Malé upřesnění - nejenom rakouské, ale i německé banky mají vklady jištěny do 100% a navíc bez omezení výše. Nakoupil jsem fondy u Volksbank v německém městě Žitava (www.vr-bank-zittau.de) a jsem s nimi spokojen. A co mě překvapilo je tam čech, který se o mé investice stará.
V Žitavě /a ještě ve dvou blízkých příhraničních městech/ působí i další banka, teď u sebe nemám její leták, inzeruje i v regionálním tisku. Bankovní obsluha v češtině, www. stránky taky české. Když jsem se tenkrát koukal na poplatky, šílel jsem. I po přepočtu € x 30 /dnes je za míň/ vychází poplatky méně než u nás. připočteme-li jejich možná 4x vyšší kupní sílu, je to pro němce sociální služba. Myslím si, že celkově jsou německé banky na vyšší úrovni než u nás. Naše banky v držení zahraničních vlastníků si dovolí, co prý český klient "vydrží". Doma by si to rozhodně nedovolily.
mozna by neskodilo vzit si na pomoc kalkulacku :-)
Jejich pohnutá minulost stále odrazuje řadu střadatelů, byť se trh kampeliček po vstupu do Evropské unie poněkud pročistil - záložny musí mít vyšší minimální základní jmění (35 mil. Kč je sice poměrně nízké oproti 500 mil. Kč u banky, ale oproti dřívějšímu 0,5 mil. Kč se jedná o 7násobné zvýšení) a od letošního roku podléhají stejnému dozoru jako banky - dozoru ČNB.
mozna by stalo za to zminit, ze nektere DZ maji v dnesni dobe vyssi bilancni sumu, nez male banky v CR a nektere DZ navysili kapital i vyrazneji nad pozadovanych 35 mil. CZK. Pokud vim, zadna DZ ale zatim nema kapital na urovni 0,5 mld. CZK. Nicmene mi vlozeni penez do DZ do vyse 777.777,77 v DZ neprijde ani zdaleka tak rizikove, jako dat prachy do nepeneznich podilovych fondu (nemluve o likvidite penez)
V textu se doporučuje: "Máte-li dostatečně vysokou cílovou částku stavebního spoření a nepotřebujete-li hotovost, nevypovídejte starší smlouvy o stavebním spoření (se státní podporou až 4 500 Kč/rok) po ukončení 5leté vázací doby. Spořit můžete i nadále a peníze jsou vám k dispozici s tříměsíční výpovědní lhůtou. Navíc starší smlouvy bývají lépe úročeny než nové.".
To je sice pravda, ale jaká je u stavebního spoření při vyšších naspořených částkách výše "zisku" při úročení vkladů a státní podpory cca třemi % A NAVÍC při získání státní podpory v plné výši 4,500Kč? Není náhodou vhodnější stavební spoření vypovědět, vykašlat se na státní podporu a investovat tyto peníze do zajištěného fondu např. s garantovaným úrokem min 5%? Ano, je tam sice větší problém s likviditou (3 měs SS vs. 6 měsíců ZF, kvůli danění), ale v konečném důsledku získá investor více...
Pozor, u zajištěných fondů garantovaný výnos 5 % vám nikdo nedá, navíc jsou vypsány zpravidla na minimálně 3 roky až 6 let. A zkuste z něj odejít po 6 měsících - zřejmě se nestačíte divit. U starších smluv StS je navíc úrok až 4,5 % (vč. úrokového zvýhodnění). To vám nyní nikdo nedá. Jde samozřejmě investovat i akcií, ale to už chce na delší dobu.
Ano, máte pravdu - u ZF problém č.1 je likvidita a problém č.2 penalizace, resp. poplatky za "předčasný" odchod.
Pokud je úročení staré smlouvy na SS 4,5%, tak je pochopitelně lepší pokračovat ve spoření, ale už i na smlouvách na SS před novým zákonem, tj. "starých" byly úroky 2% a u těch právě platí, že pokud peníze nepotřebuju a chci spořit, nenechat se zlákat státní podporou u SS (byť vevýši 4500Kč ročně) a dát ty peníze do zajištěného fondu se zajištěným úrokem 5% a vydělat více než se státní podporou na SS.
Kdyby to bylo jedno procento, tak za 5 let by to (při ročním připisování úroků) bylo 5,101005 % (složené úročení je prevít :-) ), takže to není ani celé 1 % p. a.