Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Spoléháte se na realitku? I když má advokáta, můžete přijít o nemovitost i peníze od Martin - Co je to zase za článek? Tady se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 10. 2018 11:48

  Martin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Co je to zase za článek? Tady se řeší nějaký podvod z roku 2009! Pracuji jako makléř 9 let a nikdy jsem nic podobného nezažil, respektive jsem nikdy nepoškodil jediného klienta. Naopak díky své práci jsem klientům prodal nemovitost dráž, než původně požadovali. Zkrátka jsem jim vydělal víc peněz.

  Jak by takový případ fungoval bez makléře? Klient by podal inzerát a kupující by za sníženou cenu koupil. Hotovo. Píše se potom někde jak kupující obral prodávajícího o část ceny? Jak na nebohém důchodci vydělal? Nepíše!

  Pokud je solidní makléř, který spolupracuje s advokátem, tak je snad normální a logické, že strana prodávající i kupující si může smlouvy zkontrolovat u svého advokáta. Připomínky se zapracují a hotovo.

  Makléř je hlavně obchodník, má umět prodat nemovitost za co nejvíc peněz, proto si ho prodávající platí. Samozřejmě díky zkušenostem rozumí právním věcem, stavebním, ale NIKDY by neměl psát smlouvy nebo vydávat potvrzení o stavu nemovitosti. Makléř není superman.

 • 19. 10. 2018 12:05

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Zde není nic opožděného, příspěvek je maximálně aktuální. K řešení sporů dochází s časovým odstupem. (Porovnejte třeba s pracovně-právní judikaturou.) Na judikát NS ČR bylo upozorněno maximálně aktuálně, s minimálním prodlením poté, co bylo rozhodnutí vydáno resp. byl jeho text uvolněn pro veřejnost, což se logicky děje s časovým odstupem od momentu, kdy měly možnost se s rozhodnutím NS ČR seznámit účastníci řízení. Tímto končím svou účast v debatě, aby to neskončilo jako minule... (urážkami), nemám důvodu se jakkoliv obhajovat, článek vychází z autoritativního výkladu vrcholného soudu ČR. Jen kladu řečnickou otázku: Účelem sdělovacích prostředků je upozorňovat i na chyby, rizika, varovat lidi. Proč, když se informace o judikatuře týká třeba nějakého výrobce či prodejce (kupř. občansko-právní reklamace), poskytovatele služeb (např. nezákonný postup při tzv. černém odběru elektřiny) atp. (píšeme o lecčems), se to v zásadě vždy obejde bez rozhořčených reakcí lidí či firem z oboru, ale nikdy ne, když se poukazuje na praxi realitních kanceláří? Mám všechny důvody myslet si něco o pravdivosti úsloví o "potrefených husách". Každopádně považuji výši provizí, jakkoliv ji NS ČR uznal v jednom konkrétním případě, o němž jsme rovněž pojednali (můžete vyhledat), za v souladu s dobrými mravy, za nepřiměřenou. Domnívám se, že provize ve výši 70 - 150 tisíc za realitní případ je nepřiměřená míře a kvalitě služeb, které se tomu, kdo provizi platí - kupujícímu, dostává. Mám právo na odlišný názor od NS ČR. Nákup nemovitosti se strašlivě prodražuje - řekněme provize RK 100 000 Kč, 4 % daně z nabytí nemovitosti, palmáre právníkům a to už vůbec nehovořím o dluhové obsluze hypotečního úvěru. To může u domu v hodnotě 3 miliony a nebude to žádný luxus, být cca od 300 tisíc (bez hypotéky) až po 1 milion korun, t.j. navýšení skoro až o 1/4 ceny.

 • 19. 10. 2018 12:10

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Omlouvám se za hrubou pravopisnou chybu, kterou jsem si záhy uvědomil, pardon.

