Vlákno názorů k článku Spasí školné české vysoké školství? od Jarmila - Podobné cíle si kdysi kladli komunisti. V rámci...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 8. 2008 9:01

    Jarmila (neregistrovaný)
    Podobné cíle si kdysi kladli komunisti. V rámci zvýšení vzdělanosti širokých vrstev obyvatelstva získala děcka poněkud momentálně zaostalá, která absolvovala zvláštní školu, stejné základní vzdělání jako ostatní normálně vzdělavatelná děcka. Pak se udělala osmiletá základní škola s povinnou desetiletou škoní docházkou, což způsobilo problémy na učňákách, protože část populace byla ve škole o rok déle, za normálních okolností by v 15 letech nechodila do školy, ale šla rovnou pracovat. Nakonec všechny pokusy vyšuměly do ztracena a nikdo nelituje.
    Osobně jsem po r. 1989 čekala zvýšení nároků na získání vyučního listu, na získání maturity, natož pak vysokoškolského titulu. Skutečnost je přesně obrácená, i když se řada středních škol i VŠ snaží udržet svou vysokou úroveň. Na učební obory se dostane ten, kdo by šel dřív rovnou pracovat a pokud se kantoři ozvou, že už nejsou učiteli, ale krotiteli bandy sígrů, utře je ředitel, že žák je nositelem peněz pro školu. Takže jsme v situaci, že na učilištích už pomalu nikdo nechce učit, protože banda pubertálních sígrů je nezvladatelná a Džamiliny názory demotivují zbytek učitelů a mistrů, co na těch učilištích ještě zbývají.
    Nasekala se řada středních škol, která bojují o studenty. Co mi ale chybí, je možnost získání vyučního listu, maturity nebo i třeba vysokoškolskho titulu dálkově. Proč se na to ty školy nezaměří? Klidně by to mohlo být i placené a osobně bych právě tady viděla dosti nezanedbatelný zdroj financí. Jen chtít po nich sáhnout.
  • 14. 8. 2008 9:47

    Paly (neregistrovaný)
    Nedokazu si predstavit ziskani vyucniho listu dalkove. Ja mam predstavu ze vyuceny clovek musi v oboru neco umet. Nakonec je jedno jak umi pocitat, jak mluvi, jak ovlada historii ... ale verim ze umi svaret, opravovat auta, varit ... proste to v cem je vyucen. A to dalkove (podle mne) naucit nejde.
    VS, gymnazia i nektere jine stredni skoly lze vystudovat na zaklade tzv. individualniho planu.
    VS take casto nabizeji kombinovane formy studia (dalkove s nekolika prednaskama a s nekolika cvicenima o vikendu popripade v nekolika pracovnich dnech - nutna dovolena).

    Problem je ale v kvalite vyuky. Na vetsine VS kvalita znacne poklesla se zavedenim povinneho mezistupne Bc. Je to pochopitelne, nejsou u nas vhodne studijni plany pro toto rozkouskovani vysokeho skolstvi. Za 3 roky skola musi do Bc. nacpat zaklady cele problematiky oboru(aby mohl navazat na kteremkoliv magisterskem programu) - a pri pripadnem pokracovani na magistereskem ma skola jiz jen 2 roky na vytvoreni experta v problematice - a to se mi zda dosti malo.

    PS: Vystudoval jsem technickou skolu ... predstavu o jinych oborech mam jen mlhavou.
  • 14. 8. 2008 10:07

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já si získání výučního listu dovedu představit dosti dobře. Známý měl SŠ s maturitou v oboru. V práci po něm chtěli ne maturitu, ale výučák, jinak že je pro ně nekvalifikovaný (elektromontér). Zavolal si na učiliště, dojel se tam představit a po dohodě dojel složit učňovské zkoušky. Smál se tomu, že to pro něj těžké nebylo, protože to už několik let dělal, jen si musel znovu pročíst teorii, prootže z ní už část zapomněl. Mám známé, co pracují ve výrobně lahůdek, v restauraci... Myslím, že pokud budu několik let vařit v restauraci, tak na základě několikaleté praxe můžu získat výučák na kuchaře. Je řada lidí, co pracují v oboru, ale nemají na něj doklad. Znalosti mají, nemají jen ten papír a potřebují si jen doplnit a utřídit teorii, které stejně u výučáku není tolik jako např. u maturity.
  • 14. 8. 2008 11:06

    Paly (neregistrovaný)
    Dneska jsem asi nejak mimo. Pisu ze to neni srozumitelne. A kdyz ctu, tak vidim uplne jine souvislosti.

