Názory k článku Spoření bez limitů od VÚB: Daňové tipy, které vám ušetří peníze, a další (ne)výhody

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 12. 2022 13:07

    Jirka Kov.

    "Máte vysoké příjmy? Daň je 23 %."

    Až na to, že příjmy z úroků v zahraničí můžete vykázat jako samostatný základ daně - a pro ten vždycky platí jenom 15 %...

  • 6. 12. 2022 10:24

    Rowdy

    Proč by mělo být chybné žádat o potvrzení daňového domicilu za rok 2022, když tento rok právě probíhá a chci se vyhnout zdanění na Slovensku ještě i za prosinec 2022? Samozřejmě musím počítat s tím, že v lednu budu potřebovat vystavit nové potvrzení.
    Snad by bylo řešení požádat o potvrzení nikoliv za rok, ale k datu (datu založení účtu u VÚB) a pak si po 1. lednu 2023 ověřit, že to pro slovenský finančák bude stačit až do příštího prosince.

    6. 12. 2022, 10:25 editováno autorem komentáře

  • 6. 12. 2022 15:31

    Blanka_B

    Děkuji za dotaz, problém je v tom, že správce daně (tj. český finanční úřad) nemůže vystavit daňový domicil za zdaňovací období, které ještě není ukončené. Ale může tak udělat k určitému již proběhlému datu, např. k datu založení bankovního účtu. Dále si dovoluji doplnit nově získanou informaci, dle které VÚB tyto daňové domicily údajně nebude požadovat opakovaně a k nezdaňování připisovaných úroků jí bude i do budoucna postačovat pouze poprvé dodaný daňový domicil. Až vývoj ukáže, zda tomu tak skutečně bude.
    Po zaslání domicilu banka klientovi zašle e-mailu, ve kterém je doslova uvedeno:

    "Vážený kliente,
    přijali jsme od Vás dokument Potvrzení o zemi Vaší daňové rezidence - daňový domicil (dále jen "Potvrzení"). Předmětné Potvrzení jsme akceptovali a na základě tohoto Potvrzení budeme ode dne přijetí Potvrzení zdaňovat připsaný úrok z Vašeho vkladu zvýhodněnou sazbou srážkové daně v souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění mezi Slovenskou republikou a zemí vaší daňové rezidence na účtu Spoření bez limitů. Srážková daň z úroků, která byla z připsaného úroku do přijetí Potvrzení sražena, Vám bude vrácena na účet Spoření bez limitů do 60 dnů od zpracování."

    V potvrzení je sice uvedeno, že ode dne přijetí bude připsaný úrok zdaňován zvýhodněnou sazbou, ve skutečnosti to ale znamená, že zdaňován na Slovensku nebude. Informace o tom, že sražená daň bude vrácena na účet do 60 dnů od zpracování, je také pravdivá, v reálu tak došlo do 5 dnů po přijetí žádosti.

    6. 12. 2022, 15:32 editováno autorem komentáře

  • 7. 12. 2022 14:42

    DominikMisa

    Pekný deň, dovoľte, aby sme zareagovali za VÚB banku. Veľmi pekne ďakujeme za skutočne podrobnú analýzu a sondu do nášho produktu. Tie odložené dane a zvýšená bonita klienta sú naozaj tak.

    K jednotlivým odsekom:
    Příklad úspory slovenského řešení: rozdíl více jak 25 000 korun
    - Tento výpočet nie je správny, nakoľko u nás nejde o klasický 1 ročný vklad, ale o denný produkt úročený a pripisovaný výnos denne pri ročnej sadzbe 6,15% p.a.. To znamená že zhodnotenie sa pripisuje na konci dňa a každý ďalší deň je to ako nový vklad.
    Čiže ide o zložené úročenie. Pri 1 milióne to je 63 424,99 czk, z čoho bi bola 15% daň 9 513,75 czk, kalkulačka SBL https://www.vub.cz/sporeni-bez-limitu/

    - Rozdiel je v logike počítania úrokov. Zložené úročenie vs. jednoduché úročenie.
    Na ročnom TV s jednoduchým úročením je sadzba počas roka nemenná. Na dennom sporení sa môže v čase počas roka meniť smerom dole, alebo hore.

