Hlavní navigace

Spekulace proti ČNB by měly polevit

10. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vzhledem k silným spekulativním tlakům v posledních 7 týdnech se domníváme, že tlak na korunu v následujícím období ochabne.

ČNB v tuto chvíli trhu dokázala své odhodlání závazek držet a zároveň se díky poklesu implikovaných sazeb a měnových swapů stává spekulace vůči ČNB v tomto roce méně atraktivní. Opětovné zesílení intervencí očekáváme s postupným přiblížením termínu ukončení kurzového závazku. 

ČNB v průběhu dvou červencových týdnů intervenovala ve výši 28 mld. Kč, náš odhad pro srpen počítá s intervencemi kolem 90 mld. Kč a v záři dle hrubých odhadů spekulace dosáhly nejvyšších úrovní, jelikož likvidita v sektoru vzrostla za první zářijový týden o 60 mld. Kč. Ačkoli zářijový nárůst mohl být částečně tažen i jinými faktory (zejména EU fondy), vzhledem k vývoji tržních sazeb lze očekávat, že ČNB v prvním týdnu intervenovala v řádech desítek mld. Kč.

V posledních 7 týdnech tak intervence výrazně překonávaly pouhou potřebu dorovnávat kvantitativní uvolňování ECB, což by vyžadovalo intervence ve výši 30–40 mld. Kč a je tak evidentní, že trh kredibilitu závazku ČNB zkoušel testovat. Nyní se však tato strategie stává méně atraktivní a trh si zřejmě uvědomí, že spekulace na opuštění kurzového závazku není strategií pro tento rok – zároveň se tyto pozice stávají díky propadům forwardových bodu dražší.

Podobný průběh byl v letošním roce i v Dánsku, kde trh kurzový závazek intenzivně testoval na obdobných úrovních jako v ČR zhruba dva měsíce. Samozřejmě paralela není dokonalá, jelikož zdánlivá kredibilita dánského závazku byla z povahy tamního měnového režimu vyšší.

V tuto chvíli se však domníváme, že silné intervence na úrovních, které jsme viděli v posledních týdnech, se postupně zmírní, zintenzivní pak opět s postupným přiblížením termínu konce kurzového závazku (více viz FX Focus: EUR/CZK floor close to proving credible nebo příloha).

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).