Těch 0,02 % v KB za 30 000 001+ je fakt dobrý vtip. Diskontní sazba ČNB je 1,75 %, tak si přece může KB ty prachy uložit do ČNB (pokud má přebytek vkladů a neví, co s nimi) a získat 1,75 %. Takže i celkem neschopná banka by mohla nabízet klientovi cca 1,5% na spořícím účtu bez omezení výše vkladu. Nebo jsem tam něco nepochopil? Poučí mě někdo chytřejší?
Faktem je, že banky o takto obrovské vklady na viděnou moc nestojí, představuje to pro ně obrovské riziko (klient si ho může kdykoliv vyžádat zpět) a snižuje jim to kapitálovou přiměřenost a generuje náklady (příspěvek do evropského fondu stability, příspěvek do fondu pojištění vkladů). Dokonce si pamatuji doby, kdy za extrémně vysoké vklady banky účtovaly poplatek (záporný úrok).
Banky se snaží klienty s takto vysokými vklady přimět, aby je přesunuli do pro banku výhodnějších instrumentů, např. různých fondů, kde mají zajištěn jistý, relativně bezpracný a stálý zisk (z poplatků) a nenesou žádné riziko (odpovědnost za vrácení jistiny nebo výplatu smluveného zhodnocení)
Jestli se něco nezměnilo, tak záporný úrok je v některých zemích na EUR účtech. Ale třeba se to změní, jak roste inflace, tohle se zavedlo v době, kdy byla kolem 0.
Jinak i z toho fondu mohou lidi utéct. Část peněz mají v hotovosti, ale kdyby to vybrali všichni najednou, tak je to taky problém. Ani ne tak pro banku (její majetek to nakonec není), jako pro ty klienty - banka bude muset prodávat za potenciálně nevýhodnou cenu a klienti prodělat.