    - Vyššie sadzby znamenajú, že vaše úspory budú rásť rýchlejšie.
    Je bežnou praxou, že účty s jednoduchým úročením a účty so zloženým úročením si na trhu konkurujú. Zložené uročenie má väčšinou navrh.

    - Rozoznávame Jednoduché úročenie – klasický terminovaný vklad 1000000 * 0,0615 = 61 500 CZK
    Zložené úročenie – sporení bez limitu (na výpočet zloženého úročenia použime nasledujúci vzorec)

    A = P (1+[ r / n ]) ^ nt
    A = 1 000 000 * (1+(0,0615/365)) ^ (365*(365/365))

    A = výsledná suma
    P = počiatočný vklad (1 000 000 Kč)
    r = ročná úroková sadzba vo formáte desatinného čísla (6,15% = 0,0615)
    n = počet období pripočítavania úrokov za rok (ročne:1, mesačné: n=12, týždenné: n=52, denne 365)
    t = počet rokov počas, ktorých sa peniaze úročia (1 rok = 365/365)

    Príklad:
    Máte 100 000 Kć, 6,15% p.a. priemerná ročná úroková sadzba, úroky sa pripočítavajú denne. Koľko bude váš zostatok po 1 rok?
    A = 1 000 000 (1+[ 0,0615/365])^ (365*(365/365))
    A = 63 424,9873 CZK
    Po 1 roku bude mať klient približne 63 425 CZK.

    Linka s jestvujúcou kalkulačkou zlož. úročenia.
    https://www.finnet.sk/financne-kalkulacky/zlozene-urocenie/

    Bez domicilu to nepůjde
    - V prípade doloženia potvrdenia (vzor tlačiva nájdete na webe https://www.vub.cz/sporeni-bez-limitu/) banka prestane zdaňovať daný vklad 19% a daň stiahnutú za daný rok do predloženia potvrdenia klientom vrátime do 60 dní na účet SBL.

    - Klient nemusí podávať domicil každý rok, od predloženia domicilu SBL nezdaňujeme a klient si musí riešiť zdanenie výnosu v rámci ročného zúčtovania daní.

    - Banka žiada potvrdenie „k dátumu“ ak ho klient predloží za daný rok mu nezdaníme SBL a vrátime daň ako bolo popísané vyššie.
    Ak bude rok 2023 a klient bude chcieť vrátiť daň za rok 2022 buď musieť predložiť potvrdenie o daňovom domicile „za obdobie“ to znamená napríklad za obdobie od 1.12.2022 do 31.12.2022 s banka zabezpečí vrátenie dane za minulý rok.

    Můžu si na spořicím účtu nastavit trvalou platbu?
    - TP smerujúci na SBL je samozrejme možné nastaviť. To si nastavujete na svojom štandardnom bežnom účte smerom k SBL.

    - trvalý prevodný príkaz je v prospech evidenčného účtu a musí byť uvedený variabilný symbol (posledných 10 čísiel z klientskeho účtu)

    VIP úrok 6,35 % p.a.
    Banka komunikuje len jednu úrokovú sadzbu, a to 6,15% p.a. Banka na základe obchodného rozhodnutia môže v mimoriadnych prípadoch poskytnúť vybraným klientom individuálnu úrokovú sadzbu.

  • 9. 12. 2022 7:13

    Blanka_B

    Tento seznam jsem se zatím marně pokoušela získat, na české infolince k tomu nevědí vůbec nic, ale ochotně přepojili na slovenskou infolinku, kde podali informace, uvedené v článku s tím, že konkrétní zprostředkovatele neuvedou. To je celkem pochopitelné, protože asi není v zájmu banky, aby si klienti namísto toho, aby uzavřeli smlouvu přímo s bankou, hledali zprostředkovatele, díky kterých by jim banka dala vyšší úrok a to navíc za situace, kdy klient již jedná přímo s bankou.

