Takže celý ten koncept dvou majitelů je dobrý jen a jedině kvůli smrti jednoho z těch dvou? Nějak se ta myšlenka v úvodu článku moc nerozvinula a porovnání s disponentstvím je shrnuta větou "Pokud si chcete užít vyšší ligu, je tu bankovní účet se dvěma právoplatnými spolumajiteli."
Je otázka, zda kvůli potenciální smrti druhého člověka obětovat kvalitní banku a služby a jít k jedné z těch dvou uvedených?
Mimochodem RB umožňuje používat kartu disponentem i po smrti majitele..
Není to jen pro situaci úmrtí.
Společný účet je i právní cesta, jak mít účet, který třeba jeden z majitelů musí dokládat, že je vedený na jeho jméno, aniž by on sám chtěl/potřeboval soukromý účet. Typicky v situaci, kdy potřebujete přijímat peníze z různých online plaforem, ale některá z nich (kvůli AML) striktně vyžaduje prokázání vlastnicví účtu.
Nebo v situaci, kdy přijímáte nějakou státní podporu a úřad (s oblibou ČSSZ) trvá na vlastnictví účtu. Můžete se jít hádat, nebo úřad nakrmíte řešením.
Nebo potřebujete, třeba před soudem, prokazatelně hospodařit s penězi, které (třeba podle rozsudku) musejí být společné.
Je to přece volba, ne nutnost. Ale také to je konkurenční výhoda pro tyto dvě banky - služba navíc. Životní situace a potřeby jsou různé a jsou pro ně různá řešení. Tento produkt je jedním z nich.
Přece je každému jasné, že po přečtení tohoto článku asi nikdo nepoběží do mBank či Partners Banky založit si účet a ihned zrušit ten svůj třeba v Air Bank, ČS, Komerčce apod. :-)
Děkuji za reakci, tyto příklady jednoznačně patřily do úvodu článku aby bylo jasné k čemu to vlastně celé MŮŽE BÝT dobré. A zároveň to potvrzuje, že je to jen naprostá okrajovka, kterou si myslím 99% lidí vůbec nepotřebuje.
Tedy abych to vysvětlil, já osobně jsem spíše nepřítel společných účtů a myslím si že je to spíš přežitek z doby kdy účet stál měsíčně i stokoruny. Dneska si např. každý z partnerů může založit zadara 10 účtů u různých bank a tím splnit většinu uvedených potřeb - AML, ČSSZ, soud, ... A to nemluvím o tom, že dneska člověk ten účet založí za 2-10 minut online..
Účet u mBank s manželkou máme přibližně již 3 roky. Tohle bylo přesně to, co jsem hledal. Dva rovnoprávní spolumajitelé, každý má přístup z mobilu i PC pod svým heslem. Není to jen o úmrtí jednoho ze spolumajitelů (i když to byla moje hlavní pohnutka, proč jsme to zřídili). Je to i o naprosté přehlednosti obou o pohybech a zůstatcích na účtu. Ještě poznámka: nedávno jsme přes Českou spořitelnu v Olomouci prodávali akcie. "Bankéřka :-)" mi tvrdila, že takový účet v České republice není možno zřídit...
Je zajímavé že zde i nějaký reálný uživatel sám vlastně dokáže, že tu podivnost vlastně NEpotřebuje:
- "Dva rovnoprávní spolumajitelé" - z textu necítím nic víc hmatatelného/potřebného než jen "dobrý pocit z té rovnoprávnosti"
- "každý má přístup z mobilu i PC pod svým heslem" - normální věc u disponentů
- "Je to i o naprosté přehlednosti obou o pohybech a zůstatcích na účtu" - normální věc u disponentů
Takže děkuji za potvrzení že je to (víceméně) k ničemu.
Nemáte tak úplně pravdu. Já například pohořel u rozvodu s obyčejným disponentem. Teda exmanželka byla disponent k účtu, který byl "můj". To píšu do uvozovek, protože jsme to oba brali jako její účet. Přístup jsme měli oba, ona si hospodařila a mě do něj nic nebylo... Jenže během odluky když potřebovala pro žalobu na vyrovnání majetu podklady - výpisy z účtu, jí je banka odmítla poskytnout - byla jen disponent.
To že neřekla jako první mě, který bych jí všechno normáně poskytnul je její problém.
Přesně to jsme udělali s manželkou, společný účet u mBanky pro případ smrti jednoho z nás, aby ten druhý nemusel v těžké chvíli řešit účty za byt ap.. I sám pracovník na pobočce nás přesvědčoval, že po úmrtí jednoho majitele jede vše dál a samo. Že jme si nepřečetli veškeré podmínky - naše chyba. Až po letech jsme zjistili, že mBanka všechny trvalé příkazy a inkasa, který zadal zemřelý , zastaví, dokud pozůstalý nepřijde a nezačne to řešit. Tak jsme zase vše převedli do jiné banky, kde lze před úmrtím vše zařídit jak potřebujete. Kdyby mBanka dala na výběr před smrtí jednoho z majitelů tak by bylo vše OK, ale takto je to vlastně k ničemu.
Dalibore díky moc (nejen) za tento článek.
Z poskytnutých informací bohužel vyplývá smutný fakt, že ta řešení nebo ty banky nejsou plnohodnotné. Spousta z nás tedy setrvá u svých bank.
Aktuálně by bylo fajn, kdyby si nějaká dobrá duše udělala tu práci a shrnula ty ostatní banky jak přesně bude účet kde má majitel manžela "jen" disponenta po úmrtí majitele fungovat.
V podstatě by stačila "jen" tabulka, kde bude napsáno co a kdy se s účtem stane a co se stane s trvalými příkazy apod.
Ten, komu umře manžel, potřebuje:
1. čas několik týdnů, než bude mít čas a náladu tyto věci řešit
2. zachování trvalých příkazů
3. přístup k veškeré historii plateb (aby mohl zpětně rozklíčovat co je třeba)
4. přístup k penězům
5. mít aktivní platební kartu
Obávám se, že standardní situace nastává: zemře manžel majitel, do 24h přijde manželka disponentka o online přístup, je jí zablokována platební karta, s účtem může omezeně nakládat jen někde a výhradně na pobočce, přičemž jako pozůstalý v první řadě potřebujete peníze na nečekaná vydání včetně zaplacení notáře.....