Může si Rajfka (či jiné) dovolit uvádět ty 3%, když je defakto není možné nikdy získat, vzhledem k tomu, že je to jen na půl roku? Není to v tomto případě prakticky klamná informace? A za druhé, myslím, že by bylo správné doplnit info u eKonta XL Rajfky, že je podmínkou to jejich "aktivní využívání"...
Jeden z trestů za zodpovědnost a tvorbu úspor, je buď zdanění nebo prakticky žádný smysluplný úrok. Takže střadatelé si dnes mohou meziročně odečíst až 3% inflace ze svých úspor .Před tím ČNB několik roků devalvovala korunu a hlavu má z toho rada ČNB pořádně těžkou. Spekulanti na kapitálovém trhu nakoupili korunu v objemech stovek miliard korun. Tím, že se snaží realizovat prodeje koruny, sráží, či drží kurz koruny stále dole. Situace může trvat roky a koruna nemá šanci i přes relativně dobrou ekonomickou kondici pro exportně zaměřené ekonomiky posilovat. Až se konečně objeví recese, koruna pojede ještě rychleji dolů. To si měli páni z ČNB rozmyslet. Devalvace pomohla jen menší části podnikatelů, kteří exportují do zahraničí. Ostatní lidi poškodila, znehodnocením úspor, nevýhodným kurzem koruny k euru/dolaru a dalším měnám. Vše se dělo za vlády kobliháře. Ať již na postu MF, či předsedy vlády. Ale dnes vám všem vzkazuje, že se máte skvěle! Novinka, bojácný ministr dopravy (který se bojí přijít do OVM) uvažuje o zpoplatnění silnic 1. třídy. To jste si zvolili, tak nefňukejte:-)
Asi máte ve většině pravdu ale nejsem si jist s tim kurzem koruny a "menšinou exportních podnikatelů". Jinde tu komentujete, že naše ekonomika stojí na exportech Škodovky a najednou je to jenom pár podnikatelů..... Né, že bych se zastával poškozování kurzu svojí měny, ČNB by měla nasadit cíl alespoń 10 Euro za 1 k č a k tomu naší měnu tlačit.
Nejsem sice obhájcem toho, jak ČNB provedla devalvaci (vlastní devalvace dejme tomu, ale časování a další věci problematické), nicméně zrovna z hlediska kurzu koruny se to přeceňuje.
Reálně se totiž vůbec nedá vyloučit, že by bez intervence ČNB byl dnes kurz koruny dokonce ještě slabší - růst kurzu v době před intervencí byl víc daný kombinací spekulací a tehdejší nejistoty kolem eura, ekonomický podklad to nemělo. Po relativní stabilizaci eurozóny tyto vlivy zmizely a kurz by celkem jistě klesal i kdyby ČNB nedělala nic, přičemž ale výsledky naší exportní ekonomiky by asi byly o poznání slabší.
Doporučuji se podívat pro přesnější přehled ke konkurenci. Tady zcela chybí třeba Richee (1,5 %), Wustenrot, pro vyšší vklady J&T... Ano, nejsou to úplně 100% spořicí účty, ale prakticky ano, jenom se jinak jmenují. Od odborného webu bych čekal, že napíše, jak je to doopravdy, ne že to opíše podle formálního pojmenování.
Autorka zřejmě neumí počítat, jinak by většina těchto účtů měla uvedenu jinou úrokovou sazbu (protože pásmové úročení).
Např. ekonto XL pro nové klienty a vkladem 500.000CZK má úrokovou sazbu minimálně 1.39% (při vkladu 500tis), protože prvních 150tis se úročí 3%, zbytek 0.7%.
Já jsem si přes https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ zřídil před pár měsíci stavební spoření a jsem s ním naprosto spokojen. Plní mi totiž ten hlavní účel a to je hlavně ochrana před tím, abych ty peníze utratil za nějakou zbytečnost. Takto je místo toho za pár let zhodnocené použiju například na svoje první bydlení.