    Jinak za dosavadní rychlost reakce jak české infolinky, tak slovenské infolinky i samotné banky na vznesené dotazy velký palec nahoru, protože reagují opravdu téměř obratem, na což u některých českých bank nejsem zvyklá. V poslední době např. UniCredit, kde na celou řadu našich připomínek nereagují vůbec nebo se značným zpožděním. Např. na vyřízení několika oprávněných reklamací jsme čeklali vždy zákonem daných 30 dnů).
    Asi jedinou reálnou možnost dosáhnout na individuální úrok 6,35% rozebírám ve své odpovědi diskutujícímu Jirka.2 :-)

    9. 12. 2022, 07:15 editováno autorem komentáře

  • 11. 12. 2022 14:01

    DominikMisa

    Veľmi pekne ďakujeme :) Vieme, že našou nevýhodou je, že sme slovenská banka, čo sa snažíme kompenzovať transparentnosťou a trpezlivým vysvetľovaním výhod nášho produktu. Čo sa týka sprostredkovateľov, snáď budeme mať čoskoro novšie informácie.

  • 9. 12. 2022 0:39

    Jirka.2

    Dobrý večer, a když bych chtěl na spořící účet převést vyšší částku, dejme tomu 2400000Kč tak mohu dostat úrok 6,35 % p.a. Nebo to není možné. Popřípadě jaké podmínky bych musel splnit. Děkuji za odpověd.

  • 9. 12. 2022 7:53

    Blanka_B

    Nejprve bych chtěla poděkovat za velmi podrobný a dlouhý diskusní příspěvek přímo od zástupce VUB DominikMisa, který potvrzuje můj názor o tom, že VÚB komunikuje se svými klienty nadstandardním způsobem. Jak již jsem psala, velmi mě těší např. rychlost této komunikace a to na všech úrovních, tj. jak na české infolince, tak na slovenské infolince (kam vás přepnou se složitějšími dotazy i při volání na českou linku, takže nemusíte volat mezinárodně :-). To, že se do diskuse pod články zapojuje přímo zástupce banky a snaží se vše velmi podrobně vysvětlit, je v českých podmínkách opravdu nevítané a za mne velký palec nahoru.
    Přesto si v některých detailech dovolím s Dominikem nesouhlasit.
    V článku jsme se úmyslně podrobně nezajímali přesným výpočtem výhodnosti tohoto spoření, ale uvedli jsme, že rozdíl je "více jak 25.000 korun, přestože o výhodnosti tzv. složeného úročení víme a v článku jsme také zmínili, cituji:
    "což s sebou může nést např. další výnos, pokud tyto finanční prostředky z denního úročení např. ponecháte u vkladu a budete je tak mít déle než rok navíc úročeny."

    Úmyslně jsme nezabíhali do podrobností výhod složeného úročení, protože to by byl článek o hodně delší a pro některé čtenáře nezáživný. Doplnění Dominika o přesném způsobu výpočtu však rozhodně vítáme, jen se ohrazujeme proti tomu, že by výpočet, uvedený v článku, byl nesprávný.
    Naopak ale uznávám, že v článku je chybně uvedena informace o nutnosti dodávat daňový domicil každý rok. Až po vydání článku jsme se dostali k informaci, že bance stačí dodání domicilu pouze jednou a toto jsem již dne 6.12.222 také doplnila v rámci diskuse, cituji:
    "Dále si dovoluji doplnit nově získanou informaci, dle které VÚB tyto daňové domicily údajně nebude požadovat opakovaně a k nezdaňování připisovaných úroků jí bude i do budoucna postačovat pouze poprvé dodaný daňový domicil."
    Na tom, že banka měla na svých stránkách uvedenou nesprávný vzor žádosti o daňový domicil, trvám, protože český finanční úřad opravdu nemůže až do konce roku 2022 vydat daňový domicil za rok 2022, ale pouze k určitému datu. Ale i tento nedostatek banka velmi rychle napravila a v současné době již je na odkazu https://www.vub.cz/files/podstranky/sporeni-bez-limitu/faq/zadost-vydani-potvrzeni-danovem-domicilu-pro-fyzicke-osoby-original.pdf správná žádost :-). K této žádosti si pouze dovolím doplnit, že v drtivé většině případů stačí vyplnění základních údajů a není nutné vyplňovat stálý byt v zahraničí, údaje o manželce nebo manželovi a dětech, údaje o dalších příjmech, existence bankovních účtů v ČR, vlastnictví nebo pronájem nemovitosti v ČR atd. Opravdu stačí vyplnit v žádosti základní údaje a žádost zaslat správci daně (lze i datovou schránkou). Samotný dańový domicil pak můžete obdržet ve dvou formách - buď elektronicky (do datové schránky) nebo v tištěné podobě, to však již budete muset navštívit finanční úřad (ale zase budete mít v ruce papír s kulatým razítkem :-). Zde bych přivítala upřesnění, zda VÚB uznává i zaslání pouhého skenu takovéhoto dokumenntu, poněvadž formálně vzato takovýto sken nemá právní platnost, takže za sebe raději doporučuji elektronickou formu v podobě PDF a správce daně vydá buď jedno, nebo druhé. Za sebe si myslím, že VÚB uzná i pouhý sken vytištěného potvrzení.
    Ještěže Měšec neomezuje délku dískusních prostředků, protože to by se nejen Dominik, ale ani já do této délky rozhodně nevešla :-)

