejenže kovaný pragmatik ale zřejmě i tak trochu demagog - rozebíráte tu nesmyly a na co byste věcně argumentovat měl se obloukem vyhnete.... viz Vaše odpověď 4) + 5 ) . Navíc asi moc nerozumíte psanému slovu - protože můj dotaz č. 4) zněl Jakým způsobem se domáhat vrácení daru např. po 8 letém dítěti... Vy nám tu opravdu doporučujete žalobu na vrácení daru dle obč. zákoníku???
No jak říkám - tak nic - toto už je očividně ztráta času....
Mějte se pěkně, v tom svém teráriu bez emocí, empatie s kalkulačkou a sbírkou zákonů v ruce .-)
Co si představujete pod slovy pragmatik a demagog?
Vy napíšete: děti nemají majetek, já napíšu: děti mají majetek.
Vy napíšete: děti nemohou uzavírat darovací smlouvu, já napíšu: děti mohou uzavírat darovací smlouvu.
Vy se zeptáte Jakým způsobem se domáhat vrácení daru např. po 8 letém dítěti? Já jsem odpověděl: podle zákona, jakou odpověď byste si představovala?
Jinak zde zazněly dva názory: krkavčí matka a nevděčný spratek, z hlediska emočního i emfatického jsou oba možné, podle mne je špatné je hájit nebo vyvracet nepravdivými argumenty.
Důsledek je jen jediný. Jak dojede stavební spoření, žádné další už dětem nezakládám. Ty trapné 2 tisíce ročně mně za ty případné tahanice fakt nestojí. Dětem samozřejmě dál spořím na jiných investičních produktech, někdy i riskantnějších, ale je to jen moje věc, protože tu základní jistinu pro ty peníze jsem vydělal jen já. Pokud se bude dařit, budou to mít moje děti v budoucnu snazší. Ale i když to samozřejmě je pro ně, nenechám si do těchto rozhodnutí kecat státem. To kolik dostanou dřív, nebo kolik později zdědí opravdu závisí až na vývoji v budoucnosti a na důsledcích pro celou rodinu.
Takže deklarované permanentní nezvratné darování přes stavební spoření a tedy ztrátu kontroly nad těmito penězmi za 2 tisícový bakšiš už opravdu ne.