    Ja myslel ze pisete o dalkovem vyuceni ... treba ze pekar chce ziskat vyucni list v oboru automechanik. Pokud je clovek z oboru, a potrebuje pouze ziskat vyucni list jako potvrzeni ze skoly ze slozil ucnovske zkousky - tak samozdrejme ANO - pokud ma znalosti, dovednosti a slozi zkousky.
    Jak sama pisete, tak stacilo na uciliste zavolat a ty ucnovske zkousky slozit. Takze to funguje dobre.

    Ale napr aby pracujici(treba ve vyrobe lahudek nebo restauraci) automaticky po 3 letech ziskal vyucni list od skoly tak to NE. Musi pro to neco udelat ... slozit zkousky.
    Jak sama pisete lide pracujici v oboru (ale nemaji na nej doklad) si musi jen doplnit a utridit teorii, ktere u vyucaku neni tolik ... a pak muzou ke zkouskam - a mohou ziskat vyucni list.
  • 14. 8. 2008 14:33

    Jarmila (neregistrovaný)
    Moment, my si nerozumíme. Já netvrdím, že by se mělo cosi získávat automaticky! Já tvrdím, že člověk sice mohl třeba před léty získat vzdělání (nebo třeba taky ne, skončil 9. třídou základní školy a časem dostal rozum), ale oženil se/vdala se, přestěhoval se... a ve svém oboru nenajde práci. Začne pracovat v jiném oboru, ale přece jen má na víc než dělat jako nekvalifikovaná pracovní síla, takže si chce doplnit kvalifikaci. Znalosti postupně získá, praxi v oboru taky má, ale chybí jen praxe.
    Jo, a ten známý si doplňoval výučák ještě za hluboké totality. Ani tenkrát to nebylo běžné, ale učiliště řeklo, že mu ve štěstí bránit nebudou. Takže mu půjčili učebnice, řekli nároky a on přijel na zkoušky jako každý normální učeň, jen už byl trošičku odrostlejší. S ostatními pak skládal jak zkoušky praktické, tak potom i ústní. Ani tehdy nedostal výučák jaksi "automaticky".

    Jen jaksi nevidím tyto možnosti a na webech škol jsem nenašla třeba možnosti dálkového studia (což v době internetu nepochopím). Myslím, že by řada lidí takto studovat a zvyšovat si vzdělání mohla a i by si za to zaplatila. Čímž ovšem není míněno, že by si maturitu a jiná potvrzení koupili, ale poctivě by vystudovali. Jen jinak než bezduchým vysedáváním ve školních škamnách a psaním poznámek do sešitu, neb škola
    - nemá učebnice
    - nemá na učebnice
    - chce, aby tam ten student seděl a basta.
    Vždyť je to pořád jak za krále klacka.
  • 14. 8. 2008 15:10

    Paly (neregistrovaný)
    U vysokych skol tyto moznosti jsou ... jen se nesmi hledat heslo dalkove studium, ale heslo kombinovane studium - neco bez pritomnosti nejde. Studijni rad znam jen u ZCU ... tento studijni rad primo umoznuje i individualni formu studia - clovek se ale musi zeptat a musi se najit kompromis mezi studentem a vyucujicimi (vetsinou ze se teorii uci sam podle knizek s nekolika konzultacema)

    Na strednich skolach bych tyto nabidky nehledal ... tam je treba navstivit danou skolu a pokusit se domluvit na individualnim planu. Teorii jde nastudovat z knizek, praxi ovsem ne.

    Dalsi moznosti jsou dnes jiz velice rozsirene e-lerningove kurzy. Vetsina nabidek je sice na uceni jazyku, ale ja zaznamenal i kurz: IT podpora v cestovnim ruchu.
  • 23. 12. 2009 22:28

    HERMI (neregistrovaný)

    Plně souhlasím,dříve se na střední školu nedostal žák s jedinou trojkou,dnes na střední školu chodí se čtyřkama a každý chce studovat VŠ,nikdo nechce dělat protože práce rukama je mizerně placena, přitom zámečník nebo elektrikář musí znát spoustu vyhlášek ,uplatňovat je v praxi,a
    proto dnes nikdo do těchto oborů nejde,kvůli platu,pokud se jdou učit tak opravdu totální čtyřkaři a ti to flákají dál.Soukromé vysoké školy naberou každého snad i bez maturity,jen když patí.Chraň Bůh všechny kterým tito budou šéfovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).