  • 15. 12. 2022 10:56

    DominikMisa

    Pekný deň prajem :) k otázke ohľadom domicilu vieme potvrdiť, že klientom stačí poslať cez internet banking aj sken potvrdeného domicilu a skutočne stačí ho odovzdať banke len raz.
    Po ďalšie je potrebné si tieto daňové príjmy uviesť v daňovom priznaní, no ako bolo spomenuté v článku, v ČR existuje odložená daň.
    Poplatky za transakcie skutočne nie sú žiadne, lebo všetko prechádza cez český zberný účet a teda každá transakcia sa správa ako domáca.

    A ešte zaujímavá informácia o uzávierkach platieb za rok 2022:

    VKLAD:
    Vklady prostriedkov pre sporiaci účet, ktoré prídu na evidenčný účet do VÚB CZ do 30.12.2022 do 16.00 a budú mať všetky potrebné náležitosti, budú spracované na termínovaný vklad ešte 30.12.2022.

    Platiteľom odporúčame platbu iniciovať z CZ banky čo najskôr, ideálne do 29.12.2022 doobeda, pretože nepoznáme podmienky CZ bánk, akú valutu prideľujú k platbám. Niektoré CZ banky vedia poslať platbu ešte aj 30.12.2022 s aktuálnou valutou.
    Vklady prostriedkov, ktoré prídu do VÚB CZ 30.12.2022 po 16.00 budú spracované na termínované vklady 2.1.2023.

    VÝBER:
    Pre Výber prostriedkov zo sporiaceho účtu platí štandardný uzávierkový čas – 30.12.2022 do 13.00, s tým, že nebude platba pripísaná na účet príjemcu v CZ ešte v roku 2022. Ak chce mať klient prostriedky na účet ešte v roku 2022, najneskôr musí iniciovať Výber prostriedkov 29.12.2022 do 13.00.

  • 22. 12. 2022 20:06

    Jirka.2

    Ale ted je asi lepší počkat a peníze vložit až příští rok na začítku ledna a tím se vyhnout nutnosti podání danového přiznání kvůli 9 dním.

  • 9. 12. 2022 8:19

    Blanka_B

    Odpověď na Váš dotaz je částečně uvedena v reakci Dominika:
    "Banka komunikuje len jednu úrokovú sadzbu, a to 6,15% p.a. Banka na základe obchodného rozhodnutia môže v mimoriadnych prípadoch poskytnúť vybraným klientom individuálnu úrokovú sadzbu."
    U Vámi uváděné výše vkladu 2,4mil (což je maximální doporučený vklad z hlediska pojištění) Vám tedy doporučuji kontaktovat přímo banku (např. e-mailem), kde Vaši žádost posoudí retailové oddělení a dle informací, které mám k dispozici, Vám mohou, ale také nemusí vyjít vstříc :-). Budu ráda, když zde pak zveřejníte výsledek :-).