 • 21. 10. 2018 20:24

  Jan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nerozumím proč autor řeší odměnu, provizi realitní kanceláře. Každá služba má určitou cenu a pokud se najde někdo ochotný ji uhradit, není problém. Dnešní doba je daleko náročnější na propagaci, marketing atd., stačí si spočítat kolik stojí příprava fotografií, videoprohlídky, natáčení dronem, právní služby a další. Stát inkasuje 4% od kupujících a za tuto "platbu" neposkytuje žádnou protihodnotu pro kupujícího. Tam by měla směřovat hlavní výtka.

  Je pravda, že si realitní kanceláře a makléři mohou za svou pověst svým jednání za minulá období, ale doba se mění. Naštěstí jsou klienti víc informovaní a chápou přínos makléře. To o potrefených husách můžete použít na kohokoli. Na tisíce bezproblémových transakcí se použije jedna špatná a veškerá poctivá práce je pryč. Vyloženě normální, standardní článek o RK nevyjde nikdy. Vždy jen negativní reakce. Bohužel je to náš národní sport. Stejně jako taxikáři, opět každý si do nich kopne, přitom tam pracují slušní lidé jako všude jinde. Ano, najdou se podvodníci, ale to máte všude. Jen je to vděčné téma a pořád dokola. Realitky, taxikáři, pumpaři. Když je to podle lidí tak špatné, není nic jednoduššího než tento obor změnit, určitě to klienti ocení.

  Nepíšu to na Vás, ale již několikrát jsem byl novináři osloven k reakci a kolikrát mě šokovala jejich profesní úroveň. Psali o věcech, kterým absolutně nerozuměli. Přesto nebudu na novináře a noviny mít negativní pohled. Až se daří.

 • 21. 10. 2018 21:09

  Lena (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nevím, čemu nerozumíte. Už to, jak odpovídáte, značí že jste úplně vedle. Autor tomu nemusí až tak rozumět. Chce prostě upozornit na praktiky, které nejsou vůbec vzácné a o nichž málokterý kupující ví. Právě proto si člověk přece kupuje přes realitku, protože jí věří a pak mnohdy na to doplatí. Doslova a do písmene.Můžu sem nasázet pár příkladů jen z mého okolí. Co realitky zamlčují, dělají mnohdy mrtvého brouka, když něco nefunguje,. Najednou se vyvalí zatajené závady , zjistíte, že je dluh na bytě,(domě) když už ho prakticky máte v kapse. Řeknou, že je celý po rekonstrukci a pak málem vyhoříte díky špatné elektrice. Když prodáváte, pořád naléhají aby jste snížil cenu, vodí falešné zájemce, aby si vás udržel. Pak zjistíte že inzerují váš byt za jinou cenu než jste byli domluvení. Skupují byty jako obyčejný člověk a pak je prodají daleko dráž. Věčně jsou ve schránkách nabídky na odprodej bytů. Tomu taky říkám nekalá praktika. O tom by se dala napsat kniha. Nedivím se, že lidi radši jednají na vlastní pěst. Brácha si nakonec sehnal kupce sám a stejně musel zaplatit realitce za jimi neodvedenou práci. Několikrát předělávaná smlouva také není vyjímkou. A který člověk se asi vyzná v právnické hantýrce...? A že jejich provize mi kolikrát připadá hodně nemravná, to je fakt. Věřím, že jsou i poctiví, ale vím hlavně o těch špatných, ke kterým bych nikdy nešla. Poctivost by měla být samozřejmost, proto se tu píše hlavně o tom, na co si by měli lidi dát pozor. Dneska aby každý pro jistotu vystudoval práva, aby nebyl napálen. Je smutné, že zákony jsou hlavně na straně nenažraných hyen. Obyčejný člověk nic nezmůže, jednak nemá peněz nazbyt na soudy a jednak se už ani soudům nedá věřit. A když už jste se zmínil o taxikářích...musím se smát. Těch nenažraných je taky dost :-) Bych řekla, že náš národní sport je hlavně v tom, jak co nejvíc okrást a oklamat bližního svého...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).