    Opět mi to ale nedá a i v této otázce chválím VÚB za její přístup k dané otázce, kdy otevřeně uvádějí, že standardní sazba je 6,15% a nesnaží se do přehledů a srovnání protlačit jinou individuální úrokovou sazbu.
    Např. Ober bank se nestydí uvádět v přehledech a srovnáních (např. zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-banky-se-pretahuji-o-klienty-zacaly-nabizet-dlouho-nevidane-uroky-220722 ) individuální úrokovou sazbu "až 6,5%", takže méně znalým čtenářům to může připadat jako podstatně výhodnější úrok, než např. úrok VÚB ve výši 6,15%. Když se však začnete zajímat o to, za jakých podmínek může klient na tuto úrokovou sazbu dosáhnout a to zejména s ohledem na to, že jde o sazbu, srovnávanou s běžnými sazbami jiných bank, je velkým problémem se k této informaci dostat. Až na opakované naléhání (nejprve pobočka, pak vedení banky a pak tisková mluvčí, která nám nejprve sdělila, že vlastně ani tiskovou mluvčí není) jsem obdržela toto sdělení:

    "Reagujeme na nabídky na trhu, prakticky to znamená, že aktuálně nabízíme úrok kolem 5 % p.a., u vkladů nad 5 mil. se posouváme k 5,5 % p.a. a na výrazně vysoké vklady v řádech desítek milionů je to třeba až 6,5 % p.a. "

    K mé výtce, že považuji za klamavou reklamu, když je takováto zcela hypotetická úroková sazba 6,5% uváděna ve srovnání s ostatními bankami, které uvádějí reálné úrokové sazby, které poskytují za standardních podmínek mi jak autorka článku, tak samotná Oberbank odpověděli, že o klamavou reklamu nejde :-(.

    Já na to mám jiný názor a co ostatní, zdá se vám v pořádku, když jsou v jedné tabulce srovnávána jablka s hruškami, tj. standardní úrokové sazby s individuálními úrokovými sazbami? Podle mne jsou tím čtenáři klamáni a ostatní banky (např. nejenVÚB, alei Maxbanka, Trinity, Creditas), poškozovány.

  • 11. 12. 2022 0:21

    scottv

    Dobrý den,
    bývá dobrým zvykem, možná i povinností, na stránkách bank uvádět ceníky. Na stránkách VUB jsem ceníky našel, ale ne k tomuto spořeni. Nebo hledám špatně?

  • 12. 12. 2022 19:03

    Blanka_B

    Ceník produktu "Spoření bez limitu" opravdu nikde není (ověřeno i na infolince) a to proto, že u tohoto produktu žádné poplatky nejsou :-).
    Sice se domnívám, že i produkty, které jsou bez poplatků, by v ceníku mohly být uvedeny, protože jinak klient nemá jistotu, zda náhodou někde něco nepřehlédl, ale i infolinka potvrdila, že takovýto ceník opravdu neexistuje, protože je vše bez poooplatků.

  • 13. 12. 2022 13:54

    Blanka_B

    Děkuji za zajímavý dotaz, ikdyž by měl být spíš směrován na infolinku banky. Nicméně pokusili jsme se tyto informace ověřit a současně jsme na banku zaslali dotaz, jak je to se zpoplatněním mezinárodních plateb a hlavně kde je zveřejněna výše poplatků za tyto platby pro účet "Spoření bez limitů".
    Českou infolinkou bylo přislíbeno, že náš dotaz bude předán na Slovensko. Jakmile budu mít odpověď, zveřejním ji zde.
    Stále ale zůstává v platnosti to, že běžné používání účtu "Spoření bez limitů", tj. při používání sběrného účtu v České republice, je vše zcela zdarma. O poplatcích za mezinárodní platby psal už pan Chvátal v prvním díle, který je k dispozici zde: https://www.mesec.cz/clanky/sporeni-bez-limitu-vub-vseobecna-uverova-banka-test-recenze-zkusenost/

  • 13. 12. 2022 21:46

    Blanka_B

    Zde je slíbená odpověď z banky, ze které vyplývá, že z tohoto typu účtu nelze provádět zahraniční platby a převody do České republiky se realizují pomocí české pobočky VÚB přes sběrný účet (což není zpoplatněno). Takže s tímto účtem opravdu nejsou spojené žádné poplatky.
    Snad je tato odpověď (která mimochodem svědčí o tom, že banka na všechny dotazy reaguje velmi pružně), dostačující:

    Poplatky sú v banke spoplatnené podľa cenníka - Spoření bez limitů - je terminovaný vklad, teda vkladový účet. Poplatky za vkladový účet sú zverejnené v cenníku na str. 4: https://www.vub.sk/document/documents/VUB/cennik/pre-obcanov/cennik_fo_01072022.pdf
    Pripájam tiež informáciu k poplatkom za platby v banke, taktiež sú uvedené v cenníku na str. 5. Pričom pri spoření bez limitů je uplatnená výnimka 2: Prevody v prospech klientov VÚB, a.s. pobočka Praha vo všetkých menách bezplatne. SEPA Europrevod smerovaný do banky príjemcu, ktorou je naša VÚB, a. s. pobočka Praha vykonávame a spracovávame v osobitnom systéme  
    Zároveň pokiaľ by ste sa pokúsili robiť prevody cez platby - vypísalo by Vám poznámku, že nemáte k dispozícií žiadny účet.
    Prevody je ideálne zadávať cez detai účtu, kde sú možnosti vkladu a účet a žiadosť o výber.

  • 17. 12. 2022 11:55

    para

    Dobrý den,

    zajímá mě, zda pokud mi bude stržena daň na Slovensku, musím v ČR podat daňové přiznání (a zdanit znovu), nebo zda je legální nic dál nedělat. Jde o to, zda si musím komplikovat život daňovým domicilem a daňovým přiznáním.

    JW

  • 11. 1. 2023 20:07

    Blanka_B

    Pokud bance nedodáte daňový domicil, tak vám bude strhávat srážkovou daň na Slovensku a u nás již nic dělat nemusíte. Myslím si ale, že by to byla škoda, protože o daňový domicil stačí požádat pouze jednou, jde to i elektronicky např. přes datovou schránku a stojí to jen 100Kč. Oproti tomu Vám n Slovensku zdaní úrok vyšší srážkovou daní, než v Česku. Slovensko - 19%, Česko - 15%. Takže se to vyplatí i v případě, že nepatříte do některé nízkopříjmové skupiny.
    Jinak by se to ale muselo propočítat, protože možná by pro Vás bylo výhodnější spoření např. u Maxbanky, kde sice mají úrok pouze 6,01% oproti 6,15 u VÚB, ale daň byste měl pouze 15% a to vše bez jakýchkoliv starostí s domicilem a daňovým přiznáním.

  • 9. 1. 2023 0:22

    Knocknock

    Dobrý den, dekuji za článek, mám dotaz: Jsem od 2023 OSVČ s paušální daní (1. pásmo) Nepodávám tedy daňové přiznání, nesmím však např. mít příjem z nájmu, co však daň z příjmu z tohoto úroku?

    Velmi se mi spořící účet líbí, vč. možnosti neplatit daň z příjmu z úroku, nerad bych však kvůli němu v případě kontroly FÚ přišel o paušál...

  • 11. 1. 2023 20:01

    Blanka_B

    Výhodné je to nejen pro důchodce, ale v podstatě pro všechny, kdo mají nízké zdanitelné příjmy, tedy např. i pro studenty, osoby na mateřské dovolené, osoby dlouhodobě pobírající nemocenskou, osoby vedené na úřadu práce (a tedy nevydělávající) a pod.

  • 23. 1. 2023 16:50

    Mirek_M

    Dobrý den,
    mohu se Vás prosím zeptat, do kterého řádku daňového přiznání byste zadala úrok z vkladu ze zahraničí, resp. úrok z vkladů na VÚB ? Bance jsem již doložil daňový domicil. Díval jsem se totiž na daňové přiznání a stále mě to navádí na přílohu č. 4. Pro přílohu č. 4 platí výpočet daně ze samostatného základu daně podle § 16a a v tom případě nelze uplatnit Vámi uváděné slevy, tzn. že částka úroků je zdaněna vždy 15% bez ohledu na to, zda mám jen důchod a mohu si odečítat slevu na poplatníka.
    Předem děkuji za odpověď.

  • 21. 2. 2023 12:51

    Pavel

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda se na tento úrok ze zahraničí vztahuje výjimka (6tis. za minulý, respektive 20tis. pro tento rok) na vedlejší příjmy pro zaměstnance. Tedy zda jako zaměstnanec, pokud limit úroky z tohoto účtu nepřekročí, musím děla daňové přiznání sám a příjem uvádět?
    Díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).